آلومینیوم هیدروکساید

آلومینیوم هیدروکساید (Aluminium Hydroxide) با فرمول شیمیایی Al(OH)3 نمکی معدنی است که در پزشکی برای خنثی کردن اسید معده مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای دیگر می توان به تولید پلاستیک و شیشه مقاوم در برابر حرارت و آتش نیز اشاره کرد. جهت خرید این محصول می توانید با واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید.  

خرید آلومینیوم هیدروکساید :

مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده:

CAS NO: 7047-84-9

آنالیز محصول

فروش آلومینیوم هیدروکساید :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و سایر افزودنی های غذایی با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید. 

قیمت

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

خواص و ویژگی های آلومینیوم هیدروکساید

ترکیبی معدنی است به شکل پودر سفید رنگ و به دلیل خواصی که دارد به عنوان خنثی کننده اسید شناخته می شود. همچنین در ساخت پلاستیک های ضد آتش نقش ویژه ای دارد و باعث می شود تا پلاستیک در برابر شعله و آتش مقاوم شود.

ساختار آلومینیوم هیدروکسید

خواص فیزیکی و شیمیایی

جرم مولکولی

78.004 g/mol

دمای جوش تجزیه می شود
دمای ذوب

300 °C

دانسیته

2.42 g/cu cm

حلالیت نامحلول در آب، قابل حل در محلول های قلیایی و اسیدی
نام های دیگر آلومینای هیدراته، آلومینیوم هیدارت وآلومینا تری هیدارت

نحوه واکنش در برابر حرارت

در اثر حرارت، این ماده در دمای 300 °C ذوب می شود و و در دماهای بالاتر به آلومینیوم اکسید و آب تجزیه می شود، از همین رو نمی توان نقطه جوشی برای آن تعیین نمود. این واکنش به شکل زیر است :

2 Al(OH)₃ → Al₂O₃ + 3H₂O

کاربردهای دارویی

این ترکیب توانایی خنثی نمودن اسید کلریدریک موجود در معده را دارد و اغلب برای بهبود موقتی سردل یا رفلاکس معده از دستگاه گوارش به صورت خوراکی تجویز می شود. همچنین ممکن است به صورت موقت برای تسکین پوست های دارای زخم، سوختگی جزئی و غیره مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین بیمارانی که شیمی درمانی انجام می دهند ممکن این دارو را به منظور شستشوی دهان دریافت نمایند. علاوه بر این به دلیل توانایی در افزایش فاگوسیتوز و پاسخ ایمنی بدن، به عنوان داروی کمکی بسیاری از واکسن ها استفاده می شود. علاوه بر این در فرمولاسیون بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی وجود دارد و ندرتا به عنوان اتصال دهنده فسفات در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده در مورد آخر یعنی بیماران مزمن کلیوی به دلیل عوارض جانبی که دارد بسیار نادر است. معمولا داروی آلومینیوم هیدروکساید خوراکی در ترکیب با منیزیم هیدروکسید به بازار عرضه می شود.

 

آلومینیوم کلراید دارویی

نحوه عملکرد در بدن

آلومینیوم هیدروکسید در معده به فرم Al3+ و OH- در می آید. گروه های هیدروکسید به پروتون ها چسپیده و در آخر عمدتا نمک غیر محلول Al(Cl)3 در درون معده تولید می شود. با افزایش کلی pH معده، علائم سوء هاضمه نیز کاهش پیدا می کنند.

نمک آلومینیوم تولید شده در وهله اول از طریق مدفوع دفع می شود و تنها کمتر از 1% آن در دستگاه گوارش جذب می شود. آلومینیوم در بدن در یک حالت پایدار قرار دارد، بنابراین بدن مقدار اضافی را که دریافت می نماید با  افزایش مقدار دفعی در ادرار جبران می کند. با این حال، مصرف طولانی مدت آلومینیوم هیدروکساید می تواند نقطه تعیین وضعیت پایدار را افزایش دهد. بنابراین این دارو نباید به عنوان یک راه حل برای بیماران سوء اسید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در بیماران کلیوی نیز باید با احتیاط مصرف شود زیرا ممکن است کلیه نتواند آلومینیوم اضافی را دفع نماید . در کاربرد محافظت از پوست، لایه ای اسیدی و آبگریز را بر روی ناحیه تحریک شده پوست می سازد که به عنوان لایه ای محافظ از ایجاد عفونت و رشد باکتری در زخم جلوگیری می نماید.

کاربردهای صنعتی

  • ماده خام برای تولید سایر ترکیبات دارای پایه آلومینا مانند آلومینای کلسینه، الومینیوم سولفات، پلی آلومینیوم کلراید، زوئولیت سنتزی و غیره
  • تقریبا 40% از آلومینیوم هیدرات تولیدی در صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. در این صنعت از این ماده به عنوان مهارکننده شعله آتش استفاده می شود. استفاده از این پلاستیک های ضد آتش در ساخت وسایلی همچون اتومبیل رونق بسیاری پیدا کرده است و قاعدتا میزان تقاضا برای آن با افزایش روبه رو خواهد بود.

کاربرد در لوازم آرایشی بهداشتی

آلومینیوم هیدروکساید بخ دلیل پایداری، غیر سمی بودن و خواصی که برای محافظت از پوست مفید است در محصولاتی مانند رژلب، ضد آفتاب، پاک کننده های پوست و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید سیمان

این ماده یکی از اجزای اصلی تولید بتن است، افزودن این ماده به بتن باعث می شود تا در معرض حرارت سریعتر خشک شود. علاوه بر این در ساختار سرامیک و شیشه نیز استفاده می شود، با این کار شیشه در برابر حرارت مقاومت بسیار بیشتری خواهد داشت.

استفاده در نساجی

از آنجایی که آلومینیوم هیدروکساید در آب حل نمی شود ، می توان از آن برای تولید لباس های ضد آب استفاده نمود. از دیگر کاربردهای این ماده در حوزه نساجی استفاده به عنوان جفت کننده و رابط اتصال بین رنگدانه های گیاهی و بافت پارچه است. نمونه دیگر استفاده برای ساخت رنگ های ضد آتش است.

علاوه بر موارد ذکر شده این ماده در حوزه های دیگری مانند تصفیه آب، آزمایشگاه ها و غیره نیز کاربرد دارد.

روش تولید آلومینیوم هیدروکساید

تولید آلومینیوم هیدروکسید و آلومینا بر پایه فرآیند بایر (Bayer Process) انجام می گیرد. در این فرآیند ابتدا بوکسیت در کاستیک سودا حل می شود. با استفاده از رسوب گذاری و فیلتراسیون باقی مانده های حل شدن از یکدیگر جدا می شوند. آلومینیوم هیدروکسید فیلتر و سپس در دمای حدود 1000 درجه سانتی گراد کلسینه می شود. فرآیند کلسیناسیون برای حذف آبهای اضافی انجام می شود. محصول بدست آمده از این فرآیند پودر سفید آلومیناست. فرآیند بایر در کل انرژِی زیادی لازم دارد و تلاش های بسیاری در این زمینه صورت گرفته است.

منابع : 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546669/

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Aluminum-hydroxide

5/5 (1 Review)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *