خطرات و MSDS استیک اسید

اسید استیک (HOAc) ماده ای است بی رنگ که در گروه اسید های آلی (کربوکسیلیک اسیدها) قرار می گیرد. این محصول، یک اسید ضعیف است؛ چرا که در آب به مقدار کمی جدا می شود و بیشتر مقدار آن پیوند خود را حفظ می کند. برخورداری از این ماده در مصارف خوراکی و صنعتی، آن را به یک ماده ­ی ارزشمند تبدیل کرده است.این اسید از خاصیت خورندگی بسیار بالایی برخوردار است بنابراین رعایت موارد ایمنی هنگام کار با آن اهمیت زیادی دارد.در ادامه به ذکر چند نکته در خصوص خطرات کار با اسید استیک خواهیم پرداخت.

سمیت استیک اسید :

اسید استیک با اینکه اسیدی ضعیف است اما آثار مخرب فراوانی می تواند بر پوست،چشم و اندام های تنفسی داشته باشد. به طوری که وارد شدن حتی یک قطره از آن با غلظت 80 الی 100 درصد به داخل بدن ممکن است سبب جمع شدن آب در ریه و ایست قلبی گردد. بخار و مایع آن قابل اشتعال است و برای زندگی موجودات آبی خطرناک است . 

 

خطرات کار با استیک اسید:

لوزی خطر اسید استیک

در هنگام کار با اسید های خورنده ای همچون اسید کلریدریک،   با این ماده و برای جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی لازم است نکات زیر را رعایت نمایید

 • کار با این ماده باید زیر هود و یا در محلی با تهویه مناسب انجام شود
 • از وسایل و سیستم روشنایی ضد جرقه / انفجار استفاده کنید.
 • در برابر بارهای الکترواستاتیک احتیاط کنید.
 • از شعله های آتش / گرما دور باشید. از منابع احتراق / جرقه ها دور بمانید
 • نگهداری باید در ظروف در بسته انجام شود،ذکر این نکته ضروری است که در اثر حرارت ظرف محتوی آن ممکن است بخارات قابل اشتعال در ظرف جمع شود
 • ظرف محتوی محصول باید در محل خنک و به دور از منایع گرمایی نگهداری شود
 • با توجه به امکان خوردگی سطوح لازم است مواد شیمیایی ضد خوردگی در دسترس باشند
 • با توجه به ناسازگاری با عوامل اکسید کننده و فلزات باید دور از آنها نگهداری شود
 • از سیگار کشیدن یا خوردن و آشامیدن هنگام کار بپرهیزید،همچنین لباس و تجهیزات را پیش از استفاده مجدد شستشو دهید

بیشتر بخوانید :

بررسی خطرات و MSDS اسید سولفوریک

 

تجهیزات حفاظتی لازم هنگام کار :

تجهیزات مورد نیاز برای جلوگیری از خطرات استیک اسید

 • دستکش محافظ در برابر مواد شیمیایی (EN 374) برای محافظت از دستها
 • عینک های محافظ در برابر مواد شیمیایی (EN 166) جهت محافظت از  چشم ها
 • لباس ضد خوردگی (EN 14605)  به عنوان محافظ پوست و بدن
 • ماسک صورت کامل با فیلتر نوع (A. (EN 136 + EN 137) به عنوان محافظ تنفسی

خطرات ناشی از آتش سوزی :

حرارت دیدن این اسید می تواند سبب تجزیه آب به کربن دی اکسید و کربن مونو اکسید شود. در ارتباط با آتش سوزی ناشی از این ماده باید گفت که خطر آتش سوزی مستقیم ناشی از این ماده وجود دارد. در صورت بروز جرقه و حرارت زیاد در محل نگهداری نیز ممکن است آتش سوزی به صورت غیر مستقیم رخ دهد.

             

روش های مقابله با آتش سوزی ناشی از استیک اسید

وسایل اطفای حریق مناسب در صورت آتش سوزی شامل خاموش کننده پودر ABC با عملکرد سریع، خاموش کننده پودر BC با عملکرد سریع، خاموش کننده فوم کلاس B با عملکرد سریع، خاموش کننده CO2 با عملکرد سریع، کف کلاس B (مقاوم در برابر الکل) می باشد،استفاده از آب برای مهار آتش سوزی توصیه نمی شود.

 

خطرات آتش سوزی استیک اسید

دستورالعمل های مهار آتش سوزی:

مخازن حاوی استیک اسید را با اسپری آب خنک کنید و آن ها را از نظر ایمنی خارج کنید. در صورت قرار گرفتن در معرض گرما ، بار را جابجا نکنید. آب سمی اطفا حریق را در نظر بگیرید. از آب به طور متوسط ​​استفاده کنید و در صورت امکان آن را جمع آوری کنید.

تجهیزات حفاطتی در هنگام اطفای حریق:

همانطور که پیشتر نیز گفته شد در اثر اعمال حرارت این اسید ضعیف به گازهای کربن مونو اکسید و کربن دی اکسید تجزیه خواهد شد که تنفس آن می تواند سبب بروز عوارض حاد در سیستم تنفسی گردد بنابراین توصیه می شود هرگز بدون تجهیزات ایمنی خصوصا کپسول اکسیژن و ماسک تنفسی وارد منطقه آتش نشوید

ذخیره سازی و نگهداری :

ماده مورد نظر را از مواد قابل احتراق و عوامل اکسید کننده، فلزات، الکل ها، آمین ها و آب دور نگه دارید.

محل ذخیره سازی: در محل خشک نگهداری شود. ظرف را در مکانی با تهویه مناسب نگه دارید. از نور مستقیم خورشید دور باشید. انبار نسوز قفل شده نگه دارید یک لوله برای جمع آوری نشت فراهم کنید. مخزن را با زمین فراهم کنید. ساختمان مستقل فقط به مقدار محدود ذخیره کنید. شرایط قانونی را برآورده کنید.

قوانین ویژه بسته بندی :

با توجه به ماهیت خورندگی این اسید الزاماتی در خصوص بسته بندی جهت حمل و نقل آن وجود دارد،مخازن حاوی آن باید به درستی برچسب گذاری شده و بسته بندی های شکننده در ظروف جامد ایمن شوند.

جنس مخازن و ظروف بسته بندی اسید استیک:

مواد مناسب برای بسته بندی عبارتند از: فولاد ضد زنگ، آلومینیوم LDPE (پلی اتیلن با چگالی کم)، HDPE شیشه، مواد برای جلوگیری ازخوردگی: آهن ، روی ، سرب ، مس ، برنز و لاستیک طبیعی.

 

بیشتر بخوانید :

خطرات اسید کلریدریک | MSDS اسید کلریدریک                          

منابع

http://www.labchem.com/tools/msds/msds/LC10100.pdf

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/14356007.a01_045.pub3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *