در کشاورزی کود اوره از اهمیت بالایی برخوردار است در ادامه به پنج نکته مهم و اساسی در مورد مصرف این کود اشاره شده است:

1- کود اوره همیشه منبع اصلی نیتروژن محصول نیست

اوره ابتدا توسط فریدریش وهلر شیمیدان آلمانی در سال1828 میلادی به وجود آمد پیش از آن از منابع ارگانیک نیتروژن مانند: ادرار،خاک شب ، کود و کمپوست تنها وسیله برای انتقال این مواد مغذی مهم به خاک بودند.
دیگر ترکیبات شیمیایی که در طول قرن های گذشته بعنوان کودهای محبوب مورد استفاده قرار گرفته اند نیترات آمونیوم و اوره(NPK) بوده است که اوره از نظر حمل و نقل ارزان تر است و 90درصد اوره مصنوعی تولید شده برای کود است.

2- مخلوط کردن و استفاده نادرست از مود اوره میتواند به گیاهان آسیب برساند

ناخالصی معمولی در کود های اوره بیوت (C2H5N3O2) است که میتواند در خاک خرد شود.با هر منبع نیتروژن اوره خود میتواند به گیاهان آسیب ببرساند : نیتروژن به طور کامل مانع جوانه زنی بذر میشود و نیتروژن بیش از حد میتواند باعث سوزاندن بذر شود.

3- باکتری های موجود در خاک باعث تخریب کود اوره می شوند
اولین گام در ساخت نیتروژن اوره در دسترس گیاهان، تبدیل آن به آمونیاک (NH3) یا یون آمونیوم (NH4 +) و یون های بی کربنات (HCO3-) است. به طور طبیعی باکتری های خاکی – به طور گسترده ای به نام باکتری های اکسید کننده آمونیاک (AOB) – سریعا با آنزیم اوره آن را تکمیل می کنند.
پس از آن، از طریق یک فرایند به نام نیتریک، آمونیاک به نیتریت اکسید می شود. نیتریت به نیترات توسط باکتری های اکسید کننده نیتریت (NOB) اکسید شده است
هر دو فرمهای نیتروژن، آمونیاک و نیترات هستند که که بیشتر توسط گیاهان جذب می شوند

4– کود اوره و  تاثیر آن بر pH خاک

در طول فرایند نیتریفیکاسیون(تبدیل به نیترات) تعداد یون های آزاد هیدروژن (H +) در خاک افزایش می یابد که باعث ایجاد اسیدیته می شود. علاوه بر این، وقتی که گیاهان یونهای آمونیوم را (NH4 +) می گیرند، آنها یون های هیدروژن را به خاک می رسانند.
بنابراین، با استفاده از ترکیبات مانند کربنات کلسیم مؤثر (ECC)، میتوان اسیدیته بیش از حد را خنثی کرد.

5- رشد گیاهان سالم وابسته به کیفیت و کمیت نیست

همانطور که در بالا ذکر شد، اوره زیاد و با افزودن بیش از حد نیتروژن می تواند تاثیر منفی روی گیاهان داشته باشد. همچنین می تواند تاثیر منفی بر محیط اطراف داشته باشد: نیترات در آب بسیار همراه است و آبشویی از کشاورزی برای آبیاری مضر است.
بنابراین در حالی که کودهای اوره در کل انتخاب محيطی هوشمند و اقتصادي هستند، در کاربرد آنها باید مراقب باشید تا حداکثر سود محصول خود را با حداقل تاثیر بر محیط زیست تأمین کنید. با استفاده از ابزارهای کشاورزی مناسب می توان در انتخاب این گزینه کمک کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *