کلرید روی

کاربرد کلرید روی صنعتی چیست ؟ مهم ترین ترکیبات غیرآلی حاوی روی درحال حاضر عبارتند از: اکسیدهای روی (این ترکیبات 62% از کل بازار سه محصول اصلی حاوی روی را در اختیار دارند). سولفات روی (33%) و هم چنین کلرید روی صنعتی و غیر صنعتی (5%). اصلی ترین حوزه های مصرف این مواد نیز شامل صنایع تولید لاستیک, کشاورزی و سرامیک می شود. 

پیش بینی می شود مصرف ترکیبات شیمیایی حاوی روی در بازارهای کودهای شیمیایی, خوراک حیوانات و هم چنین مصارف غذایی, روبه رشد خواهد بود.

تخمین زده می شود بیش از 50% از خاک های زیر کشت جهان دچار کمبود روی هستند. از سویی دیگر شیب رشد جمعیت در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است به طوری در طی 30 سال گذشته جمعیت جهان دو برابر شده است و انتظار می رود تا سال 2050 این میزان جمعیت از 7 میلیار فعلی به بیش از 9 میلیار نفر برسد. و این بدان معنا است که مقدار زمین های قابل کشت به ازای هر نفر, هر سال در حال کاهش است. بسیاری از تحقیقات در کشورهای مختلف در حوزه ی کشاورزی نشان داده است که استفاده از عنصر روی موجب افزایش میزان بازدهی محصول در زمین های زراعی می شود. هم چنین ارزش غذایی بالای روی موجب شده است تا در سال های اخیر میزان مصرف روی در مواد غذایی به عنوان افزونه افزایش یابد.

جهت خرید کلرید روی اینجا کلیک کنید. 

میزان مصرف در صنایع مختلف

در نمودار دایره ای زیر میزان مصرف جهانی ترکیبات شیمیایی حاوی روی را مشاهده می کنید:

کلرید روی

بیشترین کاربری اکسید روی در ساخت مواد اولیه تولید لاستیک است که به طور گسترده توسط صنایع خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. تولید جهانی خودرو از زمان رکود اقتصادی (سال 2008) به شدت افزایش یافته است. از سویی دیگر افزایش قابل توجه میزان ظرفیت تولید لاستیک در هند, تایوان, برزیل و چین, موجب شده است تا میزان مصرف جهانی این محصول در سال های اخیر افزایش داشته باشد. موسسه تحقیقاتی IHS پیش بینی می کند که تا سال 2023 میزان تقاضا در این حوزه هم چنان افزایش خواهد یافت اما رفته رفته شیب این افزایش کم خواهد شد.

از دیگر کاربری های ترکیبات اکسیدهای روی می توان به تولید سرامیک, شیشه و کاشی اشاره کرد. این بازار به شدت متاثر از اقتصاد جهانی است و در واقع, رشد تقاضا را در سطح جهانی نشان می دهد. در طی 20 سال گذشته با وجود رشد سریع تولید کاشی و سرامیک در اروپا, اما هم چنان چین بازار غالب را در اختیار دارد.

از دیگر کاربری های یک چنین ترکیباتی می توان به صنایع شیمیایی میان دستی, رنگ و رزین , نساجی, تولیدات باتری و هم چنین صنایع الکترونیک اشاره کرد.

بازار جهانی

در حال حاضر استفاده از اکسید روی به عنوان یک عامل “vulcanization ” در صنایع لاستیک سازی, بزرگترین بازار مصرف آن محسوب می شود. در سال 2016 میزان حجم مصرف اکسید روی در واحدهای تولید لاستیک خودرو و یا دیگر محصولات لاستیکی, حدود 56% از کل تقاضا برای اکسید روی و یا 35% از کل ترکیبات شیمیایی حاوی روی را به خود اختصاص داده است. با وجود آن که میزان تولید تایر چین در سال 2016 اندکی کاهش داشته است, اما این شرکت هم چنان بزرگترین کشور مصرف کننده لاستیک خودرو, در سراسر جهان محسوب می شود. چین به طور سالانه حدود 40% از میزان مصرف جهانی اکسیدهای روی را به خود اختصاص می دهد. میزان مصرف اکسید روی در طی هفت سال آینده, به طور میانگین سالانه چیزی در حدود 3% افزایش می یابد.

جمع بندی:

به عنوان جمع بندی می توان گفت که صنایع کشاورزی و تولید لاستیک در حال حاضر حدود دوسوم از کل میزان مصرف جهانی ترکیبات حاوی روی را به خود اختصاص داده اند. و پیش بینی می شود که بازار مصرف سه صنعت بزرگ پایین دست ترکیبات شیمیایی حاوی روی در طی سال های آینده به طور میانگین 0.9 تا 3% افزایش خواهد یافت.

توجه: لازم به توضیح است که پیش از شروع به کار با مواد شیمیایی حاوی روی, به خصوص کلرید روی, حتما msds آن را را مطالعه کنید.

.

کلرید روی

منبع:

Zinc Chemicals, Inorganic. (n.d.). Retrieved October 31, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/inorganic-zinc-chemical-economics-handbook.html

:مقالات دیگر

سولفات روی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *