کربوهیدرات چیست

کربوهیدرات ها ( هیدرات کربن ) بیشترین تریکبات آلی موجود در طبیعت هستند با ساختار ویژه(H2O) n Cn ، از مهم ترین کربوهیدرات های موجود در غذا میتوان به قندها ، دکسترین ، نشاسته ، سلولز ،همی سلولز ها ، پکتین و برخی از ادامس ها اشاره کرد. در ادامه بیشتر به پاسخ پرسش کربوهیدرات چیست خواهیم پرداخت.

کربوهیدرات چیست ؟

از نظر شیمیایی این ترکیبات غذایی شامل عناصر کربن ، هیدروژن و اکسیژن می باشند.
پیج اسماترز (paige Smathers) یکی از متخصصین علوم تغذیه : ” از آنجایی که این ترکیبات یکی از 3 منبع اصلی دریافت انرژی و کالری بدن محسوب میشوند ، جز مواد پر مصرف طبقه بندی میشوند”
انجمن دیابت آمریکا خاطر نشان میکند carbohydrate ها منبع اصلی تامین انرژی بدن هستند.

اسمارث بیان میکند : 3 نوع مکمل غذایی carbohydrate ، پروتئین و چربی برای عملکرد مناسب بدن ضروی میباشند و بدن برای تامین انرژی خود به مقدار زیادی از این مواد نیاز دارد و همه این مواد مغذی باید از طریق رژیم بدست بیاید و بدن نمیتواند همه آن ها را به تنهایی تولید کند

طبق گفته موسسه ملی بهداشت مقدار توصیه شده مصرف روزانه این ماده برای بزرگسالان 135 گرم است و مصرف کربوهیدرات برای اکثر مردم باید بین 45 تا 65 درصد کل کالری دریافتی بدن باشد.

یک گرم از این ترکیب غذایی 4 کالری دارد بنابراین در رژیم غذایی بدن روزانه 1800کالری دریافت میکند که از این مقدار 202 گرم در انتهای زنجیره غذایی و 292 گرم در ابتدای زنجیره غذایی وجود داشته باشد.

با این حال افراد دیابتی نباید بیش از 200گرم و زنان باردار حداقل 175کرم carbohydrate در روز مصرف کنند.

.

کربوهیدرات چیست

.

تاثیرات کربوهیدرات:

carbohydrate برای سیستم عصبی مرکزی و تامین انرژی برای عضلات بکار میرود.

طبق گفته ایالت آیووا پروتئین نیز بعنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار میگیرد و در متابولیسم چربی بدن نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

به گفته اسمارتز : این مواد غذایی بر روی عملکرد مغز ، خلق و خو ، حافظه…تاثیر گذار است
در واقع
RDA(شاخص مقدار مورد نیاز هر ماده غذایی برای بدن) کربوهیدرات ها به مقداری از این ماده که مغز به آن نیازمند هستند بستگی دارد.
از دیگر وظایف کربوهیدرات ها در بدن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1- بعنوان جز ساختمانی دیواره غشا سلولی و اسکلت خارجی بدن حشرات
2- بعنوان واسطه های متابولیکی (مثل گلوکز و فسفات)
3- بعنوان جزئی از ساختمان اسیدهای نوکلوئیک(ریبوز)

یک نظر برای «کربوهیدرات چیست ؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *