کربوهیدرات چیست

کربوهیدرات ها ( هیدرات کربن ) بیشترین ترکیبات آلی موجود در طبیعت هستند با ساختار ویژه(H2O) n Cn ، از مهم ترین کربوهیدرات های موجود در غذا میتوان به قندها ، دکسترین ، نشاسته ، سلولز ،همی سلولز ها ، پکتین و برخی از ادامس ها اشاره کرد. در ادامه بیشتر به پاسخ پرسش کربوهیدرات چیست خواهیم پرداخت.

کربوهیدرات چیست ؟

از نظر شیمیایی این ترکیبات غذایی شامل عناصر کربن ، هیدروژن و اکسیژن می باشند. پیج اسماترز (paige Smathers) یکی از متخصصین علوم تغذیه می گوید : ” از آنجایی که این ترکیبات یکی از 3 منبع اصلی دریافت انرژی و کالری بدن محسوب میشوند ، جز مواد پر مصرف طبقه بندی میشوند”
انجمن دیابت آمریکا خاطر نشان میکند carbohydrate ها منبع اصلی تامین انرژی بدن هستند. اسمارث بیان میکند : 3 نوع مکمل غذایی carbohydrate ، پروتئین و چربی برای عملکرد مناسب بدن ضروی میباشند و بدن برای تامین انرژی خود به مقدار زیادی از این مواد نیاز دارد و همه این مواد مغذی باید از طریق رژیم بدست بیاید و بدن نمیتواند همه آن ها را به تنهایی تولید کند. طبق گفته موسسه ملی بهداشت مقدار توصیه شده مصرف روزانه این ماده برای بزرگسالان 135 گرم است و مصرف کربوهیدرات برای اکثر مردم باید بین 45 تا 65 درصد کل کالری دریافتی بدن باشد.

یک گرم از این ترکیب غذایی 4 کالری دارد بنابراین در رژیم غذایی بدن روزانه 1800کالری دریافت میکند که از این مقدار 202 گرم در انتهای زنجیره غذایی و 292 گرم در ابتدای زنجیره غذایی وجود داشته باشد. با این حال افراد دیابتی نباید بیش از 200گرم و زنان باردار حداقل 175 گرم کربوهیدرات در روز مصرف کنند.

.

کربوهیدرات چیست

تاثیرات و نقش کربوهیدرات در بدن :

برای سیستم عصبی مرکزی و تامین انرژی برای عضلات بکار میرود.

پروتئین نیز بعنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار میگیرد و در متابولیسم چربی بدن نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

به گفته اسمارتز : این مواد غذایی بر روی عملکرد مغز ، خلق و خو ، حافظه…تاثیر گذار است، در واقع  RDA (شاخص مقدار مورد نیاز هر ماده غذایی برای بدن) کربوهیدرات ها به مقداری از این ماده که مغز به آن  نیازمند هستند بستگی دارد.


از دیگر وظایف کربوهیدرات ها در بدن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بعنوان جز ساختمانی دیواره غشا سلولی و اسکلت خارجی بدن حشرات
  2. بعنوان واسطه های متابولیکی (مثل گلوکز و فسفات)
  3.  جزئی از ساختمان اسیدهای نوکلوئیک(ریبوز)

در بدن برای کربوهیدرات ها چه اتفاقی می افتد؟ 

  1. کربوهیدرات مواد غذایی در بدن به واحد های کوچکتری مانند گلوکوز و فروکتوز تبدیل میشوند. این ترکیبات در روده ی کوچک جذب میشود و وارد جربان خون میشود و سپس به کبد منتقل میشوند.
  2. کبد تمامی قندها را به گلوکوز تبدیل میکند و گلوکز حاصله همراه با انسولین دوباره به جریان خون منتقل شده و انرژی مورد نیاز بدن را تامین میکند.
  3. هنگامی که بدن انرژی داشته باشد و نخواهد انرژی خود را از کربوهیدرات ها تامین کند میتواند 2000 کالری را به صورت گلیکوژن ذخیره کند. اگر بدن این 2000 کالری را ذخیره داشته باشد مابقی انرژی دریافتی را به صورت چربی در بدن ذخیره میکند.

اما اگر بدن با کمبود کربوهیدرات روبرو شود چه اتفاقی برایش می افتد؟

عدم دریافت کافی کربوهیدرات یعنی “زندگی تعطیل!” زیرا بدن بدون سوخت کافی نمی تواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند. همچنین کمبود کربوهیدرات مواد غذایی منجر به کمبود قند میشود که سیستم عصبی فرد در این حالت مختل و فرد دچار سرگیجه ، ضعف جسمانی و روانی خواهد شد به کمبود گلوکوز یا قند خون پایین ، هیپ و گلیسمی میگویند.

محققان به این نتیجه دست یافته اند که اگر بدن دچار کمبود کربوهیدرات شود ناچار میشود برای تامین انرژی پروتئین بسوزاند که این امر موجب آسیب رساندن به کلیه ها میشود زیرا عضلات بدن به پروتئین نیاز دارند و هنگامی که بدن بجای کربوهیدرات پروتئین بسوزاند به کلیه ها فشار امده و دفع ادرار را دردناک خواهد کرد.

افرادی که به میزان مناسب کربوهیدرات از مواد غذایی دریافت نکنند ، با کمبود فیبر مواجه میشوند که این کمبود میتواند مشکلات گوارشی ایجاد کند و باعث یبوست شود این مشکل خود منجر به پدید آمدن مشکلات مهم تری برای بدن خواهد شد. فیبر به هضم غذا کمک میکند و ماده ای ضروری است که از بروز بیماری هایی مانند سکته ی قلبی ، دیابت جلوگیری میکند.

طبق یافته های محققین وزارت کشاورزی آمریکا ، فیبر برخلاف قند و نشساته در روده کوچک جذب نمیشود و به گلوکز تبدیل نمیشود و بدون تغییر وارد روده بزرگ میشود و در آنجا به هیدروژن ، دی اکسید کربن و اسیدهای چرب تبدیل میشود. این محققین توصیه میکنند به ازای هر 1000 کالری ، 14 گرم فیبر مصرف نمایید و این میزان فیبر را میتوان از سبزیجات ،میوه ها ، غلات و به ویژه حبوبات تامین کنید.

کدام مواد غذایی حاوی کربو هیدرات هستند ؟ 

همچنین اسمارتز متخصص تغذیه میگوید : شما میتوانید کربوهیدرات را به طور طبیعی از انواع لبنیات و سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و ذرت که حاوی کربوهیدرات بیشتری هستند و یا سبزیجات بدون نشاسته مانند : کاهو ، کلم ، لوبیا سبز ، کرفس ، هویج و کلم بروکلی به دست آورید. در ویدئوی زیر به کمبود کربوهیدرات در بدن پرداخته شده است : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *