کربنات پتاسیم
کربنات پتاسیم | potassium carbonateReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

کربنات پتاسیم ( potassium carbonate ) چیست ؟ شکل عمومی این محصول به صورت پودر و یا کریستال های سفید است . این ماده در گرید های خوراکی ، صنعتی و کشاورزی ( کود ) موجود است . جهت ثبت سفارش ، خرید ، و اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش کربنات پتاسیم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید کربنات پتاسیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:

021-77657131کربنات پتاسیم

021-77641136

021-77649244

021-77641217

 

.

کشور تولید کننده: فرانسه / کره / روسیه / چین

 بسته بندی:  کیسه 25 کیلویی

 درصد خلوص : 99/5% 

قیمت کربنات پتاسیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 09198991006
       09198991007
       09198991008

ارتباط با مسئول فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

    آنالیز نمونه محصول

………..کربنات پتاسیم

خواص و ویژگی ها

فرمول شیمیایی : K2CO3

شکل ظاهری: این ماده  به صورت پودر یا گرانول بدون بو و سفید رنگ است.
سایر نام ها: پتاسیم کربنات Potash، PotCarb و Pearlash   

 این ماده با جرم مولکولی 138.205gr/mol  یکی از منابع تامین پتاسیم می باشد.عنصر پتاسیم  با نماد شمیایی K در جدول تناوبی جزء فلزات  قلیایی محسوب می شود.عدد اتمی آن 19 است .فلز پتاسیم نرم و به رنگ نقره ای -سفید می باشد. و هفتمین عنصر از نظر فراوانی در پوسته زمین است.این عنصر حدود 2.4% از وزن پوسته زمین را تشکیل می دهد. که به آسانی در هوا اکسید می شود و به سرعت با آب واکنش می دهد واکنش آن با آب به شدت گرمازا است.

پتاسم خالص را نمی توان از کانی ها به دست اورد اما میتوان آن را از ترکیباتی مثل پتاسیم کربنات به دست آورد. منابع مهم پتاسیم و پتاس منابعی در کالیفرنیا، آلمان، نیومکزیکو، یوتا و..می‌باشد. در عمق 3000 فوتی زیر بستر Saskatchewan ، مقادیر عظیمی از پتاس وجود دارد که می تواند به عنوان یک منبع مهم برای این عنصر در آینده در نظر گرفته شود.

کربنات پتاسیم

این ماده  طعم نمکی دارد ، که در آب محلول است و در حلال های آلی مثل اتانول  واتر و استون  حل نمی شود. فشار بخار آن بسیار پایین است و نقطه ذوب آن را نمی توان تعیین کرد .پتاسیم کربنات در دمای بالا تجزیه می شود،و  می تواند رطوبت هوا را جذب کند  به همین دلیل این ماده ظاهری خیس و آبکی دارد. فرایند حل شدن این ماده در آب فرایندی گرما زا است. زمانیکه در آب حل می شود به اجزاء سازنده اش یعنی کاتیون پتاسیم (+K) و انیون کربنات (CO32) تبدیل  و محلول خاصیت قلیایی از خود نشان می دهد.

یون های K و کربنات به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد، بنابراین این ماده با محیط زیست سازگاری دارد. وجود یون کربنات موجب افزایش pH آب می شود. بنابراین آب حاوی آن باید قبل  از تخلیه به محیط زیست، تعدیل pH شود. 

کربنات پتاسیم خوراکی :

این محصول در انواعی از مواد غذایی  مثل تولید محصولات نانوایی استفاده می شود. همچنین پتاسیم مورد نیاز در خوراک دام ها را می توان ازآن تامین کرد.              

گرید خوراکی این ماده در تولید کشمش نیز استفاده می شود. برای تهیه کشمش از ترکیبی متشکل از درصد های معینی از این ماده و روغن کشمش استفاده می کنند که روش انجام این کار به قرار زیر است :

مقدار یک لیتر روغن با 2.5 کیلوگرم پتاسیم کربنات در 100 لیتر آب مخلوط می شود ، سپس انگور به مدت 30 دقیقه درون محلول قرار داده شده و سپس آن را روی رشته های سیم مفتولی آویزان می کنند تا خشک شود. با این روش کشمش سبز تولید می شود.

روش تولید :

این محصول فراورده و محصول تولیدی واکنش بین پتاس (KOH)مایع ،و کربن دی اکسید است .

2KOH + CO2 → K2CO3 + H2O

تولید آب در این واکنش موجب می شود که در فرآیندهای معمولی تولید ، مرحله ای هم به خارج کردن آب اختصاص داده شود . در روش جدیدی که امروزه مورد توجه قرار گرفته است ، واکنش در راکتورهای بستر سیال صورت می گیرد که در محصول نهایی آبی وجود ندارد و نیازی به عملیات خارج کردن آب وجود ندارد. 

روش های جایگزین دیگری نیز مانند الکترولیز پتاسیم کلرید وجود دارد که برای تولید در مقیاس صنعتی هم می توان مورد استفاده قرار داد . زمانیکه پتاس را برای حذف ناخالصی ها در کوره حرارت  می دهند ، کربنات پتاسیم نیز ساخته می شود .

کاربرد  کربنات پتاسیم:

از آنجایی که این ماده کاربردهای گسترده ای دارد، گریدهای تجاری متنوعی از آن وجود دارد. مشخصه کاربردی آن، کاربرد آن در اکثر حوزه ها به ویژه شیشه، سرامیک، تولید سیلیکات پتاسیم و بی کربنات پتاسیم، مواد دارویی، صنایع غذایی ( پتاسیم کربنات خوراکی )، شوینده ها و پاک کننده ها، مواد شیمیایی عکس برداری، کودها و آفت کش های کشاورزی، خالص سازی گاز، افزودنی های لاستیک، کریستال های پلیمری، بازدارنده های خوردگی، سیمان و منسوجات را ممکن می سازد. در مورد گرید خوراکی این ماده پیش تر صحبت شد و در ادامه به سایر موارد خواهیم پرداخت . 

کشاورزی

 یکی از کاربردهای مهم این ماده توانایی این ماده برای تولید کود است. potassium carbonate به رشد گیاهان و حفظ آب در خاک کمک می کند و باعث تقویت ریشه و ساقه ی گیاهان می شود.

کود کربنات پتاسیم

ترکیبات صنعتی :

برای تولید ترکیبات شیمیایی متفاوت  از این ماده استفاده می شود.صابونی که در تهیه آن از این ماده استفاده شده نسبت به صابون به دست امده از سدیم کربنات ملایم تر است.

کاربرد اصلی این ماده برای تولید شیشه  به خصوص لنز نوری ،صفحه تلوزیون ،و لوله پرتو کاتدی است .جدای از این ها،از این ماده در ساخت جوهر چاپ و پیگمنت ها نیز استفاده می شود. در صنعت سفالگری آن را به عنوان یک ماده شیمیایی  برای لعاب گلدان استفاده می کنند

کاربردهای دیگر آن ، ،در صنعت عکاسی  و تولید نمک پتاسیم و…است.

هرگاه از عوامل خشک کننده ای مثل کلسیم کلرید و سولفات منیزیم در محلول به هر دلیلی نمی توان  استفاده کرد پتاسیم کربنات را به عنوان خشک کننده  ملایم می توان به کار برد . این ماده  برای ترکیبات اسیدی مناسب نیست اما برای خشک کردن فاز الی اگر مقدار بسیار کمی ناخالصی اسیدی داشته باشد  استفاده می شود. همچنین برای خشک کردن بعضی از کتون ها،الکل ها،و آمین ها قبل ازتقطیر استفاده می شود.

از پتاسیم کربنات برای رفع سختی آب نیز استفاده می شود به طوریکه از تجمع یون های Ca و Mg که دو عامل اصلی سختی آب هستند جلوگیری می کند.این ماده در غلظت بالا موجب تحریک پوست می شود، اما در غلظت های کم و متوسط برای سلامتی انسان ضرری ندارد. این محصول  در محیط زیست تجزیه می شود و بنابراین چندان مقاوم نیست و در اندام ها تجمع نمی کند.  

از این ماده در خاموش کردن شعله های آتش با حرارت بالا استفاده می شود . این ماده برای خاموش کردن آتش و جلوگیری از گسترش آتش بسیار مفید می باشد. تاثیر این ماده در فرونشانی آتشهای نفتی  و گازی نسبت به سدیم بی کربنات بیشتر است. 

msds و ایمنی استفاده  :

این ماده در غلظت بالا موجب تحریک می شود، اما در غلظت های کم و متوسط برای سلامتی انسان ضرری ندارد.   

اثرات جانبی

در صورت برخورد با پوست باعث تحریک شده و می تواند باعث آسیب شدید چشم شود .

اشتنشاق غبار و اسپری این ماده می تواند باعث ایجاد مشکلات شدید در سیستم تنفسی شود ( میزان آسیب بستگی به شدت تماس دارد).   

بلع کربنات پتاسیم می تواند باعث تخریب غشای مخازی دهان ، گلو ، مری و معده شود .

هنوز در مورد این ماده گزارشاتی مبنی بر اثرات مزمن و یا ایجاد سرطان ارائه نشده است.

اثرات محیط زیستی

پتاسیم کربنات می تواند باعث تغییر pH آب های سطحی و ایجاد تغییر در زندگی آبزیان شود.

برای مشاهده msds این ماده اینجا کلیک کنید . 

مراجع :

 

D. C. Harrowven, I. L. Guy, M. I. T. Nunn, Chem. Commun., 2004, 1966–1967.
P. Four, F. Guibe, J. Org. Chem., 1981, 46, 4439–4445.
D. C. Harrowven, I. L. Guy, L. Nanson, Angew. Chem. Int. Ed., 2006, 45, 2242– 2245.
S. Warren, A. Chow, G. Fraenkel, T. V. RajanBabu, J. Am. Chem. Soc., 2003, 125, 15402– 15410

موسسه ی مبتکران شیمی

یک نظر برای «کربنات پتاسیم | potassium carbonate»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *