پتاسیم کربنات
کربنات پتاسیم | خرید فروش کربنات پتاسیمReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

فروش کربنات پتاسیم و یا خرید کربنات پتاسیم . جهت ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش کربنات پتاسیم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید کربنات پتاسیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: فرانسه / کره / روسیه / چین

 بسته بندی:  کیسه 25 کیلویی

 درصد خلوص : 99/5% 

قیمت کربنات پتاسیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 09198991006
       09198991007
       09198991008

ارتباط با مسئول فنیبا تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

    آنالیز نمونه کربنات پتاسیم

………………………………کربنات پتاسیم

 

 

 

پتاسیم کربنات
پتاسیم کربنات ازبکستان

کربنات پتاسیم
کربنات پتاسیم فرانسه

کربنات پتاسیم چیست ؟

فرمول شیمیایی : K2CO3

شکل ظاهری: این ماده  به صورت پودر یا گرانول بدون بو و سفید رنگ است.
سایر نام ها: پتاسیم کربنات ، PotCarb و Pearlash   

 این ماده با جرم مولکولی 138.205gr/mol  یکی از منابع تامین پتاسیم می باشد.عنصر پتاسیم  با نماد شمیایی K در جدول تناوبی جزء فلزات  قلیایی محسوب می شود.عدد اتمی آن 19 است .فلز پتاسیم نرم و به رنگ نقره ای -سفید می باشد. و هفتمین عنصر از نظر فراوانی در پوسته زمین است.این عنصر حدود 2.4% از وزن پوسته زمین را تشکیل می دهد. که به آسانی در هوا اکسید می شود و به سرعت با آب واکنش می دهد واکنش آن با آب به شدت گرمازا است.

پتاسم خالص را نمی توان از کانی ها به دست اورد اما میتوان آن را از ترکیباتی مثل پتاسیم کربنات به دست آورد. منابع مهم پتاسیم و پتاس منابعی در کالیفرنیا، آلمان، نیومکزیکو، یوتا و..می‌باشد. در عمق 3000 فوتی زیر بستر Saskatchewan ، مقادیر عظیمی از پتاس وجود دارد که می تواند به عنوان یک منبع مهم برای این عنصر در آینده در نظر گرفته شود.

این ماده  طعم نمکی دارد ، که در آب محلول است و در حلال های آلی مثل اتانول  واتر و استون  حل نمی شود. فشار بخار آن بسیار پایین است و نقطه ذوب آن را نمی توان تعیین کرد .پتاسیم کربنات در دمای بالا تجزیه می شود،و  می تواند رطوبت هوا را جذب کند  به همین دلیل این ماده ظاهری خیس و آبکی دارد. فرایند حل شدن این ماده در آب فرایندی گرما زا است. زمانیکه در آب حل می شود به اجزاء سازنده اش یعنی کاتیون پتاسیم (+K) و انیون کربنات (CO32) تبدیل  و محلول خاصیت قلیایی از خود نشان می دهد.

روش تولید کربنات پتاسیم :

یون های K و کربنات به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد، بنابراین این ماده با محیط زیست سازگاری دارد. وجود یون کربنات موجب افزایش pH آب می شود. بنابراین آب حاوی آن باید قبل  از تخلیه به محیط زیست، تعدیل pH شود. 

این محصول فراورده و محصول تولیدی واکنش بین پتاس (KOH)مایع ،و کربن دی اکسید است .

2KOH + CO2 → K2CO3 + H2O

زمانیکه  پتاس  را برای حذف ناخالصی ها در کوره حرارت  می دهند ،  کربنات پتاسیم  نیز ساخته می شود .

کاربرد  کربنات پتاسیم:

از آنجایی که این ماده کاربردهای گسترده ای دارد، گریدهای تجاری متنوعی از آن وجود دارد. مشخصه کاربردی آن، کاربرد آن در اکثر حوزه ها به ویژه شیشه، سرامیک، تولید سیلیکات پتاسیم و بی کربنات پتاسیم، مواد دارویی، صنایع غذایی ( پتاسیم کربنات خوراکی )، شوینده ها و پاک کننده ها، مواد شیمیایی عکس برداری، کودها و آفت کش های کشاورزی، خالص سازی گاز، افزودنی های لاستیک، کریستال های پلیمری، بازدارنده های خوردگی، سیمان و منسوجات را ممکن می سازد.

به عنوان عامل خشک کننده (حذف آب از هوا) و کاهش اسیدیته مصرف دارد. در تولید مواد شیمیایی، کودهای شیمیایی، صابون و شیشه استفاده شده و همچنین در فرمولاسیون ضدعفونی کننده ها، جوهر، رنگ ها و محصولات پاک کننده وجود دارد. 

به عنوان کود:

 یکی از کاربردهای مهم این ماده توانایی این ماده برای تولید کود است.این ماده به رشد گیاهان و حفظ آب در خاک کمک می کند و باعث تقویت ریشه و ساقه ی گیاهان می شود.

ترکیبات صنعتی :

برای تولید ترکیبات شیمیایی متفاوت  از این ماده استفاده می شود.صابونی که در تهیه آن از این ماده استفاده شده نسبت به صابون به دست امده از سدیم کربنات ملایم تر است.

کاربرد اصلی این ماده برای تولید شیشه  به خصوص لنز نوری ،صفحه تلوزیون ،و لوله پرتو کاتدی است .جدای از این ها،از این ماده در ساخت جوهر چاپ و پیگمنت ها نیز استفاده می شود. در صنعت سفالگری آن را به عنوان یک ماده شیمیایی  برای لعاب گلدان استفاده می کنند

کاربردهای دیگر آن ، ،در صنعت عکاسی  و تولید نمک پتاسیم و…است

هرگاه از عوامل خشک کننده ای مثل کلسیم کلرید و سولفات منیزیم در محلول به هر دلیلی نمی توان  استفاده کرد پتاسیم کربنات را به عنوان خشک کننده  ملایم می توان به کار برد . این ماده  برای ترکیبات اسیدی مناسب نیست اما برای خشک کردن فاز الی اگر مقدار بسیار کمی ناخالصی اسیدی داشته باشد  استفاده می شود. همچنین برای خشک کردن بعضی از کتون ها،الکل ها،و آمین ها قبل ازتقطیر استفاده می شود.

از پتاسیم کربنات برای نرم کردن آب سخت نیز استفاده می شود به طوریکه از تجمع یون های کلسیم ومنیزیم که دو عامل اصلی سختی آب هستند جلوگیری می کند.این ماده در غلظت بالا موجب تحریک پوست می شود، اما در غلظت های کم و متوسط برای سلامتی انسان ضرری ندارد. این محصول  در محیط زیست تجزیه می شود و بنابراین چندان مقاوم نیست و در اندام ها تجمع نمی کند.  

مواد غذایی

این محصول در انواعی از مواد غذایی  مثل تولید محصولات نانوایی نیز استفاده می شود.همچنین پتاسیم مورد نیاز در خوراک دام ها را می توان ازآن تامین کرد.از این ماده در خاموش کردن شعله های آتش با حرارت بالا استفاده می شود. این ماده برای خاموش کردن آتش و جلوگیری از گسترش آتش بسیار مفید می باشد. تاثیر این ماده در فرونشانی آتشهای نفتی  و گازی نسبت به سدیم بی کربنات بیشتر است.  

                   

این ماده در تولید کشمش نیز استفاده می شود. برای تهیه کشمش سبز از ترکیبی متشکل از درصد های معینی از این ماده و روغن کشمش استفاده می کنند مقدار یک لیتر روغن با 2.5 کیلوگرم پتاسیم کربنات در 100 لیتر آب مخلوط می کنند. انگور را به مدت 30 دقیقه درون محلول می اندازند و سپس آن را روی رشته های سیم مفتولی آویزان می کنند تا خشک شود. به این روش کشمش سبز تولید می شود.

سلامت و ایمنی استفاده از کربنات پتاسیم :

این ماده در غلظت بالا موجب تحریک می شود، اما در غلظت های کم و متوسط برای سلامتی انسان ضرری ندارد.   

مطالب مرتبط:

تعیین درصد خلوص کربنات پتاسیم

اطلاعات فنی و ایمنی (msds) کربنات پتاسیم 

مراجع :

D. C. Harrowven, I. L. Guy, M. I. T. Nunn, Chem. Commun., 2004, 1966–1967.
P. Four, F. Guibe, J. Org. Chem., 1981, 46, 4439–4445.
D. C. Harrowven, I. L. Guy, L. Nanson, Angew. Chem. Int. Ed., 2006, 45, 2242– 2245.
S. Warren, A. Chow, G. Fraenkel, T. V. RajanBabu, J. Am. Chem. Soc., 2003, 125, 15402– 15410

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *