این ماده یا همانTHF مایعی بی رنگ با بویی مانند اتر در دمای اتاق است. این ماده بسیار قابل اشتعال با دمای اشتعال 21- درجه سانتیگراد است. نقاط جوش و انجماد تتراهیدروفوران به ترتیب 65  و 108- درجه سانتیگراد هستند.

کاربرد ها:

به طور عمده از THF در تولید پلی تترا متیلن اتر گلیکول است (PTMEG) که یک پلیمر است که به طور گسترده برای تولید الاستومرهای اورتان (لاستیک) و الیاف استفاده می شود. PTMEG انعطاف پذیری و استحکام استثنایی را برای چنین محصولاتی فراهم می کند.

THF یک حلال چند منظوره با کاربرد های متعدد در زمینه هایی مانند چسب، فیلم های وینیل و سلفون ها، رزین های صنعتی، لاستیک ها، پوشش ها و جوهر های چاپی است.

کاربرد های صنعتی تترا هیدروفوران

کاربرد های صنعتی تترا هیدروفوران

یک استفاده خاص از THF بکارگیری آن در فرمول بندی سیمان پی وی سی است.  سیمان های  حلال های سیمان را می توان با حلال های اضافی و پرکننده های معدنی برای کنترل زمان تعیین شده تنظیم کرد. همچنین می تواند به عنوان یک پاک کننده های انواع پی وی سی پیش از تشکیل اتصال عمل کند.

به دلیل ویژگی حل کنندگی گسترده ای که THF برای ترکیبات قطبی و غیر قطبی دارد، اغلب به عنوان حلال در بسیاری از روش های مصنوعی تولید دارو استفاده شده است.  در بسیاری از موارد، استفاده از THF در واکنش، بازده بالاتر و نرخ واکنش سریع تر را امکان پذیر می سازد. علاوه بر این، فراریت و خلوص بالای THF، حذف حلال بدون اینکه در محصول مورد نظر باقی بماند را تسهیل می کند.

THF در محصولات مصرفی به عنوان یکی از اجزای مایعات تمیز کننده، رنگ بر و حذف پاک کننده های رنگ، مایعات کاربردی، لاک و پوشش ها، چسب ها و همچنین مایعات عملکردی مهار کننده های خوردگی استفاده می شود. برای بسیاری از این مصارف به طور حرفه ای در صنعت نیز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *