سدیم هیدروکسید
سود سوز آور چیستReviewed by NaOH on Oct 2Rating: 5.0

سود سوز آور یک باز معروف قوی است که در بسیاری از صنایع از آن استفاده میشود. حدود 56% از تولیدات سدیم هیدروکسید در صنایع استفاده میشود ، 25% آن در صنایع غذایی عمده ترین کاربرد سدیم هیدروکسید در نمک ها سدیمی و مواد شوینده ، بعنوان تنظیم کننده pH و سنتز مواد الی مورد استفاده قرار میگیرد.
از سدیم هیدروکسید در فرایند بایر برای تولید آلومینیوم نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
در صنایع پتروشیمی ، سدیم هیدروکسید بعنوان ماده افزودنی در گل حفاری به منظور افزایش قلیایی در سیستم بنتونیت( Bentonite) ، برای افزایش ویسکوزیته گل و برای خنثی کردن هر گاز اسیدی (مانند سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن) استفاده می شود.

در صنعت کاغذ سازی :

سود سوز آور

هیدروکسید سدیم به طور گسترده ای در خمیر چوب برای ساخت کاغذ یا الیاف بازسازی استفاده می شود. علاوه بر سولفید سدیم، هیدروکسید سدیم جزء کلیدی محلول  سفید است که برای جدا کردن لیگنین از الیاف سلولز در فرآیند کرافت استفاده می شود. همچنین در چند مرحله بعد از فرایند سفید کردن خمیر قهوه ای که از فرایند حاصل می شود، نقش کلیدی ایفا می کند. این مراحل شامل تجزیه اکسید اکسیژن، استخراج اکسیداتیو و استخراج ساده است که همه آنها نیاز به یک محیط قوی قلیایی با PH> 10.5 در پایان مراحل دارند.

برای از بین بردن بافت ها:

از سدیم هیدروکسید برای از بین بردن بافت های اجساد جانواران و گیاهان استفاده میشود به این صورت که با قرار دادن یک لاشه در یک محفظه مهر و موم شده و سپس اضافه کردن مخلوطی از هیدروکسید سدیم و اب را به ان اضافه میکنند که باعث میشود جسم لاشه تجزیه شود و به مایع قهوه ای رنگ تبدیل شود و تنها بافت های استخوانی لاشه بصورت جامد باقی میمانند.
از این خاصیت برای دفع زباله های کنار جاده استفاده میشود.
هیدروکسید سدیم بعلت توانایی آن برای هیدرولیز کردن پروتیئین ماده ای خطرناک است. اگر هنگام کار با ان بروی دست ریخته شود باید فورا آنرا با آب شست و حتی هنگامی که شسته میشود ممکن است بعد از چند لحظه احساس سوزش دست دهد.
پاشیدن و ریختن این محلول در چشم منجر به اسیب های جدی تری میشود و حتی ممکن است فرد بینایی خود را از دست بدهد.

واکنش استری شدن (صابونی شدن):

سود سوز آور

از هیدروکسید سدیم به طور سنتی برای تولید صابون استفاده میشود در قرن نوزدهم برای اینکه حمل و نقل راحت تر باشد صابون جامد را تولید کردند.
برای تولید بیودیزل(biodiesel)، هیدروکسید سدیم به عنوان کاتالیزور برای ترانس اکسیداسیون متانول و تری گلیسیرید استفاده می شود. این فقط با هیدروکسید سدیم بی آب کار می کند، زیرا در ترکیب با آب چربی به صابون تبدیل می شود که با متانول متخلخل می شود. بعلاوه NaOH بیشتر از هیدروکسید پتاسیم استفاده می شود، زیرا ارزان تر است و مقدار کمتری مورد نیاز است.

 سود سوز آور زیتون:

در صنایع غذایی از سود سوز آور خوراکی در مواد شیمیایی برای شستشو میوه ها وسبزی ها ، فرایند شکلات و کاکائو ، تولید رنگ کارامل ، نوشیدنی ها و بستنی
همچنین برای نرم شدن زیتون نیز از سدیم هیدروکسید استفاده میشود.

در صنایع مواد شوینده (سود سوز آور مایع) :

سود سوز آور

هیدروکسید سدیم بعنوان یک عامل تمییز کننده صنعتی اغلب بعنوان کاستیک نامیده میشود استفاده میکنند .
در صنعت این ماده را به اب اضافه میکنند و سپس انرا گرم میکنند برای تمیز کاری تجهیزات ، مخازن و… استفاده میشود.به منظور تثبیت مواد حل شده در سطوح هیدروکسید سدیم اط سورفکتانت ها استفاده میشود و از این طریق مانع دفع مجدد میشوند.

مواد شوینده حاوی هیدروکسید سدیم شامل سورفکتانت ها، مهارکننده های زنگ و ضد عفونی کننده ها هستند.

سدیم هیدروکسید در منازل بعنوان یک نوع بازکن چاه و تخلیه کن مورد استفاده قرار میگرد.
یک محلول هیدروکسید سدیم در آب بعنوان راج ترین رنگ بر روی اشیا چوبی به طور سنتی مورد استفاده قرار میگیرد استفاده از این محلول کمتر رایج است زیرا میتواند ب هسطح چوب ، و رنگدانه های چوب اسیب بزند.

تصفیه آب:

از هیدروکسید سدیم برای بالا بردن pH آب استفاده میشود ، افزایش pH اب باعث میشود که میزان سرب ، مس و فلزات سمی که میتواند در آب آشامیدنی حل بشود کاهش یابد.

کاربرد های جنایی :

سود سوز آور

برای تشخیص مسمویت با مونوکسید کربن مورد استفاده قرا میگیرد و نمونه های خون از جمله بیماران به اضافه یک قطره سدیم هیدروکسید به یک رنگ تبدیل میشوند . امروز مسمویت مونوکسید کربن را میتوان با CO اکسیمتری شناسایی کرد.

 

کاربرد های دیگر :

 

 •  سودسوزآور نساجی

هیدروکسید سدیم در صنعت پتروشیمی و استخراج از چاه های نفت.

سدیم هیدروکسید در تصفیه آب.

هیدروکسید سدیم در صنایع تولید پارچه.

هیدروکسید سدیم در تولید لبنیات.

خنثی سازی اسید و باطری سازی.

صنایع غذایی، شیر و کنسروسازی.

صنایع فلز و تولید شیشه، روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری.

هیدروکسید سدیم کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارد و همین دلیل عامل تولید سالیانه میلیون ها تن از آن در سراسر جهان است.

لازم به توضیح است پیش از شروع به کار حتما msds سود زور آور مایع را مطالعه کنید. سود سوز آور در جدول .

سود سوز آور از کجا بخریم ؟

قیمت سود سوز آور :

موسسه مبتکران شیمی فعال در تامین کالای سدیم هیدروکسید و ارائه کننده با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت سدیم هیدروکسید را  به مشتریان خود عرضه میکند.

خرید سود سوز آور (سدیم هیدروکسید):

موسسه مبتکران شیمی مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید سدیم هیدروکسید و تامین کالای هیدروکسید سدیم مورد نظرتان یاری نماید

فروش سود سوز آور (سود سود هیدروکسید):

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش هیدروکسید سدیم  را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان ارائه می کند برای خرید هیدروکسید سدیم با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید:

  021-77641136

021-77649244                       

021-77641217

11 نظر برای «سود سوز آور چیست»

 • عباس می‌گوید:

  سلام،
  دربالا قسمت ازبین بردن بافتها توضیح دادید که میشه از هیدروکسید سدیم استفاده کرد.
  لطفا،
  برای بدست آوردن اسکلت جانوراننسبت هیدروکسید سدیم به اب برای ازبین بردن بافتها و چربی ها چقدر است ، آیا چربی ها هم ازبین میروند ایا میتوان برای بهتر وسریع ترشدن فرآیند آنرا حرارت داده وبجوشانیم، آیا استخوانهای لاشه آسیب نمی بینند.
  با تشکر

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام. متاسفانه در آزمایشگاه مجموعه ی ما تا کنون چنین آزمایشی انجام نشده است که بتوانیم پاسخ دقیقی به پرسش شما بدهیم.

 • فرهاد می‌گوید:

  با سلام ایا سود سوز اور جامد با ترکیب با اب و ریختن ان بروی المینیومی که دارای کمی چربی است و کمی پلی اتیلن چسبیده شده به ان میتواند المینیوم را از الودگی چربی پاک و الومینیوم را شفاف کند؟.و ایا با المینیوم واکنش نشان نمیدهد ؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام، سود سوزآور با آلومینیوم واکنش نشان می دهد و حتی قادر به حل کردن آن نیز می باشد. پیشنهاد ما این است که برای پاک کردن پلی اتیلن و چربی ها از روی سطح آلومینیوم از حلال مناسب آن مانند استون و یا بنزن استفاده نمایید.

 • بازخورد: سود پرک (سدیم هیدروکسید) – موسسه مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *