سود سوز آور

سود سوز آور یک باز معروف قوی است که در بسیاری از صنایع از آن استفاده میشود. حدود 56% از تولیدات سدیم هیدروکسید در صنایع استفاده میشود ، 25% آن در صنایع غذایی عمده ترین کاربرد سدیم هیدروکسید در نمک ها سدیمی و مواد شوینده ، بعنوان تنظیم کننده pH و سنتز مواد الی مورد استفاده قرار میگیرد.
از NaOH در فرایند بایر برای تولید آلومینیوم نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
در صنایع پتروشیمی ، این ماده به عنوان ماده افزودنی در گل حفاری به منظور افزایش قلیایی در سیستم بنتونیت( Bentonite) ، برای افزایش ویسکوزیته گل و برای خنثی کردن هر گاز اسیدی (مانند سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن) استفاده می شود.

صنعت کاغذ سازی :

سود سوز آور در صنعت کاغذ سازی

سود سوز آور به طور گسترده ای در خمیر چوب برای ساخت کاغذ یا الیاف بازسازی استفاده می شود. علاوه بر سولفید سدیم، هیدروکسید سدیم جزء کلیدی محلول سفید است که برای جدا کردن لیگنین از الیاف سلولز در فرآیند کرافت استفاده می شود. همچنین در چند مرحله بعد از فرایند سفید کردن خمیر قهوه ای که از فرایند حاصل می شود، نقش کلیدی ایفا می کند. این مراحل شامل تجزیه اکسید اکسیژن، استخراج اکسیداتیو و استخراج ساده است که همه آنها نیاز به یک محیط قوی قلیایی با PH> 10.5 در پایان مراحل دارند.

برای از بین بردن بافت ها:

از NaOH برای از بین بردن بافت های اجساد جانواران و گیاهان استفاده میشود به این صورت که با قرار دادن یک لاشه در یک محفظه مهر و موم شده و سپس اضافه کردن مخلوطی از NaOH و اب را به ان اضافه میکنند که باعث میشود جسم لاشه تجزیه شود و به مایع قهوه ای رنگ تبدیل شود و تنها بافت های استخوانی لاشه بصورت جامد باقی میمانند.
در نتیجه از این خاصیت برای دفع زباله های کنار جاده استفاده میشود.
ترکیب فوق به علت توانایی آن برای هیدرولیز کردن پروتیئین ماده ای خطرناک است. اگر هنگام کار با ان بروی دست ریخته شود باید فورا آنرا با آب شست و حتی هنگامی که شسته میشود ممکن است بعد از چند لحظه احساس سوزش دست دهد.
پاشیدن و ریختن این محلول در چشم منجر به اسیب های جدی تری میشود و حتی ممکن است فرد بینایی خود را از دست بدهد.

واکنش استری شدن (صابونی شدن):

سود سوز آور و کاربرد های آن

از این ماده به طور سنتی برای تولید صابون استفاده میشود در قرن نوزدهم برای اینکه حمل و نقل راحت تر باشد صابون جامد را تولید کردند.
برای تولید بیودیزل(biodiesel)، هیدروکسید سدیم به عنوان کاتالیزور برای ترانس اکسیداسیون متانول و تری گلیسیرید استفاده می شود. این فقط با NaOH بی آب کار می کند، زیرا در ترکیب با آب چربی به صابون تبدیل می شود که با متانول متخلخل می شود. بعلاوه NaOH بیشتر از هیدروکسید پتاسیم استفاده می شود، زیرا ارزان تر است و مقدار کمتری مورد نیاز است.

 سود سوز آور زیتون:

در صنایع غذایی از این ماده در گرید خوراکی برای شست و شو میوه ها وسبزی ها ، فرایند شکلات و کاکائو ، تولید رنگ کارامل ، نوشیدنی ها و بستنی و …استفاده می شود. همچنین برای نرم شدن زیتون نیز از ترکیب فوق استفاده می گردد.

صنایع مواد شوینده  :

سود سوز آور چیست

این ماده به عنوان یک عامل تمییز کننده صنعتی اغلب بعنوان کاستیک نامیده میشود استفاده میکنند .
در صنعت این ماده را به اب اضافه میکنند و سپس انرا گرم میکنند برای تمیز کاری تجهیزات ، مخازن و… استفاده میشود.به منظور تثبیت مواد حل شده در سطوح قلیایی از سورفکتانت ها استفاده میشود و از این طریق مانع دفع مجدد میشوند.

مواد شوینده حاوی NaOH شامل سورفکتانت ها، مهارکننده های زنگ و ضد عفونی کننده ها هستند.

NaOH در منازل بعنوان یک نوع بازکن چاه و تخلیه کن مورد استفاده قرار میگرد.
یک محلول هیدروکسید سدیم در آب بعنوان راج ترین رنگ بر روی اشیا چوبی به طور سنتی مورد استفاده قرار میگیرد استفاده از این محلول کمتر رایج است زیرا میتواند به سطح چوب ، و رنگدانه های چوب اسیب بزند.

تصفیه آب:

از این ماده برای بالا بردن pH آب استفاده میشود ، افزایش pH اب باعث میشود که میزان سرب ، مس و فلزات سمی که میتواند در آب آشامیدنی حل بشود کاهش یابد.

کاربرد های جنایی :

سود سوز آور

برای تشخیص مسمویت با مونوکسید کربن مورد استفاده قرا میگیرد و نمونه های خون از جمله بیماران به اضافه یک قطره سدیم هیدروکسید به یک رنگ تبدیل میشوند . امروز مسمویت مونوکسید کربن را میتوان با CO اکسیمتری شناسایی کرد.

 

کاربرد های دیگر :

 

  •  سودسوزآور نساجی

ترکیب فوق در صنعت پتروشیمی و استخراج از چاه های نفت کاربرد دارد.

سود سوز آور در تصفیه آب.

هیدروکسید سدیم در صنایع تولید پارچه.

این ماده در تولید لبنیات.

خنثی سازی اسید و باطری سازی.

صنایع غذایی، شیر و کنسروسازی.

در صنایع فلز و تولید شیشه، روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری.

این ماده کاربرد بسیار زیادی در صنایع دارد و همین دلیل عامل تولید سالیانه میلیون ها تن از آن در سراسر جهان است.

لازم به توضیح است پیش از شروع به کار حتما msds سود سوز آور مایع را مطالعه کنید. سود سوز آور در جدول .

سود سوز آور از کجا بخریم ؟

برای اطلاع از قیمت های روز با ما تماس حاصل نمایید.

خرید سود سوز آور :

تهیه ی این محصول با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را به ما بسپارید.

فروش سود سوز آور :

برای ثبت سفاری خود می توانید با شماره های موجود در بخش تماس با ما سایت، تماس بگیرید.

41 نظر برای «سود سوز آور چیست؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *