در صنایع آرایشی و بهداشتی : خود DEA به ندرت در محصولات استفاده می شود، اما ممکن است با مواد دیگر ترکیب شود و به یک ماده جدید تبدیل شود (مانند نمک آن) که ماده شیمیایی دیگری است و با دی اتانول آمین مشابه نیست. این “واکنش شیمیایی” منجر به یک ماده جدید می شود که بسیار پایدار است و به آسانی قابل جدا شدن نیست.

نمک های این ترکیب به عنوان سورفکتانت، عوامل امولسیون، عوامل افزایش ویسکوزیته ، عوامل نرم کننده مو یا پوست ، تقویت کننده فوم، یا عوامل ضد الکتریسیته ساکن عمل می کند.

کاربرد ها

در صنعت کشاورزی : در فرمولاسیون علف کش ها و به عنوان مواد واسطه شیمیایی برای آفت کش های مخصوص از بین بردن حلزون، قارچ کش ها و محصولات از بین برنده های جلبک استفاده می شود.

صنعت سیمان : آمینها در بسیاری از کاربردهای سیمان و بتن به منظور افزایش قدرت سیمان و بتن ، کاهش زمان خشک شدن آنها و نیز محافظت در برابر انجماد این مواد استفاده می شوند. این ماده به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده آسیاب سیمان در تولید سیمان استفاده می شود.

 

در مایعات فلزکاری:

مواد افزودنی اسیدی و یا محصولات تجزیه ای اسیدی نخستین عامل خوردگی سطوح فلزی، به ویژه در حضور رطوبت است. اغلب به عنوان خنثی کننده مولکول های اسیدی در روان کننده ها (lubricants) مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یک ابزار برای جلوگیری از خوردگی مورد آزمایش قرار می گیرد. همچنین به عنوان واسطه در تهیه گریس محلول در آب، امولسیفایر، مهار کننده خوردگی و آفت کش ها استفاده می شود.

داروسازی : در آنتی هیستامین ها، داروهای ضد مالاریا، آنتی بیوتیک ها، داروهای بی حس کننده موضعی، داروهای ضد افسردگی و شل کننده های عضلانی استفاده می شود.

کاربرد های در داروسازی

مواد شیمیایی عکاسی : DEA در سیستم های پیجیده مدرن در حال توسعه برای صنعت مواد شیمیایی عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنعت نساجی (افزودنی های نساجی) : صابون سطح – فعال آلکالانوآمین ، که عمدتا از اسید اولئیک ساخته شده اند، در تمیز کردن و تمیز کاری منسوجات استفاده می شود. هنگامی که با حلال های کلردار ترکیب می شوند ، این صابون ها به مواد مرطوب تبدیل می شوند. در همراهی با روغن های طبیعی مانند روغن سویا، روغن زیتون و روغن کرچک، این صابون ها به عنوان روان کننده های نساجی مورد استفاده قرار می گیرند که از ویژگی های آن، امولسیون پذیری و راحتی حذف آن می باشد.

فوم های یورتان : به عنوان کاتالیزور پایدار کننده در طول واکنش تولید فوم های یورتان انعطاف پذیر و سفت استفاده می شود. 

کاربرد های دی اتانول آمین

کاربرد های تری اتانول آمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *