سیانید مس (سیانور مس)

در این مقاله با سیانور بیشتر آشنا می شوید و به بررسی بیشتر کاربرد های سیانور مس می پردازیم. در آبکاری، که یک روش الکتروشیمیایی است، حضور دو فلز و یک محلول الکترولیت الزامی است. الکترولیت مورد استفاده در آبکاری با سیانور مس معلولا سدیم هیدروکسید یا پتاسیم هیدروکسید است.

چرا از سیانور مس در فرایند آبکاری استفاده می کنیم؟

ار آنجایی که مس فلز بسیار خوبی برای پوشاندن نقایصی است که سبب خوردگی بیشتر می شوند،می تواند زیر لایه ای بسیار خوب برای لایه های بعدی هم به شمار بیاید. حتی مفتول مسی میتواند این ویژگی مس را به عنوان یک زیرلایه ارتقا دهد. مس و به ویژه مفتول مسی، زیرلایه ای با آبکاری آسان و براق هستند.
مس از ارزان ترین فلزات است. هم چنین منبعی پایدار است. تغییر قیمت زیادی برای آبکاری با مس نسبت به فلزات دیگر نیز امکان پذیر است.
بازدهی آبکاری با مس بالاست. آبکاری با مس پوشانندگی و قدرت ریزش خوبی دارد.
مس خطرات محیط زیستی کمی دارد. تصقیه پساب  محلول مس و آب های حاوی مس شناخته شده اند و اکثرا به راحتی صورت می گیرند. علاوه بر این، فلز Cu و حمام آبکاری با مس میتوانند بارها بازیابی و مجددا مورد استفاده قرار گیرند.
هدایت الکتریکی مس بسیار بالاست. Cu بعد از نقره، بهترین و ارزان ترین پوشش برای محصولاتی چون صفحات مدار های الکتریکی است.

کاربرد به عنوان پوشش دهنده ی سیم ها

Cu به عنوان پوششی بر روی سیم های استیل، مقاومت و هدایت الکتریکی بالایی ایجاد می کند.
افزایش طول رسوبات مسی آبکاری شده از سایر فلزات بیشتر است. این ویژگی به زیرلایه هایی نظیر پلاستیک و آلومینیوم کمک میکند انبساط حرارتی را بدون ترک خوردن پوشش فلزی آبکاری شده تحمل کنند.
ضخامت لایه ی آبکاری در محلول های قلیایی مس یکنواخت تر از محلول های اسیدی است؛ اگر چه محلول های اسیدی چگالی جریان بالاتری دارند و راحتتر کنترل می شوند.  سیانید موجود در این محلول ها طی مراحلی کاملا مطمئن کنترل می شود.

مشکلات آبکاری با سیانور مس

در تانک های محلول سیانید مس، به طور مداوم باید میزان مس و سیانید یونی توسط آنالیز های شیمیایی چک و تنظیم شود.
pH محلول سدیم هیدروکسید در محدوده ی 12.2 تا 12.8 و در صورت حضور روی در گستره ی 9.5 تا 11 است.
آلاینده های آلی باید توسط فیلتراسیون کربن فعال از تانک حذف شوند.
آنود مس باید چک شده و در صورت کم بودن میزان آن، اضافه شود.
برای از بین بردن مواد کلوئیدی، باید تانک را فیلتر کرد.
دور هم زن باید چک شود.
روی حاصل از ریخته گری را باید با  الکترولیز 2 تا 3 آکپر بر فوت مربع حذف کرد.

پلیمر های کئوردیناسیون (coordination polymers)

پلیمر های کئوردیناسیون، به دسته ای از ترکسیب یک فلز و یک لیگاند می گویند که میتوانند در یک بعد، دو بعد یا سه بعد تشکیل یک پلیمر دهند. این مواد در صنایع رنگ و مواد عملگرا کاربرد فراوان دارند.

مشابه هالید ها، سیانید ها نیز به عنوان لیگاند های شبه هالید دیاتومی، اتصال کننده ای ارزشمند در ساخت پلیمر های کئوردیناسیون است.

سیانید به عنوان یک آنیون کوچک با کمی مانع استریک، یک اتصال کننده ی خطی بسیار عالی با توانایی کئوردیناسیون بالا برای یون های فلزی واسطه هستند. مس تک ظرفیتی مناسب برای کئوردیناسیون های سه وجهی و چهار وجهی در حضور هالید ها یا سیانید ها به عنوان لیگاند هستند.

آفت کش ها

آفت کش ها از نظر چگونگی تاثیر انواع مختلفی دارند. موادی هستند با جذب الکترون تولید انرژی حاصل از اکسیداسیون کربوهیدراتها لیپیدها و پروتئین‌ها را مختل می‌نمایند، روتنون، دی‌نیتروفنل‌ها، کنه‌کشها و قارچکشهایی که مشتقات آلی قلع هستند و نیز یون سیانور از این گروه هستند که از اکسیداسیون احیاء جلوگیری میکنند.

یکی از کمپلکس های معروف سیانور نیز، سیانور مس است که در این زمینه کاربرد دارد.

مطالب مرتبط

خرید سیانور مس

ملاحظات کار با سیانور مس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *