سدیم کربنات
کاربرد سدیم کربناتReviewed by Roka on Oct 2Rating:

کاربرد های سدیم کربنات:

سدیم کربنات دارای دو فرم سنگین و سبک است.
فرم سبک آن ابتدا به وجود می آید و سپس از فرم سبک شده فرم سنگین سدیم کربنات به وجود می آید.
سدیم بی کربنات سبک ، کمتر از 0.5% سدیم کلرید دارد
سدیم کربنات سنگین به وسیله هیدراته شدن سدیم بی کربنات سبک  به مونوهیدرات سدیم(Na2CO3.H2O) کربنات تبدیل میشود و سپس آب انرا خشک (Dehydrating) تا محصولی با  چگالی بیشتر و افزایش سایز کریستال ها بدست آید.
هر دو نوع سدیم کربنات کاربردهای متفاوتی دارند.
استفاده عمده از کربنات سدیم سنگین به عنوان یک جامد، به ویژه در ساخت شیشه ای است که در آن به عنوان یک عامل ذوب کننده در ذوب سیلیس (شن) استفاده می شود.

استفاده از کربنات سبک سدیم به طور سنتی جایی است که مواد شیمیایی به محلول نیاز دارند.
نمودار زیر نشان دهنده مقدار مورد استفاده سدیم کربنات سنگین و سبک را نشان میدهد

کاربرد های سدیم کربنات

50 از کل محصولات سدیم کربنات در تولید شیشه ، 18% بقیه نیز در مواد شیمیایی و 10% آن در صابون ها و مواد شوینده ها استفاده میشوند.

مهم ترین و اصلی ترین کاربرد سدیم کربنات در تولید شیشه است زمانی که سدیم کربنات را در دمای بالا حرارت داده و انرا با ماسه و کلسیم کربنات ترکیب کرده و سپس به سرعت آنرا سرد کنیم محصولی که داریم شیشه است.
کربنات سدیم یک ماده ی بازی نسبتا قوی است که در بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار میگیرد.
از کربنات سدیم بعنوان یک افزودنی رایج در مخازن شهری جهت خنثی سازی اثر اسیدی و کلر استفاده میشود همچنین در خنثی سازی اسید در استخرهای شنا نیز مورد استفاده قرار میگیرد

در ازمایشگاه های شیمی بعنوان عامل اصلی تیتراسیون اسید و باز شناخته میشود به دلیل پایدار بودن این ماده و سهولت در اندازگیری دقیق آن است.
از مصارف خانگی کربنات سدیم میتوان بعنوان نرم کننده آب در شست و شوی لباس ها اشاره کرد زیرا این ماده با یون های منیزیم و کلسیم موجود در اب سخت مقابله میکنند تا مانع از تشکیل پیوند شوند.
کارایی دیگر سدیم بی کربنات در مصارف خانگی استفاده از آن بعنوان عامل ضد رسوب در کتری های آب جوش و ماشین های بخار دیده میشود.
در کارگاه های آجر پزی بعنوان عاملی برای خمیرکننده استفاده میشود تا حجم اب مورد نیاز برای قالب گیری کاه پیدا کند


در صنایع غذایی از سدیم بی کربنات بعنوان ماده افزودنی (E500) بعنوان تنظیم کننده میزان ترشی و پایدار کننده استفاده میشود.
همچنین عاملی برای جایگزین سدیم هیدروکسید برای  قلیایی کردن به خصوص در پوب شور به کار میرود
از کاربردهای دیگر سدیم کربنات برای تهیه سریع تر ماکارونی نیز از ان استفاده میشود ، در تولید بستنی پوبی نیز بکار میرود.احساس خنکی که هنگام خوردن بتسنی به ما دست میدهد بدلیل واکنش گرماگیر بین سدیم کربنات و اسید ضعیف است که منجر به تولید کربن دی اکسید میشود : یعنی زمانی که بستین با بزاق دهان خیس میشود .

قیمت کربنات سدیم :

موسسه مبتکران شیمی فعال در تامین کالای کربنات سدیم و ارائه کننده با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت کربنات سدیم به مشتریان خود عرضه میکند.

خرید کربنات سدیم:

موسسه مبتکران شیمی مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید کربنات سدیم و تامین کالای کربنات سدیم  مورد نظرتان یاری نماید.

فروش کربنات سدیم: 

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش کربنات سدیم را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان ارائه می کند برای خرید کربنات سدیم با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

                                                                              021-77641136

021-77649244

       021-77641217

                       

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *