در ادامه با کاربرد های TEA بیشتر آشنا می شویم:

در صنعت چسب : به عنوان یک ماده شیمیایی برای مواد چسبنده عمل می کند.

کاربرد در صنعت

در صنعت کشاورزی : در فرمولاسیون علف کش ها و به عنوان مواد واسطه شیمیایی برای آفت کش های مخصوص از بین بردن حلزون، قارچ کش ها و محصولات از بین برنده های جلبک استفاده می شود.

کاربرد

در صنعت سیمان : آمینها در بسیاری از کاربردهای سیمان و بتن به منظور افزایش قدرت سیمان و بتن ، کاهش زمان خشک شدن آنها و نیز محافظت در برابر انجماد این مواد استفاده می شوند. تری اتانول آمین به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده آسیاب سیمان در تولید سیمان استفاده می شود.

TEA

در مایعات فلزکاری: مواد افزودنی اسیدی و یا محصولات تجزیه ای اسیدی نخستین عامل خوردگی سطوح فلزی، به ویژه در حضور رطوبت است. اغلب به عنوان خنثی کننده مولکول های اسیدی در روان کننده ها (lubricants) مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یک ابزار برای جلوگیری از خوردگی مورد آزمایش قرار می گیرد. همچنین به عنوان واسطه در تهیه گریس محلول در آب، امولسیفایر، مهار کننده خوردگی و آفت کش ها استفاده می شود.

در مواد شوینده / پاک کننده ها / نرم کننده های پارچه : در کارهای سنگین خشکشویی از مواد شوینده ای حاوی تری اتانول آمین استفاده می کنند تا یک محفظه قلیایی برای حمام خشکشویی فراهم کند، که برای تمیز کاری کارآمد ضروری است. آلکان آمین ها اسید های چرب موجود در اجزای چرب خاک را به صابون های آمینی خودشان تبدیل می کنند و از عوامل ضد انجماد خاک هستند.

کاربرد TEA

در حفاری نفت : تری اتانول آمین در پایین حفره چاه نفت برای جلوگیری از خوردگی تجهیزات حفاری استفاده می شود.

صنعت

لاستیک/ کمک کننده های فرآیند تولید لاستیک : TEA به عنوان یک واسطه برای مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید لاستیک عمل می کند.

کاربرد TEA در ساخت لاستیک

مواد شیمیایی عکاسی : تری اتانول آمین در سیستم های پیجیده مدرن در حال توسعه برای صنعت مواد شیمیایی عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد TEA در عکاسی

سورفکتانت ها : آلکیل آلکانو آمین ها و اتانول آمین ها به راحتی با اسیدهای چرب زنجیره بلند واکنش نشان داده تا صابون های با سطح فعال ایجاد کنند. این محصولات مواد مومی و غیر کریستالی هستند که به عنوان مواد افزودنی امولسیون در روانکاری های نساجی، صیقل دادن، مواد شوینده، آفت کش ها و محصولات مراقبت شخصی مانند لوسیون دست، کرم اصلاح صورت  و شامپو اهمیت گسترده ای دارند.

کاربرد TEA به عنوان سورفکتانت

در صنعت نساجی (افزودنی های نساجی) : صابون سطح – فعال آلکانوآمین ، که عمدتا از اسید اولئیک ساخته شده اند، در تمیز کردن و تمیز کاری منسوجات استفاده می شود. هنگامی که با حلال های کلردار ترکیب می شوند ، این صابون ها به مواد مرطوب تبدیل می شوند. در همراهی با روغن های طبیعی مانند روغن سویا، روغن زیتون و روغن کرچک، این صابون ها به عنوان روان کننده های نساجی مورد استفاده قرار می گیرند که از ویژگی های آن، امولسیون پذیری و راحتی حذف آن می باشد.

در فوم های یورتان : TEA به عنوان کاتالیزور پایدار کننده در طول واکنش تولید فوم های یورتان انعطاف پذیر و سفت استفاده می شود. 

کاربرد TEA در یورتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *