پتاسیم سولفات

پتاسیم سولفات

بسیاری از ما قرص ها یا مکمل های دیگری را برای کمک به مواد مغذی مهمی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و پروتیین ها مصرف می کنیم. ما به این ترکیبات نیاز داریم تا به رشد و بازسازی بافت های آسیب دیده ی ما کمک کنند. متعاقبا، گیاهان نیز باید ویتامین های مورد نیاز خود را مصرف کنند که از جمله مواد مغذی را که گیاهان نیاز دارند شامل پتاسیم و گوگرد می باشند. 

پتاسیم سولفات (K2SO4):

پتاسیم سولفات یک نمک کریستالی سفید  غیرقابل اشتعال است که در آب حل می شود و معمولا در کودها مورد استفاده قرار می گیرد و هردو عنصر پتاسیم و گوگرد را فراهم می کند و یک منبع بسیار مناسب پتاسیم است. درواقع پتاسیم سولفات نه تنها 50 واحد پتاسیم را فراهم می کند بلکه دارای 17 واحد گوگرد نیز می باشد.

پتاسیم سولفاتپتاسیم سولفات

کاربرد سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم غالبا به عنوان یک کود مورد استفاده قرار می گیرد. کودهای پتاسیم (K) به طور معمول برای بهبود عملکرد و کیفیت گیاهان در حال رشد در خاک هایی که فاقد منبع کافی این مواد مغذی ضروری هستند، افزوده می شوند. اغلب غلظت پتاسیم در خاک بسیار پایین تر است از مقداری که برای رشد سالم گیاه نیاز است، بنابراین سولفات پتاسیم یک منبع عالی از ماده مغذی پتاسیم برای گیاهان و همچنین منبع ارزشمندی از گوگرد است که سنتز پروتئین و عملکرد آنزیم ها، نیاز دارند.

پتاسیم سبب بهبود رنگ، طعم و کیفیت ذخیره سازی و انبار کردن میوه و سبزیجات خواهد شد.

سولفات پتاسیم برای محصولاتی از جمله تنبانکو، برخی میوه ها و سبزیجات ترجیح داده می شود.

ضرورت پتاسیم برای گیاه

پتاسیم با افزایش ضخامت دیواره های سلولی بیرونی، باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر برخی بیماری ها و سبب تحریک رشد ساقه های قوی گیاه می شود. علاوه بر آن، پتاسیم کافی و مناسب برای گیاه، می تواند باعث کاهش از دست دادن رطوبت از گیاهان در حال رشد شود و بنابراین مقاومت گیاه در برابر خشکی را افزایش می دهد. پتاسیم برای تکمیل بسیاری از عملکردهای ضروری در گیاهان مانند فعال سازی واکنش های آنزیمی، ترکیب پروتیین ها، تشکیل نشاسته و قندها و تنظیم جریان آب در سلول ها و برگ ها مورد نیاز است.

ضرورت پتاسیم برای گیاه

سولفات پتاسیم معمولا در چندین سایز در دسترس است. تولیدکنندگان سولفات پتاسیم، ذرات ریز( کوچکتر از 015/0 میلی متر) تولید می کنند تا  به صورت محلول  برای آبیاری و اسپری های برگ مورد استفاده قرار گیرند و این به دلیل تجزیه سریع آنهاست. با این وجود، در صورت بالا بودن غلظت بیش از حد آن ممکن است سبب آسیب برگ گیاه شود.

موارد مصرف سولفات پتاسیم:

سولفات پتاسیم می تواند به عنوان منبع گرانبهایی از پتاسیم در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

  •  جایی که سطح نمک خاک یا آب آبیاری، بالا باشد.
  •  جایی که محصولات حساس به کلراید رشد می کنند. مانند: توت ها و انگورها.
  •  جایی که کلراید بالایی در آب آبیاری وجود داشته باشد.

ذخیره سازی سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم را می توان در کیسه های فله ای ذخیره و نگه داری کرد.

نکته مهم:

تمام کودهای پتاسیم خورنده بوده، درنتیجه زمانی که کود با تجهیزات فلزی در تماس قرار می گیرد باید توجه شود که بعد از اتمام کار، تمام ماشین آلات با آب شسته شود.

. آدرس لینکدین

یک نظر برای «کاربردهای پتاسیم سولفات»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *