کود
چگونگی استفاده از کودهاReviewed by مبتکران شیمی on Oct 2Rating:

چگونه از کودها استفاده کنیم؟

روش استفاده از کودها (کودهای ارگانیک یا معدنی) یک جزء ضروری برای روش های مناسب کشاورزی است. مقدار و زمان مصرف مواد مغذی به عوامل مختلفی از جمله نوع محصول ،تاریخ کاشت،چرخش محصول ،شرایط خاک و آب و هوایی بستگی دارد. برای یک روش کشاورزی خوب و مناسب ،کشاورز زمان ومقدارکود را به گونه ای انتخاب می کند که  بیشترین مقدار ممکن مواد مغذی توسط گیاه استفاده شود. برای  بدست اوردن بیشترین محصول و وکمترین  آلودگی برای محیط زیست  ،او باید مواد مغذی  تقریبا نزدیک به زمانی که  محصول به آن احتیاج دارد استفاده کند. این اهمیت ویژه ای برای موادی مانند نیتروژن دارد اگر در این مدت توسط ریشه گیاه جذب نشود ،به راحتی می تواند از بافت خاک خارج شود.

در مورد استفاده از اوره ، دی  ومونوآمونیوم فسفات،  بیشترین هدررفت در مورد انتشار امونیاک به هوارخ می دهد.اگر در منطقه ای که از این دو کود استفاده می شود بارندگی رخ ندهد یا آبیاری فوری برای مخلوط کردن کود با خاک  انجام نشود ، بعد از استفاده باید به سرعت با خاک مخلوط شوند .این قضیه بخصوص برای خاک های قلیایی(آهکی ) مهم است.
کلیه مواد مغذی اولیه یا ثانویه بعد از پخش شدن در زمین باید به سرعت با خاک مخلوط شوند به خصوص در مناطقی که باران های شدید و سیل آسا انتظار می رود برای جلوگیری از هدر رفت مواد براثر فرسایش و سیلاب  باید خاک با کود مخلوط شود.
وقتی از دست برای کود پاشی استفاده می کنید باید مراقب باشید مواد مغدی کود به طور یکنواخت وبه اندازه مقدار مورد نیاز پخش شود .وقتی از تجهیزات ودستگاه برای اینکار استفاده می کنید میبایستی برای پخش یکنواخت و مقدار مناسب و صحیح  تنظیم شود.

چگونه مقدار استفاده از کود را تخمین بزنیم؟
برای تعیین و اندازه گیری مقدار نیاز محصولات و خاک  به کود شما باید چند نکته را بدانید:

  1. کود باید چه ماده و عنصری داشته باشد؟
  2. برای رسیدن به بیشترین یا مطلوبترین عملکرد چه مقدار از کود و چه مقدار از ماده مغذی موردنیاز است؟

برای رسیدن به جواب سوالات بالا چندین راه وجود دارد. اولین کار توجه به مقدارعناصرمورد نیاز برای به تولید و برداشت مقدار محصول دلخواه. (کود یشنهاد شده برای تولید محصولات به اندازه دلخواه).

عملکردهای دیگرشامل:

  1. توجه به علائم کمبود مواد مغذی برروی رشد و رویش گیاه
  2. آزمایش و آنالیز خاک برای تعیین نوع و مقدارکود موردنیاز
  3. آزمایش بافت گیاه

علائم  کمبود عناصر و مواد مغذی برروی گیاه

اگر مواد مغذی  موردنیاز گیاه به اندازه کافی در دسترس گیاه قرار نگیرد علائمی در ظاهر کلی گیاه و همچنین در رنگ گیاه و برگ های آن خود را نشان می دهد.در واقع  برگ ها سبز کم رنگ  یا سبز بسیار تیره ،زرد رنگ می شوند  یا  با لکه های قرمز یا راه راه دیده می شوند.همچنین تولید و برداشت  محصول کاهش می یابد وگاهی اوقات این کاهش به شدت زیاد است.

شناسایی کمبود مواد مغذی در بعضی موارد آسان و گاهی بسیار مشکل می باشد به این دلیل که علائم کمبود دو ماده مغذی متفاوت می تواند تقریبا یکسان باشد یا کمبود یک ماده مغذی علائم کمبود دیگری را پنهان کند .علائم کمبود موادمغذی ممکن است به علت تغییرات آب و هوا(تغییرات رطوبت و خشکی هوا) بروز کند یا پنهان شود. ممکن است در بعضی از موارد گیاهی دچارفقدان  یکی از عناصر مواد غذایی باشد ولی گیاه هیچ نشانه و علامتی نداشته باشد .علاوه بر این باید توجه داشته باشید که علائم کمبود را با نشانه های بیماری ویروسی یا قارچ یا آسیب ناشی از آفات حشرات اشتباه نگیرید.

علائم واضح و مشخص فقط در موارد کمبود شدید یکی از مواد مغذی رخ می دهد. علائم نشان دهنده  کمبود موادغذایی و عناصر باید توسط آزمایش خاک ،تجزیه گیاه ،آزمایشات بافتی تایید شود.

علائم عمومی کمبود برای بعضی از محصولات :

کمبود نیتروژن:

توقف یا کند شدن رشد گیاه

رنگ برگ  سبز کمرنگ می شود ( متداول برای کمبود همه عناصر)، لبه های پشتی برگ  رنگ زرد کم رنگ  و برگ های قدیمی تر قهوه ای تر می شود.

برگ های پایین تر ممکن است پیش از موعد خشک شوند درحالیکه بالای گیاه سبز باقی می ماند (گاهی اوقات با کمبود آب و رطوبت اشتباه می شود).

کمبود فسفر :

توقف  یا کند شدن رشد گیاه

تیره شدن رنگ سبز برگ ها ،زرد و قهوه ای شدن لبه برگ ها (اغلب نیز در ساقه ها)

کند شدن رسیدن میوه و مصولات (سبز و کال باقی می مانند)

میوه ها ممکن است از نظر شکل (معیوب) باشند و دانه ها ضعیف شوند

کمبود پتاسیم

توقف  یا کند شدن رشد گیاه

لبه های بیرونی برگ زرد یا قرمز می شوند (قهوه ای یا سوخته و مرده می شود) برگ ها ازبین میروند

میوه ها کوچک می شوند

 لینکدین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *