منگنز سولفات

ویتامین خاک و گیاه چیست؟
سولفات منگنز بعد از آهن فراوان ترین عنصر پوسته زمین میباشد.
منشاء منگنز موجود در خاک از تجزیه سنگ های معدنی حاصل میشود و مقدار کل این عنصر در خاک 200 الی 600 میلی گرم در کیلوگرم خاک میباشد.
یون منگنز در خاک به سه حالت دیده میشود و پایدارترین حالت آن دی  اکسید منگنز است که با اسیدی شدن محیط بر میزان حلالیت آن افزوده میشود، سایر صورت های منگنز مثل کربنات ، هیدروکسید و سیلیکات منگنز همگی بیشتر از اکسید آن محلول اند و با درجه pHخاک رابطه عکس دارند.

کود سولفات منگنز
هرچه خاک pH کمتری داشته باشد میزان حلالیت درآن افزایش میابد .
منگنز نقش مهمی در تشکیل کلروپلاست و همچنین سیستم های آنزیمی گیاهان داشته و همچنین مصرف کود سولفات منگنز موجب بهبود فتوسنتز در گیاهان و افزایش تولید محصولات خواهد شد، همچنین مانند سایر عناصر گروه های فلزی سنگین ، در فعال سازی آنزیم های متعددی که با متابولیسم کربوهبدرات ها، واکنش های فسفریل شدن و چرخه اسید سیتریک سروکار دارند نقش دارد.
منگنز همچنین در بدن جانداران نیز فعال کننده آنزیم میباشد.


از عواملی که باعث میشود خاک دچار کمبود منگنز بشود:


آهکی بودن زمین های کشاورزی، قلیایی بودن وpH بالا،مصرف نامتعادل از کودها و فقر مواد آلی در خاک از جمله عواملی هستند که قابلیت استفاده از این عنصر را برای گیاهان محدود کرده است و دارای خسارات فراوانی است و بر میزان تولید و کیفیت محصولات کشاورزی اثر میگذارد.
گیاهان نسبت به کمبود منگنز حساسیت های متفاوتی دارند برای مثال سیب زمینی ، علات و درختان میوه بیشترین حساسیت را نسبت به کمبود منگنز از خود نشان میدهند و بالعکس پنبه کمترین حساسیت را به کمبود منگنز از خود نشان میدهند.
اثرات کمبود سولفات منگنز
از اولین علائم کمبود منگنز در بافت های جوان گیاه دیده میشود در غلات نقاط قوه ای رنگی بر روی حاشیه برگ ها بوجود می آید ، در رکبات کمبود منگنز به صورت سبز روشن در حاشیه برگ های جوان دیده میشود اما رگبرگ ها همچنان به رنگ سبز تیره باقی می مانند.
منگنز در خاک به صورت کاتیون دو ظرفیتی mn+2 و یا به صورت ترکیب با مولکول های دیگر و عوامل کمپلکس کننده مانند EDTA به وسیله گیاهان جدب میشود.
یکی از راه های سریع برای  رفع کمبود سولفات منگنز محلول پاشی بروی برگ میباشد.

کاربردهای سولفات منگنز:

ریز مغذی کشاورزی
زمین های کشاورزی و باغات
تولید انواع کود کشاورزی

. روش استفاده از کود سولفات منگنز:

کود سولفات منگنز را میتوان به صورت چال کود و یا به شکل محلول برای کشت های باغی و زراعی  استفاده کرد
میتوان از سولفات منگنز 28تا32% استفاده نمود و این کودها در خاک های اسیدی و هم در خاک های قلیایی قابل مصرف میباشدو
محلول پاشی سولفات منگنز به میزان 5در هزار برای محصولات زراعی و باغی قابل توصیه میباشد و زمان مصرف آن هم پس از یک ماه سبز شدن میباشد.

مقالات مرتبط:
فروش سولفات منگنز
گیاهان به چه عناصری نیاز دارند؟
کود چیست؟
آشنایی با مقادیر مصرفی کودها

انواع خاک را بشناسیم

3 نظر برای «چه عنصری ویتامین خاک و گیاه است؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *