سدیم گلوکونات

پرسش: کاربردهای سدیم گلوکونات در صنعت سیمان و بتن چیست؟

 

پاسخ:

سدیم گلوکونات یک ترکیب شیمیایی غیرآلی با فرمول مولکولی (C6H11NaO7(anhydrous ویا C6H11NaO7 , با جرم مولکولی 218.137 گرم بر مول و دانسیته ی نسبی 1.8 گرم بر سانتی متر مکعب است. این ترکیب در واقع یک نمک سدیم گلوکونیک اسید است که از طریق تخمیر نشاسته ی ذرت تولید می شود. شکل ظاهری این ترکیب در دمای اتاق به صورت پودرهایی سفید رنگ است و دارای قابلیت انحلال پذیری بسیار بالایی در آب می باشد. اصلی ترین کاربری این ترکیب در صنعت ساخت و ساز در تولید مخلوط بتن است هرچند از این ترکیب گاهی به عنوان افزونه به مواد غذایی اضافه می شود که طعمی لذت بخش به غذا می بخشد.

کاربرد در صنایع سیمان و موزاییک:

سدیم گلوکونات در صنایع سیمان و بتن کاربردهای فراوانی دارد و از این جهت به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از دلایل اصلی به کارگیری سدیم گلوکونات نسبت به محصولات مشابه در حوزه صنعت ساخت و ساز این است که این ترکیب بسیار یک دست است و عملکرد موثری دارد.

از دیگر مزیت های استفاده از سدیم گلوکونات در حوزه صنعت ساخت و ساز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش آب بتن بدون ایجاد تغییری در میزان کارایی و استحام آن.
  • کاهش مدت زمان اجرایی پروژه و بهبود کارایی بتن بدون افزایش میزان آب مصرفی. این ویژگی در شرایط های سخت کاری, مانند زمان های طولانی حمل بتن, روزهای گرم تابستان و یا کار در مناطق گرم سیری و هم چنین در مکان هایی که سطح بتن ریزی بسیار وسیع است, می تواند بسیار مفید باشد.
  • افزایش مقاومت بتن در برابر سرماهای شدید و یخ زدگی.
  • کاهش مقدار آسیب هایی که بتن می تواند به هنگام انبساط و انقباض ببیند, مانند خشک شدن و ترک خوردن بتن و هم چنین فرسایش سطح بتن.

به طور کلی سدیم گلوکونات به عنوان یک کاهنده ی آب, به عملکرد بهتر مخلوط بتن کمک می کند. با تنظیم دقیق میزان آب, سیمان و سدیم گلوکونات در مخلوط بتن, می توان میزان استحکام ساختار بتن را افزایش داد. علاوه بر این خاصیت, سدیم گلوکونات در مقایسه با سایر گلوکونات ها, ماده ای است که عملکرد بهتری در حفاظت آن در برابر خوردگی دارد.

.

سدیم گلوکونات

گردآورنده و مترجم: افشین حسینی منجزی

 محصولات دیگر

بوتیل گلیکول

اکریلیک اسید

2 نظر برای «پرسش: کاربردهای سدیم گلوکونات در صنعت سیمان و بتن چیست؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *