a4adf5374e23e12ac7e075f2e1944ed6

خرید و  فروش پتاسیم یدید . جهت اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش پتاسیم یدید :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید پتاسیم یدید :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

. تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

کشور تولید کننده:

  بسته بندی:

  درصد خلوص:

$ قیمت پتاسیم یدید : 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام  mbkchemical@  و واتس آپ  درارتباط باشید.

.     09198991008

 ارتباط با کارشناس فروش:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 

. پتاسیم یدید (Potassium Iodide) چیست؟

این ماده با فرمول شیمیایی KI یکی از نمک های پایدار(غیر رادیو اکتیو) غیر معدنی ید است که می تواند از جذب ید رادیواکتیو توسط غده تیروئید جلوگیری کند و این غده را از آسیب اشعه در امان بدارد. قرص های این ترکیب برای کسانی که در معرض تشعشعات رادیو اکتیو قرار بگیرند تجویز می گردد. این ترکیب شیمیایی در هوای خشک پایدار است اما در هوای مرطوب مقداری از رطوبت را جذب می کند. اگر این ماده مدت زمانی در معرض هوا بماند رنگ آن به سمت زرد میل می کند، زیرا که یدید (I) در معرض هوا اکسید شده و تشکیل یدین (I2) می دهد. فرم مایع KI نیز موجود است که با نام SSKI (محلول اشباع پتاسیم یدید)  شناخته می شود. 

4 KI + 2 CO2 + O2 → 2 K2CO3 + 2 I2

پتاسیم یدید

مشخصات

پودر کریستالیشکل ظاهری
سفید و یا بون رنگ – بدون بورنگ – بو
نمک بسیار تلخمزه
166 gr/molجرم مولی
681 °Cنقطه ذوب
1323 °Cنقطه جوش

 

    . برگه آنالیز نمونه یدید پتاسیم

…………………………………………..آنالیز پتاسیم یدید

 

تولید یدید پتاسیم

برای تولید این ماده راه های متفاوتی وجود دارد که برخی از آنها را در اینجا شرح خواهیم داد:

الف) محلول آبی رقیق پتاسیم هیدروکسید با یدین (I2) مخلوط شده و محصول واکنش KI و پتاسیم یدات خواهد بود:

6 KOH + 3 I2 → 5 KI + KIO3 + 3 H2O

محلول بدست آمده توسط حرارت دادن غلیظ می شود. سپس به آن پودر زغال اضافه شده و به خوبی مخلوط خواهد شد. مخلوط موجود تا زمان خشک شدن کامل تبخیر شده و سپس آتش زده می شود. زغال باعث می شود که یدات به یدید تبدیل شده و تمامی یدید ها نیز به صورت  یدید پتاسیم در خواهد آمد. جامد باقی مانده با آب خیس شده، فیلتر می شود و تا غلطت مناسب تبخیر خواهد شد.

ب) مفتول آهنی در حضور آب با یدین واکنش داده و Fe3I8 تولید خواهد شد، در این واکنش یدات تولید نخواهد شد. سپس محلولی از پتاسیم کربنات به محلول اضافه می شود:

Fe3I8 + 4 K2CO3 → 8 KI + Fe3O4 + 4 CO2

سپس محلول به مدت چند دقیقه می جوشد و فیلتر خواهد شد، محلول فیلتر شده غلیط شده و سپس کنار گذاشته می شود تا کریستاله شود.

. کاربردهای یدید پتاسیم :

پزشکی

همان گونه که گفته شد یدید باعث حفاظت از غده تیروئید که حساس ترین عضو بدن در مقابل تشعشات رادیواکتیو است، در مقابل ید رادیواکتیو می شود. این ماده نمی تواند از ورود رادیواکتیو به بدن جلوگیری کند و یا اثرات مضر بر غده تیروئید را کم کند و فقط تیروئید را در برابر ید رادیواکتیویته محافظت می کند و بر روی سایر اندام ها اثری ندارد. جراحی های مربوط به تیروئید نیز از این ماده استفاده می کنند.  

علاوه بر این، این ترکیب باعث افزایش ترشح مایعات تنفسی شده و با عمل به عنوان یک ماده دفع کننده باعث کاهش ویسکوزیته مخاط می گردد. این ماده را به صورت شربت، مایع معمولی، قرص های دیر آزاد شونده و قرص های بدون پوشش مصرف کرد. . KI کهنه را می توان از رنگ زرد آن تشخیص داد زیرا در اثر زمان و حضور در معرض هوا یدید به I2 تبدیل می شود که زرد رنگ است.

مصرف غذایی

نمک های خوراکی که هر روزه از آنها استفاده می کنیم در واقع حاوی Potassium Iodide هستند. این ترکیب منبع خوبی برای ید است و کمبود آن را در بدن جبران می کند. افرادی که در مناطق کوهستانی و دارای خاک فقیر زندگی می کنند مقدار کافی از ید را دریافت نمیکنند. همچنین در کشورهای در حال توسعه برنج، آرد و دیگر غذاها را با پتاسیم یدید غنی میکنند. این کار بر روی سلامت عمومی و تناسب اندام افراد اثرات مثبتی دارد. بر اساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می تواند به عنوان یک افزودنی در قالب های زیر به غذا اضافه شود:

  • افزودنی به نمک خوراکی به عنوان منبع ید
  • استفاده به عنوان مکمل غذایی در غذای انسان و حیوانات
  • به عنوان عامل ضد عفونی کننده در تجهیزات تهیه مواد غذایی

در صنعت نیز از این ترکیب شیمیایی برای ساخت رنگ، صابون، روغن های روانکار و امولسیون های فیلم عکاسی استفاده می شود.

 

چه کسانی نباید KI را مصرف کنند؟

میلیون ها نفر KI را در یافت می کنند اما فقط گزارش های محدودی از عوارض جانبی این ماده مشاهده شده اند. تنها کسانی که از دریافت این ماده باید خودداری کنند، افرادی هستند که نسبت به ید حساسیت بالایی دارند. افراد بالای 40 سال نیازی به دریافت این ماده ندارند مگر اینکه در معرض دوز بالایی از ید رادیواکتیو قرار بگیرند.

 

واکنش یدید پتاسیم با سرب نیترات

واکنش بین این دو ماده بسیار جالب است که نکته جذاب آن رنگ زرد یکی از محصولات آن یعنی سرب یدید است.

Pb(NO3)2(s) + 2KI(s) →  2KNO3(s) + PbI2(s)

پتاسیم یدید با سرب نیترات

واکنش KI با آب اکسیژنه

این واکنش به عنوان یک آزمایش سرگرم کننده برای کودکان به شمار می رود. در این فرآیند Potassium Iodide به عنوان کاتالیست عمل کرده و باعث تجزیه شدن هیدروژن پراکسید می شود. تجزیه هیدروژن پراکسید با آزاد شدن گاز اکسیژن همراه است.

با ترکیب مقادیر معینی از صابون، رنگ خوراکی، پتاسیم یدید و هیدروژن پراکسید، می توان آزمایش معروف به “خمیر دندان فیل” را انجام داد، این نامگذاری به دلیل مقدار بالای کف تولیدی، انجام شده است.

H2O2 (aq) + I- (aq) –> H2O (l) + OI- (aq)

H2O2 (aq) + OI- (aq) –> H2O (l) + O2 (g) + I- (aq)

منابع

Emergency Preparedness and Response. (2015, August 10). Retrieved February 18, 2019, from https://emergency.cdc.gov/radiation/ki.asp

Potassium iodide. (n.d.). Retrieved February 18, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/potassium_iodide#section=Top

Gillespie, C. (2019, January 10). What Is the Result of Adding Lead Nitrate to Potassium Iodide? Retrieved February 18, 2019, from https://sciencing.com/result-adding-lead-nitrate-potassium-iodide-12747.html

 

یک نظر برای «پتاسیم یدید | خرید فروش پتاسیم یدید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *