a4adf5374e23e12ac7e075f2e1944ed6

پتاسیم یدید (Potassium Iodide) ترکیبی غیرآلی با فرمول شیمیایی KI است. این ترکیب یونی شامل 23.55 درصد پتاسیم و 76.45 درصد ید است که ید موجود در آن پایدار است و هیچگونه اثر رادیواکتیویته ای ندارد. این ترکیب یونی در پزشکی ، تولید محصولات غذایی ، فیلمبرداری و به عنوان ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. 

فروش پتاسیم یدید :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

تولید کننده:

cas no: 7681-11-0

آنالیز محصول

قیمت خرید پتاسیم یدید :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

خواص فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیایی KI
جرم مولکولی

166.003 g/mol

دمای جوش

1323 °C

نقطه ذوب

681 °C

حلالیت

148 g/100 g water at 25 °C

تولید یدید پتاسیم

برای تولید این ماده راه های متفاوتی وجود دارد که برخی از آنها را در اینجا شرح خواهیم داد:

الف) محلول آبی رقیق پتاسیم هیدروکسید با یدین (I2) مخلوط شده و محصول واکنش KI و پتاسیم یدات خواهد بود:

6 KOH + 3 I2 → 5 KI + KIO3 + 3 H2O

محلول بدست آمده توسط حرارت دادن غلیظ می شود. سپس به آن پودر زغال اضافه شده و به خوبی مخلوط خواهد شد. مخلوط موجود تا زمان خشک شدن کامل تبخیر شده و سپس آتش زده می شود. زغال باعث می شود که یدات به یدید تبدیل شده و تمامی یدید ها نیز به صورت  یدید پتاسیم در خواهد آمد. جامد باقی مانده با آب خیس شده، فیلتر می شود و تا غلطت مناسب تبخیر خواهد شد.

ب) مفتول آهنی در حضور آب با یدین واکنش داده و Fe3I8 تولید خواهد شد، در این واکنش یدات تولید نخواهد شد. سپس محلولی از پتاسیم کربنات به محلول اضافه می شود:

Fe3I8 + 4 K2CO3 → 8 KI + Fe3O4 + 4 CO2

سپس محلول به مدت چند دقیقه می جوشد و فیلتر خواهد شد، محلول فیلتر شده غلیط شده و سپس کنار گذاشته می شود تا کریستاله شود.

کاربردهای یدید پتاسیم :

پزشکی

همان گونه که گفته شد یدید باعث حفاظت از غده تیروئید که حساس ترین عضو بدن در مقابل تشعشات رادیواکتیو است، در مقابل ید رادیواکتیو می شود. این ماده نمی تواند از ورود رادیواکتیو به بدن جلوگیری کند و یا اثرات مضر بر غده تیروئید را کم کند و فقط تیروئید را در برابر ید رادیواکتیویته محافظت می کند و بر روی سایر اندام ها اثری ندارد. جراحی های مربوط به تیروئید نیز از این ماده استفاده می کنند.  

علاوه بر این، این ترکیب باعث افزایش ترشح مایعات تنفسی شده و با عمل به عنوان یک ماده دفع کننده باعث کاهش ویسکوزیته مخاط می گردد. این ماده را به صورت شربت، مایع معمولی، قرص های دیر آزاد شونده و قرص های بدون پوشش مصرف کرد. KI کهنه را می توان از رنگ زرد آن تشخیص داد زیرا در اثر زمان و حضور در معرض هوا یدید به I2 تبدیل می شود که زرد رنگ است.

پتاسیم یدید دارویی

آیا پتاسیم یدید را می توان در برابر رادیواکتیویته هایی غیر از ید به عنوان محافظ استفاده نمود ؟

خیر این ماده صرفا برای جلوگیری از جذب ید رادیواکتیو در غده تیروئید مناسب است.

مصرف غذایی

نمک های خوراکی که هر روزه از آنها استفاده می کنیم در واقع حاوی Potassium Iodide هستند. این ترکیب منبع خوبی برای ید است و کمبود آن را در بدن جبران می کند. افرادی که در مناطق کوهستانی و دارای خاک فقیر زندگی می کنند مقدار کافی از ید را دریافت نمیکنند. همچنین در کشورهای در حال توسعه برنج، آرد و دیگر غذاها را با پتاسیم یدید غنی میکنند. این کار بر روی سلامت عمومی و تناسب اندام افراد اثرات مثبتی دارد. بر اساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می تواند به عنوان یک افزودنی در قالب های زیر به غذا اضافه شود:

  • افزودنی به نمک خوراکی به عنوان منبع ید
  • استفاده به عنوان مکمل غذایی در غذای انسان و حیوانات
  • به عنوان عامل ضد عفونی کننده در تجهیزات تهیه مواد غذایی

در صنعت نیز از این ترکیب شیمیایی برای ساخت رنگ، صابون، روغن های روانکار و امولسیون های فیلم عکاسی استفاده می شود.

چه کسانی نباید KI را مصرف کنند ؟

میلیون ها نفر KI را در یافت می کنند اما فقط گزارش های محدودی از عوارض جانبی این ماده مشاهده شده اند. تنها کسانی که از دریافت این ماده باید خودداری کنند، افرادی هستند که نسبت به ید حساسیت بالایی دارند. افراد بالای 40 سال نیازی به دریافت این ماده ندارند مگر اینکه در معرض دوز بالایی از ید رادیواکتیو قرار بگیرند.

واکنش یدید پتاسیم با سرب نیترات

واکنش بین این دو ماده بسیار جالب است که نکته جذاب آن رنگ زرد یکی از محصولات آن یعنی سرب یدید است.

Pb(NO3)2(s) + 2KI(s) →  2KNO3(s) + PbI2(s)

پتاسیم یدید با سرب نیترات

واکنش پتاسیم یدید با آب اکسیژنه

این واکنش در میان علاقه مندان به علم شیمی بسیار محبوب است و با عنوان آزمایش خمیر دندان فیل شناخته می شود. 

H2O2 (aq) + I (aq) → H2O (l) + OI (aq)

H2O2 (aq) + OI (aq) → H2O (l) + O2 (g) + I (aq)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *