پتاسیم کلرید
پتاسیم کلرید چیست ؟ | خرید پتاسیم کلرایدReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

پتاسیم کلرید با فرمول شیمیایی KCl در گریدهای خوراکی و صنعتی برای مصرف در صنایع غذایی ، دارویی ، تولید کود و … مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه اطلاعاتی در مورد خواص ، روش تولید ، کاربرد ، MSDS ، خطرات و نکات ایمنی این محصول آورده شده اند . جهت اطلاع از قیمت ها و خرید پتاسیم کلراید خوراکی و صنعتی با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش پتاسیم کلرید:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: روسیه

 بسته بندی: کیسه 25 کیلویی 

 درصد خلوص : 98/5% و محلول در آب

قیمت :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
 09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

آنالیز نمونه محصول :            

آنالیز پتاسیم کلرید

KCl چیست ؟

این ماده (پتاسیم کلراید) ترکیبی شیمیایی متشکل از دو عنصر پتاسیم و کلر است و قطبی است. بیشترین مصرف آن به دلیل داشتن پتاسیم در کود های شیمیایی است. از نام های دیگر آن می توان به کلروپتاس و سیلویت نیز اشاره کرد.

خواص فیزیکی و شیمیایی:

فرمول شیمیاییKCl
جرم مولی74.5513  g/mol
دمای ذوب770 °C 
نقطه جوش1420 °C 
چگالی1.98 gr/cm3
حلالیتدر اتر نامحلول بوده و در الکل به طور جزیی حل می شود 

در آب، گلیسرول و بازها محلول است.

خواص ظاهریبلورهای جامد سفید و بدون بو

تولید:

پتاسیم کلراید را می توان از آب نمک دریاها و دریاچه ها و یا از کانی سیلویت استخراج نمود. همچنین می توان از واکنش دو اسید اسیدکلریدریک و KNO3 این ماده را طبق واکنش زیر به دست آورد.

واکنش تولید پتاسیم کلرید

رسوب های موجود چیزی در حدود 57 میلیون تن پتاسیم دارند که از این میزان کانی سیلویت خود به تنهایی حاوی 63% پتاسیم می باشد.به دلیل در دسترس بودن این کانی و استخراج آسان و کم هزینه ی آن ،از دیگر روش های تولید در مقیاس صنعتی  استفاده ای نمی گردد.

کانادا ،آلمان و روسیه با داشتن رسوب های فراوان از کانی سیلویت به عنوان تولید کننده ی عمده ی آن در دنیا شناخته می شوند

کاربرد ها

پتاسیم کلراید در صنایع گوناگونی از جمله صنایع غذایی،کشاورزی،دارویی و… کاربرد دارد که در ادامه توضیحاتی در مورد آنها داده شده است:

صنایع کشاورزی

بیش از 90 درصد از تولید جهانی پتاس جهت تغذیه گیاهان استفاده می شود. زمانی که خاک نمی تواند مقدار K مورد نیاز گیاهان را تامین کند کشاورزان باید جهت رفع کمبود این عنصر ضروری مورد نیاز گیاهان از کودهای پتاس استفاده کنند. پتاس یک اصطلاح کلی است که برای توصیف انواع کودهای حاوی K استفاده می شود.

کود پتاسیم کلرید به عنوان رایج ترین منبع پتاسیم در کشاورزی استفاده می شود. این کود با نام موریات پتاس یا MOP  نیز شناخته شده است.

آنالیز کودی این ترکیب به صورت 60-0-0 است که حاوی 60 درصد K2O که تقریبا برابر 50  تا 52درصد K و حاوی 45 تا 47 درصد کلر می باشد.

این کود همچنین دارای حلالیت بالا در آب که تقریبا برای 344 گرم در لیتر آب و PH برابر 7 می باشد.

کشاورزان از این کود بدلیل قیمت پایین تر  و مقدار بالای از این عنصر نسبت به سایر کودهای پتاسه به مقدار بیشتری استفاده می کنند. همچنین این کود را  قبل از خاکورزی و کاشت، روی سطح خاک پخش می کنند. و نیز ممکن است به صورت ردیفی در نزدیکی بذر استفاده شود.

از آنجا که این کود دارای حلالیت بالای می باشد می توان بصورت کودآبیاری و محلول پاشی در طی فصل رشد و یا همراه با سرک کود اوره به صورت پخش سطحی استفاده شود.

نکته ای را که باید به آن توجه نمود اینکه کود پتاسیم کلرید را در شرایطی که میزان شوری خاک بالا می باشد و همچنین زمان کشت محصولات حساس به کلر ازجمله سیب زمینی و  فلفل و … نباید استفاده نمود. و به جای این کود می توان از کود سولفات پتاسیم استفاده کرد.

چرا پتاسیم برای گیاهان ضروری است؟

K موجود در این کود شیمیایی یکی از عناصر مهم برای گیاهان است که فعال کننده ی بیش از 60 آنزیم ضروری در گیاهان به حساب می آید.این ماده عملکرد مستقیمی در سنتز پروتئین دارد و موجب رشد و توسعه ی گیاهان می شود.همچنین عملکرد گیاه را در برابر شوری ،سرما،آفات،خشکسالی ، بیماری ها و آلودگی ها مقاوم می سازد.

از علائم کمبود این عنصر در گیاهان می توان به رنگ پریدگی و زرد شدن حاشیه برگهای پیر (پایینی) اشاره کرد.

 

علائم کمبود پتاسیم

خرید و فروش پتاسیم کلرید در مبتکران شیمی

چرا کلر برای گیاهان ضروری است؟

پتاسیم کلرید به دلیل محلولیت بالایی که در آب دارد تنها کودی است که به عنوان منبع تامین کننده ی Cl برای گیاهان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. برای محصولاتی مانند ذرت،گندم،جو و… کود های حاوی Cl- می تواند عملکرد این گیاهان را افزایش دهند.کلر می تواند موجب بهبود فرایند فتوسنتز،تنظیم اسمز  و حرکت سلولی در بعضی گونه های گیاهان شود.
کمبود کلر در گیاهانی که فاصله ی بیشتری از دریا دارند بیشتر رخ می دهد. همچنین درختانی مانند درخت نخل و یا کیوی تقاضای بالایی برای دریافت گونه ی Cl- دارند.

گیاهان واکنش های متفاوتی به وجود Cl- نشان می دهند.

گیاهانی که نسبت به کلر حساس هستند عبارتند از : فلفل،کلم،کاهو،سیب زمینی شیرین،تنباکو

گیاهانی که به این کود جهت دریافت کلر نیازمندند عبارتند از: هلو، گندم، ذرت، پنبه، گوجه فرنگی، بادمجان، موز

همچنین کلر می تواند بیماری های مختلف گیاهی از جمله:زنگ برگی جو (Puccinia hordei)، پوسیدگی ریشهجو (Cochliobolus sativus, Fusarium culmorum) و پوسیدگی ساقه ی ذرت (Fusarium spp) را در بعضی از این گونه ها به دلیل بالا بردن فشار اسمزی و افزایش جذب عنصر منگنز سرکوب کند.

کاربرد پتاسیم کلرید

مقدار ، زمان و نحوه استفاده از کود پتاسیم کلرید

 

انتخاب میزان کاربرد صحیح کود K یک مسئله مهم است.کودهای K معمولاً براساس نتایج آزمایش خاک استفاده می شوند ، اما متخصصان توصیه می کنند روشهای دیگری را نیز در نظر بگیرند، از جمله: استفاده از مقدار  K برداشت شده توسط محصولات در طی فصل رشد. تعیین نیاز خاکها به K  توسط روش پیشرفته آزمایش خاک ، مانند تبادل کاتیون

زمان مناسب استفاده 

همچنین زمان مناسب برای استفاده از کود پتاسیم کلرید بسیار مهم است ،که اغلب با عملیات مزرعه دیگر برنامه ریزی شده است و بنابراین می تواند قبل از کاشت، یا به عنوان یک اسپری شاخ و برگ در فصل رشد استفاده شود.

 با این وجود ، جذب کودهای K توسط گیاهان نیاز به سالم بودن ریشه های گیاه دارد.ازجمله شرایط خاکی که بر جدب این عنصر توسط گیاه موثر است می توان به دمای سرد خاک، تراکم و غرقاب شدن خاک را نام برد که باعث کاهش جذب می شوند. بنابراین یافتن زمان مناسب برای استفاده از آنها بسیار مهم است.

تعیین زمان نیاز گیاه به درک مناسبی از عوامل خاکی، پویایی ریشه و خواسته های محصول بستگی دارد.

روش مناسب استفاده

کودهای K را می توان به روشهای مختلفی برای محصولات زراعی استفاده کرد: ممکن است در سطح خاک پخش و یا پاشیده شوند، سپس با استفاده از دستگاههای زیر سطح خاک قرار گیرند، بصورت ردیفی در نزدیگی بذر قرار گیرند و یا به صورت محلول پاشی استفاده شوند.

نحوه استفاده K در یک محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال ، برای گیاهانی که تقاضای زیاد دارند، کاربردهای شاخ و برگ می توانند مفید باشند. همچنین استفاده به روش کودآبیاری در هنگام آبیاری محصولات زراعی مناسب می باشد.

استفاده از پتاسیم کلراید همراه N یا P به صورت ردیفی احتمال افزایش دسترسی سیستم ریشه به K را نیز افزایش می دهد ، زیرا N و P باعث تحریک انشعابات ریشه می شوند.

توصیه کودی 

حد بحرانی این عنصر در خاک 250  تا 300 پی پی ام می باشد.

بنابراین میزان استفاده از کود پتاسیم کلراید در شرایطی که مقدار پتاسیم در خاک کمتر از 100 پی پی ام باشد میزان 100 تا 150 کیلو در هکتار بسته به نوع کشت آبی یا دیم مصرف می شود. نصف آن قبل از کشت و مقدار باقی مانده همراه با مصرف کودهای نیتروژنه

در صورتی که مقدار بین 100 تا 250 پی پی ام باشد مقدار 70 تا 100 کیلو در هکتار استفاده شود.

اگر مقدار پتاسیم خاک برابر 250 پی پی ام باشد مقدار 50 کیلو قبل از کشت استفاده شود.

صنایع دارویی

پتاسیم عنصری ضروری برای بدن است که در پمپاژقلب نقش اساسی ایفا می کند. این ماده طی یک دوره بیماری،مصرف دارو و یا در نتیجه ی اسهال یا استفراغ  ممکن است در بدن کاهش بیابد. داروی potassium chloride در بیمارانی که دارای سطح پایینی از k در خون هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

پتاسیم کلرید

صنایع غذایی

گریدخوراکی یا گرید غذایی پتاسیم کلراید ( E508 ) به عنوان یک مکمل در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
این ماده موجب بهبود طعم و عطر غذا ها می گردد.

کلرور پتاس موجب بهبود شکل دهی ژله ها و طعم آن می شود.

به عنوان یک عامل پخش کننده موجب پراکندگی مواد در هنگام طبخ غذا می گردد.

KCl ویسکوزیته ی مواد غذایی را کاهش می دهد.

 در بدنسازی

این ترکیب به صورت آمپول و یا قرص مورد استفاده قرار می گیرد.ورزشکاران حرفه ای به دلیل انجام ورزش های سنگین و کاهش وزن هایی که به دلیل شرکت در مسابقات انجام می دهند موجب از دست رفتن آب و کاهش سطح پتاسیم بدن شان می شوند. به منظور عملکرد بهتر کلیه ها و برقراری تعادل بین سدیم و پتاسیم معمولا مصرف KCl به عنوان مکمل در بعضی ورزشکاران حرفه ای توصیه می گردد.

کاربرد های بیشتر این ماده را می توانید در بخش مقالات مشاهده فرمایید. 

msds

هنگام استفاده با مواد شیمیایی رعایت نکات ایمنی یکی از اولویت های مهم به شمار می رود. از دستکش عینک و ماسک هنگام کار با این محصول استفاده نمایید.

به طور کلی برای استفاده از این ماده خطراتی گزارش نشده است.

msds پتاسیم کلرید

منابع

Noshly. (n.d.). Wise Eating, Made Easy. Retrieved December 25, 2018, from https://noshly.com/additive/e508/flavour-enhancer-plus/508/#.XCIS_lwzbIU

Research Findings: E-ifc No. 40, March 2015. (n.d.). Retrieved December 25, 2018, from https://www.ipipotash.org/en/eifc/2015/40/1/english

جهت خرید پتاسیم کلراید با شماره های واحد فروش تماس بگیرید. 

موسسه ی مبتکران شیمی

2 نظر برای «پتاسیم کلرید چیست ؟ | خرید پتاسیم کلراید»

 • با سلام
  من چند قلم جنس می‌خوام مثل( پتاسیم کلرید – سولفات مس و بوراکس – مس (II) کلرید – ‌‌و ماده ای هم برای ایجاد آتش قرمز رنگ ) این مواد رو برای ایجاد آتش رنگی می‌خوام .
  از هر کدام ۲۵۰ گرم
  لطفاً در صورت موجود بودن قیمت رو بفرمایید.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام متاسفانه مبتکران شیمی در زمینه ی خورده فروشی فعالیتی نداد. شما می توانید جهت اطلاع از موجودی و قیمت با واحد فروش ما در ارتباط باشید 02177641136

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *