خرید کلرید پتاسیم

خرید کلرید پتاسیم : این ماده دارای کاربردهای وسیع و ویژگیهای شیمیایی منحصر به فردی می باشد . فرمول شیمیایی آن KCl در دو گرید خوراکی (استفاده در صنایع غذایی و دارویی ) و صنعتی  به کار میرود. در ادامه اطلاعاتی در مورد خواص ، روش تولید ، کاربرد کلرید پتاسیم، MSDS ، خطرات و نکات ایمنی این محصول آورده شده اند. جهت ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 • کشور تولید کننده: روسیه
 •  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی 
 •  درصد خلوص : 98/5% و محلول در آب

.

 .تلفن تماس:

021-77657131        021-77641136

021-77657132        021-74926

فروش کلرید پتاسیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
. 09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

آنالیز نمونه محصول :            

آنالیز پتاسیم کلرید

ویژگی ها

این ماده ترکیبی شیمیایی متشکل از دو عنصر پتاسیم و کلر است و قطبی است. بیشترین مصرف آن به دلیل داشتن پتاسیم در کود های شیمیایی است. از نام های دیگر آن می توان به کلروپتاس و سیلویت نیز اشاره کرد.

خواص فیزیکی و شیمیایی:

فرمول شیمیاییKCl
جرم مولی74.5513  g/mol
دمای ذوب770 °C 
نقطه جوش1420 °C 
چگالی1.98 gr/cm3
حلالیتدر اتر نامحلول بوده و در الکل به طور جزیی حل می شود 

در آب، گلیسرول و بازها محلول است.

خواص ظاهریبلورهای جامد سفید و بدون بو

 

تولید:

ماده ی فوق را می توان از آب نمک دریاها و دریاچه ها و یا از کانی سیلویت استخراج نمود. همچنین می توان از واکنش دو اسید اسیدکلریدریک و KNO3 این ماده را طبق واکنش زیر به دست آورد.

واکنش تولید پتاسیم کلرید

رسوب های موجود چیزی در حدود 57 میلیون تن پتاسیم دارند که از این میزان کانی سیلویت خود به تنهایی حاوی 63% پتاسیم می باشد.به دلیل در دسترس بودن این کانی و استخراج آسان و کم هزینه ی آن ،از دیگر روش های تولید در مقیاس صنعتی  استفاده ای نمی گردد.

کانادا ،آلمان و روسیه با داشتن رسوب های فراوان از کانی سیلویت به عنوان تولید کننده ی عمده ی آن در دنیا شناخته می شوند

کاربرد ها

این ماده در صنایع گوناگونی از جمله صنایع غذایی،کشاورزی،دارویی و… کاربرد دارد که در ادامه توضیحاتی در مورد آنها داده شده است:

صنایع کشاورزی

بیش از 90 درصد از تولید جهانی پتاس جهت تغذیه گیاهان استفاده می شود. زمانی که خاک نمی تواند مقدار K مورد نیاز گیاهان را تامین کند کشاورزان باید جهت رفع کمبود این عنصر ضروری مورد نیاز گیاهان از کودهای پتاس استفاده کنند. پتاس یک اصطلاح کلی است که برای توصیف انواع کودهای حاوی K استفاده می شود.

کود پتاسیم کلرید به عنوان رایج ترین منبع پتاسیم در کشاورزی استفاده می شود. این کود با نام موریات پتاس یا MOP  نیز شناخته شده است.

آنالیز کودی این ترکیب به صورت 60-0-0 است که حاوی 60 درصد K2O که تقریبا برابر 50  تا 52درصد K و حاوی 45 تا 47 درصد کلر می باشد.

این کود همچنین دارای حلالیت بالا در آب که تقریبا برای 344 گرم در لیتر آب و PH برابر 7 می باشد.

کشاورزان از این کود بدلیل قیمت پایین تر  و مقدار بالای از این عنصر نسبت به سایر کودهای پتاسه به مقدار بیشتری استفاده می کنند. همچنین این کود را  قبل از خاکورزی و کاشت، روی سطح خاک پخش می کنند. و نیز ممکن است به صورت ردیفی در نزدیکی بذر استفاده شود.

کلرید پتاسیم در کشاورزی

از آنجا که این کود دارای حلالیت بالای می باشد می توان بصورت کودآبیاری و محلول پاشی در طی فصل رشد و یا همراه با سرک کود اوره به صورت پخش سطحی استفاده شود.

نکته ای را که باید به آن توجه نمود اینکه کود پتاسیم کلرید را در شرایطی که میزان شوری خاک بالا می باشد و همچنین زمان کشت محصولات حساس به کلر ازجمله سیب زمینی و  فلفل و … نباید استفاده نمود. و به جای این کود می توان از کود سولفات پتاسیم استفاده کرد.

 • چرا پتاسیم برای گیاهان ضروری است و علاوم کمبود آن چیست؟

K موجود در این کود شیمیایی یکی از عناصر مهم برای گیاهان است که فعال کننده ی بیش از 60 آنزیم ضروری در گیاهان به حساب می آید.این ماده عملکرد مستقیمی در سنتز پروتئین دارد و موجب رشد و توسعه ی گیاهان می شود.همچنین عملکرد گیاه را در برابر شوری ،سرما،آفات،خشکسالی ، بیماری ها و آلودگی ها مقاوم می سازد.

از علائم کمبود این عنصر در گیاهان می توان به رنگ پریدگی و زرد شدن حاشیه برگهای پیر (پایینی) اشاره کرد.

 

علائم کمبود پتاسیم در گیاه

فروش و خرید کلرید پتاسیم در مبتکران شیمی

 • چرا کلر برای گیاهان ضروری است؟

محصول فوق به دلیل محلولیت بالایی که در آب دارد تنها کودی است که به عنوان منبع تامین کننده ی Cl برای گیاهان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. برای محصولاتی مانند ذرت،گندم،جو و… کود های حاوی Cl- می تواند عملکرد این گیاهان را افزایش دهند.کلر می تواند موجب بهبود فرایند فتوسنتز،تنظیم اسمز  و حرکت سلولی در بعضی گونه های گیاهان شود.
کمبود کلر در گیاهانی که فاصله ی بیشتری از دریا دارند بیشتر رخ می دهد. همچنین درختانی مانند درخت نخل و یا کیوی تقاضای بالایی برای دریافت گونه ی Cl- دارند.

گیاهان واکنش های متفاوتی به وجود Cl- نشان می دهند.

گیاهانی که نسبت به کلر حساس هستند عبارتند از : فلفل،کلم،کاهو،سیب زمینی شیرین،تنباکو

گیاهانی که به این کود جهت دریافت کلر نیازمندند عبارتند از: هلو، گندم، ذرت، پنبه، گوجه فرنگی، بادمجان، موز

همچنین کلر می تواند بیماری های مختلف گیاهی از جمله:زنگ برگی جو (Puccinia hordei)، پوسیدگی ریشهجو (Cochliobolus sativus, Fusarium culmorum) و پوسیدگی ساقه ی ذرت (Fusarium spp) را در بعضی از این گونه ها به دلیل بالا بردن فشار اسمزی و افزایش جذب عنصر منگنز سرکوب کند.

کاربرد کلرید پتاسیم در کشاورزی

 • مقدار ، زمان و نحوه استفاده از این کود

انتخاب میزان کاربرد صحیح کود K یک مسئله مهم است.کودهای K معمولاً براساس نتایج آزمایش خاک استفاده می شوند ، اما متخصصان توصیه می کنند روشهای دیگری را نیز در نظر بگیرند، از جمله: استفاده از مقدار  K برداشت شده توسط محصولات در طی فصل رشد. تعیین نیاز خاکها به K  توسط روش پیشرفته آزمایش خاک ، مانند تبادل کاتیون

 • زمان مناسب استفاده 

 با این وجود ، جذب کودهای K توسط گیاهان نیاز به سالم بودن ریشه های گیاه دارد.ازجمله شرایط خاکی که بر جذب این عنصر توسط گیاه موثر است می توان به دمای سرد خاک، تراکم و غرقاب شدن خاک را نام برد که باعث کاهش جذب می شوند. بنابراین یافتن زمان مناسب برای استفاده از آنها بسیار مهم است.

تعیین زمان نیاز گیاه به درک مناسبی از عوامل خاکی، پویایی ریشه و خواسته های محصول بستگی دارد.

 • توصیه کودی 

حد بحرانی این عنصر در خاک 250  تا 300 پی پی ام می باشد. بنابراین میزان استفاده از این کود در شرایطی که مقدار پتاسیم در خاک کمتر از 100 پی پی ام باشد میزان 100 تا 150 کیلو در هکتار بسته به نوع کشت آبی یا دیم مصرف می شود. نصف آن قبل از کشت و مقدار باقی مانده همراه با مصرف کودهای نیتروژنه می باشد.

در صورتی که مقدار بین 100 تا 250 پی پی ام باشد مقدار 70 تا 100 کیلو در هکتار استفاده شود. اگر مقدار پتاسیم خاک برابر 250 پی پی ام باشد مقدار 50 کیلو قبل از کشت استفاده شود.

صنایع دارویی

پتاسیم عنصری ضروری برای بدن است که در پمپاژ قلب نقش اساسی ایفا می کند. این ماده طی یک دوره بیماری،مصرف دارو و یا در نتیجه ی اسهال یا استفراغ  ممکن است در بدن کاهش بیابد. داروی KCl در بیمارانی که دارای سطح پایینی از k در خون هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات مهم در مصرف این داروها

 • محصول فوق دارای تداخل دارویی بوده و نباید همراه با داروهای ادرار آور حاوی پتاسیم مصرف شود.
 • قبل از استفاده از این ماده باید سطح پتاسیم خون بررسی شده و تنها در صورت کمبود K در خون استفاده شود
 • قرص های حاوی این ماده شیمیایی باید به یکباره بلعیده شوند، شکستن و مکیدن این قرصها باعث تحریک گلو و عدم تاثیر آن می شود

عوارض جانبی

 به طور کلی عوارض استفاده از این ماده به صورت دارویی را می توان به صورت زیر دانست:

 • بروز علائم آلرژیک، مانند سوزش و خارش پوست به همراه تورم و قرمزی یا ایجاد تاول روی پوست
 • احساس گرفتگی در قفسه سینه، سرگیجه و احساس سبکی 
 • بی حسی و احساس ضعف
 • تغییر و آهسته شدن ضربان قلب
 • یبوست یا اسهال به همراه تورم شکم

کاربرد کلرید پتاسیم در پزشکی

صنایع غذایی

گریدخوراکی یا گرید غذایی این ماده ( E508 ) به عنوان یک مکمل در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
این ماده موجب بهبود طعم و عطر غذا ها می گردد.

کلرور پتاس موجب بهبود شکل دهی ژله ها و طعم آن می شود.

به عنوان یک عامل پخش کننده موجب پراکندگی مواد در هنگام طبخ غذا می گردد.

KCl ویسکوزیته ی مواد غذایی را کاهش می دهد.

برخی مواد خوراکی مانند موز، سیب زمینی و… به طور طبیعی حاوی پتاسیم می باشند. این عنصر به صورت پتاسیم سیترات در این ترکیبات وجود دارد. با این حال مکمل های غذایی و یا غذاهای فراوری شده می توانند حاوی KCl باشند. طبق مطالعات انجام شده در سال 2005، هر دو نوع پتاسیم ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند. با این حال کلرید پتاسیم به دلیل طعم بسیار تلخ  معمولاً فقط در مقادیر کم مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال افراد دارای بیماری های کلیوی، بیماری آدیسون و دیورتیک باید مقادیر این ماده و کلا هر محصولی که حاوی K باشد را محدود نمایند.

 • نقش این ماده

ترکیب فوق به عنوان ضخیم کننده، قوام دهنده، تثبیت کننده  و تقویت کننده ی طعم مورد استفاده قرار می گیرد.محصولاتی مانند نوشیدنی های حاوی لبنیات ، شکلات شیری ، پنیر ، انوع خامه ، شیر تغلیظ شده ، ماست ، پودینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات حاوی تخم مرغ از جمله محصولاتی که با تخم مرغ خشک ساخته شده اند ، ممکن است حاوی کلرید پتاسیم باشند.

 • غلات

اگر می خواهید استفاده از این ماده را محدود نمایید، حتما برچسب درج شده بر روی محصولات را مشاهده نمایید. بااین حال همه ی غلات حاوی این ترکیب نمی باشند اما این ماده ممکن است در پاستا ها ، جو دوسر ، غلات صبحانه ، پودر برنج یا تاپیوکا و محصولات برنج فرآوری شده و… مورد استفاده قرار بگیرد

 • میوه ها و سبزیجات

کنسرو های رب گوجه و انواع رب گوجه ها می توانند حاوی این ترکیب باشند. از جمله سبزیجات دیگری که حاوی این ترکیب می باشند می توان به سبزیجات تخمیر شده ، سبزیجات خشک ، سبزیجات کنسرو شده  ، محصولات سبزیجات پوره ای ، محصولات گیاهی سرخ شده یا پخته شده ، سس سویا ، سرکه ، آب نمک یا روغن اشاره کرد.

کاربرد در آب آشامیدنی

این ماده در آب های آشامیدنی موجب می شود تا سختی آب کاهش یابد و آب نرم گردد. این ماده نسبت به مشابه خود یعنی سدیم کلرید از مزایای بیشتری برخوردار است.

در سال 1905 دانشمند آلمانی به نام گانس دریافت که رزین های نرم كننده آب با نمك قابل بازسازی و احیا هستند. در ابتدا NaCl بهترین نمک شناخته شده در آن زمان بود که برای این منظور مورد استفاده قرار می گرفت.

مصرف نمک برای این منظور در 14 سال ، از سال 1984 تا 1999 تقریباً دو برابر گردید.

کلرید پتاسیم

با توجه به اینکه سدیم برای افزایش فشار خون بسیار مضر می باشد، چالش هایی برای نرم نمودن آب با این نمک وجود داشت. این ماده وارد فاضلاب می گردید و هم می توانست سبب وجود یون سدیم در آب آشامیدنی شود.

تبادل یون پتاسیم با کلسیم و منیزیم موجود در آب های سخت می تواند نرم شدن آب را در پی داشته باشد.

مزایای استفاده از محصول فوق در نرم نمودن آب:

استفاده از کلرید پتاسیم در نرم کننده های آب به جای کلرید سدیم می تواند تأثیر مخرب NaCl را کاهش دهد زیرا KCl یک ماده مغذی سالم برای انسان و گیاهان محسوب می شود.

این ماده منبع اصلی کود پتاسیم به حساب می آید و برای گیاهان بسیار مفید است. باید توجه نمود که بدن انسان نیز این عنصر را تولید نمی کند و باید از محصولات غذایی دریافت شود.

مصرف آب نرم شده با  محصول فوق می تواند تا 11 درصد نیاز مصرف این ماده به پتاسیم را برای بدن برطرف نماید (این میزان براساس مصرف هشت لیوان آب در روز و با فرض اینکه آب حاوی سختی 15 باشد اندازه گیری شده است). در صورتی که اگر همین 8 لیوان با NaCl نرم شود چیزی در حدود 240 میلی گرم سدیم وارد بدن می گردد (  حدود نیمی از نمک توصیه شده در رژیم های غذایی کم سدیم).

مطالعات نشان می دهد نرم شدن آب با این ترکیب نه تنها سدیم را وارد آب نمی کند بلکه می تواند تا حدود 90 درصد سدیم موجود را از آب خارج نماید

جایگزین های مناسب برای KCl :

جالب است بدانید پتاسیم پرمنگنات نیز به منظور نرم نمودن آب های آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد با این حال مقدار پتاسیم منتشر شده از آن بسیار کمتر از KCl است. در جايي كه از پرمنگنات پتاسيم به منظور تصفيه آب استفاده مي شود ، غلظت پتاسيم اضافه شده حداكثر 10 ميلي گرم در ليتر می باشد.

 

 در بدنسازی

این ترکیب به صورت آمپول و یا قرص مورد استفاده قرار می گیرد.ورزشکاران حرفه ای به دلیل انجام ورزش های سنگین و کاهش وزن هایی که به دلیل شرکت در مسابقات انجام می دهند موجب از دست رفتن آب و کاهش سطح K بدن شان می شوند. به منظور عملکرد بهتر کلیه ها و برقراری تعادل بین سدیم و پتاسیم معمولا مصرف KCl به عنوان مکمل در بعضی ورزشکاران حرفه ای توصیه می گردد.

کاربرد های بیشتر این ماده را می توانید در بخش مقالات مشاهده فرمایید. 

msds و خطرات

هنگام استفاده با مواد شیمیایی رعایت نکات ایمنی یکی از اولویت های مهم به شمار می رود. از دستکش عینک و ماسک هنگام کار با این محصول استفاده نمایید.

به طور کلی برای استفاده از این ماده خطراتی گزارش نشده است.

msds پتاسیم کلرید

بازار جهانی

موسسه Global Market Insight گزارشی را در مورد پیش بینی بازار این افزودنی غذایی منتشر کرده است که تغییرات بازار را از سال 2020 تا 2026 مورد بررسی قرار داده است. در ادامه به اختصار مواردی از یافته و پیش بینی های این گزارش به صورت کلی آورده شده است.

نتایج گزارش

با توجه به گستردگی صنایع و خریدارانی که از این محصول استفاده می کنند، پیش بینی می شود در طول 6 سال آینده (2020-2026) بازار همچنان تقاضای ثابتی برای خرید پتاسیم کلرید داشته باشد. افزایش تقاضای خرید محصولات فلزی، نفتی و شیشه ای در دوره بررسی شده باعث افزایش تقاضا برای این محصول خواهد شد. در صنایع فلزات، نفت و شیشه کلرید پتاسیم ماده اولیه برای بسیاری از ترکیبات پتاسیم است که در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

نقش صنایع غذایی در بازار

بر اساس گفته سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این نمک در مواد غذایی بلامانع بوده و مشکلی برای انسان به وجود نخواهد آورد. پتاسیم کلراید در صنایع غذایی به دو منظور به کار برده می شود: جبران کمبود پتاسیم ، جایگزینی نمک طعام جهت کاهش سدیم موجود در غذا.

در پیش بینی استفاده مستقیم در مواد غذایی اثر قابل ملاحظه ای بر روی رشد بازار ندارد و در عوض سوخت های زیستی آن را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از منابع رو به رشد خوراک مورد نیاز برای سوخت های زیستی روغن پالمی است که از گیاهان حاصل می شود. به عقیده نویسندگان این گزارش افزایش تقاضا برای کود میزان مصرف و خرید فروش کلرید پتاسیم در این حوزه را افزایش خواهد داد.

صنعت داروسازی

با توجه به افزایش بیمارانی که از کمبود عنصر پتاسیم در بدن خود رنج می برند، پیش بینی می شود تقاضا و مصرف این محصول در این حوزه با افزایش رو به رو شود.

خریداران و فروشندگان

منطقه اسیا اقیانوسیه بزرگ ترین مصرف کننده این محصول است و به دنبال آن آمریکای شمالی و اروپا قرار دارند. مصرف زیاد در مناطق دارای کشاورزی محرک بزرگی برای رشد بازار است. بازار جهانی این نمک تحت تاثیر تولیدکنندگان متوسط و بزرگ در سطح جهانی است که می توانند با سیاسیت های خود این بازار را تحت تاثیر قرار دهند. برخی از این تولید کنندگان عبارتند از:

 • Arab Potash
 • Sinofert
 •  Agrium
 •  Uralkali
 •  Saskatchewan
 •  Yara
 •  JSC Belaruskali
 •  Mosaic
 •  CF Industries Holdings
 •  Sociedad Química y Minerade Chile (SQM)
 • PotashCorp
 •  ICL
 • IMC Global
 •  K+S KALI
 • Intrepid Potash

موسسه ی مبتکران شیمی

5/5 (1 Review)

2 نظر برای «خرید کلرید پتاسیم | پتاسیم کلرید»

 • علی می‌گوید:

  با سلام
  من چند قلم جنس می‌خوام مثل( پتاسیم کلرید – سولفات مس و بوراکس – مس (II) کلرید – ‌‌و ماده ای هم برای ایجاد آتش قرمز رنگ ) این مواد رو برای ایجاد آتش رنگی می‌خوام .
  از هر کدام ۲۵۰ گرم
  لطفاً در صورت موجود بودن قیمت رو بفرمایید.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام متاسفانه مبتکران شیمی در زمینه ی خورده فروشی فعالیتی نداد. شما می توانید جهت اطلاع از موجودی و قیمت با واحد فروش ما در ارتباط باشید 02177641136

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *