پتاسیم کلرید
پتاسیم کلرید | potassium chloride | قیمت خرید فروش پتاسیم کلریدReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

پتاسیم کلرید چیست ؟  این ماده با فرمول شیمیایی KCl در گریدهای خوراکی و صنعتی برای مصرف در صنایع غذایی ، دارویی ، تولید کود و … مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه اطلاعاتی در مورد خواص ، روش تولید ، کاربرد ، MSDS ، خطرات و نکات ایمنی این محصول آورده شده اند . جهت اطلاع از قیمت ها و خرید پتاسیم کلرید خوراکی و صنعتی با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش پتاسیم کلرید:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید پتاسیم کلرید:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: روسیه

 بسته بندی: کیسه 25 کیلویی 

 درصد خلوص : 98/5% و محلول در آب

قیمت پتاسیم کلرید:

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
 09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

آنالیز نمونه محصول :            

آنالیز پتاسیم کلرید

 پتاسیم کلرید چیست؟

فرمول مولکولی: KCl

جرم مولکولی: 74.5513  g/mol

حلالیت: در اتر نامحلول بوده و در الکل به طور جزیی حل می شود اما در آب، گلیسرول و بازها محلول است.

دمای ذوب:  770 °C 

دمای جوش : 1420 °C 

چگالی : 1.98gr/cm3

شکل ظاهری : بلورهای جامد سفید

بو :  بدون بو

این ماده (کلرید پتاسیم) ترکیبی شیمیایی متشکل از دو عنصر پتاسیم و کلر است.

قطبی است.

بیشترین مصرف این ماده به دلیل داشتن پتاسیم در کود های شیمیایی است. از نام های دیگر آن می توان به کلروپتاس و سیلویت نیز اشاره کرد.

.

پتاسیم کلرید

 

تولید پتاسیم کلراید :

 کلرید پتاسیم را می توان از آب نمک دریاها و دریاچه ها و یا از کانی سیلویت استخراج نمود. همچنین می توان از واکنش دو اسید HCl و KNO3 این ماده را طبق واکنش زیر به دست آورد.

واکنش تولید پتاسیم کلرید

رسوب های موجود چیزی در حدود 57 میلیون تن پتاسیم دارند که از این میزان کانی سیلویت خود به تنهایی حاوی 63% پتاسیم می باشد.به دلیل در دسترس بودن این کانی و استخراج آسان و کم هزینه ی آن ،از دیگر روش های تولید در مقیاس صنعتی  استفاده ای نمی گردد.

کانادا ،آلمان و روسیه با داشتن رسوب های فراوان از کانی سیلویت به عنوان تولید کننده ی عمده ی آن در دنیا شناخته می شوند

 کاربرد پتاسیم کلرید

KCl در صنایع گوناگونی از جمله صنایع غذایی،کشاورزی،دارویی و… کاربرد دارد.

صنایع کشاورزی

این محصول به دلیل وجود مواد ضروری مورد نیاز گیاهان در ترکیب خود کاربرد عمده ای در صنایع کشاورزی به عنوان کود های شیمیایی دارد. برای محصولات کشاورزی معمولا KCl را همراه با سایر کود های حاوی نیتروژن و فسفر استفاده می کنند تا کارایی این گونه کود ها بیشتر گردد.

چرا پتاسیم برای گیاهان ضروری است؟

 پتاسیم موجود در این کود شیمیایی یکی از عناصر مهم برای گیاهان است که فعال کننده ی بیش از 60 آنزیم ضروری در گیاهان به حساب می آید.این ماده عملکرد مستقیمی در سنتز پروتئین دارد و موجب رشد و توسعه ی گیاهان می شود.همچنین عملکرد گیاه را در برابر شوری ،سرما،آفات،خشکسالی ، بیماری ها و آلودگی ها مقاوم می سازد.

چرا کلر برای گیاهان ضروری است؟

پتاسیم کلرید به دلیل محلولیت بالایی که در آب دارد تنها کودی است که به عنوان منبع تامین کننده ی Cl برای گیاهان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. برای محصولاتی مانند ذرت،گندم،جو و… کود های حاوی Cl- می تواند عملکرد این گیاهان را افزایش دهند.کلر می تواند موجب بهبود فرایند فتوسنتز،تنظیم اسمز  و حرکت سلولی در بعضی گونه های گیاهان شود.
کمبود کلر در گیاهانی که فاصله ی بیشتری از دریا دارند بیشتر رخ می دهد. همچنین درختانی مانند درخت نخل و یا کیوی تقاضای بالایی برای دریافت گونه ی Cl- دارند.

گیاهان واکنش های متفاوتی به وجود Cl- نشان می دهند.

گیاهانی که نسبت به کلر حساس هستند عبارتند از : فلفل،کلم،کاهو،سیب زمینی شیرین،تنباکو

گیاهانی که به این کود جهت دریافت کلر نیازمندند عبارتند از: هلو، گندم، ذرت، پنبه، گوجه فرنگی، بادمجان، موز

همچنین کلر می تواند بیماری های مختلف گیاهی از جمله:زنگ برگی جو (Puccinia hordei)، پوسیدگی ریشهجو (Cochliobolus sativus, Fusarium culmorum) و پوسیدگی ساقه ی ذرت (Fusarium spp) را در بعضی از این گونه ها به دلیل بالا بردن فشار اسمزی و افزایش جذب عنصر منگنز سرکوب کند.

کاربرد پتاسیم کلرید

مقدار استفاده ی کود پتاسیم کلرید

این کود معمولا برای محصولات کشاورزی در مزرعه ها حدود 75الی 150 کیلوگرم در هر هکتار و برای گیاهانی که محصول می دهند حدود 300 الی 500 کیلوگرم در هر هکتار پیشنهاد می شود که مورد استفاده قرار بگیرد.

صنایع دارویی

پتاسیم عنصری ضروری برای بدن است که در پمپاژقلب نقش اساسی ایفا می کند. این ماده طی یک دوره بیماری،مصرف دارو و یا در نتیجه ی اسهال یا استفراغ  ممکن است در بدن کاهش بیابد. داروی potassium chloride در بیمارانی که دارای سطح پایینی از k در خون هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پتاسیم کلرید

 

صنایع غذایی

گریدخوراکی یا گرید غذایی ( E508 ) به عنوان یک مکمل در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
این ماده موجب بهبود طعم و عطر غذا ها می گردد.

کلرور پتاس موجب بهبود شکل دهی ژله ها و طعم آن می شود.

به عنوان یک عامل پخش کننده موجب پراکندگی مواد در هنگام طبخ غذا می گردد.

KCl ویسکوزیته ی مواد غذایی را کاهش می دهد.

 در بدنسازی

این ترکیب به صورت آمپول و یا قرص  مورد استفاده قرار می گیرد.ورزشکاران حرفه ای به دلیل انجام ورزش های سنگین و کاهش وزن هایی که به دلیل شرکت در مسابقات انجام می دهند موجب از دست رفتن آب و کاهش سطح پتاسیم بدن شان می شوند. به منظور عملکرد بهتر کلیه ها و برقراری تعادل بین سدیم و پتاسیم معمولا مصرف کلرید پتاسیم به عنوان مکمل در بعضی ورزشکاران حرفه ای توصیه می گردد.

کاربرد های بیشتر این ماده را می توانید در بخش مقالات مشاهده فرمایید. 

msds

هنگام استفاده با مواد شیمیایی رعایت نکات ایمنی یکی از اولویت های مهم به شمار می رود. از دستکش عینک و ماسک هنگام کار با این محصول استفاده نمایید.

به طور کلی برای استفاده از این ماده خطراتی گزارش نشده است.

msds پتاسیم کلرید

منابع

Noshly. (n.d.). Wise Eating, Made Easy. Retrieved December 25, 2018, from https://noshly.com/additive/e508/flavour-enhancer-plus/508/#.XCIS_lwzbIU

Research Findings: E-ifc No. 40, March 2015. (n.d.). Retrieved December 25, 2018, from https://www.ipipotash.org/en/eifc/2015/40/1/english

موسسه ی مبتکران شیمی

7 نظر برای «پتاسیم کلرید | potassium chloride | قیمت خرید فروش پتاسیم کلرید»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *