پتاسیم سوربات

پتاسیم سوربات با فرمول شیمیایی C6H7KO2 در حالت خالص به صورت پودر سفید رنگ بوده و توانایی انحلال در آب و انواع الکل ها را دارد. این محصول به صورت گسترده به عنوان نگهدارنده در محصولات غذایی مانند لبنیات ، نوشیدنی ها ، ترشی ها ، بستنی و .. ، ترکیبات دارویی ، محصولات آرایشی بهداشتی و … مورد استفاده قرار می گیرد. جهت ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید سوربات پتاسیم با واحد فروش مبتکران شیمی تماس حاصل فرمایید.  

خرید پتاسیم سوربات:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

.

فروش پتاسیم سوربات:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

02177641136

          02177649244                               

          02177641217

 

 کشور تولید کننده: چین

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 99%

قیمت :

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      09198991006
                09198991007
                09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

آنالیز پتاسیم سوربات

خواص و ویژگی ها:

POTASSIUM SORBATE در صنایع غذایی به عنوان یک نگهدارنده و ضد کپک کاربرد دارد زیرا سورباتها علاوه بر باکتری، از جوانه زدن اسپورها ورشد سلولهای رویشی نیز جلوگیری می نماید.گرید غذایی این محصول با نام E202 شناخته می شود.

در جدول زیر برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده آورده شده اند: 

فرمول شیمیاییC6H7KO2
جرم مولکولی150.22g/mol
شکل ظاهریپودر کریستالی سفید رنگ
دمای ذوب270 °C
حلالیتدر آب حلالیت بالایی دارد و در الکل نیز محلول است
دانسیته  1.363at 25 °C 

تولید :

اسید سوربیک و پتاسیم هیدروکسید در نسبت های مولی مساوی با یکدیگر ترکیب می شوند و سپس توسط محلول آبی اتیلن هیدروکسید ریکریستالیزه می شود تا پتاسیم سوربات بدست آید.

کاربردها

در درجه اول سوربات پتاسیم به عنوان قارچ کش و مهارکننده کپک و تخمیر مورد استفاده قرار می گیرد. عمده کاربرد این ماده پس از برداشت محصولات غذایی به منظور حفظ و افزایش ماندگاری آن هاست. از جمله کاربردهای غذایی می توان به استفاده به عنوان نگهدارنده در محصولات پخته شده ، شکلات ، پنیر و … اشاره کرد ، همچنین در موم های میوه نیز کاربرد دارد. 

تاریخچه :

در اواخر دهه 1930 و اوایل دهه 1940 میلادی محققان به این نتیجه رسیدند که اسید سوربیک و مونو کربوکسیلیک اسید های آلیفاتیک و نمک های آنها از رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کنند. پس از این کشف استفاده از پتاسیم سوربات در صنایع غذایی به سرعت افزایش یافت.

پتاسیم سوربات در چه مواد غذایی یافت می شود؟

 • محصولات پخته شده
 • میوه ها و سبزیجات کنسروی
 • پنیر
 • گوشت خشک
 • میوه خشک
 • بستنی
 • ترشی ها
 • نوشیدنی ها
 • ماست

پتاسیم سوربات در لبنیات

سوربات پتاسیم به عنوان عامل ضد میکروبی و نگهدارنده در محصولات بهداشت شخصی نیز کاربرد دارد :

 • سایه چشم و سایر محصولات آرایشی
 • شامپو ها و مرطوب کننده ها
 • و … .

همچنین در غذای حیوانات نیز به کار برده می شود.

خطرات

بر اساس گزارشات سازمان هایی مانند FDA و EFSA سوربات پتاسیم به عنوان ماده ای امن برای سلامتی انسان معرفی شده است. هنگامی که این ماده به عنوان یک افزودنی غذایی وارد بدن انسان می شود به صورت آب و کربن دی اکسید به شکل بی خطر دفع می شود و در بدن تجمع نمی کند. با این حال نباید در مصرف آن زیاده روی کرد و حداکثر میزان قابل قبول برای انسان 25 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز است.

استفاده از مواد نگهدارنده در مواد غذایی قدمتی دیرینه دارد به عنوان مثال نمک از دیر باز برای این منظور مورد استفاده قرار می گرفته است. با پیشرفت علم و شناخته شدن مواد شیمیایی جدید ، نگهدارنده های بیشتری کشف و مورد استفاده قرار گرفته اند. متاسفانه برخی از این افزودنی ها اثرات نامطلوبی بر سلامتی انسان خواهند گذاشت و مصرف بسیاری از آنها در مواد غذایی محدود و یا ممنوع شده اند. با این حال استفاده از برخی از آنها اجتناب ناپذیر است و باید در مصرفشان دقت لازم را به عمل آورد.

مضرات 

برخی از افراد شاید نسبت به وجود این ماده در غذا حساسیت نشان دهند ، هر چند که این حساسیت ها به ندرت اتفاق می افتد. حسایت به پتاسیم سوربات معمولا در محصولات آرایشی و بهداشت شخصی دیده می شود ، جایی که می تواند باعث التهاب در پوست سر و پوست سایر نقاط بدن شود. با این حال این محصول در دسته مواد کم خطر برای پوست قرار می گیرد.

هرچند که سازمان های مختلف این نگهدارنده را به عنوان ماده ای غیر مضر برای انسان معرفی کرده اند ، با این حال مطالعاتی نیز وجود دارند که به ارتباط هایی بین آن و ایجاد سرطان اشاره دارند. دو مطالعه نشان داده اند که این ترکیب می تواند باعث اخلال در DNA انسان شود. در مطالعه دیگری ، سوربات پتاسیم مخلوط شده با اسید اسکوربیک (ویتامین C) ، باعث ایجاد جهش و آسیب رسانی به DNA شده است. خطرات نشان داده شده در این مطالعات بسیار کم هستند ، با این وجود باید اقدامات ایمنی را مدنظر قرار داد.

علیرغم اینکه تولیدکنندگان از ترکیبات خالص بهره می برند ، اما ممکن است که پتاسیم سوربات به عنوان یک افزودنی غذایی آلوده شود. این ماده می تواند با ترکیباتی مانند سرب ، آرسنیک و جیوه آلوده شود.

مقالات مرتبط:

کامل ترین جدول انواع نگهدارنده های مواد غذایی

مبتکران شیمی ، خرید و فروش سود گرانول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *