هیپوکلریت کلسیم
هیپوکلریت کلسیم | پرکلرین | فروش هیپوکلریت کلسیمReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

هیپوکلریت کلسیم یکی از پر کاربرد ترین مواد برای بلیچینگ (سفید کنندگی)، ضدعفونی و تصفیه در دنیا شناخته شده است. در ادامه نیز به خواص ، مضرات ، کاربردها ، ذوش تولید ، نحوه عملکرد در کاربری های مختلف و msds  این محصول چرداخته شده است . برای خرید فروش هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین و همچنین جهت اطلاع از چگونگی ثبت سفارش و قیمت ها با دفاتر فروش موسسه مبتکران شیمی در تماس باشید.

فروش هیپوکلریت کلسیم ( پرکلرین ):

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید هیپوکلریت کلسیم ( پرکلرین ):

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده:  هند / ایران

 بسته بندی: مایع یا پودری درون بشکه 45 کیلویی 

 درصد خلوص : 70% / 65%

قیمت هیپوکلریت کلسیم ( پرکلرین ):

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

  09198991006
            09198991007
            09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

این محصول به صورت پرفورمایی نیز به فروش می رسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص بر روی عکس زیر کلیک کنید:

فروش هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم چیست ؟ 

فرمول شیمیایی: Ca(OCl)2

اسامی دیگر: پرکلرین، بیلیچینگ ، نمک کلسیم

دمای تجزیه:  175 درجه سانتی گراد

حلالیت در آب : این ماده در آب بسیار محلول است . حلالیت  پرکلرین در دمای 20 درجه سانتی گراد برابر 214 گرم در لیتر می باشد

این ماده از مخلوط آهک و کلسیم کلرید به دست می آید و برای سفید سازی و یا تصفیه ی آب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در فرمولاسیون اسپری های ضد عفونی کننده، علف کش ها و مواد شوینده نیز کاربرد دارد . هیپوکلریت کلسیم عموما به صورت پودر سفید ، قرص و یا صفحات تخت موجود است . این محصول سریعا در آب حل شده و در اثر حرارت دیدن اکسیژن و گاز سمی کلر از خود آزاد می کند .  

قابل اشتعال نیست ، اما می تواند به عنوان یک اکسید کننده برای مواد قابل احتراق عمل کند و ممکن است با آمونیاک ، آمین ها یا سولفید های آلی به صورت انفجاری واکنش دهد .

ساختار شیمیایی هیپوکلریت کلسیم

ترکیب فوق یک ماده معدنی با فرمول شیمیایی Ca(ClO)2 می باشد.  این ماده به عنوان بهترین ضد عفونی کننده آب استخر ها شناخته می شود. زمانی که با آهک مخلوط می شود به عنوان عامل بلیچینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر خواص محصول

در جدول زیر برخی از خواص فیزیکی و شیمیایی این محصول نشان داده شده اند : 

بوبوی کلر قوی
رنگصورت جامد سفید رنگ کریستالی و گرانول یا قرص های سفید رنگ
نقطه جوشتجزیه در 100 درجه سانتی گراد
نقطه ذوب 100 درجه سانتی گراد
حلالیت 21 % در آب در 25 درجه سانتی گراد
چگالی350/2  گرم بر سانتی گراد مکعب

 

کاربردها و نحوه عملکرد

این محصول به دلیل خواص پاک کنندگی و سفیدکنندگی که دارد در لباس شویی های صنعتی و خانگی استفاده دارد همچنین به عنوان ضدعفونی کننده در آب استخر ، دریاچه و آب آشامیدنی و پساب ، سنتز مواد شیمیایی و سفید کردن خمیر کاغذ کاربرد دارد . در ادامه به نحوه عملکرد این ترکیب در هر کدام از این کاربری ها خواهیم پرداخت :

ضد عفونی کننده و قارچ کش

مولکول های HClO خنثی و بسیار کوچک هستند . این خصوصیات به آن ها اجازه می دهد تا به راحتی از طریق دیواره سلولی باکتری ها منتشر شوند . این نحوه عملکرد باعث کاهش پتانسیل اکسیداسیون سلول و غیرفعال شدن دی هیدروژناز تریوزفسفات (آنزیمی که برای هضم گلوکوز ضروری است ) می شود . غیر فعال شدن این آنزیم باعث از بین رفتن قابلیت عملکرد میکروارگانیسم و در نهایت منجر به از بین رفتن آن خواهد شد.

سفیدکنندگی – لباسشویی

واکنش پذیری هیپوکلریت در دمای پایین موجب سفید شدن بهینه الیاف و صرفه جویی در مصرف انرژی کل خواهد شد .

در حضور هیپوکلریت شستن الیاف در 40 درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن میکروب ها خواهد شد .

سفید کردن خمیر کاغذ

حذف رنگ از طریق واکنش دادن با لیگنین باقی مانده در خمیر .

 

پودر و قرص هیپوکلریت کلسیم

 

روش تولید

هیپوکلریت کلسیم توسط دو روش اصلی تولید می شود : روش سدیم و کلسیم

روش کلسیم بر پایه کلریناسیون آهک خردشده با استفاده مستقیم از گاز کلر بر طبق واکنش زیر است :

2Ca(OH)2 + 2Cl2 → Ca(ClO)2 + CaCl2 + 2H2O

روش سدیم نیز بر پایه واکنش سدیم هیپوکلریت با محصول روش کلسیم است جهت حذف کلسیم کلرید نامطلوب که یک محصول جانبی حاصل از روش کلسیم است :

CaCl2 + 2NaClO → 2NaCl + Ca(ClO)2

امروزه روش سدیم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . در هر دو روش تولید Ca(ClO)2 وابستگی مستقیمی به واحد کلرو آلکالی دارد که در آنجا گاز کلر تولید می شود. 

 

ضد عفونی کننده های کلر دار

این مواد برای افزایش طول عمر و بهبود کیفیت زندگی و سلامتی انسان به کار برده می شوند. سیستم هایی که با حجم زیادی آب سر و کار دارند ( ده ها یا هزاران میلیون گالن در روز) به ویژه در آمریکا و کانادا از گاز کلر یا سدیم هیپوکلریت برای ضدعفونی کردن آب استفاده می کنند. اما سیستم هایی با حجم کمتری از آب حدود 5 میلیون گالن در روز از calcium hypochlorite برای این کار استفاده می کنند. پرکلرین هم چنین به عنوان یکی از مواد جهت از بین بردن مسمومیت های غذایی نیز شناخته می شود. این ماده با آب با نسبت های مختلف ترکیب شده و برای از بین بردن سموم در صنایع غذایی استفاده می شود. این محصول نسبت به سدیم هیپوکلریت محتوای کلر بیشتری دارد. از آنجایی که این ماده از نظر pH  خنثی است نیاز به مواد کمکی برای تنظیم مجدد  pH  نیست .

چرا کلر؟

کلر به طور منظم به آب شامیدنی و یا آب  استخر اضافه می شود و سبب ضد عفونی شدن آن می گردد. کلر در دوز های مشخص سبب کشته شدن میکروارگانیسم های مضر می شود و  از عوامل اختلال در سلامتی و به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل عفونت های گوش و سایر اندام ها جلوگیری به عمل می آورد

ترکیبات شیمیایی با قابلیت های کلرزدایی در استخر ها

سدیم هیپوکلریت (مایع)، کلسیم هیپوکلریت (جامد)، لیتیم هیپوکلریت و ایزوسیانورات کلر

هنگامی که هر کدام از ترکیبات ذکر شده به آب اضافه می گردند و با آن واکنش می دهند ماده ای به نام هیپوکلریت اسید آزاد می گردد. این ماده عامل اصلی ضدعفونی کنندگی می باشد.  ایزوسیانورات ها مانند دی کلروایزوسیانورات و تری کلروایزوتیاسیانورات نیز موجب آزاد سازی سیانوریک اسید می گردند. این ماده یک تثبیت کننده به شمار می رود (تثبیت کننده می تواند به طور جداگانه نیز اضافه شود) . این تثبیت کننده ها مانعِ از دست رفتن کلر موجود در آب در هنگام تابش اشعه ی ماوارابنفش خورشید به آب می گردند.

تفاوت سدیم هیپوکلریت و کلسیم هیپوکلریت

هم سدیم و هم هیپوکلریت کلسیم ترکیبات معدنی کلردار هستند که عموما برای مصارف ضدعفونی کنندگی مورد استفاده قرار می گیرند .  آنیون هیپوکلریت به شدت در مقابل باکتری ها ، قارچ ها و تشکیل لجن جلبک فعال بوده و آن ها را خنثی می کند .  

hypochlorite calcium نسبتا پایدار است و خواص ضد عفونی کنندگی مناسبی همانند هیپوکلریت سدیم دارد. از تفاوت های این دو ماده می توان به مقدار کلر بیشتر در هیپوکلریت کلسیم (حدود 70 درصد) اشاره نمود. در مکان هایی که ده ها یا 100 ها میلیون گالن آب گنجایش دارند معمولا از هیپوکلریت سدیم برای کلرزدایی استفاده می نمایند در سیستم های آب کوچکتر که کمتر از 5 میلیون گالن گنجایش دارند از هیپوکلریت کلسیم برای کلرزدایی استفاده می نمایند.

 

از آنجایی که Ca سبب سخت تر شدن آب می شود در نتیجه از کلسیم هیپوکلریت در آب های سخت استفاده نمی نمایند. در آب های با سختی بالا معمولا از نوع سدیمی این ترکیب استفاده می گردد. در نتیجه قبل از استفاده از ترکیبات کلردار آب باید از نظر ترکیبات شیمیایی pH و… مورد آزمایش قرار بگیرد

 مزایا

این ماده نسبتا پایدار است و در خواص ضد عفونی کننده شبیه به NaClO است. در صورت نگه داری این ماده در مکان های خشک خاصیت خود را در زمان های بسیار طولانی حفظ می کند. گرید تجاری این ماده حاوی حدود 70 % کلر می باشند که این ماده را برای استفاده در آب آشامیدنی و آب استخر ها قابل استفاده می کند. hypochlorite calcium جامد نسبت به همتای مایع آن یعنی NaClO پایدار تر و نگهداری آن ایمن تر است. اگر این ماده به درستی بسته بندی نشود با رطوبت به آرامی واکنش داده و گاز کلر را به وجود می آورد.

در نتیجه هوای موجود در ظروف بسته بندی پرکلرین باید به طور کامل تخلیه شود. زمانی که با آب مخلوط می شود دارای pH  8/10 است و نگه داری pH  بهینه استخر در محدوده 2/7 تا 6/7 را نسبت به سایر اشکال کلر راحت تر می کند. Ca موجود در این ماده نسبت  به سایر موادکلرینه خاصیت خورندگی کمتری دارد و آسیب کمتری به تجهیزات استخر از جمله لوله ها ، سیمان وگچ می زند. فرم مایع مواد کلرینه ممکن است باعث خوردگی در لوله ها و اتصالات در اتاق فیلتر شوند.

در استخر ها

صنعت استخرها و چشمه های آبگرم طی دهه ها از فرآیند های کلر زنی و از شکل های مختلف آن برای ضد عفونی آب استفاده کرده اند. دلیل فراگیر بودن استفاده از این ماده به جای گاز کلر، نیاز به اتاق های جداگانه تهویه  و تجهیز کامل افراد به لوازم حفاظت شخصی هنگام سرویس یا تعویض سیلندرها  مجهز باشد . هم چنین برای استفاده از نوع مایع ضدعفونی کننده کلر دار تجهیزات حفاظت شخصی بسیار مهم است. مایعات به هیچ عنوان نباید در مجاورت اسید ها نگه داری شوند.

هیپوکلریت کلسیم در استخر

ترکیبات ضد عفونی کننده هیبریدی

یک ترکیب ضد عفونی کننده لزوما باید محتوی پرکلرین و ترکیبات پروکسی دی سولفاته (Mx S2 O8) باشد که M  فلز قلیایی یا قلیایی خاکی می باشد و X با مقادیر 1 و 2 برای تنظیم PH  آب و بهبود حذف مواد آلی به کار برده می شود. این مواد درحالی که به تنظیم ماندن و عدم بالا رفتن PH  کمک می کنند باعث حذف آلاینده ها توسط مکانیسم اکسیداسیون هم می شوند.

طریقه ی استفاده

این ماده و یا سایر ترکیبات کلر دار اگر در مقادیر بیش از حد استفاده شوند می توانند مسمومیت های زیادی را به وجود آورند. برای اعمال پرکلرین مراحل زیر را طی نمایید:

گام اول:

اولین کاری که باید انجام دهید محاسبه ی مقدار متر مکعب آب موجود در استخر است. این کار را با ضرب کردن طول در عرض و میانگین عمق استخر می توانید به راحتی محاسبه نمایید:

طول (20متر)* عرض (10متر) * عمق متوسط (1.5 متر)=300 متر مکعب

گام دوم:

دومین چیزی که باید محاسبه شود میزان مورد نیاز پرکلرین و یا NaClO برای آزاد سازی و افزایش کلر آزاد به میزان 1mg/l.  است.  برای این منظور شما اگر از کلسیم هیپوکلریت 65 درصد استفاده می نمایید لازم است تا حجم استخر را که از مرحله ی اول به دست آوردید بر 0.65 تقسیم نمایید. دلیل این تقسیم نیز این است که تنها 65 درصد از هیپوکلریت کلسیم معمولا از کلر تشکیل شده است.

در صورت استفاده از hypochlorite calcium 70 درصد نیز لازم است شما حجم استخر را بر 0.7 تقسیم نمایید.

300m3 / 0.658 = 462

طبق محاسبات عدد به دست آمده به شما کمک می کند تا مقدار گرم Ca(ClO)2 گرانوله برای اضافه نمودن به آب استخر به منظور افزایش 1 mg/l کلر به دست آید

گام سوم:

مقدار 462 گرم از ترکیب فوق را به ظرفی پلاستیکی انتقال دهید

گام چهام:

تصمیم بگیرید که چه مقدار از این ماده برای آب استخر شما لازم است. اگر استخر هیچگونه کلری نداشته باشد نیاز به آزاد سازی 2 mg/l کلر در آن می باشد. در نتیجه برای این منظور 924 گرم از ماده ی فوق به آب استخر اضافه می نماییم. برای اینکه کلر به تمامی آب استخر سرایت نماید مدتی صبر نمایید و قبل از استفاده میزان کلر موجود در آب را اندازه گیری نمایید تا از دوز مجاز آن اطمینان خاطر حاصل نمایید

روش استفاده از هیپوکلریت کلسیم

مضرات هیپوکلریت کلسیم

 • آنیون هیپوکلریت برای آبزیان خطرناک است اما خوشبختانه تماس بین این دو به ندرت اتفاق می افتد . یون موجود در آب های خروجی از خانه ها در اثر واکنش کاهش نابود شده و به یون کلرید تبدیل می شود . پساب های صنعتی نیز قبل از رها شدن در محیط به واحدهای تصفیه فرستاده می شوند و در آن جا یون های اضافی حذف می شوند .  
 • برخی اوقات محلول های رقیقی از بعضی واحد های صنعتی مانند نیروگاه ها به محیط راه پیدا می کنند که به دلیل غلظت پایین عملا امن در نظر گرفته می شوند .
 • یکی از نگرانی هایی که در مورد استفاده از سدیم کلسیم هیپوکلریت در تصفیه آب آشامیدنی و پساب وجود دارد، تشکیل تری هالومتان ها است . برخی از تری هالومتان ها اثرات سرطان زایی از خود نشان داده اند و میزان مجاز تایید شده برای  وجود در آب آشامیدنی 100 ppm در نظر گرفته شده است .
 • سدیم و هیپوکلریت کلسیم ممکن است هنگامی که به عنوان ماده ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرند بر روی برخی محصولات غذایی باقی بمانند . با این حال این باقی مانده ها اثرات مضری بر روی سلامتی انسان نمیگذارند .

 

 

چطور ممکن است ما در معرض این مواد قرار بگیریم؟

 • ما می توانیم در معرض دوز های بسیار کمی از این ماده در صورت استفاده از سفید کننده و ضد عفونی کننده های خانگی قرار بگیریم.
 • در استخر هایی که از این ماده برای از بین بردن باکتری ها و مواد بیماری زا استفاده می شود.
 • آب آشامیدنی
 • کارگرانی که در کارخانه های نساجی و کاغذ سازی و در قسمت سفید سازی مشغول به کارند که نسبت به موارد دیگر با دوز بالاتری از این مواد سر و کار دارند.

چطور این ماده ممکن است به سلامتی انسان صدمه بزند؟

سمیت این ماده در مرحله اول از بخش هیپوکلریتی آن ناشی می شود. اگر مقدار بسیار کمی از سفید کننده های خانگی که حاوی 3 الی 6 % از  این ماده هستند بلعیده شود تحریک سیستم گوارشی را در پی خواهد داشت. اما در صورت بلع مقدار بیشتری از این ماده یا سفید کننده های صنعتی که حاوی 10 % هیپوکلریت هستند و یا حتی calcium hypochlorite جامد، خورندگی به همراه خون ریزی در سیستم گوارشی از دهان تا معده رخ خواهد داد و ممکن است موجب مرگ فرد شود.

منابع:

 • https://chlorine.americanchemistry.com/Science-Center/Chlorine-Compound-of-the-Month-Library/Calcium-…-A-Pool-Chemical-And-Much-More/
 • http://www.organicgroup.co.in/calcium_…..html
 • https://www.bridgebiotechnology.com/…-hypochlorite-advantages-disadvantages/
 • https://www.wqpmag.com/….-hypochlorite
 • https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Calcium-…#section=Decomposition
 • Wojtowicz, J. A. (1988). S. Patent No. 4,780,216. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.

مطالب مرتبط:

فرآیند ضدعفونی کردن در تصفیه آب و فاضلاب 

موسسه ی مبتکران شیمی

2 نظر برای «هیپوکلریت کلسیم | پرکلرین | فروش هیپوکلریت کلسیم»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *