سدیم هیدرو سولفیت
سدیم هیدرو سولفیتReviewed by مبتکران شیمی on Dec 27Rating: 5.0

سدیم هیدرو سولفیت (Sodium Hydrosulfite) یا سدیم دی تونیت (Sodium Dithionite) یک نمک معدنی و جامدی کریستالی، با رنگ سفید مایل به زرد است که دارای بویی مانند گوگرد دی اکسید است. فرمول شیمیایی سدیم هیدروسولفیت به صورت (Na2S2O4) است. این ماده خود به خود در تماس با هوا و رطوبت گرم می شود. این گرما ممکن است برای مشتعل شدن مواد قابل احتراق اطراف کافی باشد. قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض آتش یا ظروف با گرمای شدید ممکن است باعث از هم گسیختگی شدید این ماده شود.

فروش هیدرو سولفیت سدیم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید هیدرو سولفیت سدیم :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 50 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : % 99

قیمت هیدرو سولفیت سدیم :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

روش های تولید سدیم هیدرو سولفیت

از طریق فلز روی:

برای تولیداین ماده زینک داست (zinc dust) و گوگرد دی اکسید با یکدیگر واکنش می دهند و زینک هیدروسولفیت تولید شده با خاکستر سود ترکیب می شود تا به سدیم هیدروسولفیت تبدیل شود.در این فرآیند زینک داست با غلظت بالا را درون ابزارلات مخصوص تزریق می کنیم و بعد با اضافه کردن آب به این ماده یک سوسپانسیون یکدست تولید می شود.حباب های سولفور دی اکسید در از طریق انتهای مجرا(لوله) ابتدا با سرعت بالا و در نزدیکی نقطه اشباع یعنی در دمای 25 تا 30 درجه سانتیگراد به آرامی خارج می شوند.

از طریق سدیم سولفات:

 این ماده در ژاپن در حال حاضر از سدیم سولفات تولید می شود.در طی این فرآیند تولید هیدروسولفیت سدیم با واکنش دی اکسید گوگرد به همراه سدیم قلیایی تحت شرایط کنترل شده انجام می شود.

 

Zn +SO2 +H2O → ZnS2O4

 

ZnS2O4+Na2CO3 → ZnCO3+Na2S2O4

 

کاربردهای سدیم هیدرو سولفیت:

  • هیدروسولفیت سدیم به طور معمول در صنعت کاغذ و کاغذ برای سفید کردن و رنگ آمیزی الیاف باقیمانده و بازیافت شده استفاده می شود.
  • برای درخشان کردن کائولن رس به طور گسترده به کار می رود.
  • در منسوجات، اولین کاربرد این محصول در فرآورده های رنگرزی (خمره ای) و رنگ نارنجی  است.
  • تصفیه آب
  • چرم سازی
  • سفید کردن مواد غذایی (شکر، عسل و ژلاتین)
  • عامل کاهنده، تولید ترکیبات ارگانیک

 

کاربرد سدیم هیدرو سولفیت

 

 

بازار جهانی سدیم هیدرو سولفیت :

بزرگترین بازار برای سدیم هیدروسولفید در صنایع کاغذ و به منظور سفید کردن کاغذ استفاده می شود. با توجه به اهمیت این صنعت در حوزه روزنامه نگاری و چاپ روزنامه در آمریکای شمالی از 17 سال پیش که به اوج خود رسیده بود تا به امروز روند رو به کاهش داشته استاین کاهش در  سال 2005 حدود 4 درصد بوداز طرف دیگر و خوشبختانه هیدروسولفیت سدیم به عنوان عامل افزایش دهنده خلوص برای خمیر های کاغذ و الیاف بازیافتی، در رقابت با پراکسید هیدروژن در این کاربردها ، دارای موقعیتی ویژه و با اهمیت است.

همچون روزنامه های چاپی ، تولید کاغذهای دارای پوشش مانند کاغذهای گلاسه  نیز در سال های اخیر کاهش یافته است. در سال 2005، تولید کاغذهای دارای پوشش در آمریکای شمالی سالانه به میزان 3 درصد کاهش یافت.

هیدروسولفیت سدیم برای سفید کردن کائولن خاک استفاده می شود که بیشترین مقدار مواد معدنی پوشش های رس را تشکیل می دهد.

نساجی، دومین بخش بزرگترین بازار هیدروسولفیت در 24 درصد، طی 25 سال گذشته به سمت فن آوری های دیگر حرکت کرده است. اما صنایع نساجی باقی مانده در سال 2005، با وجود واردات از چین و سایر کشورها، همچنان سهم خود را از این بازار حفظ کرده است.

این اعداد و رقم ها مربوط به سال 2006 میلادی است.

ایمنی :

سدیم هیدروسولفیت جامد در هنگام بسته بندی و درون ظروف در بسته بسیار پایدار است. با این حال، شکل جامد این ماده بسیار واکنش پذیر است.بطوری که در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت و یا مقدار کمی آب منجر به تجزیه و سوختن خود به خودی در نتیجه آزاد شدن گاز so2 سمی خواهد شد.

 این ماده شیمیایی به شدت با اکسیدان ها واکنش می دهند و منفجر می شوند.

این ماده می تواند باعث تحریک پوست و چشم ها شود.لطفا پیش از استفاده از این محصول برای اطلاع از نکات ایمنی  msds سدیم هیدرو سولفیت را مطالعه فرمایید.

 

منابع :

 

Sodium Hydrosulphite;Manufacturing process ,Raw material requirement ,Specifications and properties and many more…………….. (n.d.). Retrieved December 22, 2018, from https://www.scribd.com/doc/29030209/Sodium-Hydrosulphite-Manufacturing-process-Raw-material-requirement-Specifications-and-properties-and-many-more

Sodium dithionite. (n.d.). Retrieved December 22, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium_dithionite#section=Top

Hazardous Substances Data Bank (HSDB). (n.d.). Retrieved December 22, 2018, from https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/r?dbs hsdb:@term @rn @rel 7775-14-6

Chemical Profile: Sodium Hydrosulfite. (n.d.). Retrieved December 22, 2018, from https://www.icis.com/explore/resources/news/2006/01/16/2012022/chemical-profile-sodium-hydrosulfite/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *