نیترات نقره

فروش نیترات نقره 

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید نیترات نقره 

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: چین

 بسته بندی:  بطری های شیشه ای تیره 1 کیلویی

 درصد خلوص : 99.9%

CAS NO:7761-88-8

آنالیز محصول

نیترات نقره چیست؟

نیترات نقره (Silver nitrate) با فرمول شیمیایی AgNO3 یک جامد شفاف، کریستالی و بی رنگ است. نیترات نقره در حضور مواد آلی و نور خورشید به رنگ خاکستری یا سیاه تغییر رنگ می دهد. این ترکیب شیمیایی به صورت مایع بی رنگ، برای سنتز بسیاری از نمک های مربوطه از جمله کلوئید و هالید های نقره که به ترتیب در پزشکی و عکاسی کاربرد دارد.

همچنین این ماده در شیمی تجزیه، نوعی معرف مهم به حساب می آید.این ماده دارای فرمول شیمیایی AgNO3 و ساختار مولکولی زیر می باشد.

ساختار مولکولی نیترات نقره

این ماده به دو صورت مایع و جامد وجود دارد.

AgNO3 چه به صوت مایع و چه به صورت جامد در آب و گیلیسیرین به راحتی حل می گردد ولی با اغلب الکل ها به خوبی واکنش نمی دهد و برای انحلال پذیری به حرارت نیاز دارد.

.تولید نیترات نقره

برای سنتز این ترکیب از واکنش ورقه های نقره با اسید نیتریک استفاده می شود. در نتیجه این واکنش، نیترات نقره، آب و اکسدهای نیتروژن حاصل می شود. میزان محصولات جانبی در این واکنش به غلظت اسید نیتریک استفاده شده بستگی دارد. معادله واکنش انجام شده به صورت زیر می باشد. در معادله 1 وقتی از نیتریک اسید سرد و رقیق استفاده می شود نیتروژن اکسید به عنوان محصول جانبی تولید می گردد. در معادله دوم از اسید نیتریک گرم و غلیظ استفاده می شود و در نتیجه محصول جانبی تولید شده دی اکسید نیتروژن است. 

 

  1. 3Ag + 4HNO3 → 3AgNO3 + 2H2O + NO
  2.   Ag + 2HNO3 → AgNO + H2O + NO2

 خواص فیزیکی

کریستال های شفاف AgNO3 در دمای 212 درجه ی سانتی گراد ذوب می شوند. در صورت حرارت دیدن این ماده تا دمای 320 درجه ی سانتی گراد AgNO3 اکسیژن را از دست می دهد و نیتریت نقره را تشکیل می دهد. در دماهای بسیار بالا AgNO3 طبق واکنش زیر تجزیه می گردد و نقره تشکیل می شود.

واکنش تجزیه ی نقره نیترات

. کاربرد های نیترات نقره

AgNO3 در سنتز سایر مواد شیمیایی نقشی کلیدی ایفا میکند. در زیر به چند تا از جالب ترین واکنش های این ترکیب شیمیایی می پردازیم:

واکنش نقره نیترات با آمونیاک

ساخت آیینه با تهیه ی آزمایشی ساده با کمک AgNO3 امکان پذیر خواهد بود. با قرار دادن شیشه ای در محلول حاوی نیترات نقره و آمونیاک در محیطی که به وسیله ی سدیم هیدروکساید بازی شده است و افزودن مقداری شکر و حرارت دادن مخلوط حاصله می توان شیشه را تبدیل به آیینه نمود.

واکنش آمونیاک با نقره نیترات

واکنش نیترات نقره با اسید کلریدریک

از واکنش این ترکیب با هیدروکلریک اسید، محلولی از اسید نیتریک و همچنین رسوب نقره کلرید تشکیل می شود. معادله واکنش آن به صورت زیر است:

AgNO3 + HCl → AgCl + HNO3

همچنین از واکنش این ترکیب با سدیم کلرید هم می توان نقره کلرید به دست آورد. AgCl در صنایع گوناگون کاربرد فراوانی دارد.

واکنش تولید نقره کلرید

واکنش نقره نیترات با سدیم کربنات

با واکنش دادن این دو ماده با هم شاهد ایجاد رسوبی در انتهای ظرف آزمایش خواهیم بود. طبق واکنش زیر از واکنش بی کربنات سدیم و این ترکیب شیمیایی می توان نقره کربنات به دست آورد.

واکنش تولید نقره کربنات

واکنش مس با نقره نیترات

با قرار دادن سیم مسی در محلول Silver nitrate شاهد جابه جایی یون مس با Ag هستیم.همانطور که در شکل نیز مشهود است رنگ محلول به آبی تغییر پیدا خواهد کرد و شاهد نشستن یونAg  بر روی سیم هستیم.

نیترات نقره و مس

کاربرد نیترات نقره در پزشکی

به طور کلی ترکیبات حاوی نقره دارای خاص ضد باکتریایی و ضد قارچ هستند. نقره نیترات نیز به دلیل داشتن نقره در ترکیب خود، دارای این خاصیت بوده و از آن در درمان زخم ها و همچنین به منظور جلوگیری از عفونت در زخم استفاده می کنند. به طور معمول از آن به صورت موضعی و در کرم ها و پماد ها استفاده می گردد. از دیگر کاربردهای این ماده استفاده از لوسیون 50% آن برای رفع زگیل های پوستی می باشد. همچنین تحقیقاتی در زمینه کاربرد نیترات نقره برای ضدعفونی در مواد ضدعفونی کننده و تاثیرات آن در از بین بردن مبکروب ها نیز انجام شده که نشان از تاثیرگذاری این ماده دارد.

تزیینات و آبکاری اشیا

آبکاری نقره: قبل از استفاده از این ماده در آبکاری، نکات ایمنی را رعایت کنید و حتما از دستکش استفاده نمایید. برای این کار نصف پیمانه از Silver nitrate را در ظرفی ریخته و آنقدر آب به آن اضافه می نماییم تا پودر نیترات نقره به طور کامل حل گردد(حدود 1 لیتر). سپس در ظرفی جداگانه نصف پیمانه از سیانید پتاسیم را با حدود یک لیتر آب حل می نماییم. و در نهایت دو محلول ساخته شده را با هم مخلوط می نماییم.رنگ به دست آمده توسط این آبکاری نقره ای می باشد. برای آبکاری نقره نیاز به منبع تغذیه ی 9 الی 12 ولت می باشد.آبکاری نیازمند تهیه ی آند و کاتد است.

آند:

سیمی را به قطب مثبت منبع (+) که معمولا قرمز رنگ است متصل کنید.

سپس سر دیگر سیم را به یک قطعه فلز نقره متصل نمایید. این قطعه نقش تامین فلز نقره را برای آبکاری ایفا خواهد کرد.Ag به عنوان آند در این فرایند نقش خواهد داشت.

کاتد:

سیمی دیگر را به قطب منفی (-) منبع که معمولا سیاه رنگ است متصل کنید. سر دیگر سیم را به چیزی که می خواهیم با Ag آن را آبکاری نماییم اتصال داده و کاتد و آند تهیه شده را به آرامی در محلول ساخته شده فرو می بریم. و اختلاف پتانسیل را به کمک منبع تغذیه اعمال میکنیم تا آبکاری آغاز گردد.

با گذشت زمان شاهد نشستن یون های Ag بر روی شی مورد آبکاری خواهیم بود.

آبکاری نقره

فرایند اتمام آبکاری ممکن است طولانی مدت شود و از یک روز تا یک هفته به طول انجامد. مدت زمانی که طول می کشد تا آبکاری به اتمام برسد به اندازه ی شی ای که می خواهیم آبکاری کنیم و قدرت منبع تغذیه بستگی دارد. لازم است شی مورد آبکاری (کاتد) را هر روز بررسی کنید و در صورتی که احساس کردید آبکاری به کندی انجام می گیرد و بسیار طولانی گشته است از یک منبع تغذیه ی دیگر استفاده نمایید.

عکاسی

چاپ عکس به کمک نمک ها در دهه ی اول سال 1830 توسط ویلیام هنری فاکس تالبوت برای چاپ نگاتیو کشف شد. تالبوت می دانست که AgCl برای چاپ عکس بسیار مناسب است اما نمی توانست آن را بر روی کاغذ پوشش دهد.بنابراین به فکر راه بهتری بود. تالبوت ابتدا محلول آب نمک را ساخت و به آن این ماده را افزود.طی همین فرایند توانست AgCl را به آرامی بر روی کاغذ پوشش دهد و در فرایند چاپ از آن استفاده نماید. یکی از اولین تصاویر ظاهر شده به کمک این ماده را در زیر می توانید مشاهده نمایید:

تصویر چاپ شده به کمک نیترات نقره

امروزه در هنگام چاپ عکس های نگاتیوی از سدیم تیو سولفات به عنوان تثبیت کننده و مقداری اسید استیک در محلولی که تالوت کشف کرد استفاده می نمایند.

storage شرایط نگهداری نقره نیترات

به دلیل تجزیه شدن محلول این ماده توسط نور، باید از ظروف شیشه ای تیره و یا ظروف شیشه ای که با استفاده از فویل های آلومینیومی پوشانده شده اند، برای ذخیره سازی آن استفاده نمود.

از نگهداری آن در کنار مواد آتش زا اکیدا خودداری شود.

msds Msds نقره نیترات

msds نقره نیترات

AgNO3 بسیار خورنده می باشد و خسارات زیادی می تواند به پوست وارد کند.

هنگام استفاده از این ماده پوشیدن دستکش امری ضروری است.

این ماده جز مواد مخرب محیط زیست دسته بندی می شود و لازم است از ورود آن به محیط زیست به صورت جد خودداری گردد.

AgNO3 یک اکسید کننده به شمار می رود و می تواند سبب تشدید آتش سوزی شود.

بنابراین از نگهداری آن در کنار مواد اشتعال زا و یا حرارت خودداری نمایید.

هنگام کار با این محصول لازم است که از مصرف غذا،نوشیدنی و یا کشیدن سیگار دوری کنید.

بلعیدن این ماده خطرناک است و موجب اسهال، استفراغ و درد خفیف شکم می شود . در صورت خوردن آن برای درمان لازم است به صورت خوراکی آب نمک، شیر یا سفیده ی تخم مرغ همراه با آب را مصرف نمایید و سپس به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. مصرف مواد ذکر شده از غشاهای داخلی مری و معده در برابر یون های سمی آزاد شده ی Ag محافظت به عمل می آورد و نمی گذارد رسوب کلرید نقره در بدن تشکیل شود.

قبل از استفاده از این محصول msds آن را به طور دقیق مطالعه نمایید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *