کلسیم کلراید

نکات ایمنی به هنگام استفاده از کلسیم کلراید

کلسیم کلراید چیست؟

کلسیم کلرید یک ترکیب شیمیایی غیرآلی با فرمول مولکولی CaCl2 و جرم مولکولی 110.978 گرم بر مول است که در دمای اتاق به صورت یک جامد کریستالی سفید و بی بو و میزان حلالیت بسیار زیادی در آب می باشد. ترکیب شیمیایی این نمک به گونه ای است که به آن خاصیت hygroscopic داده است. این بدان معنی است که می تواند مولکول های آب را از محیط اطراف خود جذب کند. کلسیم کلراید دارای کاربردهای بسیار متنوعی است. البته باید به این موضوع توجه داشت که اگر از این ترکیب درست استفاده نشود می تواند خطرات بالقوه ای را برای سلامتی انسان ایجاد کند. از این جهت توصیه می شود پیش از شروع به کار حتما msds کلسیم کلراید مطالعه گردد.

کلسیم کلراید
کلسیم کلراید

 

برخی از موارد استفاده متداول کلسیم کلراید:

  • جلوگیری از یخ زدن سطح جاده ها:

کلسیم کلراید در رنج وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. اما اصلی ترین کاربری CaCl2 استفاده از آن به عنوان عامل ذوب کننده یخ جاده ها و جلوگیری از لغزنده شدن سطح جاده ها است. از ویژگی های خوب این ترکیب در این کاربری این است که برای خاک و گیاهان دارای ضرری نیست و آن را آلوده نمی کند.

  • جلوگیری از بلند شدن گردوخاک از سطح جاده های خاکی:

این کاربری دومین حوزه ی پرمصرف کلسیم کلراید است. محلول غلیظ این ترکیب یک لایه از آن را بر روی سطح جاده خاکی ایجاد می کند تا به هنگام حرکت خودروها از ایجاد و برخواستن گرد و غبار جلوگیری کند.

  • استفاده در ساخت رطوبت سنج هایی که بر پایه ی نمک کار می کنند:

برخی از دستگاه های رطوبت سنج بر اساس اندازه گیری میزان رطوبت جذب شده درون آنها توسط نمک موجود در دستگاه کار می کنند که برای تهیه این نمک عموما از CaCl2 استفاده می شود.

  • تامین کلسیم آب آکواریم:

به منظور ایجاد محیط مناسب با شرایط زیستی آبزیان موجود در آکواریم, لازم است که میزان کلسیم موجود در آب در یک حد استانداردی نگه داشته شود. از این جهت برای این منظور از CaCl2 استفاده می کنند.

  • افزایش میزان سختی آب در استخرهای آب

به منظور رساندن میزان کلسیم موجود در آب استخر به حد استاندارد آن.

  • به عنوان یک افزونه خوراکی به مواد غذایی:

بدن انسان به طور روزانه چیزی در حدود 160 تا 345 میلی گرم در روز به کلسیم کلراید نیاز دارد. این افزودنی در صنایع غذایی با  کد E509 شناخته می شود. CaCl2 توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده به عنوان یک ترکیب بی خطر شناخته می شود.

جهت خرید کلسیم کلرید به این لینک مراجعه نمایید.

نکات ایمنی به هنگام استفاده از کلسیم کلراید:

استفاده ناصحیح از کلسیم کلراید می تواند موجب ایجاد مخاطرات جدی ای هنگام استفاده از آن بشود. کلسیم کلرید اگر که بلعیده شود می تواند منجر به ایجاد سوختگی هایی در دهان و گلو انسان شود. هم چنین می تواند علائمی مانند تشنگی بیش از حد, استفراغ, درد معده, افت فشار خون و یا سایر مخاطرات را برای سلامتی در پی داشته باشد. هم چنین اگر با پوست دست به طور مداوم تماس داشته باشد, می تواند باعث خشکی بیش از حد و پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست بدن بشود. اما در موارد قرار گرفتن شدید در معرض این ترکیب و یا مصرف سوء این ماده ی شیمیایی, سوختگی پوست, اختلالات قلب و هم چنین مسائل تنفسی و با حتی تشنج را می تواند در پی داشته باشد. از این جهت رعایت این نکته بسیار ضروری است که به هنگام استفاده از این ماده حتما موارد ایمنی را رعایت کنید.

نکات ایمنی , حمل و نقل و هم چنین کمک های اولیه به هنگام مصرف کلسیم کلرید:

زمانی که کلسیم کلرید را در محل کار خود حمل می کنید, به منظور جلوگیری از مشکلات بالقوه ای که می تواند وجود داشته باشد, حتما از عینک های ایمنی, پیش بندهای مصنوعی و دستکش استفاده کنید. در مکان هایی که از کلسیم کلراید استفاده زیادی می شود, حتما مطمئن شوید که مواد شست و شوی چشم و هم چنین تجهیزات شست و شو در جای مناسب و قابل دسترس خود قرار دارند. تا در صورتی که بدن با یک چنین موادی تماس پیدا کرد و مسموم شد, فورا بتوان سطح بدن را با این مواد شست و شو داد.

قیمت کلسیم کلراید را اینجا مشاهده نمایید. 

یک نظر برای «نکات ایمنی به هنگام استفاده از کلسیم کلراید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *