ساختار مو

ساختار مو از نظر شیمیایی چگونه است؟ قسمت اعظم کورتکس، ماتریکس و کوتیکول  مو را پروتئین یا پلی پپتید تشکیل می دهد. در این پروتئین ها، گروه آلفاکربوکسیل یک آمینو اسید به گروه آلفا آمینو آمینو اسید دیگری از طریق یک باند پپتیدی به نام باند آمیدی می پیوندد. با توجه به تعداد آمینواسیدهای تشکیل دهنده چنین پلی مرهایی، به آن ها پپتید یا زنجیر کوتاه پروتئینی گفته می شود.

قسمت اعظم ساختار مو شامل پروتئینی به  نام کراتین است. کراتین در برابر آسیب های مختلف مقاوم است. کراتین سازنده پر پرندگان، چنگال حیوانات، ناخن و سم چهارپایان است. هر واحد کراتین از واحدهای کوچکتری به نام اسیدهای آمینه ساخته شده است.

مو همچنین حاوی چربی، رنگدانه، ملانین، مقدار اندکی از ویتامین ها، مقادیر ناچیزی روی و سایر فلزات است. همچنین حاوی آب است که در حدود 13% وزن کل آن را تشکیل می دهد و برای حفظ و ارائه خواص شیمیایی و فیزیکی آن بسیار مهم و حیاتی می باشد.

ساختار مو

.

استحکام مو

مو به طور عجیبی دارای استحکام است و حتی یک رشته از مو توانایی بلند کردن وزنه 100 گرمی را بدون اینکه پاره و گسسته شود را دارد و حتی می توان ریسمان محکمی از موها تهیه کرد.

پروتئین های کراتینی کورتکس عامل این استحکام غیر معمول است. مولکول های بلند کراتین در کورتکس به یکدیگر فشرده شده اند تا ساختمانی منظم، مستحکم و با قابلیت انعطاف را شکل دهند.

مو چگونه شکل ظاهری خود را به دست می آورد؟

شکل ظاهری مو وابسته به فاکتورهای متعددی است از جمله شکل ظاهری فولیکول، زاویه و نحوه رویش مو که از فردی به فرد دیگری و از نژادی به نژاد دیگری متفاوت است.

کراتین علاوه بر نقش استحکام خود در شکل دهی فولیول های مو نیز نقش مهمی را ایفا می کند.

شکل ظاهری مو متاثر از پیوندهای شیمیایی موجود در ساختمان آن است، به علت استحکام و قدرت بسیار بالای پیوندهای دی سولفیدی، تنها راه تغییر در آن ها به کارگیری روش های شیمیایی همانند صاف کردن مو، بااستفاده از عوامل شیمیایی است.

هر زنجیر کراتینی به وسیله پیوندهای شیمیایی دیگری به هم متصل اند که به آن ها باندهای هیدروزنی گفته می شود. در زنجیر کراتینی مو، تعداد باندهای هیدروژنی به مراتب بیشتر از باندهای دی سولفیدی است. در زمان خیس شدن مو این باندها به دفعات شکسته شده و موقع خشک شدن دوباره شکل می گیرند.

این همان اساس مرتب کردن و حالت دادن به مو است

اهمیت آب در مو

مقدار آب موجود در ساختار مو به رطوبت نسبی احاطه کننده ان بستگی دارد که به آن RH می گویند. تغییراتی که به دلیل خیس شدن در حالت مو ایجاد می شود، متاثر از تغییر در RH محیطی است. این تغییر ممکن است باعث حالت پذیر شدن یا از دست دادن حالت پذیری شود. واضح است که با تغییر در RH کراتین مو، ممکن است جذب آب افزایش یابد یا آب از دست برود.

نفود مواد شیمیایی به داخل ساختار مو

کورتکس باعث استحکام مکانیکی مو می شود که به وسیله 5 الی 10 لایه مسطح محافظت می شود. لایه ها در واقع همان سلول های اورلپ شده کوتیکول است و خود به وسیله غلاف های چند لایه بسیار مقاوم شیمیایی احاطه شده اند.

این لایه ها بسیار متراکم بوده و به عنوان سدی جدی و قوی در برابر نفوذ مواد شیمیایی به داخل مو عمل می کند.

در صورت آسیب به کوتیکول انتقال و جذب مواد به داخل مو به مراتب آسان تر می باشد.

اثرات کلر بر روی موی سر و ساختار مو

مولکول های اکسید شده برای ایجاد تخریب به pH وابسته اند، این مولکول ها معمولا کلراین و یا هیپوکلراید هستند. اثرات آب حاوی کلراین بر روی موی سر در زیر اپی کوتیکول رخ می دهد و باعث تخریب پروتئین می شود.

کلر باعث افزایش ارزش موثره نوک به ریشه می شود و به کارگیری شامپو در زمان استفاده از آب حاوی کلر باعث کاهش این مقیاس می شود.

مقالات مرتبط:

رنگ موی بدون آمونیاک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *