مونو اتیلن گلیکول
مونو اتیلن گلیکول (MEG) | خرید فروش مونو اتیلن گلیکولReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

مونو اتیلن گلیکول حلالی مهم می باشد که کاربرد های گوناگونی در صنایع مختلف دارد. این ترکیب قطبی است و به راحتی در آب حل می شود. در ادامه متن می توانید مشخصات فنی، خواص و کاربرد های این محصول صنعتی را مشاهده کنید. جهت اطلاع از قیمت ها و یا فروش و خرید مونو اتیلن گلایکول با همکاران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش مونو اتیلن گلیکول :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برند های معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید مونو اتیلن گلیکول (MEG):

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

   تلفن تماس:

         021-77657131

         021-77641136

         021-77649244

         021-77641217

کشور تولید کننده: ایران – پتروشیمی شازند

 بسته بندی:  بشکه 230 کیلویی

 درصد خلوص : 99.8 %

قیمت مونو اتیلن گلیکول :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:

 09198991006
          09198991007
          09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

آنالیز نمونه محصول

pdf

مونو اتیلن گلیکول چیست ؟

مونو اتیلن گلایکول دسته ای از الیگومرهای آلی خطی سنتزی با فرمول شیمیایی کلی  H(OCH2CH2)nOH هستند که نوع آنها با توجه به افزایش واحد اکسی اتیلن در هر مولکول تغییر می کند. این مواد از جمله ترکیباتی هستند که در مقیاس های بالا تولید شده و عموما از طریق هیدرولیز اتیلن اکساید و سپس تقطیر برای جداسازی گلیکول های منحصر به فرد تولید می شوند. (MEG (monoethylene glycol ساده ترین عضو خانواده اتیلن گلیکول هاست و فرمول شیمیایی آن H(OCH2CH2) OH یا C2H6O2 است.

مونو اتیلن گلیکول چیست؟

Monoethylene Glycol از مهمترین گلیکول های تجاری محسوب می شود و به عنوان ماده خام برای مصارف صنعتی همچون ساخت الیاف پلی استر، پارچه و پلی اتیلن ترفتالات (که در تولید بطری استفاده می شود) مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای دیگر آن نیز می توان به استفاده به عنوان خنک کننده، سیال انتقال دهنده حرارت، ضد یخ و همچنین بازدارنده هیدرات در خطوط گاز اشاره کرد.

این ماده عموما به نام  (EG) شناخته شده و مایعی بدون رنگ با مزه شیرین و بدون بو است.

خواص فیزیکی و شیمیایی

فرمول شیمیاییC2H6O2
ظاهرمایع شفاف بی رنگ
جرم مولی62.07 g/mol
نقطه ذوب– 12.9 °C
نقطه جوش 197.3 °C
حلالیتقابل امتزاج با آب و قابل حل در اکثر حلال های آلی
دانسیته1.1132 g/cm3

تاریخچه

برای اولین بار شیمیدان فرانسوی چارلز ورتز در سال 1859 توسط فرآیند صابونی کردن اتیلن گلایکول موفق به تولید مونو اتیلن گلیکول شد. پس از آن آمریکا در سال 1917 با استفاده از کلروهیدراسیون اتیلن، این ماده را به صورت نیمه تجاری تولید کرد و اولین واحد بزرگ تجاری برای تولید EG در سال 1925 در چارلستون آمریکا برپا شد. تا سال 1929 این ترکیب به صورت گسترده توسط تقریبا تمام تولید کنندگان دینامیت استفاده می شد که منجر به صدور مجوز برای محصول آن در سال 1953 شد.

تولید

این ماده از اتیلن به وسیله واسطه ای به نام اتیلن اکساید تولید می شود. در این فرآیند EO و آب با هم واکنش داده و اتیلن گلیکولها شامل MEG، DEG و TEG ( تری اتیلن گلیکول) تولید خواهند شد. یکی از نکات جالب در مورد این واکنش این است که واکنش را در محیط هایی با pH متفاوت می توان انجام داد اما برای دست یابی به بازده های بالاتر انجام واکنش در محیط اسیدی و یا خنثی همراه با مقادیر اضافه آب توصیه شده است.

فرآیند تولید

در مرحله اول ابتدا اتیلن و اکسایدها به داخل یک راکتور چند لوله ای جهت تولید اتیلن اکساید وارد می شوند. این واکنش گرما زا در بسترهای ثابت داخل لوله های راکتور و عموما در فاز گاز اتفاق می افتد ( کاتالیست مورد استفاده نقره بر روی پایه ای از آلومیناست).

در طول فرآیند بخار آب بر اثر گرمای واکنش تولید می شود.

بازیابی اتیلن اکساید

محصول به دست آمده از راکتور به واحد جذب اتیلن اکساید (EO) فرستاده می شود. بخشی از بخارات گازی در راکتور بازگردانی شده و مابقی آن به واحد حذف کربن دی اکسید فرستاده می شود که شامل یک جذب کننده و یک استریپر است. در این واحد کربن دی اکسید جهت استفاده در تولید اتیلن کربنات جداسازی می شود.

در مرحله نهایی این فرآیند، بخار رقیق اتیلن اکساید از جاذب خارج شده و وارد EO استریپر می شود. در استریپر EO غلیظ شده و سپس کندانس می شود.

در نهایت اتیلن اکساید خالص هیدرولیز شده ( با آب واکنش می دهد) و محصول آن مونو اتیلن گلیکول و کربن دی اکسید خواهد بود. واکنش با کمک یک کاتالیست همگن در فاز مایع انجام میگیرد.

C2H4O + H2O → HOCH2CH2OH

 کاربردهای MEG

خواصی همانند ماندگاری، استحکام و آبگریزی باعث شده است که از این ماده در صنایع بسیاری استفاده شود که می توان به تولید رزین های پلی استر، الیاف و فیلم اشاره کرد. خواص فیزیکی این ترکیب این اجازه را می دهد تا کاربردهای متفاوتی به عنوان خنک کننده، عامل ضد خوردگی، ماده آب زدا و واسطه شیمیایی ، پیدا کند.

خنک کننده و انتقال دهنده حرارت

عمدتا از Monoethylene Glycol برای انتقال حرارت جا به جایی در اتومبیل ها و کامپیوتر ها استفاده می شود. به عنوان ماده خنک کننده در سیستم های تهویه هوا و در سیستم های زمین گرمایی نیز برای انتقال گرمای زمین مورد استفاده قرار می گیرد.

ضد یخ

شناخته شده ترین کاربرد مونو اتیلن گلیکول استفاده از آن در ساخت ضدیخ های اتومبیل است . هنگامی که MEG در آب حل می شود باعث شکسته شدن پیوند هیدروژنی می شود، این ماده حدودا در منفی 12 درجه سانتیگراد یخ می زند، اما هنگامی که با آب مخلوط می شود کریستالیزه نشده و نقطه انجماد مخلوط را کاهش می دهد.

مونو اتیلن گلیکول ضدیخ

پیشرو یا پیش برنده برای پلیمرها

در صنعت پلاستیک MEG یکی از پیش برنده های اساسی برای رزین های ترموپلاستیک است. از این ماده به صورت گسترده به عنوان پیش برنده الیاف های پلی استر و رزین ها استفاده می کنند.

پلی اتیلن ترفتالات (PET) که برای تولید بطری های پلاستیک استفاده می شود نیز توسط این ماده ( به عنوان پیشرو) تولید می شود.

به دلیل قابلیت بالایی که این ماده در جذب آب دارد،

از آن در سیستم های گازی برای جذب آب (دی هیدراته کردن) استفاده می شود.

فواید و محدودیت های استفاده

مونو اتیلن گلیکول به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد در بسیاری از صنایع مورد استفاده فراوان قرار می گیرد برخی از این خواص عبارتند از:

 • خواصی شبیه به آب دارد که باعث می شود با ترکیبات زیادی قابل امتزاج باشد
 • ماده ای در دسترس است و قیمت پایینی دارد
 • نقطه انجماد پایین و نقطه جوش بالایی دارد که در بسیاری از مصارف صنعتی کاربردی است
 • قابلیت حمل گرمای مناسبی دارد
 • ماندگاری بالایی دارد

فواید و محدودیت های استفاده

علی رغم تمام فواید و مزایایی که این ماده دارد، برخی محدودیت ها نیز دارد که عبارتند از:

 • بسیار قابل اشتعال است و سریعا آب را جذب می کند
 • در صورت نشتی از اتومبیل می تواند خطر احتراق در پی داشته باشد
 • دفع نامناسب این ماده خصوصا در فرودگاه ها می تواند به محیط زیست آسیب برساند
 • طعم شیرین آن به راحتی کودکان و حیوانات را جذب خود می کند که می تواند به سلامتی آسیب های جدی وارد کند.

کشور های تولید کننده

ظرفیت تولید جهانی  این ترکیب در سال 2018حدود 40 میلیون تن بوده است که از این مقدار حدود 40 درصد آن مربط به کشورهای آسیایی بوده است. این نقش مهم آسیا به تعداد زیاد تولید کنندگان نخ و پارچه و صنعت نساجی مربوط می شود که نیاز به پلی استر و پلیمر ترفتالات دارند.

چین، هند و تایوان از بزرگترین تولید کنندگان این ماده در میان کشورهای آسیا پاسفیک هستند.

بازار جهانی

میزان تقاضا برای این محصول شدیدا تحت تاثیر کاربرد آن است. در سال  2018 تقاضای جهانی برای این ماده در حدود 33 میلیون تن بوده است که از این مقدار کارخانجات نساجی  ، تولید کنندگان بطری ، تولید کنندگان ضدیخ و کارخانجات تولید مواد شیمیایی به ترتیب با 50، 23، 7 و 4.5 درصد بیشترین تقاضا را به ثبت رسانده اند.  

بازار جهانی

msds و نکات ایمنیMSDS و نکات ایمنی :

این ترکیب در لیست مواد سمی و خطر آفرین برای سلامتی انسان دسته بندی میشود و از بلع، تماس با پوست و چشم و تنفس آن باید خودداری کرد. در صورت تماس با پوست و چشم باید محل برخورد را با آب جاری فراوان شست و شو داد و اگر کسی این ماده را ببلعد باید به او آب خوراند.

به دلیل سمیت بالایی که این ماده دارد استفاده از آن در موارد زیر منع شده است:

 • تجهیزات مربط به آب مصرفی
 • در ساخت و فرمولاسیون غذا، دارو و مواد آرایشی بهداشتی
 • به عنوان ضد یخ در مخازن آب
 • ضدیخ در سیستم های اطفا حریق

MSDS و نکات ایمنی

منابع

Fowles, J., Banton, M., Klapacz, J., & Shen, H. (2017). A toxicological review of the ethylene glycol series: Commonalities and differences in toxicity and modes of action. Toxicology letters, 278, 66-83.

National Center for Biotechnology Information. PubChem Database. 1,2-Ethanediol, CID=174, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/174 (accessed on Apr. 22, 2019)

 (2019, April 06). Retrieved April 22, 2019, from https://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene_glycol

. (n.d.). Retrieved April 22, 2019, from https://www.dow.com/en-us/product-search/ethyleneglycols

 مقاله های مرتبط:

چگونه برای خودروی خود محلول ضد یخ مناسب تهیه کنیم؟

جهت خرید مونو اتیلن گلیکول با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید. 

موسسه ی مبتکران شیمی

یک نظر برای «مونو اتیلن گلیکول (MEG) | خرید فروش مونو اتیلن گلیکول»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *