کلسیم نیترات
موارد کاربردی نیترات کلسیمReviewed by مبتکران شیمی on Oct 2Rating:

نیترات کلسیم

نیترات کلسیم یک ترکیب معدنی با فرمول Ca(NO3)2 و یک نمک بدون رنگ می باشد که رطوبت هوا را جذب می کند و با استفاده از سنگ آهک با اسید نیتریک ضعیف به دست می آید.

کاربرد نیترات کلسیم

نیترات کلسیم عمدتا به عنوان کود نیتروژن در کشاورزی استفاده می شود و به صورت گرانول یا دانه ای تولید می شود.

نیترات کلسیم

برای کنترل برخی از بیماری های گیاهی از نیترات کلسیم استفاده می شود. برای مثال، اسپری های نیترات کلسیم (و کلرید سدیم) رقیق شده برای کنترل هسته تلخ و لکه و خال در درختان سیب استفاده می شود.

نیترات کلسیم منبع ایده آل کلسیم قابل دسترس در گیاه برای همه محصولات و روش های رشد است و همچنین حاوی نیتروزن به شکل نیترات (NO3)  است که جذب موثر کلسیم را فراهم می آورد.

نیترات کلسیم تنها کلسیم محلول در آب است و همچنین از آنجا که منبع نیتروزن نیز می باشد، معمولا در دستورالعمل کود مایع برای رسیدن هر دو این مواد مغذی ضروری برای رشد گیاهان، استفاده می شود. هنگامی که کمبود مواد مغذی در گیاه مشاهده می شود، نیترات کلسیم در دستورات کود مایع یا  به عنوان اسپری مواد مغذی به کار برده می شود.

کلسیم در گیاه

کلسیم یک ماده مغذی با کیفیت بوده که کیفیت و بازده محصول و طول عمر و دوام آن را افزایش می دهد. حضور کلسیم در گیاه محدود است و باید در طول فصل رشد مورد استفاده قرار گیرد. کلسیم برای ساخت دیواره های سلولی ضروری بوده و همچنین در واکنش های آنزیمی و در هماهنگی فرآیندهای بین سلولی نقش دارد. کلسیم عملکرد آنتی اکسیدان ها، پروتئین ها را بهبود می بخشد.

کلسیم در گیاهان

کمبود کلسیم در گیاه

کمبود کلسیم معمولا به صورت پوسیدگی موضعی بافت ظاهر می شود و در نتیجه مانع از رشد گیاه خواهد شد. علایم کمبود کلسیم در گیاه عبارتنداز: تغییر شکل برگ، سوختگی نوک برگ و سوختگی نوک ریشه، پوسیدن شکوفه (در گوجه فرنگی و خانواده خیار). همچنین کمبود کلسیم در گیاه، سبب افزایش خطر ابتلا به آفات و بیماری ها شده و کیفیت محصول و دوام و عمر مفید آن را کاهش می دهد.

کمبود کلسیوم در گیاهان

نیتروژن در گیاه

نیتروژن یک جزء از هر پروتیین است و بنابراین برای رشد گیاه، فتوسنتز و واکنش های آنزیمی ضروری می باشد. این ماده مغذی در مقادیر بسیار بالاتری نسبت به سایر مواد مغذی مورد نیاز در مراحل رشد، زمانی که گیاه میوه ای ندارد، مورد نیاز است.

اسپری تغذیه ای نیترات کلسیم

کمبود کلسیم درگیاه معمولا با اسپری کردن آن اصلاح و درمان می شود زیرا درمان های خاکی می تواند دوره زمانی طولانی تری را برای رسیدن به کل گیاه طی کند. بنابرایناسپری نیترات کلسیم برای درمان نقایص بر روی برگ گیاه جهت جذب سریعتر آن در گیاه استفاده می شود.

تهیه اسپری نیترات کلسیم

برای تهیه محلول اسپری 6 تا 11 درصدی کلسیم، با اضافه کردن یک فنجان در 25 گالون آب تهیه شده که  برای استفاده در نیمه اول فصل رشد برای کمبود کلسیم گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 آدرس لینکدین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *