پتاسیم کلراید
موارد مصرف کلرید پتاسیمReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

صنایع غذایی : 

کلرید پتاسیم  با نام تجاری E508 شناخته می شود و می تواند به عنوان یک جایگزین نمک برای غذا استفاده شود، اما به دلیل طعم ضعیف، تلخ آن معمولا با نمک طعام معمولی (کلرید سدیم) برای بهبود طعم و مزه ترکیب می شود.

از افزودنی های مواد غذایی ای است که به طور مستقیم افزوده می شود و همچنین به عنوان مکمل غذایی؛ تقویت کننده طعم؛ عامل طعم دهنده؛ عامل ژل ساز؛ مواد مغذی عامل کنترل pH؛ جایگزین نمک؛ عامل تسکین دهنده بافت؛ غذای مخمر؛ تثبیت کننده قوام دهنده و نرم کننده بافت نیز کاربرد دارد.

موارد مصرف کلرید پتاسیم

کود :

اکثر کلرید پتاسیم تولید شده، برای تولید کود است، زیرا رشد بسیاری از گیاهان با مصرف کلرید پتاسیم محدود می شود. برای تولید هیدروکسید پتاسیم و فلز پتاسیم به عنوان یک ماده اولیه شیمیایی استفاده می شود.

موارد مصرف کلرید پتاسیم

پزشکی :

در پزشکی، تزریق مواد کشنده، کاربردهای تحقیقاتی علمی، پروسه های مواد غذایی استفاده می شود، و به عنوان یک جایگزین بدون سدیم برای نمک طعام است (برای افرادیکه ممنوعیت مصرف سدیم دارند).

پتاسیم در بدن انسان حیاتی است و کلرید پتاسیم به واسطه قرص های کلرید پتاسیم، روش معمولی برای درمان افرادی که  پتاسیم خون آنها پایین است بکار برده می شود؛  اگرچه می توان آن را به صورت آمپول داخل رگ تزریق کرد. 

موارد مصرف کلرید پتاسیم

کاربردهای دیگر :

گاهی اوقات در آب به عنوان مایع مکمل در عملیات استخراج نفت و گاز طبیعی استفاده می شود و همچنین ماده جایگزینی برای کلرید سدیم در واحدهای تصفیه آب خانگی نیز به شمار می آید.

پتاسیم کلراید در برخی از محصولات ضد انجماد که برای ایمن تر شدن حیوانات خانگی و گیاهان طراحی شده اند، استفاده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *