کاربرد متیل اتیل کتون بوتانون (MEK)
متیل اتیل کتون بوتانون (MEK) کاربرد ها و مزایاReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 4.5

کاربرد حلال متیل اتیل کتون بوتانون (MEK) بسیار زیاد می باشد که در این متن به بعضی از این موارد می پردازیم:

1-پوشش های سطحی

2-چسب و جوهر

3-واسطه های شیمیایی و ساخت نوار مغناطیسی

4-عامل موم زدا از روغن های لوبریکنت استفاده شده است.

MEK-5 همچنین به عنوان یک محیط استخراج برای چربی ها، روغن ها، واکس ها و رزین ها استفاده می شود.

6- به عنوان حلال در فرایند پلیمریزاسیون پلی استایرن، آکریلونیتریل- بوتادین-استایرن (ABS) و استایرن-بوتادین-رابر (SBR)

کاربرد های دیگر

همچنین این ماده یک حلال بسیار کارآمد و چند جانبه برای پوشش های سطحی است. به علت کارآیی آن به عنوان یک حلال، MEK به ویژه در فرمولاسیون پوشش های بالای جامدات ، که به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند، بسیار ارزشمند است. متیل اتیل کتون بوتانون جزء طبیعی بسیاری از غذاها، از جمله آب سیب، لوبیا، مرغ، عسل و انواع پنیر است. از نام های دیگرMEK ، می توان به 2-بوتانون، اتیل متیل کتون و متیل استون اشاره نمود.

MEK ماده ای است که افزودن آن به طور غیر مستقیم به مواد غذایی ، چسبها و پلیمرها تأیید شده است. 

کاربرد اصلی این ترکیب به دلیل نقطه ی جوش پایین برای پوشش های نیتروسلولز، سطوح آکریلی و وینیلی می باشد. حدود نیمی از تقاصای جهانی MEK به صنعت رنگ ها و پوشش ها اختصاص دارد که در مبلمان، ساختمان سازی و صنایع خودرو سازی مورد استفاده قرار می گیرد

رنگ ها یکی از بزرگترین صنایع اصلی ای هستند که بازار این محصول مصرفی را به خود اختصاص داده اند. رنگ ها و پوشش ها و کاربرد آن ها در صنایع ساختمان سازی توانسته است فروش این محصول را تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار دهد

صنعت ساخت و ساز جهانی در سال 2018 رشدی در حدود 3.5 درصد داشت. ساخت و سازهای مسکونی و تجاری به طور قابل توجهی در سراسر جهان رو به افزایش بوده و همین امر باعث افزایش تقاضا برای MEK برای مصارف ساختمانی شده است.

مناطق آسیا-اقیانوسیه و آمریکای شمالی شاهد رشد جدی در ساخت و سازهای مسکونی بوده اند که احتمالاً همین امر در دوره پیش بینی شده تقاضای MEK برای کاربردهای مسکونی را افزایش می دهد.

کاربرد های متیل اتیل کتون

بازار جهانی

پیش بینی می شود روند رو به رشد این محصول در بازه ی سال های 2019 تا 2024 همچنان ادامه داشته باشد و رشد CAGR ای در حدود 5.4 درصد را تجربه نماید. در این بین تا سال 2024 آسیا و اقیانوسیه نیز به دلیل افزایش فعالیت های ساختمانی ، افزایش تولید خودرو و رشد صنعت داروسازی بر بازار جهانی این محصول پیشتاز خواهند بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

یک نظر برای «متیل اتیل کتون بوتانون (MEK) کاربرد ها و مزایا»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *