کود اوره
کود اوره چیست و چه خواصی برای درختان و گیاهان دارد ؟Reviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

کود اوره (urea fertilizer به انگلیسی) ‏یا )کاربامید d  (carbami‏یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی NH2COONH4 می باشد. که در دهه گذشته به عنوان یک کود تقریبا جایگزین آمونیوم نیترات شده است. و این باعث شده است که سوالاتی جدید درباره کود اوره و استفاده از آن (زمان ، نحوه و مقدار مصرف) برای گیاهان مختلف مانند مرکبات ، سیفی جات ، گندم ، یونجه و … شکل بگیرد ، در این مقاله سعی شده است به این سوالات پاسخ داده شود . 

کود اوره چیست ؟

این ماده به شکل بلور های سفید رنگی است که حاوی 46% نیتروژن است و به طور گسترده در صنعت کشاورزی به عنوان افزودنی خوراک حیوان و کود مورد استفاده قرار میگیرد. کود اوره یکی از پر مصرف ترین کودهای نیتروژن دار مورد استفاده در جهان میباشد و امروزه آسیا بخاطر مزارع برنج یکی از بزرگترین مصرف کننده های این محصول به شمار می آید. این ماده از واکنش بین آمونیاک مایع و کربن دی اکسید در فشار بالا تولید می شود.

کود اوره و تولید آن 

در گذشته جهت تأمین ازت مورد نیاز کشاورزی بیشتر از منابع آلی مانند کودهای حیوانی  از جمله کودهای مرغی و کمپوست ضایعات کشاورزی استفاده می­کردند تا اینکه  اولین بار در سال 1828 توسط شیمیدان آلمانی Friedrich Wöhler کودی معدنی بنام اوره ساخته شد که به عنوان اقتصادی ترین منبع نیتروژن برای گیاه شناخته می شود .

میزان آبشویی و متصاعد شدن نیتروژن هنگام استفاده از فرمهای با ابعاد ریزتر بیشتر است. بنابراین ، فرم های گرانوله با ابعاد بزرگتر 20-15٪ بازدهی بیشتری نسبت به کودهای ریزتر دارند. کودهای اوره بسیار محلول هستند (حلالیت 1079 گرم در لیتر در دمای 20 درجه سانتیگراد). بنابراین ، علاوه بر خاک ، می توانند طریق شاخ و برگ گیاه نیز جذب شوند. با این حال ، نباید در کشت بدون خاک استفاده شوند  زیرا بلافاصله از ظرف خارج می شود.

مزایای استفاده از این کود:

1- محصول فوق بخاطر وجود 46% نیتروژن و تجزیه بالا به کاهش هزینه های حمل و نقل بیش از دیگر فرم های خشک شده نیتروژن کمک میکند به طور کلی اوره نیتروژن بیشتری را با کمترین هزینه تولید میکند.
2- نسبت به سایر اشکال کود نیتروژن بازده بالاتری در بهبود عملکرد محصول دارد .
3- باعث کاهش میزان  تولید  آلاینده های محیط زیست میشود.
4-محصول فوق برعکس نیترات خاصیت آتش سوزی و انفجار را ندارد و ذخیره سازی ان آسان است
توجه شود که این ماده نباید با نیترات آمونیوم ذخیره شود زیرا این مواد زمانی که در تماس هستند، به سرعت آب را جذب می کنند.
5- میتواند بعنوان کود جامد یا محلول و یا بصورت اسپری استفاده شود
6- می تواند به هرنسبتی با سایرکودها ترکیب شود.

کود اوره و مزایای آن

تلفات اوره مربوط به درجه حرارت خاک و pHخاک می شود:

نوسان این ماده بستگی به مقدار زیادی در درجه حرارت خاک و pH خاک دارد. جداول 1 و 2 نشان می دهد که بعد از چند روز دمای گرم یا pH بالا باعث تلفات می شود
جدول1: درصد urea اضافه شده به عنوان آمونیاک در دماهای مختلف و روزهای مختلف بر روی سطح خاک
 

درصد امونیاک مورد نیاز - کود اوره

       جدول 2- درصد urea اضافه شده بعنوان آمونیاک در خاک با pH مختلف
pHخاک برای کود اوره

.

کود اوره به راحتی میتواند به نیترات )NO3( تبدیل شود معمولا در پاییز از اوره بدون آب (AA) استفاده می شود و به دلیل میکروارگانسیم های موجود به سرعت به نیترات تبدیل نمیشود. نیترات اوره آمونیوم (UAN) در پاییز به علت سرعت بالا در نیتراته شدن  و پتانسیل بالقوه برای از دست دادن آمونیاک توصیه نمی شود.
urea و کودهای حاوی آن را می توان به راحتی با آمونیاک فسفات  و یا دی آمونیوم فسفات مخلوط کرد ، اما نباید با سوپر فسفات ها مخلوط شود، مگر اینکه به زودی پس از مخلوط شدن آن اعمال شود. با سوپر فسفات ها واکنش نشان می دهد، مولکول های آب را آزاد می کند و منجر به ایجاد مواد مرطوب می شود که برای ذخیره و اعمال سخت است.

5 نکته برای استفاده از کود اوره

موارد مصرف :
1- این ماده را می توان به ذرت، گندم زمستانه و یا هر دانه کوچک دیگری اعمال کرد با این حال، این برنامه باید در فصول سرد سال  باشد. در دوره های گرم (60 درجه فارنهایت یا بالاتر)، urea در تماس با مواد گیاهی، تمایل دارد به آمونیاک تبدیل شود و جذب گیاه نمی شود.
2- اگر در تابستان به چمن ها اضافه شود، باید زمانی از این کود استفاده کرد که احتمال بارش باران زیاد باشد
3- Urea میتواند بعنوان اسپری برخی محصولات مانند سیب زمینی،گندم،سبزیجات و سویا استفاده شود.
 4- برای بسیاری از محصولات مقدار نیتروژن در در یک زمان نباید بیش از 20 کیلوگرم نیتروژن در هکتار باشد
5- برای گیاهانی که از خاک اسیدی برخوردارند یکی از کودهای برتر برای خاک اسیدی است.
6- برای باغبانانی که محصولاتی مانند توت فرنگی ، زغال اخته و ذرت دارند مناسب است.

در حال حاضر از کود اوره برای مرکبات و برای زعفران به مقدار زیادی در کشور استفاده می شود. همانگونه که پیشتر نیز ذکر شد ، درختان نیز مانند سایر گیاهان می توانند برای تامین نیتروژن مورد نیاز خود از از این کود بهره ببرند ، اما میزان و نحوه استفاده حتما باید بر اساس فاکتورهایی مانند نوع خاک ، نوع درخت و … صورت بگیرد . 

کود اوره برای مرکبات

اوره مایع

یکنواختی اندازه ذرات با اوره خشک به طور مستقیم در فرمولاسیون های مخلوط مهم هستند برای ذخیره و مدیریت urea مایع در طول دمای سرد ، غلظت نیتروژن باید کاهش یابد تا مشکلات نشستن کاهش یابد. چندین فرمول احتمالی وجود دارد که می تواند برای این مورد استفاده شود، مانند اضافه کردن مقدار کمی نیترات آمونیوم ، سولفات آمونیوم یا آمونیاک بی آب.
تحقیق، به ویژه در مورد urea مایع، بسیار محدود است. به طور کلی، در صورتی که اوره خشک به طور موفقیت آمیز عمل می کند، کود urea مایع باید به همان اندازه خوب عمل کند و ممکن است از یک وجه بهتر از برخی منابع خشک عمل کند. 

فرق اوره و نیترات

هرچند که هر دوی این ترکیبات حاوی نیتروژن هستند ، اما به این دلیل که گیاهان ترجیح می دهند نیتروژن را به صورت نیترات دریافت کنند ، در نتیجه کودهای نیتراته در مقایسه با کود اوره زودتر جذب گیاه خواهند شد .

عملکرد در خاک

urea در بین کودهای نیتروژنه دارای بالاترین غلظت (46%) است و از همه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد . این محصول را می توان به صورت جامد و یا مایع (مخلوط با آب) به صورت مستقیم به خاک افزود و یا آن را به صورت اسپری بر روی گیاهان اعمال کرد .

هر چند که برخی از گیاهان توانایی جذب اوره به صورت مستقیم را دارند ، اما برای گیاهان جذب آن به صورت آمونیوم و نیترات بسیار آسانتر است . تبدیل urea به نیترات توسط آنزیم های موجود در خاک انجام می شوند و ممکن است چند هفته طول بکشد . محدودیت هایی در مورد مقدار مجاز برای تماس مستقیم با دانه ها و یا اسپری بر روی برگ ها و گل ها وجود دارد ، زیرا مقدار بیش از حد آن می تواند به بافت ها آسیب بزند .

نحوه و زمان مصرف کود اوره

زمان مصرف عموما با توجه به نوع خاک و نوع گیاه مشخص می گردد . به عنوان مثال برای پنبه در هنگام کشت به خاک افزوده می شود اما در مورد سبزیجات این اتفاق در فصل رشد باید رخ دهد یا برای گندم بهترین زمان استفاده در هنگام جوانه زنی است . 

نحوه مصرف کود اوره

نحوه مصرف

زمانی که کود اوره به صورت مستقیم در سطح خاک استفاده می­شود درصد بالای از این کود تلف می­شود این تلفات حتی در خاکهای با PH بالا و درجه حرارت خیلی بالا یا کم، بیشتر می­باشد. دمای لازم برای استفاده از این کود 15 تا 20 درجه سانتیگراد است. یکی از راههای ماندگاری بیشتر این ترکیبات در خاک استفاده توأم این کود با مهارکننده­ های اوره آز می باشد که این مهار کننده باعث کاهش تجزیه urea و تبدیل آن به ترکیبات فرار مانند آمونیاک می­شود.

در فرآیند تولید کودهای اوره ترکیبی شیمیایی با فرمول H2NC(O)]2NH] تشکیل می شود که این ترکیب شیمیایی بنام بیورت در غلظت های بالا ممکن است برای محصولات زراعی سمی باشد.

این کود به شکل ­های مختلفی از جمله اسپری بر روی شاخ و برگ گیاهان، همراه با آب آبیاری و ترکیب با خاک سطحی بستر کشت به صورت جامد مورد استفاده قرار می­گیرند.

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد ، می توان کود اوره را به صورت اسپری ، خشک و یا محلول در آب به کار برد . روش اسپری کردن زیاد توصیه نمی شود و تنها برای معدود گیاهانی جوابگو است. مخلوط کردن با آب و سپس اضافه کردن به خاک می تواند اثرگذاری را به صورت چشمگیری افزایش دهد .

تحرک اوره در خاک

اوره در خاک به راحتی جابه­ جا می­شود که این عامل به علت خنثی بودن کود اوره از نظر بار الکتریکی می­باشد. آبشویی نیتروژن موجود در اوره بستگی به میزان رطوبت و تجزیه کامل این کود دارد. زمان که این ترکیب به آمونیوم تبدیل می­شود چون که آمونیوم دارای با  مثبت است توسط ذراتی خاک که  دارای بار منفی هستند جذب می­شود. بنابراین این عامل باعث کاهش آبشویی نیتروژن موجود در کود می­‌شود. 

نکات ایمنی

اوره باعث تحریک پوست و چشم و عوارض تنفسی می شود. قرار گرفتن در معرض مداوم پوست باعث تورم در پوست می شود. غلظت بالای آن در خون باعث آسیب به اندام های بدن می شود. نباید بالای نقطه ذوب گرم شود چراکه باعث تجزیه آن شده و بخارات سمی ایجاد می کند. این ماده به طور معمول قابل اشتعال نیست ، اما مخلوط شدن آن با اکسیدان های قوی مانند نیترید باعث انفجار می شود.

نکاتی در مورد انواع کودها و کودهای نیتروژنه

کودهای شیمیایی مواد معدنی با ارزش غذایی بالا و ترکیب قطعی هستند که می توانند مواد مغذی و عناصر کمیاب را تهیه کنند که معمولاً برای تحریک رشد محصولات زراعی در خاک استفاده می شوند.از جمله این کودها می­توان

 •  ازت (اوره ، سولفات آمونیوم)؛
 •  فسفات (سوپر فسفات ساده / تریپل)؛
 • کودهای پتاسیمی (سولفات پتاسیم، سولوپتاس)؛
 • کودهای کلسیم ، منیزیم ،گوگرد  و ریز مغذی ها (روی ، منگنز ، مس ، آهن ، مولیبدن ، بر و غیره) را نام برد.

تقسیم­ بندی براساس میزان ماده غدایی

 •  ساده: کودهای ساده فقط یک ماده مغذی اصلی گیاه یعنی نیتروژن یا فسفر یا پتاسیم را تأمین می کنند. به عنوان مثال: اوره ، سولفات آمونیوم ، سولفات پتاسیم و کلرید پتاسیم.
 • کودهای مرکب: کودهای مرکب حاوی دو تا سه ماده مغذی اصلی گیاهان درترکیب شیمیایی هستند. این کودها معمولاً به صورت دانه ای تولید می شوند. به عنوان مثال: ، نیتروفسفات ، و آمونیوم فسفات.
 • مخلوط: این­ها مخلوط­های فیزیکی کودهای ساده هستند. که حاوی بیش از دو ماده مغذی اولیه گیاه هستند. این کودها از طریق مخلوط کردن دستی سیستم­ها از مواد تشکیل دهنده تهیه می شوند.

کودهای نیتروژنه

یکی از مهمترین عناصر غذایی که جزء عناصر ضروری مورد نیاز گیاهان عنصر موردمواد نیتروژن (ازت) می­باشد که این عنصر باعث افزایش بازده محصولات کشاورزی و تسریع در رشد می­شود. عمده­ ترین انواع کودهای ازت  کود اوره ، نیترات آمونیوم ، سولفات آمونیوم است. در بین این منابع اوره با درصد بالاتری از نیتروژن مورد استفاده در کشاورزی است. در جدول زیر انواع کودهای ازته و منابع آنها آورده شده است.

اشکال نیتروژنمنبع
نیتروژن آلیکود حیوانی ، کمپوست بقایای گیاه
اورهکود تجاری و تازه
آمونیوم (+NH4 )کودهای شیمیایی مانند نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم ، کود جدید و تجزیه مواد آلی به داخل خاک
نیترات (NO3)کود شیمیایی مانند نیترات آمونیوم و نیترات پتاسیم
گاز نیتروژن (N2)حدود 80٪ هوا در فضاهای خاک

منابع

Feli, A., Maleki Farahani, S., Besharati, H. (2018). The effect of urea fertilizer and different organic and bio-fertilizers on quantitative and qualitative yield and some soil properties in Saffron cultivation. Journal of Crops Improvement, 20(2), 345-356. doi: 10.22059/jci.2017.60472

Zahir, Shah. (2014). Role of Nitrogen Fertilizer in Crop Productivity and Environmental Pollution. Turkish Journal of Agriculture and Forestry. 4(3). 201-206.

Bari, Niamul & Alam, Md & Sharmin, F & Rashid, M. (2007). EFFECT OF UREA FERTILIZER ON SOIL, PLANT AND FOOD GRAIN.

مبتکران شیمی و فروش بوتیل گلیکول

24 نظر برای «کود اوره چیست و چه خواصی برای درختان و گیاهان دارد ؟»

 • امید می‌گوید:

  سلام چون کلم قرمز نیاز به ازت زیادی داره. برای تامین ازت در طول فصل رشد کدوم راه رو پیشنهاد میکنید ؟ 1-اوره دادن با ابیاری غرقابی 2- سولفات آمونیوم دادن با غرقابی 3- محلول پاشی کودهای مایع خارجی با فرمول40.0.0 که دارای 40 درصد ازت از فرم های مختلف (آمونیومی-نیتراتی- آمیدی) هستند .. مثل کود مایع ازوتاپ

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   کوددهی در کلم قبل کشت باید به صورت جامد و با خاک مخلوط شود اما هرچه گیاه رشد میکند ترجیحا کوددهی به صورت محلول در آب آبیاری بهتر می باشد به دلیل جلوگیری از تماس مستقیم گیاه با دانه های گرانوله کود و سوخته شدن گیاه.
   نوع کود مورد استفاده بسته به صرفه اقتصادی برای کشاورز متفاوت است اگر پی اچ خاک بالاتر از 7 باشد سولفات آمونیوم و اگر پایین تر از 7 باشد اوره مناسب است.

 • حسینی می‌گوید:

  با سلام..
  ببخشیداوره برای کنجدهم مفیده؟
  بعدنحوه استفاده!!
  بایدتوآب حل بشه حتما؟!
  یاخشک هم میشه پاشید؟
  بعدازپاشیدن آب نیازداره؟لطفاتوضیح کوچولو بدیدممنون میشم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   کود اوره برای تمام محصولات قابل استفاده می باشد.
   به هر دو صورت (آبیاری و خشک) .
   اگر به صورت خشک پاشیده شود جهت انحلال و قابل دسترس شدن برای ریشه گیاه حتما ابیاری لازم می باشد.

 • صفرعلی می‌گوید:

  سلام
  آیا کود اوره برای سیفی جات مثل گوجه و بادمجون هم مفید یا خیر و مقدار آن برای هر گلدان چقدر باید باشد؟
  با تشکر از بذل محبت و پاسخگویی شما

 • پويان می‌گوید:

  سلام كود شيميايي اوره براي كياهان آپارتماني ديفن باخيا ،سانسوريا،سرخس،كاكتوس،شفلرا،پتوس،مفيده روش مصرف چطوره ،ايا ميشه با آب حل بشه و ابياري كرد و چه اندازه كود كافي هست و اينكه كود شيميايي براي ماهيهاي اكواريومي در آپارتمان خطر نداره ؟و من ميخوام كود شيمايي رو براي گياهان داخل اپارتمان اسفاده كنم نه بالكن !

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   برای هر گلدان 5الی 10 گرم داخل اب حل شود سپس مصرف شود
   این ماده برای ماهی مضر می باشد

 • عباس قلی پور می‌گوید:

  سلام ایا ترکیب اوره با اسید سولفوریک امکان پذیر است برای درختان پسته در کرمان با اب شور phبالی 7

 • زاهد می‌گوید:

  سلام
  باتشکراز مطالب مفیدتون لطفا بفرمایید کود اوره سفید ایا برای درختان سیب وهلو وسایر درختان مفید هست یانه ونحوه استفاده از ان را بفرمائید.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام : از مواد مورد نیاز درخت سیب نیتروژن است و از آنجایی که کود اوره حاوی نیتروژن است می توان برای درخت سیب استفاده کرد . کود را می توان به خاک و یا به صورت اسپری بر روی برگ اعمال کرد .
   درخت هلو نیز به نیتروژن نیاز دارد ، ولی توصیه استفاده از کود کامل با نسبت های برابر از سه عنصر نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است .

 • با سلام خدمت شما من تو گلدان بذر خیار کاشته بودم و وقتی کودو بهش اضافه کردم گیاه خشک شد علتش چیه

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام. خیار برای رشد مناسب بیشتر به پتاسیم و فسفر نیاز دارد و مقادیر کمی نیتروژن (کود اوره) نیاز دارد . استفاده از مقادیر زیاد نیتروژن شاید باعث رشد شود اما مناسب نیست و باعث رشد بیش از اندازه ساقه ها و برگ ها می شود و می تواند مانع از باز شدن گل خیار شود . برای خیار استفاده از کود کامل (حاوی نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است) با توجه به نوع خاک بهترین گزینه است .
   اما در مورد بذر شما دو مورد به چشم می خورد : 1- کود اوره حاوی مقادیر زیادی نیتروژن است در حالی که خیار بیشتر به فسفر و پتاسیم نیاز دارد 2- کودی که به بذر داده می شود باید کم باشد ، اگز مقدار اوره از حد مجاز بیشتر باشد می تواند باعث آسیب دیدن بافت ها شود که در مورد بذر شما این اتفاق رخ داده است .

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   بله از کود های نیتروژن دار مانند اوره برای درختان خرما استفاده می نمایند این نوع کود به دلیل داشتن عنصر نیتروژن می تواند رشد گیاه را بهبود ببخشد. مقدار استفاده از این ماده به شرایط خاک و سن درخت بستگی دارد.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام برای توصیه ی مقدار کود مورد نیاز، به نتایج آنالیز خاک و برگ نیاز می باشد
   به طور معمول جالکود همراه با کودهای آلی به میزان 40 الی 50 گرم برای هر درخت استفاده می شود.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام ، کود اوره در دو نوبت به درخت گردو تزریق می گردد و برای آن مفید می باشد. همانطور که در بالا نیز گفته شده است کود اوره برای مرکباتی مانند پرتقال نیز استفاده می گردد.
   اما کود دهی در گل ها متفاوت خواهد بود. در اغلب آن ها مخصوصا گل های داخل گلدان نیازی به کود اوره ندارند. کاکتوس نیز به دلیل رشد کمی که دارد نیاز به کود دهی ندارد . اما در صورت استفاده از کود اوره شاهد رشد این گیاه با سرعت بیشتر اما توقف نموی آن خواهیم بود که در نهایت منجر به از بین رفتن گیاه می گردد.

 • حمیدرضاکاظی می‌گوید:

  باسلام.ایااستفاده از اوره برای درختان گردو و بادام مناسب است و دربازدهی این محصولات اثردارد یاخیر

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   بله، کود اوره که حاوی عنصر نیتروژن است یکی ازعناصر موثر در سلامت و بازدهی درختان گردو و بادام است.

 • بازخورد: خرید فروش کود شیمیایی - موسسه مبتکران شیمی

 • بازخورد: کود شیمیایی | خرید فروش کود شیمیایی - موسسه مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *