بوتیل گلایکول
حلال بوتیل گلایکول چیست؟ | خواص و کاربرد هاReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

بوتیل گلایکول چیست ؟ این ماده که با نام های BG، 2-بوتوکسی اتانول و… نیز شناخته می شود یک مایع روغنی بی رنگ و شفاف با بویی ملایم است. این ماده با آب و با حلال های آلی معمول قابل اختلاط است. ترکیب فوق بیش از نیم قرن به صورت تجاری تولید شده است و مصارف و کاربرد های فراوانی دارد اما بیشترین مصرف آن در صنعت رنگ می باشد. در ادامه با کاربرد های حلال بوتیل گلیکول بیشتر آشنا می شویم:

روش تولید :

بوتیل گلایکول از واکنش اتیلن اکسید و بوتانول طبیعی (n-butanol) با استفاده از کاتالیزور تولید می شود. اگر نسبت اتیلن اکسید به n-butanol بیشتر از یک باشد، دی اتیلن گلیکول مونو اتر و تری اتیلن گلیکول مونو اتر نیز تولید می شود.

کاربرد بوتیل گلیکول :

بیشترین استفاده از ۲-بوتوکسی‌اتانول فوق در صنعت رنگ و به عنوان حلال می باشد. این ماده تقریبا 75 % از کل BG تولید شده را مصرف می کند. علت این است که این ماده ویژگی های رنگ را بهبود می بخشد.

دلیل استفاده از محصول فوق در صنعت تولید رنگ فراریت کم آن است. درنتیجه می تواند هر دو پارامتر زمان خشک شدن پوشش های رنگ شده و روان بودن حرکت مایع رنگ را  بهبود بخشد (به ویژه برای رنگ هایی که برای استفاده از قلم مو مورد استفاده قرار می گیرد).

مصارف و کاربرد های بوتیل گلیکول

کاربردهای دیگر این حلال عبارتند از :

  1. استفاده به عنوان حلال در جوهر چاپ برای رنگ های چرمی
  2. رنگرزی نساجی
  3. به عنوان جزیی از مایعات هیدرولیکی
  4. حلال بوتیل گلایکول جزیی از پاک کننده های سطحی است. این ماده همچنین ماده ای است که به طور منظم در اکثر خانوارها مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا جزء بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی است. این ماده قدرت تمیز کنندگی بسیار خوب برای مواد تمیز کننده خانگی را فراهم می کند و بوی مشخصی را نیز به بسیاری از این محصولات می دهد. در برخی از پاک کننده های صنعتی و تجاری نیز این ماده نقش مشابهی دارد.
  5.  جزیی از حفاری های نفتی
  6. یک حلال عالی در سیستم هایی است که با آب پوشیده شده اند. این رنگ ها بر پایه آب هستند.
  7. ماده آغازگر در تولید پلاستیک ها با واکنش آنیدرید فتالیک است.
  8. این ماده، ماده ی شروع کننده برای تولید بوتیل گلیکول استات که یک حلال عالی نیز می باشد به حساب می آید.

مصارف و کاربرد های بوتیل گلایکول

 

لازم به ذکر است که نقطه ی اشتعال این ماده 60 درجه ی سانتی گراد است در نتیجه از حرارت دادن ان بپرهیزید.

 

مبتکران شیمی و فروش بوتیل گلیکول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *