بوتیل گلیکول

بوتیل گلیکول (butyl glycol) یک الکل آلی، روغنی، شفاف و دارای بویی ملایم اتری است. با آب و حلال های آلی معمول قابل اختلاط است و نقطه جوش این ماده بالاست و بسیار فرار است بیش از نیم قرن به صورت تجاری تولید شده است و مصارف و کاربرد های فراوانی دارد. برای اهداف آرایشی، به شکل مایع می آید و در محصولات مراقبت از پوست بی شماری مانند پاک کننده ها، مرطوب کننده ها و ماسک ها و همچنین محصولات آرایشی و مراقبت از مو یافت می شود. بوتیل گلیکول کاربرد های مختلفی در فرمولاسیون های مراقبت از پوست دارد و به عنوان جایگزینی برای ماده جنجالی شناخته شده پروپیلن گلیکول استفاده می شود.

اطلاعات محصول تولید کننده: کره جنوبی/ آفریقای جنوبی

بسته بندی: بشکه 180 کیلویی / 185 کیلویی (خلوص 99%)

CAS NO: 111-76-2

آنالیز محصول pdf

 

 

فروش بوتیل گلیکول 

مبتکران شیمی وارد کننده بوتیل گلیکول صنعتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب است. جهت اطلاع از قیمت این ماده آلی و خرید آن به صورت عمده با شماره‌های موجود در سایت حاصل فرمایید.

بوتیل گلیکول چیست؟

بوتیل گلیکول (Butyl glycol) با نام آیوپاک ۲-بوتوکسی اتان-۱-ال و فرمول شیمیایی C6H14O2 یک الکل آلی و حلال شیمیایی است. این حلال روغنی، شفاف و دارای بوی ملایم اتر است. بوتیل گلیکول در صنایع آرایشی و بهداشتی برای تهیه پاک کننده ها، مرطوب کننده ها، ماسک ها و محصولات مراقبت از پوست و مو کاربرد دارد.

خواص فیزیکی و شیمیایی بوتیل گلایکول

این ترکیب آلی یک حلال شیمیایی است و در آب و بسیاری از حلال‌های آلی محلول است. یک مایع شفاف و بی‌رنگ و دارای بوی مانند اتر می‌باشد. با نام‌های بوتیل گلیکول اتر، ۲-بوتوکسی اتانول و… نیز شناخته می‌شود.

در جدول زیر مشخصات این ماده را می توانید مشاهده کنید: 

فرمول شیمیایی C6H14O2
نام آیوپاک ۲-بوتوکسی اتان-۱-ال
جرم مولکولی 118.18 g/mol
چگالی 0.9 گرم/ میلی لیتر
نقطه جوش 168 الی 172 درجه ی سانتی گراد
نقطه ذوب 77- درجه سانتیگراد
حلالیت امتزاج‌پذیر با آب
ساختار ساختار شیمیایی بوتیل گلیکول

روش تولید بوتیل گلیکول

برای تولید این ماده از روش‌های مختلف می‌توان استفاده کرد. یکی از این روش ها استفاده از واکنش اتوکسیلاسیون بوتانول و اتیلن اکسید با استفاده از کاتالیزور است.

C4H4O + C4H9OH —> C4H9OC2H4OH

روش بعدی استفاده از واکنش اتریفیکاسیون بوتانول و ۲-کلرواتان است. همچنین این ترکیب را در آزمایشگاه می توان با استفاده از واکنش باز شدن حلقه ۲-پروپیل-۱و۳-در اکسان با بورون تری کلرید نیز تولید کرد. 

یکی دیگر از روش‌های تولید این محصول،‌انجام واکنش اتیلن گلیکول و بوتیرآلدهید در حضور کاتالیزور کربن-پالادیوم است. کره جنوبیو همچنین آفریقای جنوبی تولید کننده بوتیل گلیکول با کیفیت بسیار مطلوب هستند.

کاربرد بوتیل گلیکول

این ماده از خانواده گلیکول ها به دلیل داشتن قابلیت حل کردن و کنار هم نگهداشتن مواد مختلف در تولید صنایع مختلفی مانند تولید رنگ، مواد آرایشی بهداشت، نفت و گاز و غیره به کار برده می شود. 

استفاده به عنوان حلال در رنگ

بیشترین استفاده از بوتیل گلیکول در صنعت رنگ و به عنوان حلال در تینر می باشد. تقریبا 75% از کلخرید بوتیل گلیکول تولید شده مربوط به این صنعت است. علت این است که این ماده ویژگی های رنگ را بهبود می بخشد.

دلیل استفاده از محصول فوق در صنعت تولید رنگ فراریت کم آن است. درنتیجه می تواند هر دو پارامتر زمان خشک شدن پوشش های رنگ شده و روان بودن حرکت مایع رنگ را  بهبود بخشد (به ویژه برای رنگ هایی که برای استفاده از قلم مو مورد استفاده قرار می گیرد).

محصولات تمیز کننده خانگی رایج مانند شیشه پاک کن ها ، صابون های مایع و اسپری های پاک کننده ی چند منظوره حاوی محصول بوتیل گلیکول می باشند . این ماده سبب می شود تا محصولات اثر بیشتری بر حل نمودن  و از بین بردن گریس و روغن از خود نشان دهند.

کاربرد بوتیل گلیکول در رنگ

کاربرد بوتیل گلایکول در محصولات مراقبت شخصی

وجود بوتیل گلیکول در برخی از محصولات مراقبت شخصی مانند رنگ مو، جلا دهنده های ناخن، پاک کننده های پوست و…  موجب می شود تا اجزای تشکیل دهنده ی فرمولاسیون این تر کیبات از یکدیگر جدا نشوند. از این ماده به عنوان نرم کننده می توان نام برد. بوتیلن گلیکول برای پوست با پوشاندن سطح سلول به نرمی و ترمیم بافت های سلولی پوست کمک می کند. این ماده همچنین آب اضافی را در فرمول جذب می‌کند و رشد باکتری‌ها را کاهش می‌دهد تا به ماندگاری محصولات شما کمک کند. در محصولات مراقبت از مو، موها را نرم کرده و شانه زدن آنها را آسان می کند. ترکیب فوق می تواند شفافیت محصول نهایی را به خصوص در دما های بالا، نور آفتاب (به خصوص در زمان انبار نمودن  و یا حمل و نقل ) تضمین نماید.

کاربرد بوتیل گلیکول در لاک

بوتیل گلیکول برای پوست خوب است ؟

همانطور که پیشتر گفته شد یکی از کاربردهای این ماده استفاده در محصولات آرایشی می باشد ، خاصیت مرطوب کنندگی آن بر خلاف ماهیت الکی سبب استفاده در تولید کرم های مرطوب کننده برای کمک به حفظ رطوبت پوست گردیده است بنابراین می توان نتیجه گرفت ضرری برای پوست ایجاد نمی کند.

این حلال با چه نام هایی بر روی لیبل محصولات درج می شود؟

از نام های دیگر این ماده می توان به اتیلن گلیکول مونو بوتیل اتر، اتیلن گلیکول بوتیل اتر، بوتیل سلوزولو، اتیلن گلیکول n-بوتیل اتر ، بوتیل اکسیتول، Dowanol EB، گلیکول بوتیل اتر، Polysolv و Ektasolve EB  اشاره کرد. این ماده می تواند با این اسامی بر روی لیبل موجود در پشت محصولات درج شده باشد

حلال ها و چسب ها

یکی از اصلی ترین کاربرد های صنعتی بوتیل گلیکول به عنوان حلال در اسپری های رنگ، لاک های به سرعت خشک شونده، لاک های بر پایه ی آب و رنگ های لاتکس می باشد. این ماده به کاهش ضخامت کلی لاک یا رنگ کمک می کند و منجر به نشستن رنگ به صورت صاف تر و نرم تر بر سطوح می شود.

این ماده می تواند در ساخت چسب هایی که در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند کاربرد داشته باشد.

نفت و گاز

کاربرد بوتیل گلیکول در صنایع نفت و گاز

در صنعت نفت و گاز بوتیل گلیکول جز اصلی fracturing fluids ، تثبیت کننده های حفاری ، دیسپرس کننده های نرم برای شکستگی های هیدرولیکی بر پایه ی روغن و آب به حساب می آید.

از آنجا که این محصول می تواند به عنوان یک سورفاکتانت عمل کند ، قادر به جذب در مرز بین دو فاز روغن و آب می باشد. همچنین از آن به منظور بهبود کوپل نمودن روغن و آب و استخراج نفت استفاده می شود.

کاربرد در شوینده ها

این حلال جزیی از پاک کننده های سطحی است، همچنین ماده ای است که به طور منظم در اکثر خانوارها مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا جزء بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی است و قدرت تمیز کنندگی بسیار خوب برای مواد تمیز کننده خانگی را فراهم می کند و بوی مشخصی را نیز به بسیاری از این محصولات می دهد. در برخی از پاک کننده های صنعتی و تجاری نیز نقش مشابهی دارد.

کاربردهای دیگر بوتیل گلایکول عبارتند از :

 1. استفاده به عنوان حلال در جوهر چاپ برای رنگ های چرمی
 2. رنگرزی نساجی
 3. به عنوان جزیی از مایعات هیدرولیکی
 4.  جزیی از حفاری های نفتی
 5. یک حلال عالی در سیستم هایی است که با آب پوشیده شده اند. این رنگ ها بر پایه آب هستند.
 6. ماده آغازگر در تولید پلاستیک ها با واکنش آنیدرید فتالیک است.
 7. این ماده، ماده ی شروع کننده برای تولید بوتیل گلیکول استات که یک حلال عالی نیز می باشد به حساب می آید.

لازم به ذکر است که نقطه ی اشتعال این حلال 60 درجه ی سانتی گراد است در نتیجه از حرارت دادن آن بپرهیزید.

MSDS و خطرات بوتیل گلیکول

بوتیل گلیکول می تواند باعث ایجاد التهاب و سوزش در پوست، چشم و سیستم تنفسی شود، همچنین بلع آن مضر است. اگر از محصولات تمیز کننده ای استفاده می کنید که از این ماده در فرمولاسیون ساختارشان استفاده شده است لازم است تا حتما نکات ایمنی درج شده بر روی لیبل محصول را حتما پیش از استفاده به طور کامل مطالعه نمایید.

سازمان بررسی مواد تشکیل دهنده ی محصولات آرایشی سلامت استفاده از این ماده در محصولات مو و ناخن را در غلظت های کم (در حدود 10٪) مجاز دانسته است. در مطالعاتی که بر روی 201 نفر انجام گردید CIR به این نتیجه رسید که، استفاده از این ماده در غلظت حداکثری 10 درصد نیز سبب حساسیت های پوستی و آسیب به آن نمی شود. با این حال قرار گرفتن در معرض بوتیل گلیکول بیشتر در محیط کار (به عنوان مثال در هنگام رنگرزی یا تعمیرگاه های اتومبیل) نسبت به محیط خانه رخ می دهد.

خطرات بوتیل گلیکول

کارگرانی که با این حلال سروکار دارند ممکن است دچار آسیب های کلیوی و یا خونی شوند. در نتیجه اداره ایمنی و بهداشت کار ایالات متحده (OSHA) مقدار دوز مجاز برای 8 ساعت کاری در روز و یا 40 ساعت کاری در هفته را برای این ماده 50ppm گزارش کرده است.

طبق گزارشات آژانس (ATSDR)، بلعیدن مقادیر زیادی از مواد تمیز كننده حاوی این ماده می تواند آسیب های جدی ای مانند مشکلات تنفسی، فشار خون پایین، کاهش سطح هموگلوبین، خون در ادرار و اسیدوز متابولیک (سطح بالای اسید در بدن) می شود. همین سازمان طبق گزارشاتی منتشر نموده است که در آزمایش های انسانی و یا حیوانی دلیلی بر سرطانزا بودن این ماده گزارش نشده است.

نکات ایمنی که باید رعایت نمود؟

 • از تنفس گاز، بخارات، کف و سایر اشکال گازی این محصول خودداری کنید. 
 • پس از حمل سریعا شستشو انجام شود. 
 • از خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن در هنگام کار با این محصول خودداری کنید. 
 •  مکان استفاده باید در فضای باز و یا دارای تهویه مناسب باشد. 
 • از دستکش و وسایل محافظ چشم و صورت استفاده کنید. 

چه افرادی در خطر مسمومیت با بوتیل گلیکول قرار دارند؟

 • کارگران ساخت رنگ و ابریشم
 • کارگران ساخت مبلمان و وسایل خانه
 • افرادی که به طور مرتب با شوینده های حاوی این ترکیب کار می کنند
 • مکانیک ها و یا افرادی که با مایعات هیدرولیکی سر و کار دارند
 • کارگران کارخانه های لوازم آرایشی و بهداشتی

حمل و نقل و نگهداری

باید تحت نیتروژن نگهداری شده و دما نباید از 40 درجه سانتی گراد بالاتر رود. از نفوذ رطوبت به داخل محفظه نیز باید جلوگیری نمود . تحت چنین شرایطی محصول را می توان تا 12 ماه نگه داشت. به محض باز کردن محفظه اصلی رطوبت موجود در هوا با ماده ی فوق واکنش داده و پروکسیدها را تولید می کند. از همین رو توصیه می شود، برداشتن محصول از داخل محفظه با سرعت و دقت انجام شود.

اثرات محیط زیستی

این ماده که در اثر واکنش اتیلن اکسید با بوتیل الکل تولید می شود می تواند از واکنش مونو اتیلن گلیکول و دی بوتیل سولفات نیز حاصل گردد. 2-بوتوکسی اتانول به طور گسترده ای به عنوان یک حلال در پوشش های سطح مانند اسپری های رنگ ، لاک های سریع خشک شونده ،لاک و رنگ های لاتکس استفاده می شود. همچنین ، این محصول می تواند از آب و خاک به هوا منتقل شود. در جو، احتمال وجود این ترکیب به صورت بخار وجود دارد. با این حال مسمومیت های حاصله از این ماده برای محیط زیست اندک است.

بررسی قیمت جهانی بوتیل گلیکول

انتظار میرود بازار جهانی خرید بوتیل گلیکول شاهد رشد مداوم درآمدزایی تا سال 2025 باشد. عوامل اصلی که به احتمال زیاد باعث رشد بازار این محصول می شوند عبارتند از: 

 • رشد تقاضا برای صنایع پوشش دهنده سطحی، شوینده ها، جوهر ها. در میان دیگر کاربردهای این محصول این عوامل بیشترین تاثیر را در دوره پیش بینی شده خواهند داشت.
 • افزایش تقاضا از مناطق در حال توسعه جهان، به ویژه از کشورهای آسیایی و اقیانوس آرام، ارزانت بودن این ماده از دیگر عواملی است که انتظار میرود رشد بازار جهانی این ماده را ارتقا دهد.

بازار جهانی خرید و فروش بوتیل گلیکول

برخی شرکت ها و کارخانه های تولید کننده بوتیل گلیکول در سطح جهانی:

 • شرکت BASF SE
 • کارخانه Dow Chemical Company
 • Eastman Chemical Company
 • LyondellBasell Industries N.V.
 • Jinan Shijitongda Chemical Co., Ltd
0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *