بوتیل گلایکول
مصارف و کاربرد های بوتیل گلایکولReviewed by مبتکران شیمی on Oct 2Rating:

بوتیل گلایکول : (Butyl Glycol)

بوتیل گلایکول (به نام های BG، 2-بوتوکسی اتانول، مونو بوتیل گلایکول اتر، و اتیلن گلایکول مونو بوتیل اتر نیز شناخته شده است) یک مایع روغنی بی رنگ و شفاف با بو یی ملایم است. با آب و با حلال های آلی معمولی قابل اختلاط است. این محصول بیش از نیم قرن به صورت تجاری تولید شده است که بیشتر در صنعت رنگ استفاده می شود.

روش تولید بوتیل گلایکول :

بوتیل گلیکول از واکنش اتیلن اکسید و بوتانول طبیعی (n-butanol) با استفاده از کاتالیزور تولید می شود. اگر نسبت اتیلن اکسید به n-butanol بیشتر از یک باشد، دی اتیلن گلیکول مونو اتر و تری اتیلن گلیکول مونو اتر نیز تولید می شود.

کاربرد بوتیل گلایکول :

بیشترین استفاده از بوتیل گلیکول در صنعت رنگ است که تقریبا 75 % از کل BG تولید شده را مصرف می کند. علت این است که بوتیل گلایکول ویژگی های رنگ را بهبود می بخشد. چراکه حلالی با فراریت کم است و درنتیجه می تواند هر دو پارامتر زمان خشک شدن پوشش های رنگ شده و روان بودن حرکت مایع رنگ را  بهبود بخشد (به ویژه برای رنگ هایی که برای استفاده از قلم مو مورد استفاده قرار می گیرد).

مصارف و کاربرد های بوتیل گلایکول

کاربردهای دیگر عبارتند از :

  1. استفاده به عنوان حلال در جوهر چاپ برای رنگ های چرمی
  2. رنگرزی نساجی
  3. به عنوان جزیی از مایعات هیدرولیکی
  4. جزیی از پاک کننده های سطحی : بوتیل گلیکول همچنین ماده ای است که به طور منظم در اکثر خانوارها مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا جزء بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی است. این ماده قدرت تمیز کنندگی بسیار خوب برای مواد تمیز کننده خانگی را فراهم می کند و بوی مشخصی را نیز به بسیاری از این محصولات می دهد. در برخی از پاک کننده های صنعتی و تجاری نیز نقش مشابهی دارد.   مصارف و کاربرد های بوتیل گلایکول
  5. جزیی از حفاری های نفتی
  6. یک حلال عالی در سیستم هایی است که با آب پوشیده شده اند. این رنگ ها بر پایه آب هستند.
  7. ماده آغازگر در تولید پلاستیک ها با واکنش آنیدرید فتالیک است.
  8. ماده شروع کننده برای تولید بوتیل گلیکول استات که یک حلال عالی نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *