مخمر چیست
مخمر چیست ؟ | خرید فروش مخمرReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

مخمر چیست ؟ مخمرها میکروارگانیسم­های یوکاریوتی هستند که تخمین زده میشود یک درصد از کل گونه های قارچی شناسایی شده باشد.مخمرها احتمالا یکی از اولین موجودات زنده ای بودند که روی کره زمین پدیدار شدند. مخمرها تک سلولی هستند اگرچه برخی گونه ها ممکن است به صورت رشته های چند سلولی نیز دیده شوند. اندازه مخمرها بسیار متفاوت و بسته به گونه و محل زندگی شان از 4-3 میکرومتر قطر تا 40 میکرومتر متغیر هستند.

گونه های مختلف مخمر مثل Saccharomyces Cerevisiae این توانایی را دارند تا کربوهیدرات ها را به کربن دی اکسید و الکل تبدیل کنند

تاریخچه

کلمه مخمر با ریشه هند و اروپایی به معنی جوش یا حباب میباشد. پاستور نشان داد که اضافه شدن حباب اکسیژن به محیط مایع مخمر، رشد سلولی را افزایش میدهد. اما تخمیر مهار میگردد. این مشاهده بعدها به عنوان اثر پاستور نامیده شد.

مخمرها از ترکیبات ارگانیک به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند و برای رشد نیاز به نور خورشید ندارند. کربن مورد نیاز مخمرها از قندهای هگزوز مثل گلوکز، فروکتوز یا دی ساکاریدهایی مثل ساکارز و مالتوز به دست می آید. برخی از گونه های مخمر میتواند قندهای پنتوز، الکل ها و اسیدهای ارگانیک را نیز متابولیزه کنند. مخمرها می توانند هوازی اجباری یا بیهوازی اختیاری باشند و برخلاف برخی باکتریها نمیتوانند بیهوازی اجباری باشند.. مخمرها در محیط هایی با اسیدیته خنثی یا کم اسیدی بهتر رشد میکند. هم چنین از این نظر که در چه رنج دمایی بهتر رشد میکنند بسیار متفاوتند.برای مثال یک گونه مخمر در دمای 20 تا 2- درجه سلسیوس به صورت بهینه رشد میکند و یک گونه دیگر در دمای 35-5 درجه سلسیوس.

کاربرد های مخمر ها

سیکلوهگزیل آمید آنتی بیوتیکی است که گاهی اوقات به محیط رشد مخمر اضافه می شود تا رشد مخمرهای ساکارومایسس را مهار کرده و گونه های وحشی را انتخاب کند.

کاربرد مخمر چیست ؟

خواص فیزیولوژیکی مفید مخمرها موجب شده در زمینه های مختلف بیوتکنولوژی کاربرد داشته باشد. تخمیر قندها توسط مخمر یکی از قدیمی ترین و بزرگترین کاربردهای این موجود زنده در تکنولوژی است. بسیاری از گونه های مخمر برای تهیه غذا، تهیه نان، آبجو و …کاربرد دارد.

مخمر نان چیست

.

صنایع غذایی

مخمرهای نان و مخمرهای آب جو از نظر نحوه فعالیت متفاوت هستند به این صورت که مخمرهای نان اصولا تهاجمی تر هستند و در کوتاهترین زمان ممکن عمل تخمیر را انجام میدهند اگرچه مخمرهای آب جو آرام تر فعالیت کرده و محصول نهایی شان فاقد بو و مزه است. برای تولید نان، مخمر با آرد سفید مخلوط میشود. فرآیند تخمیر شروع می شود . و در نتیجه در اثر فشار کربن دی اکسید نان متورم و اسفنجی می شود.

صنعت تولید اتانول

توانایی مخمر برای تبدیل قند به اتانول در صنعت بیوتکنولوژی برای تولید سوخت حائز اهمیت است.این  فرآیند با آسیاب کردن مواد اولیه مثل نیشکر، ذرت، غلات و سایر دانه ها آغاز میشود و سپس اسیدسولفوریک رقیق و یا آنزیم های آلفا آمیلاز اضافه می­شود تا پیوند قندهای پیچیده را بشکند و آن ها را تبدیل به قندهای ساده کند. پس از این مرحله مخمرها اضافه میشوند.تا قندهای ساده را به اتانول تبدیل کند. اتانول پس از طی مراحل تقطیر به درجه خلوص 96 درصد میرسد.

مخمرهای ساکارومایسز برای تخمیر زایلوز(یکی از قندهای قابل تخمیرموجود در پس مانده های کشاورزی، ضایعات کاغذ و تراشه های چوب) نیز کاربرد دارد. بنابراین تولید اتانول از این مواد اولیه ارزان قیمت میتواند از نظر قیمتی با سوخت هایی مثل بنزین قابل رقابت باشد.

پزشکی

مخمرها  موجب کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید در بیماری های ویروس نقص ایمنی در انسان می شوند.

8 نظر برای «مخمر چیست ؟ | خرید فروش مخمر»

 • سعید می‌گوید:

  “مخمرها برای تنفس سلولی نیاز به اکسیژن دارند و برخلاف باکتری ها هیچ مخمری شناسایی نشده که غیرهوازی باشد.”
  تصحیح: مخمرها میتوانند هوازی اجباری یا بیهوازی اختیاری باشند و برخلاف برخی باکتریها نمیتوانند بیهوازی اجباری باشند.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام. لطفا جهت اطلاع از چگونگی ثبت سفارش با دفاتر فروش ما تماس حاصل فرمایید. راه های ارتباطی در قسمت تماس با ما قید شده است.

 • فائزه می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید. بنده میخواستم بدونم آیا اگر در یک ماده خوراکی مخمر استفاده شده باشه و بسته ی اون ماده خوراکی
  بعد گذشت یک ماه پف کنه آیا این نتیجه فعالیت مخمر هاست و یا چیز دیگه ای میتونه باشه و این که آیا اون ماده قابل خوردن هست یا نه
  ؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام، یکی از نشانه های فساد ماده ی غذایی باد کردن بسته بندی آن است. اگر نوع ماده خوراکی و شرایطی که محصول را نگهداری می نمودید را ذکر می کردید بهتر می توانستیم کمکتان کنیم. اما به طور کلی با نگهداری مواد غذایی حاوی مخمر در شرایط نامساعد زمینه را برای فعال سازی این میکروارگانیزم ها و آزاد شدن گاز دی اکسید کربن حاصل از فعالیت های متابولیسمی آن ها فراهم می نماییم که در نتیجه ی آن بسته بندی باد می کند و یا ماده ی موجود در بسته بندی لزج و غیر قابل استفاده می گردد. مخمر موجودی زنده به حساب می آید که در صورت شرایط مناسب شروع به فعالیت می کند لازم است محصولات حاوی این ماده در جای خشک و خنک و به دور از تابش نور خورشید نگهداری شوند و به شرایط نگهداری درج شده در پشت محصول و تاریخ انقضای آن توجه نمود .پیشنهاد می شود که از این ماده به دلیل احتمال بالای فاسد بودن آن، استفاده نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *