سوالات
لطفا پرسش های علمی خود را اینجا مطرح کنیدReviewed by مبتکران شیمی on Nov 3Rating: 5.0

لطفا پرسش های علمی خود در زمینه ی علوم شیمی پایه و هم چنین مهندسی شیمی و نفت را به صورت کامنت در قسمت زیر قرار دهید تا در ارسرع وقت به آنها پاسخ داده شود. پاسخ سوالات تا حداکثر 48 ساعت بعد از مطرح شدن آن , پاسخ داده خواهد شد.

137 نظر برای «لطفا پرسش های علمی خود را اینجا مطرح کنید»

 • حسین می‌گوید:

  با سلام و خدا قوت : من برای حل کردن رزین اکریلیک از تینر فوری 2000 استفاده می کنم -متاسفانه این رزین با اتانول حل نمی شود -همانگونه که مطلع هستید تینر رنگ اتومبیل را کدر می کنه .آیا حلال مناسبی معرفی می فرمائید که کمترین آسیب را به رنگ ماشین وارد کنه. متشکرم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   برای حل کردن رزین های آکریلیک عموما از حلال های قطبی استفاده می شود. حلال هایی که برای این ماده به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از : حلال NMP ( متیل 2 پیرولیدون) و حلال DMSO (دی متیل سیلفوکساید)، مواد دیگری نیز همچون استون و سیکلوهگزانون برای این کار استفاده می شوند. توجه داشته باشید که تمامی حلال های معرفی شده قابل اشتعال هستند.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام، پودر کلسیم کربنات به راحتی در اسید های معدنی غلیط حل می گردد. می توانید از اسید سولفوریک برای این منظور استفاده نمایید.

 • حسین می‌گوید:

  با سلام مجدد . از پاسخ سریع شما بی نهایت سپاسگذارم .خواستم بدانم در جوابتان که فرمودید اسید . منظورتان از چه اسیدی استفاده کنم

  با سلام با مخلوط کزدن رزین پلی آکریلیک با مواد زیر می توان پوشش هایی با چسبندگی بالا و خواص هیدروفوبیک مناسب ایجاد نمود.
  1-1.5 درصد وزنی فلوئوروسیلوکسان
  1-30% رزین پلی آکریلیک
  0.1-15 % کوپلر سیلان
  33-98% حلال آلی
  0.05-15%اسید
  این پوشش شفاف می تواند بر روی فلزات، پلاستیک ها، شیشه ها و… مورد استفاده قرار بگیرد و برای چندین ماه به آن ها خاصیت آب گریزی ببخشد و در برابر خراشیدگی محفوظ نگه دارد.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام اسید هایی که برای این کار مورد استفاده قرا می گیرند می توانند یکی از موارد زیر باشند:
   سولفوریک اسید
   سیتریک اسید
   اسید استیک
   لاکتیک اسید
   هیدروکلریک اسید
   جهت اطلاع بیشتر از چگونگی ساخت و تهیه ی این پوشش نیز می توانید دستورالعمل زیر را مورد مطالعه قرار دهید. باتشکر از همراهی شما
   https://patents.google.com/patent/WO2014004840A1

 • حسین می‌گوید:

  با سلام لطفاٌ بفرمائید آیا با رزین اکریلیک شفاف می توان پوشش آبگریز برای شیشه و یا بدنه اتومبیل درست کرد ؟ متشکرم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام با مخلوط کزدن رزین پلی آکریلیک با مواد زیر می توان پوشش هایی با چسبندگی بالا و خواص هیدروفوبیک مناسب ایجاد نمود.
   1-1.5 درصد وزنی فلوئوروسیلوکسان
   1-30% رزین پلی آکریلیک
   0.1-15 % کوپلر سیلان
   33-98% حلال آلی
   0.05-15%اسید
   این پوشش شفاف می تواند بر روی فلزات، پلاستیک ها، شیشه ها و… مورد استفاده قرار بگیرد و برای چندین ماه به آن ها خاصیت آب گریزی ببخشد و در برابر خراشیدگی محفوظ نگه دارد.

 • کاسانی می‌گوید:

  باسلام
  جهت حل کردن مقداری چربی در شیر از چه ماده ای می توان استفاده کرد که حالت دوفازی پیش نیاید. برای تولید محصولات لبنی.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   در گذشته و تا سه سال گذشته تمامی کارخانه های لبنی برای افزایش چربی محصولات خود از روغن پالم استفاده می کردند.
   اما با ممنوع کردن استفاده از این ماده توسط وزارت بهداشت،محصولات لبنی را فقط با استفاده از چربی حیوانی و یا چربی شیر(مانند خامه) می توان به محصولات پرچرب تبدیل کرد.

 • محمد می‌گوید:

  سلام. به ماده شیمایی مثلا پلیمری یا رنگ و یا هر ماده دیگری که بتوان بر روی فلز فولادی از استفاده کرد که دمای 200 درجه سانتیگراد را در محیط اسیدی ناشی از احتراق گازوییل با گوگرد بالا رو تحمل کنه که در نقطه شبنم اسیدی باعث خوردگی فلز نشود؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   گوگرد موجود در سوخت پس از احتراق باعث تشکیل سولفوریک اسید و به تبع آن خوردگی فولاد خواهد شد. برای جلوگیری از این امر پوششهای مختلفی وجود دارند که با اعمال بر روی فلز از خوردگی جلوگیری می شود. در محدوده دمایی 200 درجه سانتیگراد پوشش های پلیمری از جمله: پوششهای فلوئورو پلیمری (حداکثر دمای مجاز 500 درجه فارنهایت)، اپوکسی های گرما سخت(حداکثر دمای مجاز 400 درجه فارنهایت) و اپوکسی های فنولیک (حداکثر دمای مجاز 400درجه فارنهایت) می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین برای دماهای بالاتر می توان از پوشش روی غیر معدنی (حداکثر دمای مجاز 800درجه فارنهایت) استفاده کرد.

 • محمد می‌گوید:

  در مورد cp و یا specific heat ضد یخ مطلبی میتونید بفرستین؟تاثیر مخلوط چند به چند حجمی در یک سیستم کولینگ صنعتی بهترین ظرفیت حرارتی را ایجاد می کند. به عنوان مثال در اینترنت در مورد antifrogen n و نمودار داخل آن برای محلول 20% عدد 2.4 را بیان کرده. برای بالا بردن این مقدار باید محلول رقیق تر درست کنیم؟ آیا محلول رقیق تر خود باعث خوردگی نمیشه.؟

 • امیر رضا ستاری می‌گوید:

  سلام
  با سپاس فراوان از اینکه پاسخ سوال بنده را دادید.
  سوال:
  1- تفاوت روغنهای سیلیکن موجود در بازار ، با ویسکوزیته های متفاوت مثلا 100 با 10000 در چیست؟ آیا افزودنی به آن اضافه گرده اند؟ یا اینکه فقط کوچک و بزرگ بودن شبکه ی ملکولی باعث تغییر ویسکوزیته شده است؟
  2- جدول یا مرجعی برای اطلاع از فشار بخار ویسکوزیته های مختلف روغن سیلیکن معرفی فرمایید.مشخصا برای 350 و 1000 و10000
  3- بهترین دیسپرس برای افزودن به پودرهای سرامیکی در محیط روغن سیلیکن چیست؟
  4- بهترین روش هموژنیزاسیون برای همگن کردن مخلوط سوال 3 چیست؟ (بجز اولتراسونیک)

  بسیار سپاسگزارم از اینکه دانش خود را به اشتراک میگذارید

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   ویسکوزیته های مختلف روغن های سیلیکونی موجب به وجود آمدن انواع مختلفی از این روغن در بازار گشته است.ویسکوزیته ی بالا یعنی غلظت روغن و سرعت حرکت کند تری نسبت به روغن های با ویسکوزیته ی پایین دارد. برای به وجود آمدن روغن هایی با ویسکوزیته های مختلف به آن ها مواد افزودنی( پلیمرهای زنجیره ای بلند) اضافه می نمایند. با مراجعه به سایت سیگما آلدریچ می توانید مشخصات محصولات را مشاهده نمایید روغن های سیلیکونی در دمای 20 درجه ی سانتی گراد معمولا دارای 5 میلی متر جیوه فشار بخار می باشند.https://www.sigmaaldrich.com/catalog/product/aldrich/378399?lang=en&region=IR

   برای یافتن بهترین دیسپرس به شما مطالعه ی مقاله ی زیر پیشنهاد می گردد:
   https://www.mdpi.com/1996-1944/3/6/3518/pdf

 • حسین می‌گوید:

  سلام و خدا قوت لطفاً بفرمائید ساده ترین راه تشخیص پودر نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم اصلی با فرعی چیست . متشکرم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام تیتانیوم دی اکسید تنها در سه ساختار بروکیت،آناتاز و روتیل موجود می باشد برای تشخیص نوع و اصل بودن تیتانیوم دی اکسید که استفاده می کنید می توانید به آزمایشگاه هایی که تست شناسایی XRD را انجام می دهند مراجعه نمایید. همچنین با کمک راه های شناسایی فیزیکی دیگری مانند تست حلالیت، تست ضریب شکست، نقطه ی جوش و… نیز می توانندمرغوب بودن و یا نیودن تیتانیوم دی اکسید مورد استفاده ی خود را تا حدودی بررسی نمایید.
   شکل ظاهری: سفید رنگ
   چگالی:3.9 الی 4.2
   تست حلالیت: این ماده در اب حل نمی گردد و به صورت خمیر مانند در می آید. در هیدروکلریک اسید و اسید سولفوریک رقیق نیز به خوبی حل نمی گردد. تیتانیوم دی اکسید باید در اسید سولفوریک غلیظ و داغ به راحتی حل گردد
   تست ضریب شکست دی اکسید تیتانیوم:
   ضریب شکست آناتاز 2.488
   ضریب شکست بروکیت 2.583
   ضریب شکست روتیل 2.609
   نقطه ی ذوب: 1855 درجه ی سانتی گراد
   نقطه ی جوش: 2500-3000 درجه ی سانتی گراد

 • ابدل وحيد می‌گوید:

  باسلاموخسته نباشيد.براي حفظ رطوبت خشکبارهايي مانندپره زردالوياکشمش ازچه موادي استفاده ميکنند.اياميشه ازموادجاذب رطوبت استفاده کرد

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام برای حفظ رطوبت مواد غذایی و خشکبار ها از سدیم تری پلی فسفات در گرید خوراکی استفاده می نمایند. اما معمولا بیشتر به جای استفاده از مواد شیمیایی سعی می شود تا آن را به خوبی نگهداری و بسته بندی نمایند تا رطوبت خود را از دست ندهد.
   1- از بسته بندی فوری آنها هنگامی که تازه خشک گشته اند و دارای حرارت می باشند بپرهیزید
   2-اگر خشکبار مورد استفاده با گوگرد خشک گشته اند از بسته بندی های پلاستیکی به جای فلزی استفاده نمایید
   3- بسته بندی باید محکم باشد و درب آن به خوبی بسته شده باشد
   4- در جای خشک و خنک نگهداری گردد( ترجیحا در یخچال)

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام این ماده در مقیاس کوچک می تواند در آب حل گردد (0.16 گرم از آن در 100 میلی لیتر آب حل می شود) برای حل کردن مقدار بیشتر از این ماده می توانید از حلال دیگری نظیر گلیسیرین استفاده نمایید این ماده به خوبی آهک را در خود حل می نماید.

 • حسین می‌گوید:

  با سلام : مجدداً از زحماتی که در خصوص پاسخ به سئوالات می کشید تشکر می نمایم.
  لطفاً بفرمائید چگونه می توان پودر کربنات کلسیم پوشش دار کوند(کوند)را تبدیل به مایع کرد و استفاده نمود .ممنون

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام ، ممنون از لطف شما.
   برای این کار ابتدا باید پوشش موجود بر روی پودرها از خود کلسیم کربنات جدا شود که معمولا استئارات اسیدها هستند. این کار به دو صورت مکانیکی و شیمیایی صورت می گیرد. در روش مکانیکی تجهیزات خاصی هستند که با توجه به سایز ذرات این کار را برای شما انجام می دهند، در روش شیمیایی از یک حلال برای حل کردن پوشش و جداسازی آن از پودر خالص استفاده می شود.
   پس جداسازی پودر از پوشش می توان با حرارت دادن پودر در کوره آن را به مایع تبدیل و مجددا مورد استفاده قرار داد.

 • مهدی می‌گوید:

  با سلام
  ببخشید ما برای بحث شستشو و ریداکشن از هیدور سولفیت سدیم آلمانی گرید e استفاده می کنیم الان مشکلی که هست این که لرد ایجاد می کنه می خواستم ببینم آیا جایگزینی هست به جای این محصول که استفاده کنیم.

 • امیررضاستاری می‌گوید:

  سلام و عرض ادب
  آیا تولوئن را میتوان با روغن سیلیکن مخلوط نمود؟ در اینصورت چه خواصی از روغن سیلیکن تغییر خواهد کرد؟
  توضیح: برای ترکیب پودری خاص در روغن سیلیکن مجبوریم ابتدا آن پودر در تولوئن حل کنیم و سپس مخلوط حاصل را به روغن سیلیکن بیافزاییم.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   بله می توان این دو ماده را باهم مخلوط کرد. تولوئن به عنوان یکی از حلال های روغن های سیلیکنی محسوب می شود و در مواردی هم برای رقیق کردن روغن مورد استفاده قرار می گیرد. حضور تولوئن در مخلوط شما قطعا باعث کاهش گرانروی (ویسکوزیته) خواهد شد اما میزان تغییر خواص روغن بستگی به مقدار تولوئنی دارد که به روغن اضافه می شود. با این وجود توصیه می شود در هنگام ترکیب این مواد محتاط باشید و ابتدا آن را در مقیاس آزمایشگاهی انجام داده و سپس مخلوط حاصل را آنالیز کنید.

 • سعید می‌گوید:

  سلام…ببخشید میخواستم اگر ممکنه کربن اکتیوی با مشخصات مدنظر به بنده معرفی کنید: ابعاد حفرش در مقیاس مزو باشه… در سطح کربن اکتیو کمترین ترکیب های اکسیژن دار وجود داشته باشه… کربن توسط اسید اکتیو نشده باشه….ممنون میشم اگر لطف کنید و پیشنهاد یا پیشنهادهاتون رو به بنده بفرمایید…

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام در صورت عدم تمایل به استفاده از کربن های فعال شده با بخار و یا اسید می توانید از کربن اکتیو های فعال شده با کلرید روی و یا آمونیوم کلرید استفاده نمایید.جهت اطلاع از موجودی و یا قیمت ها با واحد فروش ما در تماس باشید 77641136-021

 • سعید می‌گوید:

  سلام…ببخشید من یک کربن اکتیو میخوام با این خصوصیت ها: ابعاد حفرش مزو باشه…در سطح کربن اکتیو، کمترین ترکیبات اکسیژن دار رو داشته باشیم….در اکتیو شدنش از اسید استفاده نشده باشه….ممنون میشم اگر لطف کنید و بهترین پیشنهاد یا پیشنهادهاتون رو به بنده بدید

 • مجتبی می‌گوید:

  باسلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید که
  در منطقه ورامین و قرچک و برای محصولات گندم و جو
  1- چه میزان کود اوره به ازای هر هکتار باید استفاده کرد؟
  2- چه زمانی بهترین زمان مصرف کود اوره برای گندم و جو است؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   کود اوره معمولا در هوای سرد و بدون باد به خاک تزریق می گردد. بنابراین برای اعمال این کود حتما رنج دمایی 0 تا 15 درجه ی سانتی گراد را انتخاب نمایید. بنا بر همین دلیل بهترین فصل اعمال این کود در اواخر پاییز و یا اوایل بهار می باشد( قبل از کاشت محصول و یا زمانی که گیاه جوانه نزده). این نکته قابل توجه است در دماهای پایین تر سطح زمین یخ می زند و مانع جا به جایی کود اوره در خاک می گردد.
   برای محاسبه ی مقدار کود لازم است که مقدار خلوص آن را بر 100 تقسیم نمایید و با تبدیل واحد آن را به کیلوگرم تبدیل کنید. کود اوره ی 46 درصدی که در شرکت مبتکران شیمی ارائه می گردد دارای بالاترین خلوص و بهترین کیفیت می باشد. طبق محاسبات انجام گرفته تقریبا مقدار 100 الی 150 کیلوگرم از این کود برای هر هکتار از زمین مورد استفاده قرار می گیرد.
   100/46=2.17lb
   2.17 lb برای هر 1000 فوت مربع
   هر 1000 فوت مربع=100 متر مربع
   2.17lb=کیلوگرم1
   1 هکتار=10000 متر مربع
   100متر مربع—-1کیلوگرم
   متر مربع10000—–xکیلوگرم
   درنتیجه با بستن تناسب می توان فهمید که 100 الی 150 کیلوگرم از کود اوره برای هر هکتار مقداری مناسب است.
   در صورت تمایل برای خرید کود اوره و کسب اطلاعات بیشتر از پیج های زیر بازدید نمایید:

   https://www.mbkchemical.com/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D9%88%D8%AF-%D8%A7/

   https://www.mbkchemical.com/%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87urea/

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام نگهداری اب انار در ظروف شیشه ای مقاوم به سرما و یا ظروف پلاستیکی در محیط های سرد و خشک و به دور از تابش مستقیم نور خورشید می تواند این محصول را به مدت طولانی حتی تا یک سال نیز سالم نگه دارد. برای این منظور بهترین راه نگهداری این ماده در انبار های نگهداری مواد غذایی و فراهم نمودن محیطی خنک برای آن است.

 • حسین می‌گوید:

  با سلام مجدد که فرمودید سئوال را یکبار دیگر مطرح بفرمائید.سلام
  ممنون میشم ترکیبی آبگریز ، خود تمیز شونده و شفاف برای سطوحی مثله شیشه معرفی کنید که به لحاظ تجاری به سرفه باشه و کیفیت مطلوبی داشته باشه و به راحتی از سطح پاک نشه
  ممنون از راهنمایی هاتون و ممنون از سایتتون که این فرصتو فراهم کرده

  پاسخ به جواب سئوال
  با سلام خدمت شما دوست عزیز. در حال حاضر با استفاده از فن آوری نانو در کشور شیشه هایی با پوشش خود تمیز شونده از ماده دی اکسیدتیتانیوم( TiO2) را با استفاده از روش های گوناگون، بر روی شیشه لایه نشانی می کنند. این پوشش با توجه به خاصیت نیمه هادی اکسیدی دی اکسیدتیتانیوم طی دو مکانیزم متفاوت باعث به وجود آمدن دو خاصیت به شرح زیر می شود. زمانی که پوشش دی اکسیدتیتانیوم بر روی شیشه ها در معرض تابش UV (که بخش اعظم نور خورشید را تشکیل می دهد ) قرار می گیرد، آلودگی هایی مانند گرد و غبار و ذرات همراه باران را که به مرور زمان بر روی شیشه باعث آلوده شدن و عدم دید خوب می شود، تجزیه می کند.
  خاصیت دومی که این پوشش به شیشه می دهد خاصیت آب دوستی است به این ترتیب که آلودگی های تجزیه شده هیدروکربن های آلی بر روی شیشه، بر اثر بارش باران یا آبی که به صورت مصنوعی بر روی شیشه ریخته می شود، به صورت ورقه ای پایین می آید.
  حالا می خوام بدونم کد دی اکسید تیتانیوم مد نظر شما چیست؟ متشکرم

 • حسین می‌گوید:

  با سلام: در پاسخ به سئوالی در مورد مواد آبگریز فرموده بودید می بایست از دی اکسیدتیتانیوم استفاده کنید . می خواستم اگر می شه محبت کنید بفرمائید کد دی اکسیدتیتانیوم که مد نظرتون هست چیست؟ متشکرم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   برای رنگ ها عموما از ترکیباتی بر پایه فنول، فسفیت و تیو اترها به عنوان آنتی اکسیدان استفاده می کنند. بیش از صد نوع آنتی اکسیدان فنولی وجود دارد که یکی از معروفترین آنها 2و6 دی ترت بوتیل فنول (هیدروکسی تولوئن بوتیله) می باشد.

 • حسین می‌گوید:

  سلام و خدا قوت -متشکرم بابت ارسال پاسخ های مفیدتان
  لطفاٌ می شه بفرمائید جهت آبگریز بدنه اتومبیل از چه موادی استفاده کنم به نحوی که گردوخاک و گل و لک هم روی بدنه اتومبیل نشینه و همچنین مدت دوامش هم بیش از یک ماه دوام داشته باشد متشکرم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام. برای این منظور می توانید از انواع بسیاری از ترکیبات نانو استفاده کنید. در حال حاضر برای این منظور اسپری مواد این چنینی در بازار موجود هست. ماندگاری این دست مواد حدود یکی دو ماه هست. اما برای بازه های طولانی مدت (بالای یک سال) می توانید از ترکیبات نانو سرامیک استفاده کنید. که این مواد نیز برای محافظت از بدنه خودرو در حال حاضر در بازار موجود هستند. توجه داشته باشید که عملکرد بهینه مواد این چنینی بر روی سطح بسیار متاثر از نحوه صحیح اعمال آنها بر روی بدنه ی خودرو می باشد.
   با تشکر

 • حسین می‌گوید:

  سلام و خدا قوت لطفا می شه بفرمائید اسید استئاریک را چگونه کامل در آب حل کنیم؟ بطوری که بعد از سرد شدن آب پودر اسید استئاریک به صورت ژله یا بصورت شمعی در نیاد. متشکرم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام، اسید استئاریک به میزان بسیار محدود در آب مقطر خالص و داغ حل می گردد. برای حل مقدار بیشتر اسید استئاریک در آب بهتر است از باز های قوی کمک بگیرید. با افرودن این باز ها به آب و سپس حل نمودن اسید استئاریک شاهد به دست آمدن محلولی شفاف و حل شدن کامل اسید استئاریک خواهید بود.
   و یا می توانید از سورفاکتانت های غیر یونی مانند Nonidet P42 کمک بگیرید . این ماده به انحلال پذیری کامل اسید استئاریک در آب کمک می کند.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اسید استئاریک به لینک زیر مراجعه نمایید.
   https://www.mbkchemical.com/stearic-acid/

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام، نمک های امولوسیون کننده ی سدیم مانند تری سدیم سیترات ،تری سدیم فسفات، سدیم تری پلی فسفات و… به منظور تولید یک محصول پایدار و یکنواخت به پنیر افزوده می شوند.

 • مهدیه می‌گوید:

  سلام .وقت شما بخیر. ببخشید من میخوام بدونم که فرمیک اسید در طبیعت وجود دارد؟؟ مثلا شنیدم در ملاس چغندر وجود دارد؟ میخواهم ببینم ایا درسته و همچنیین در چی دیگه وجود دارد؟ ا

 • پریسا وحدت خواه می‌گوید:

  با سلاو احترام
  بنده دنبال روغن سیلیکون صنعتی هستم که بتونه دماش تا دمای 200 درجه بالا بره. برای حمام روغن قصد دارم استفاده کنم. در حال حاضر روغنی با این مشخصات در اختیار دارید؟

 • احمدخانی می‌گوید:

  سلام و روز بخیر ، چطور میتوانم مقدار محدودی ” نیتریت پتاسیم” تهیه کنم ؟ برای کاربرد در زمینه کشاورزی دارم، البته با مواد شیمیایی آشنایی تخصصی ندارم ، با راهنمایی مختصر از طریق اینترنت به این مطلب رسیدم .
  با عرض تشکر – احمدخانی

 • مصطفی می‌گوید:

  میخواستم در مورد کلسیم کلرید خوراکی و کاربرد ان در پنیر رو بدونم و اینکه در یک لیتر شیر چ مقدار باید استفاده کرد

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   درخواست شما در حال بررسی است. پاسخ پرسش شما در همین قسمت به شما ابلاغ خواهد شد. سپاس از صبوری شما.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام.
   تمامی فلزات قلیایی گروه IA و IIA در شکل اکسید یا هیدروکسید خود در آب محلول هستند.اما هر کدام از این مواد با توجه به شرایط مورد نظر شما دارای مزایا و معایبی هستند.چند نمونه از این مواد طعم و شکل آب را تغییر نمی دهند اما خاصیت سمی بودن دارند.تعدادی از آنها خاصیت انفجاری دارند و بقیه هم در آب رسوب تشکیل می دهند.لطفا با توجه به دانسته ها و اهداف خود از آزمایش و نمونه مورد مطالعه ماده مورد نظر را از بین نمک های معدنی یا فلزهای قلیایی و یا حتی قندها انتخاب کنید.
   با تشکر.

 • وحيد می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد.براي بالا بردن وزن آب ازتون سوال پرسيدم شماآهک هيدراته ونمک معدني رو معرفي کردين.نمک معدني نميتونه زياداضافه بشه وآهک هم کلامزه وشکل آبو خراب ميکنه.ميشه خواهش کنم ماده ديگري بهم معرفي کنيد.ميشه ازفلزات اسفاده کردکه ب بدن آسيب نرسانندوقابل دفع باشند

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   چرا از فلز می خواهید استفاده کنید؟ فلزات غالبا بخاطر ماندگاری و رسوب برای سلامتی و ارگان های بدن مشکل ایجاد می کنند.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   پاک کردن چربی و گریس از فلزات به نوع چربی بستگی دارد، برای حذف کامل و اصولی انجام 5 مرحله زیر لازم است:
   1- شستشو با قلیا: مواد قلیایی (عموما کاستیک سودا) تمامی رسوبات قطبی از جمله روغن و چربی را در خود حل کرده و تشکیل صابون می دهد. البته باید دقت کرد که کاستیک سودا بسیار خورنده است و باید دوز مناسبی از آن انتخاب شود.
   2- شستشو با آب: این کار باعث می شود رسوبات سست شده و مواد قلیایی مرحله قبل کامل پاک شود.
   3- شستشو با اسید: اسید باعث حذف رسوبات یونی و جرم ها از روی فلز خواهد شد. اسید را باید مناسب با نوع رسوبات موجود انتخاب کرد.
   4- شستشو با آب
   5- کاهش اکتیویتی سطح با قلیا: در این مرحله سطح بسیار اکتیو بوده و سریعا اکسید می شود. برای جلوگیری از این عمل باید سطح را با قلیا شستشو داد.
   جهت مشاهده کامل فرآیند می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.
   nzic.org.nz/app/uploads/2017/10/8H.pdf

 • فائزه می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید. بنده میخواستم بدونم آیا اگر در یک ماده خوراکی مخمر استفاده شده باشه و بسته ی اون ماده خوراکی بعد گذشت یک ماه پف کنه آیا این نتیجه فعالیت مخمر هاست و یا چیز دیگه ای میتونه باشه و این که آیا اون ماده قابل خوردن هست یا نه

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام، یکی از نشانه های فساد ماده ی غذایی باد کردن بسته بندی آن است. اگر نوع ماده خوراکی و شرایطی که محصول را نگهداری می نمودید را ذکر می کردید بهتر می توانستیم کمکتان کنیم. اما به طور کلی با نگهداری مواد غذایی حاوی مخمر در شرایط نامساعد زمینه را برای فعال سازی این میکروارگانیزم ها و آزاد شدن گاز دی اکسید کربن حاصل از فعالیت های متابولیسمی آن ها فراهم می نماییم که در نتیجه ی آن بسته بندی باد می کند و یا ماده ی موجود در بسته بندی لزج و غیر قابل استفاده می گردد. مخمر موجودی زنده به حساب می آید که در صورت شرایط مناسب شروع به فعالیت می کند لازم است محصولات حاوی این ماده در جای خشک و خنک و به دور از تابش نور خورشید نگهداری شوند و به شرایط نگهداری درج شده در پشت محصول و تاریخ انقضای آن توجه نمود .پیشنهاد می شود که از این ماده به دلیل احتمال بالای فاسد بودن آن، استفاده نکنید.

 • سلام. وقت بخیر. من برای حل کردن اسانس روغنی در آب دنبال یک امولسیفایر مناسب هستم. چه امولسیفایری برای این کار مناسب تر هست؟ توئین برای این کار خوبه؟ شما کدوم مدل توئین رو پیشنهاد میکنید؟

 • وحيد می‌گوید:

  سلام وخسته نباشيدمن دنبال يه ماده يافلزهستم که باهاش وزن آبو زيادکنم.ميخام خوراکي باشه،ودرآب کاملا حل بشه،ولي نه مثل شکرکه اگه زياداضافه کنيم غلظت ايجادکنه.ممنون

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام.
   برای چه مصارفی از این آب استفاده می کنید؟ آیا طعم ،سلامت و کیفیت این آب برای شما تعیین کننده و مهم است؟

 • نورا می‌گوید:

  باسلام
  برای جداسازی چربی موجود در پساب صنعتی به دلیل وجود زرده و سفیده تخم مرغ در ان، از چه ماده ای می توانیم استفاده کنیم؟
  ترجیحا چربی به صورت کف از پساب جدا شود

  با سپاس

 • الهه. می‌گوید:

  سلام.مقدار مصرف دی آمونیوم فسفات در گیاهان باغی و سبزی و صیفی چه میزان؟زمان مصرف تنها یکبار و هنگام کاشت بذر؟ممنون.خواهش میکنم زود حواب منو بدید.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام، دی آمونیوم فسفات نوعی کود ترکیبی به حساب می آید که می تواند کمبود نیتروژن و فسفر خاک شما را بر طرف نماید. مصرف این کود موجب کاهش pH موجود در خاک می گردد بنابراین مقدار استفاده از آن بدون آزمایش های دقیق خاک شناسی توصیه نمی گردد زیرا می تواند خسارات جبران ناپذیری به گیاهتان وارد نماید.بنابراین میزان استفاده از این کود به نوع خاک، نوع و گرید کود مورد استفاده(چه میزان ازت و فسفر در کود وجود دارد) و میزان کمبود عناصر فسفر و ازت در خاک و مساحت خاک مورد کاشت،متفاوت است و نمی توان بدون اطلاع از این داده ها راجع به مقدار مصرف این کود اظهار نظر نمود.
   نحوه ی استفاده از کود دی آمونیوم فسفات به دلیل اینکه دارای عنصر فسفر است(این عنصر نمی تواند در خاک جا به جا شود) در نزدیکی بذر و در فاصله ی پنج سانتی متری از آن انجام می شود. مصرف کود دی آمونیوم فسفات برای گیاهان باغی و سبزیجات به دلیل اینکه نیتروژن و فسفر موجب بهبود فرایند رشد گیاه می شوند معمولا به صورت دو مرحله ای انجام می شود .75 درصد از میزان کود مورد نیاز خاک در مرحله ی اول و در زمان رشد نصفه ی گیاه و 25 درصد باقی مانده در زمان رشد کامل و گل دهی انجام می پذیرد.
   برای آگاهی از اطلاعات دقیق تر لازم است بعد از آزمایش های خاک شناسی مربوطه با کارشناسان کشاورزی و خاک شناسی ارتباط برقرار نمایید.

 • پریسا خادمی می‌گوید:

  سلام دوباره من برای بدست اوردن فرمول دقیق شمع یا وکس صورت احتیاج به یه فرمول دقیق دارم هزینه هم میکنم لطفا اگه امکانش هست منو دقیق راهنمایی کنید که باید چیکار کنم برای بدست آوردن فرمول دقیق تولید شمع ارایشی
  09392072209

 • خادمی می‌گوید:

  سلام برای تولید شمع وکس یا موم صورت نیاز به اطلاعات دارم از حضورتون که ترکیباتش و میزانش چه چیزایی هست

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   عوامل اصلی تشکیل دهنده موم یا واکس صورت عبارتند از: عوامل کاهش دهنده قلیائیت (سولفید ها)، عطر و ادکلن (الکل های آروماتیک، عصاره رز و غیره) ،امولسیفایرها (سدیم لوریل سولفات)، نرم کننده پوست (پارافین ، روغنهای معدنی) ،عامل افزایش ضخامت (متیل ، هیدروکسی اتیل) ،مرطوب کننده (گلیسیرین، سوربیتول و یا پروپیلن گلایکول) و سایر اجزا.
   در حال حاضر شرکتهای بزرگ تولید کنندده این مواد، دارای فرمول اختصاصی خود هستند. در لینک زیر مواد، میزان مصرف و نحوه ساخت یکی از این محصولات شرح داده شده است:
   lucasmeyercosmetics.com/docs/formulations/81.Depilatory_Gel_Cream_-_3.265.01-_27112015.pdf

 • پریسا خادمی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر من یه کارگاه کوچیک دارم که چند تا خانم برام کار میکنن مدتیه میخام تولید شمع صورت اضاف کنم به تولیدات ولی متاسفانه ترکیباتش و میزان استفاده از هر کدوم رو بدست نمیارم میخاستم راهنماییم کنید کالیفون این کار فرق داره پارافین نیاز داره یا خیر میزان هارد چجوری بدست بیارم و اینکه چه ماده ای باعث چسبندگی براقی و شکنندگی شمع میشه و کیفیتش رو بالا میبره

 • نورا می‌گوید:

  با سلام
  پساب ما حاوی سدیم می باشد برای جایگزینی سدیم با کلسیم یا منیزیم یا پتاسیم از چه ماده ای میتوان استفاده کرد؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   برای پاسخ دقیق به این سوال، ابتدا باید ترکیب مولکولی که سدیم در آن قرار دارد را بدانیم. عموما سدیم در آب دریا به صورت سدیم کلرید است، در این مورد برای حذف سدیم می توان از رزین های تبادلگر یونی دارای کلسیم هیدروکسید استفاده کرد. در برخی موارد نیز می توان با اضافه کردن محلول پتاسیم هیدروکسید سدیم را حذف کرد.

 • سلام
  ممنون میشم ترکیبی آبگریز ، خود تمیز شونده و شفاف برای سطوحی مثله شیشه معرفی کنید که به لحاظ تجاری به سرفه باشه و کیفیت مطلوبی داشته باشه و به راحتی از سطح پاک نشه
  ممنون از راهنمایی هاتون و ممنون از سایتتون که این فرصتو فراهم کرده

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز. در حال حاضر با استفاده از فن آوری نانو در کشور شیشه هایی با پوشش خود تمیز شونده از ماده دی اکسیدتیتانیوم( TiO2) را با استفاده از روش های گوناگون، بر روی شیشه لایه نشانی می کنند. این پوشش با توجه به خاصیت نیمه هادی اکسیدی دی اکسیدتیتانیوم طی دو مکانیزم متفاوت باعث به وجود آمدن دو خاصیت به شرح زیر می شود. زمانی که پوشش دی اکسیدتیتانیوم بر روی شیشه ها در معرض تابش UV (که بخش اعظم نور خورشید را تشکیل می دهد ) قرار می گیرد، آلودگی هایی مانند گرد و غبار و ذرات همراه باران را که به مرور زمان بر روی شیشه باعث آلوده شدن و عدم دید خوب می شود، تجزیه می کند.
   خاصیت دومی که این پوشش به شیشه می دهد خاصیت آب دوستی است به این ترتیب که آلودگی های تجزیه شده هیدروکربن های آلی بر روی شیشه، بر اثر بارش باران یا آبی که به صورت مصنوعی بر روی شیشه ریخته می شود، به صورت ورقه ای پایین می آید.

 • نورا می‌گوید:

  با سلام
  ما از ایزوله سویا در اب میوه استفاده میکنیم اما ایجاد کف میکند برای این منظور از ضد کف استفاده می کنیم، خواستم بدونم ایا پیشنهادی برای پروتئین محلول در اب جایگزین ایزوله سویا وجود ندارد که مشکل کف کردن رو نداشته باشیم؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   سویا دارای اکثر پروتئین های ضروری برای بدن انسان است. پروتئین گلایسینین موجود در سویا حلالیت کمی در آب دارد و هنگام حل شدن باعث ایجاد کف می گردد. برای جایگزینی این پروتئین می توان از پروتئین های حلال در آب مانند آلبومین ها استفاده کرد. آلبومین در بسیاری از مواد غذایی و همچنین به صورت پودری موجود است
   https://www.mbkchemical.com/%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D9%88%D9%84%D9%87-%D8%B3%D9%88%DB%8C%D8%A7/

 • فرزین عباسی می‌گوید:

  سلام. یک سوال داشتم. اکر ما از فنول تاریخ گذشته برای گندزدایی چرم و یا در روغن های روان کننده صنعتی استفاده کنیم مشکلی پیش میاد؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام، اگر فنل همچنان خواص خودش را حفظ کرده باشد استفاده از آن بلامانع می باشد.لازم است تست های شناسایی فیزیکی و شیمیایی فنل را حتما انجام دهید تا از سالم بودن آن اطمینان خاطر حاصل نمایید.
   تست های فیزیکی شامل:تست نقطه ی جوش،تست نقطه ی ذوب،دانسیته،ضریب شکست.
   تست های شیمیایی:شامل تست حلالیت
   تست شیمیایی اول: مقدارکمی از فنل را در صورت جامد بودن در آب حل نمایید و سپس NaOH 5% را به آن بیافزایید.تا به اینجای کار انتظار می رود اگر فنل خواص خود را حفظ کرده باشد،در محلول حل گردد.سپس NaHCO3 پنج درصد را به محلول می افزاییم در صورتی که دو محلول یک فاز نشدند و حل نگشت می توان وجود فنل را تایید نمود.
   تست شیمیایی دوم: مقداری از فنل جامد را در آب حل نمایید و سپس مقداری اتر را اضافه کنید در صورت حل نشدن می توان وجود فنل را تایید نمود.اما اگر ماده در اتر حل شد با کاغذ لیتموس محلول حاصله را تست کنید اگر کاغذ به رنگ قرمز در آمد وجود فنل تایید می گردد.

 • عباسی می‌گوید:

  با سلام. یک سوال داشتم. اکر ما از فنول تاریخ گذشته برای گندزدایی چرم و یا در روغن های روان کننده صنعتی استفاده کنیم مشکلی پیش میاد؟

 • نورا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده در خصوص تهیه پلی وینیل الکل از پلی وینیل استات آزمایشی را میخوام
  انجام بدم.
  مونومر VAM را دارم که میخام با استفاده از آغازگری به نام اتیل متیل
  پروکساید واکنش بده و گروه اسید این آغاز گر باز شه و بشکنه و رادیکال آزاد شه
  توضیحی میخاستم راجب به این ازمایش و مواد مورد استفاده بخصوص متیل اتیل فعال
  شدن اشتعال داشتن یا هر موردی ممنون میشوم

 • سلام قسمت اطمینان از درصد خلوص رو لطفا دوباره توضیح میدید ؟ اسید لاکتیک مت مایع هست ، 3 گرم بازم وزن کنم و 50 میلی لیتر سود 1 نرمال اضافه کنم بعد که جوشید خنک باید بشه ؟ بعد فنل اضافه کنیم ؟ بقیشو متوجه نمیشم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   نمونه ای حاوی 3 گرم از اسید لاکتیک جامد (اسید لاکتیک به حالت جامد و مایع موجود می باشد که در حالت جامد سفید رنگ و در حالت مایع بی رنگ است) را در یک فلاسک 250 میلی لیتری بریزید و به آن 50 میلی لیتر سدیم هیدروکسید 1 نرمال اضافه کنید. مخلوط حاصله را به مدت 20 دقیقه بجوشانید.سپس شناساگر فنول فتالئین را به آن می افزاییم و بعد محلول را در حالی که هنوز داغ است با اسید سولفوریک 1 نرمال تیتر می نماییم و خلوص ماده ی مورد نیاز را می سنجیم.
   با توجه به معادلات صورت گرفته و با کمک معادله ی m1v1=m2v2) و سپس با کمک تناسب( در 50 میلی لیتر سدیم هیدروکسید x مقدار شده است در یک میلی لیتر چقدر می شود) می توان نتیجه گرفت که هر یک میلی لیتر از سدیم هیدروکسید 1 نرمال معادل با 90.08 میلی گرم از اسید لاکتیک خواهد بود

 • سمیرا می‌گوید:

  با سلام
  برای تصفیه فاضلاب نشاسته چه مقدار پلی الکترولیت باید استفاده کرد و چگونه باید استفاده کنم؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   پلی الکترولیت ها به عنوان کمک منعقد کننده در تصفیه پساب ها مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد که هم خاصیت پلیمری دارند و هم خاصیت الکترولیتی، در سه دسته کاتیونی؛ آنیونی و نانیونی برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. برای تصفیه پساب نیشکر، از پلی الکترولیت آنیونی (به عنوان مثال پلی اکریل آمید LT25) استفاده می کنند. میزان دوز مورد نیاز از پلی الکترولیت به نوع پساب و تعداد ذرات معلق آن بستگی دارد. برای محاسبه میزان دوز از آزمایش جار استفاده می شود.
   در خصوص نحوه استفاده، می توان به دو طریق از این ماده استفاده کرد: 1- آن را مستقیما از طریق یک درام یا طرف با آب اضافه کرد 2- محلول رقیق (در آب حل شده باشد) این ماده را از طریق پمپ به داخل آب فرستاد

 • ریحانه حسینی می‌گوید:

  رفتار سدیم سولفیت در مجاورت هوا به چه صورت است؟!
  اگر در اتمسفر، ظرف حاوی سدیم سولفیت بدون پوشش قرار بگیرد، چه اتفاقی برای آن می افتد؟!

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام
   سدیم سولفیت در مجاورت هوا (اکسیژن) اکسید شده و به سدیم سولفات تبدیل می شود. خواص این دو ماده کاملا باهم متفاوت هستند. به عنوان مثال سدیم سولفیت در آب حلالیت کمی دارد، اما سدیم سولفات از حلالیت بالایی در آب برخوردار است.

 • امید می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید اگه ممکنه راحت ترین و معتبر ترین روش تعیین درصد خلوص سود پرک رو بگید
  ممنون میشم با ذکر منبع باشه چون باید منبع رو هم ذکر کنم تو دستورالعمل

 • حيدري می‌گوید:

  با سلام ميزان مصرف تري اتانول امين در خردايش سنگ چه ميزان مي باشد جهت رفع الكتريسته ساكن

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام، نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد بهترین مقدار تری اتانول آمین در فرایند سنگ زنی 0.5 درصد وزنی است

 • احمد می‌گوید:

  سلام و عرض ادب خسته نباشید ایا اسیدی وجود داره که سنگ رو در خودش حل کنه و ذوب کنه ؟ یا اسید ترکیبی خاصی یا هر ماده ای که باعث خورندگی و ذوب سنگ بشه؟ لطفا این ماده رو با قیمتش بگین.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام برای انحلال سنگ های سیلیکاتی می توانید از اسید هیدروفلویوریک استفاده نمایید و برای انحلال سنگ های غیر سیلیکاتی از تیزاب سلطانی (مخلوط هیدروکلریک اسید 37% غلیظ و نیتریک اسید غلیظ 68%به نسبت 3 به 1) استفاده نمایید.استفاده از تیزاب سلطانی بسیار خطرناک است و مواظب باشید هنگام ساخت آن اسید نیتریک را بر روی هیدروکلریک اسید بریزید و هرگز بر عکس آن را انجام ندهید.رعایات نکات ایمنی و استفاده از هود های آزمایشگاهی ،دستکش،ماسک و عینک ضروری است.محلول را بلافاصله بعد از ساخت استفاده نمایید.

 • ایمان می‌گوید:

  سلام در چه شرایطی دی اتانول آمین به نیتروز تبدیل میشود آیا استفاده از آن در واکس داشبورد میتوتند خطر ناک باشد؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   اکسید شدن اتانول آمین ها و استفاده از آن ها همراه با نیتریت ها به عنوان مکمل می تواند منجر به تشکیل نیتروز شود.استفاده از دی اتانول آمین در لوازم آرایشی به دلیل ارتباط مستقیم با پوست بدن و تبدیل آن ها به نیتروز در نتیجه ی اکسید شدن ،ممنوع اعلام شده است اما استفاده از آن ها در واکس های ماشین بلامانع است.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   خیر باعث خوردگی نمیشود. پلیمر های پلی پروپیلن در محیطهای حاوی متیلن کلراید برای انجام تمامی عملیات ها مناسب است.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   ناخالصی های موجود در آب شامل ترکیبات یونی، فلزات، ذرات معلق و غیره هستند. مهمترین عامل ایجاد رسوب در لوله¬ها رسوب یون¬های کلسیم و منیزیم به صورت کربنات کلسیم، هیدروکسید منیزیم و سولفات کلسیم هستند. با افزایش دمای آب تشکیل رسوب سریعتر انجام شده و رسوبات ته نشین می¬شوند. برای حذف این رسوبات می¬توان از روشهای شیمیایی (مثلا اضافه کردن آهک) و یا روشهای فیزیکی (استفاده از تبادل-گرهای رزینی کاتیونی استفاده کرد)
   عوامل بوجود آورنده خوردگی شامل معمولا سود سوزآور و گاز کربنیک حاصل از تجزیه بی¬کربنات¬ها است. برای حذف این مواد می توان از رزین های آنیونی استفاده کرد.
   در خصوص مشکل شما توصیه بنده این است که ابتدا آب مورد استفاده در گرمکن خود را آزمایش و مقدار دقیق هرکدام از مواد مورد اشاره در آن را مشخص کنید. با آگاهی از نوع و میزان دقیق آلودگی¬های موجود می توان بهترین روش را مورد استفاده قرار داد. البته لازم به ذکر است که در حال حاضر در اکثر صنایع، آب های آلوده را قبل از ورود به تجهیزات از سیستم های تصفیه آب عبور می دهند.

 • نورا می‌گوید:

  دریک سیکل اب گرم باTDS450 و دمای حدودد 50درجه حاوی الومینیوم ، مس واستیل رسوب وخوردگی ایجاد می شود جهت رفع خوردگی ور سوبات از چه موادی میتوان استفاده نمود؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام ممنون میشم اگه جنس ماده ای که مورد خوردگی قرار گرفته و یا ناخالصی موجود را اعلام کنید.

 • جواد می‌گوید:

  درود دوستان عزیز ..
  ارادتمندم .
  لطفا دوستان مطلع روش یا روشهای صنعتی تولید دی امونیوم فسفات و منو امونیوم فسفات را توضیح بفرمایید .
  سپاسگزارم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   با سلام،برای تولید آمونیوم فسفات ها، معمول ترین راه این است که گاز آمونیاک و اسید فسفریک را با نسبت 1 به1 در یک راکتور استوانه ای واکنش می دهند تا محصول خروجی مونو آمونیوم فسفات با پی اچ اسیدی به دست آید.دی آمونیوم فسفات نیز در راکتور های دومرحله ای انجام می شود تا گاز آمونیاک از دست نرود،دما حفظ شود و پی اچ واکنش در حدود 8 باقی بماند.محصولات خروجی از راکتور باید با حرارت خشک شوند تا محصول به دست آمده تبدیل به گرانول جامد شود.

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   استفاده از گلیسیرین در نسبت های مختلف و رنگ های متفاوت می تواند موجب ایجاد صابون های شفاف و یا مات شود. برای تهیه ی صابون شفاف از درصد بیشتری گلیسیرین و از نوع بی رنگ آن استفاده می کنند.

 • نورا می‌گوید:

  با سلام از چه نگهدارنده ای برای بالارفتن متندگاری میوه هایی کثل پرتغال در سردخانه استفاده می کنند؟

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام. به منظور اطمینان بخشی از سلامت مرکبات در انبار آن را به مدت 5 دقیقه در محلول کربنات سدیم 1% می گذارند و در درمای 6 درجه ی سانتی گراد در سرد خانه نگه می دارند در نتیجه مرکبات نگه داری شده به این روش آب کمتری را از دست می دهند و احتمال وجود کپک در آن ها نیز کمتر می گردد.

 • مجتبی می‌گوید:

  سلام
  من چند نمونه چسب حرارتی دارم که با دستگاهی که با اون کار میکنم یه مقدار چسب درون حفره های کوچکی که داره می مونه از تولوین و اتیل استات برای حلل کردنش استفاده کردم چسب ها بصورت خمیر در میاد ولی حل نمیشه میخواستم بینم حلالی هست که از این دو قوی تر باشه ولی سمی نباشه

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   سلام , برای این منظور می توانید از ایزوپروپیل الکل استفاده کنید. فقط پیش از شروع به کار حتما msds آن را مطالعه کنید. و با احتیاج از آن استفاده کنید. (به هنگام کار حتما از دست کش استفاده کنید.)

 • حمید رضا می‌گوید:

  سلام روز بخیر
  بریه بسته بندی ضدیخ یه مقدار به اطلاعات با ارزشتون نیاز دارم
  چه مواردی باید با مونو اتیلن گولیکول ترکیب بشه؟

  • سلام. روز شما هم به خیر. مواد افزودنی به اتیلن گلیکول به منظور تولید ضدیخ به سه دسته کلی مواد رنگی , مواد ضدخوردگی و هم چنین افزایش دهنده ی طول عمر اتیلن گلیکول تقسیم می شوند. اگر که به جزئیات بیشتری مثل نام این مواد و یا نوع عملکرد آنها احتیاج دارید, لطفا آدرس ایمیلتان را بدهید تا لیست این مواد برای شما ارسال گردد. با تشکر

 • پوریا می‌گوید:

  سلام
  ببخشید می خواستم بدونم مزایا و معایب استفاده از سولفامیک اسید در فرایند اسیدکاری چاه نفت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *