سولفات کبالت

خرید سولفات کبالت: این ماده کریستالی قرمز رنگ است که در آب حلالیت خوبی دارد. این ماده به صورت خشک و هیدراته در بازار موجود می باشد. از این ترکیب در باتری سازی، تولید رنگدانه، خوراک دام، کشاورزی به عنوان کود و … استفاده می شود. در ادامه ی متن با این ماده و خواص آن بیشتر آشنا خواهید شد پس با ما همراه باشید. برای فروش سولفات کبالت با شماره های موجود در سایت با ما تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات محصول

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: بشکه 25 کیلویی / کیسه

درصد خلوص: 99.9%

CAS NO: 10124-43-3

آنالیز محصول برگه آنالیز

.

قیمت خرید سولفات کبالت صنعتی: برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

سولفات کبالت چیست؟

سولفات کبالت (Cobalt(II) sulfate) نمکی سمی، فلزی، کریستالی و قرمز رنگ با فرمول شیمیایی CoSO4 است. در صنایع الکتروشیمیایی، به عنوان خشک کننده در رنگ و جوهر، به عنوان عامل رنگی، در باتری های ذخیره سازی و به عنوان مکمل ویتامین B12 مورد استفاده قرار می گیرد. سولفات کبالت باعث تحریک پوست ، مجاری تنفسی و چشم ها می شود و اندام هایی مانند تیروئید، ریه ها، قلب و… را تحت تاثیر قرار دهد.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی:

در جدول زیر برخی از خواص این ماده را مشاهده می کنید.

فرمول شیمیایی CoSO4
جرم مولکولی

155 g/mol

رنگ قرمز
بو بدون بو
نقطه ذوب

735 °C

حلالیت در آب

330 g/L at 20 °C

دانسیته

3.71 at 25 °C

این ماده در شکل های خشک و آبدار می تواند تشکیل شود. معمولترین شکل آبدار این ترکیب در ساختار خود دارای 7 مولکول آب (هپتاهیدارت) است.

در انواع خشک و مونو هیدرات ترکیب فوق به صورت کریستال های قرمز رنگ است اما در نوع هگزا هیدرات به رنگ صورتی قابل مشاهده است.

این ماده در آب و متانول محلول است اما در اتانول به مقدار اندکی حل می گردد. در صورت حرارت دیدن این ماده می تواند سبب تولید گاز های سمی SOx شود ( معمولا این اتفاق در دمای 735 درجه ی سانتی گراد رخ می دهد).

تولید

یکی از روش های صنعتی که برای تولید این محصول مورد استفاده قرار می گیرد واکنش کبالت فلزی (معمولا از سنگ معدن کبالت استخراج می شود) با اسید سولفوریک است که طبق واکنش زیر انجام می شود:

Co(s)+H2SO4(aq)→ Co2++SO42-+ H2

کاربرد ها

این ترکیب به دلیل دارا بودن رنگ قرمز، عنصر کبالت، حلالیت قابل قبول در آب و خواص دیگر در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. سولفات کبالت در تولید و یا فرآیندهای زیر کاربرد دارد:

 • ترکیبات شیمیایی کشاورزی (به غیر از سموم دفع آفات)
 • خوراک دام
 • مهارکننده های خوردگی
 • استخراج الکتریکی
 • ترکیبات واسطه
 • رنگدانه ها
 • عامل آبکاری
 • شیشه سازی

کاربرد در باتری

یکی از مواد مهمی که برای ساخت باتری مورد استفاده قرار می گیرد کاتد نامیده می شود. برای تولید مواد کاتد، سولفات کبالت به صورت شیمیایی با سولفات نیکل و سولفات منگنز ترکیب می شود. سولفات های نیکل و کبالت به صورت معمول در صنعت باطری سازی برای تولید مواد کاتدی فعال مورد استفاده قرار می گیرند. این سولفات های نیکل و کبالت حل شده و محلول های فلزی سولفات با یکدیگر و سایر فلزهای مورد نیاز مانند منگنز تشکیل می دهند.

کاربرد سولفات کبالت در باتری

برای باتری های لیتیومی، لیتیم به طور معمول در مرحله لیتیشن استفاده می شود، جایی که ماده اولیه کربنات لیتیم یا هیدروکسید لیتیم به ساختار کاتدی معرفی می شود. بسته به مواد اولیه مورد استفاده شروع و مراحل آبشویی، غلظت محلول، محلول های تولید شده سولفات نیکل و کبالت ممکن است به صورت مستقیم در فرآیند مورد استفاده قرار گیرند و نیازی به فرآیند میانی کریستالیزاسیون نمک های فلزی نیست.

 • چرا از این ماده در ساخت باتری ها استفاده می شود؟

کبالت ، عنصر اساسی در باتری های قابل شارژ و موتورهای جت است که در جدول تناوبی در جایگاه 27 قرار دارد.  جالب است بدانید در سال 2018 آمریکا لیستی از 35 عنصر معدنی که اقتصاد آمریکا به آن نیاز ویژه ای دارد منتشر نمود که Co نیز یکی از این عناصر به شمار می آمد. در باتری های لیتیمی که در گوشی های هوشمند، تبلت ها و… وجود دارد مقداری کبالت همراه با منگنز و نیکل در کاتد باتری ها وجود دارد. چیزی در حدود 50 درصد کبالت تولید شده در سراسر جهان برای تولید باتری های قابل شارژ استفاده می شود. 

 • طریقه ی عمل:

هنگامی که یک باتری لیتیوم یون شارژ می شود، یون های لیتیوم از کاتد به آند با بار منفی منتقل می شوند و ذخیره سازی می گردند و وقتی باتری دشارژ می شود یون ها به سمت کاتد جریان می یابند و الکترون ها برای تغذیه تلفن یا موتور الکتریکی آزاد می گردند. از کبالت به دلیل دو ویژگی پایداری حرارتی و چگالی انرژی بالا در باتری های استفاده می گردد. در نتیجه کاتد های ساخته شده با این عنصر به راحتی گرم نمی شوند و یا آتش نمی گیرند. این نکته در حفظ ایمنی باتری بسیار موثر است . علاوه بر این ، عنصر فوق می تواند انرژی بیشتری را ذخیره و انتقال دهد.

 • آیا از این عنصر تنها در باتری های لیتیوم یون استفاده می شود؟

خیر، این عنصر علاوه بر کاربرد عمده ای که در ساخت باتری های لیتیومی دارد در سایر باتری های قابل شارژ مانند نیکل- کادمیوم و نیکل-هیدرید های فلزی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

 • آینده ی استفاده از این ماده در باتری ها:

از آنجایی که امروزه این عنصر تنها 10 تا 33 درصد از کاتد های قابل شارژ را تشکیل می دهد در آینده صنعت اتومبیل سازی به دلیل نیاز بشر به ساخت خودروهای برقی و مستقل شدن از سوخت های فسیلی، نیاز بیشتری به این عنصر خواهد داشت. پیش بینی های صورت گرفته نشان می دهد که نیاز به این عنصر در خودروهای مسافربری از 27500 تن (25000 متریک تن) در سال 2020 به 110.231 تن (100000 متریک تن) در سال 2025 برسد.

برای فروش و خرید سولفات کبالت با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید

کشاورزی و دامداری

کبالت عنصری کمیاب در گیاهان است (البته هنوز اثباتی در مورد ضروری بودن آن برای حیات گیاه ارائه نشده است.) که در ساختار برخی آنزیم ها وجود داشته و همچنین مقاومت بذر را در برابر خشکی افزایش می دهد. در حبوبات، کبالت برای تثبیت نیتروژن توسط باکتری هایی که با حبوبات در ارتباط هستند مهم است. علاوه بر این کبالت جزئی از ویتامین B12 است و برای بدن انسان نیز عنصری ضروری به شمار می آید. در یک خاک سالم مقدار کبالت باید حداقل 1-2 میلیگرم در هر کیلوگرم خاک باشد.

سولفات کبالت و بررسی کاربرد آن در کشاورزی و دامداری

برای جبران این کمبود می توان از سولفات کبالت بهره برد که در آب حلالیت خوبی دارد و کمبود خاک و گیاه را می تواند جبران کند. در دامداری نیز برای جبران کمبود این عنصر در دام ها (کمبود کبالت به کمبود ویتامین B12 می انجامد) سولفات کبالت را با خوراک دام مخلوط می کنند.

 • چرا این عنصر برای دام ها اهمیت دارد؟

تمام نشخوارکنندگان (مانند گوسفند، گاو و بز) برای سنتز ویتامین B12 به رژیم غذایی حاوی کبالت احتیاج دارند. ویتامین B12 برای متابولیسم و تولید گلبول های قرمز لازم و ضروری است. کمبود عنصر Co در خاک موجب کمبود آن در گیاهان و در نتیجه به دلیل عدم وجود این عنصر در رژیم غذایی سبب کمبود ویتامین B12 در دام ها می شود.

از علائم کمبود این عنصر می توان کم خونی، بی اشتهایی و پوسته پوسته شدن گوش در دام ها اشاره نمود.

 • چرا گیاهان دچار کمبود این عنصر می گردند؟

کمبود این عنصر در خاک های شنی رخ می دهد. آب و هوا نیز می تواند تاثیر به سزایی در این کمبود داشته باشد. عموما مناطقی با بیش از 500 میلی لیتر بارش سالیانه از این کمبود رنج می برند.

 • چه موقع از این ماده برای گیاهان استفاده کنیم؟

لازم است تا در ابتدا آزمایش های دقیق خاکشناسی انجام شود تا کمبود این ماده به اثبات برسد. سپس پیش از استفاده اطمینان خاطر حاصل نمایید که pH خاک خنثی و 7 می باشد تا گیاهان به راحتی بتوانند Co را جذب نمایند.پیش از افزودن کود های حاوی Co ، مواد آلی را به خاک اضافه کنید و سپس از کود مورد نظر مانند محصول بالا استفاده شود.

به نظر می رسد مسمومیت با کبالت از کمبود آن شایع تر است اگرچه این میزان به منطقه کشت گیاه بستگی دارد (در برخی مناطق ، کمبود کبالت شایع تر است).

مقادیر بالای این عنصر می تواند سبب کمبود آهن شود. از علائم مسمومیت با این عنصر می توان به ریزش برگ ها، رنگ پریدگی آن ها و… اشاره کرد.

 • اهمیت این عنصر برای گیاهان چقدر است؟

این ماده جز تشکیل دهنده ی برخی آنزیم ها می باشد و مقاومت به خشکی بذر را تا حدود زیادی افزایش می دهد. در حبوبات ، کبالت برای تثبیت نیتروژن توسط باکتری ها بسیار مهم است. ( با این حال اهمیت آن برای گیاهان هنوز به اثبات نرسیده است)

همانطور که پیش از این نیز گفته شد CO یکی از اجزای ویتامین B12 است ، بنابراین وجود مقدار کافی از آن در گیاهان و مصرف آن توسط انسان و دام می تواند مفید باشد. برخی مطالعات تاثیر گذاری این ماده بر روی انتشار اتیلن توسط گیاه را به اثبات رسانده است

توجه نمایید که مقدار CO در صورتی که ببش از حد به خاک اعمال شود می تواند از میزان کادمیوم بکاهد.

به طور ایده آل در خاک های سالم و مولد غلظت CO باید حداقل در حدود 1‑2 mg/kg باشد.

اگر مسمومیت با این عنصر رخ داد چه کار کنیم؟ اگر خاک سطح نیکل کمی داشته باشد ، اضافه کردن نیکل به خاک ممکن است به کاهش علائم سمیت کبالت کمک کند.

استفاده در ابر آلیاژ ها:

در ساخت هواپیما و موشک مهندسین هوا و فضا به ماده ای احتیاج دارند که بتواند گرمای شدید داخل موتور جت یا موشک را تحمل نماید. برای این منظور اغلب از ابر آلیاژهای ساخته شده با Co استفاده می نمایند. این آلیاژ ها مقاومت بالایی در برابر گرما و سایش از خود نشان می دهند. Co نقطه ی ذوب بالاتری نسبت یه نیکل دارد و ابر آلیاژهای آن مقاومت خوردگی بالاتری در برابر گرما از خود نشان می دهند در نتیجه استفاده از این ماده در باله های ثابت موتورهای توربینی گازی رواج دارد.

بررسی بازار جهانی این ترکیب:

این ماده در حالت هپتاهیدرات در تولید رنگدانه ها و سایر نمک ها به وفور استفاده می شود. این رنگدانه ها اغلب در ساخت ظروف چینی و شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرند.
علاوه بر این ماده ی فوق در باتری های شارژی، حمام های آبکاری، جوهر ها و افزودنی های خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش بینی می شود که بازار جهانی این ماده از 913 میلیون دلار در سال 2015 به 1089 میلیون دلار در سال 2023 برسد. 

نرخ CAGR این ماده در بازه ی زمانی 2017 تا 2023 چیزی در حدود 1.8 درصد خواهد بود.

بررسی بازار جهانی سولفات کبالت

طبق گزارشات منتشر شده عمده ترین کاربرد این ماده در سال 2016 در صنعتی باتری سازی بوده است. پیش بینی های صورت پذیرفته روند صعودی استفاده از این ترکیب در باتری ها را در سال 2023 را تایید می نماید.

پیش بینی می شود بازار جهانی محصول فوق از 913 میلیون دلار در سال 2015 به 1.089 میلیون دلار در سال 2023 برسد.

پرسش و پاسخ:

1- خطرات تماس با این ترکیب شیمیایی چیست ؟

توصیه می شود قبل از کار با مواد شیمیایی در محیط های مختلف برای کسب آمادگی در برابر خطرات احتمالی حتما MSDS محصول را به دقت مطالعه نمایید

به طور کلی ترکیبات حاوی کبالت( اکسید های کبالت و … ) در صورت استنشاق سبب بروز علائم حساسیتی ، مشکلات تنفسی و علائمی شبیه آسم می شود، تماس این ماده شیمیایی با پوست می تواند باعث سوزش ، قرمزی ، بروز لکه های پوستی و کهیر شود، همچنین سردرد، سرگیجه ، درد های عضلانی ، تنگی نفس و احساس درد در قفسه سینه نیز می توانند در اثر تماس طولانی با این ماده شیمیایی ظاهر شوند، بنابراین لازم است در اثر تماس با پوست یا چشم به مدت 15 دقیقه محل مورد نظر را با آب شستشو دهید و در صورت بروز هر یک از علائم ذکر شده هنگام کار با سولفات کبالت نسبت به دریافت فوریت های پزشکی اقدام نمایید

2-شرایط ذخیره سازی این ماده به چه صورت است ؟

لازم است در محل خشک و خنک، دارای تهویه مناسب و به دور از تابش مستقیم نور خورشید ، به صورت بسته بندی پلمپ و در بسته نگهداری شود، برای اطلاع از شرایط دمایی نگهداری کافیست MSDS محصول یا لیبل بسته بندی را بررسی نمایید.

 

 

منابع:

 

 

…. (n.d.). Retrieved April 18, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Cobalt-sulfate

Battery: Lithium and cobalt. (n.d.). Retrieved April 18, 2020, from https://shift.volkswagenag.com/en/blog/article/battery-lithium-and-cobalt/

Technologies for producing battery chemicals and precursors. (n.d.). Retrieved April 18, 2020, from https://www.outotec.com/products-and-services/commodities/battery-metals/technologies-for-producing-battery-chemicals-and-precursors/

.فروش و خرید سولفات کبالت با بهترین قیمت و کیفیت را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

0/5 (0 Reviews)

2 نظر برای «خرید سولفات کبالت با بهترین کیفیت | سولفات کبالت»

 • محمد کیوان نژاد می‌گوید:

  بنده در زمینه تولید سولفات مس کار میکنم
  امیدوارم بتوانیم از تجربیات هم دیگر استفاده کنیم

  • مبتکران شیمی می‌گوید:

   بله حتما . باعث افتخار هست. در صورت نیاز با شما تماس گرفته خواهد شد. سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *