کشور تولید کننده: چین

  بسته بندی: بشکه 25 کیلویی (هم بشکه ای و هم کیسه ای)

  درصد خلوص: 20.5% / 21%

$ قیمت سولفات کبالت : برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      
09198991006

             09198991007
             09198991008

 ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه سولفات کبالت

…………………….سولفات کبالت

 

ویژگی های فیزیکی شیمیایی

سولفات کبالت :  Sulphate (II) Cobalt   

فرمول شیمیایی :  CoSO4 

جرم مولکولی : 154/9g/mol 

ترکیبی متشکل از کبالت و گوگرد است. رایج ترین شکل سولفات کبالت نوع هیدراته آن است (CoSO4.H2O و CoSO4.7H2O ) این ترکیب به صورت پودر کریستال قرمز رنگ موجود است. این ماده محلول در آب ،کمی محلول در اتانول و به خصوص محلول در متانول است.انحلال پذیری سولفات کبالت در آب  604g/L در دمای 3 درجه سانتی گراد می باشد. نمک سولفات کبالت جزء مواد پارا مغناطیسی می باشد. دمای ذوب این ترکیب 735 درجه سلسیوس و اسیدیته آن 4 است. این ماده در دمای 250 درجه سلسیوس آب خود رابه طور کامل از دست می­دهد.سولفات کبالت وقتی در آب حل می شود به کاتیون کبالت ( Co+2 ) و آنیون سولفات ( SO4-2 ) تبدیل می شود. کبالت مورد نیاز صنعت توسط دو ماده سولفات کبالت و کربنات کبالت تامین می شود. که استفاده از سولفات کبالت بیشتر از کربنات کبالت است. میزان  استفاده اکسید کبالت بسیار پایین است 

تولید

 این ترکیب در اثر واکنش فلز کبالت، اکسید یا هیدروکسید آن با سولفوریک اسید ایجاد می ­شود . کبالت مورد استفاده در این واکنش نیز از سنگ معدن به دست می آید. فلز کبالت به آرامی در محلول سولفوریک اسید رقیق حل می شود و محلولی حاوی کاتیون های (Co(II  و سولفات SO4-2 به همراه گاز هیدروژن H2 . 

Co(s)+H2SO4(aq)→ Co2++SO42-+ H2

کاربرد سولفات کبالت 

کبالت (II) سولفات در تهیه پیگمنت  مثل سایر نمک های کبالت استفاده می شود، رنگدانه کبالت در تولید چینی و شیشه مورد استفاده  قرار می گیرند کبالت (II) سولفات در باتری های ذخیره کننده و آبکاری حمام و جوهر سمپاتیک وجود دارد.

 کمبود کبالت و در نتیجه کمبود ویتامین B12 در نشخوارکنندگان می تواند به دلیل عدم توانایی میکروارگانیسم های شکمبه، هنگامی که کبالت در رژیم غذایی ناکافی است، بوجود آید و متعاقب آن نیز سنتز کافی ویتامین B12 را نخواهیم داشت، بنابراین سولفات کبالت به عنوان  افزودنی به خاک و و خوراک دام اضافه می­ شود.

از کاربرد های سولفات کبالت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تهیه رنگ شیشه و سرامیک

از سولفات کبالت در تهیه پیگمنت ها (کبالت آبی و کبالت سبز) برای رنگ های لعابی چینی ها و سرامیک و شیشه ها ( مثل سایر نمک های کبالت) استفاده می شود.پیگمنت های کبالت یا رنگدانه های کبالت در تهیه چینی و شیشه استفاده می شود.در سال های قبل برای تهیه رنگ آبی در شیشه ،سرامیک،و لعاب از اکسید کبالت استفاده می شد.رنگدانه ها (پیگمنت ها) را از نمک هایی که به سادگی تفکیک می شوند و یا از اکسید های فلزات تهیه می کنند. سولفات کبالت را به همراه مواد دیگر و مواد پایه ای سرامیکی می  افزایند و سپس حرارت می دهند .رنگ نهایی ممکن است در اثر حرارت دیدن و بخاطر واکنش بین رنگدانه (پیگمنت) و رس تغییر کند وکمرنگ تر دیده شود.

ابزار های الکتریکی و الکترودهای باتریها

کاربرد اکسید یا سولفات کبالت در صنعت باتری سازی شامل مواردی از قبیل NiCoO4 و La2CoO4  به عنوان مواد آندي در الكتروليز آب، LiCoO2   به عنوان الكترود در باتری های ليتيم، NaCoO2  به عنوان كاتد در باتری های سديم CoMoO4  به عنوان الكترود پيل سوختي می باشد.

کشاورزی

کمبود کبالت در نشخوارکنندگان باعث کمبود ویتامین  B12  می شود. از سولفات کبالت برای جبران کمبود کبالت خاک و نیز خوراک  دام استفاده می شود. نشخوارکنندگان برای کبود املاح مورد نیاز خود باید سنگ نمک هایی را لیس بزنند که این سنگ نمک ها حاوی 1.0 % سولفات کبالت است. یا به غذای آنها اکسید کبالت اضافه کنند. سولفات کبالت  را به عنوان افزودنی به خاک و خوراک دام اضافه می کنند.

پزشکی

کبالت یک فلز رادیواکتیو و پارا مغناطیس است که از این خاصیت کبالت در پرتو درمانی استفاده می شود.همچنین از کبالت برای در درمان نوع  خاصی از کم خونی استفاده می شود. برای اینکار از سولفات کبالت برای تهیه ویتامین  B12 استفاده میشود. همچنین وقتی فردی دچار مسمومیت سیانیدی می شودبه آن شخص محلولی حاوی  نمک های کبالت  تزریق می کنند.

آبکاری

از سولفات کبالت برای ایجاد پوشش براق نیکل به حمام آبکاری اضافه می کنند.

ایمنی

تحقیقات نشان می­دهد استنشاق این ماده سمی است. قرار گرفتن در معرض سولفات کبالت موجب سوزش پوست، چشم و دستگاه تنفسی، ریه ها، قلب و کلیه می­گردد. سولفات کبالت در سلول های پستانداران جهش ایجاد می­کند و ممکن است برای انسان نیز سرطانزا باشد.

فروش سولفات کبالت:

شرکت مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش مواد شیمیایی  سولفات کبالت را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان ارائه می کند برای خرید  سولفات کبالت با شماره های زیر تماس بگیرید:
77657131 021                      021-77641136
021-77649244                021-77641217

5 نظر برای «سولفات کبالت(Cobalt(II) sulfate)»

  • بازخورد: فروش کود شیمیایی | قیمت کود شیمیایی - موسسه مبتکران شیمی

  • بازخورد: کودشیمیایی در کشاورزی - موسسه مبتکران شیمی

  • بازخورد: خرید فروش کود شیمیایی - موسسه مبتکران شیمی

  • محمد کیوان نژاد می‌گوید:

    بنده در زمینه تولید سولفات مس کار میکنم
    امیدوارم بتوانیم از تجربیات هم دیگر استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *