منگنز سولفات
سولفات منگنز چیست؟ | خرید و فروش کود سولفات منگنزReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

سولفات منگنز ترکیبی غیر آلی و معدنی است که شکل ظاهری آن بصورت جامد و به رنگ سفید می باشد. انواع هیدراته ی این ترکیب که مونو هیدرات رایج ترین آن است به رنگ صورتی کم رنگ یافت می گردد. این ترکیب به سرعت در آب حل می شود اما هنگامی که دما از 24 °C بالاتر می رود میزان حلالیت آن در آب کم خواهد شد. جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین خرید فروش ترکیب و  کود سولفات منگنز  ایرانی و چینی و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش سولفات منگنز:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برند های معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سولفات منگنز:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش مواد شیمیایی و ثبت سفارش این محصول می توانید با همکاران ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:سولفات منگنز

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

 

کشور تولید کننده: چین

 بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

 درصد خلوص: 98.05% و محلول در آب

 قیمت کود سولفات منگنز چینی: 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
      09198991006
                 09198991007
                 09198991008

 ارتباط با کارشناس فنی:  با تلگرام   mbkchem@  در ارتباط باشید. 

 برگه آنالیز نمونه محصول

pdf

خواص و ویژگی ها

منگنز دارای نماد شیمیایی Mn و عدد اتمی 25 ، فلزی متعلق به گروه 7 در جدول تناوبی است. این عنصر در ترکیب با سولفات می تواند منگنز سولفات با عدد اکسایش 2 را به وجود آورد.

محصول فوق پیش ساز تولید فلز manganese و بسیاری دیگر از ترکیبات شیمیایی است و خاک هایی که از کمبود این ماده مغذی رنج می برند، با این ماده اصلاح می ­شوند. نمک های محصول فوق، در آب محلول صورتی رنگی ایجاد می­ کنند([Mn(H2O)6]+2). در ادامه به کاربرد ها و خواص این ماده بیشتر می پردازیم.

 خواص فیزیکی و شیمیایی

خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده را در جدول زیر می توانید مشاهده نمایید

سولفات منگنز فرمولMnSO4
جرم مولی gr/mol 151.000645
شکل ظاهریکریستال سفید
نقطه ذوب710 °C
دمای جوش850 °C

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، مثل سایر سولفات های فلزات، این ماده نیز فرم های هیدراته ی مختلفی دارد. ترکیب فوق می تواند به صورت خشک، مونو هیدرات، تترا هیدرات، پنتا هیدرات و هپتا هیدرات موجود باشد. رایج ترین نوع هیدراته ی این محصول مونو هیدرات با جذب یک مولکول آب می باشد.

در شکل زیر ساختاری کلی این ماده را می توانید مشاهده نمایید:

منگنز سولفات

اکثر ترکیبات سولفاته ی فلزی به دلیل محلول بودن در آب برای فرایند های گوناگونی از جمله تصفیه ی آب مورد استفاده قرار می گیرند( برخلاف فلوراید ها و اکسید ها که نامحلول در آب هستند). همچنین سولفات های فلزی می توانند در سلول های خورشیدی و پیل های سوختی نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

  کاربرد ها

به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی که این ماده دارد، در صنایع مختلفی همچون تولید کودهای شیمیایی، مواد افزودنی خوراکی، رنگرزی، سرامیک سازی، دارو و قارچ کش ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دلیل نقش اساسی عنصر (Mn )در بدن انسان و حیوانات (از بیماری پیروسیس در مرغ جلوگیری می کند) ، این ماده به عنوان افزودنی به غذای حیوانات و انسان نیز افزوده می شود. 

مصارف  کشاورزی:

بیشتر (Mn) دریافتی گیاهان از خاک ، در برگ ها و ساقه ی گیاهان ذخیره می شود. این عنصر همچنین فعال کننده آنزیم هایی مانند ردوکتاز بوده و در متابولیسم ازت دخالت دارد. در خاک هایی که میزان آهک در آنها بالا باشد گیاه نمی تواند این عنصر را جذب کند. مصرف نامتعادل از کودها و افزایش مواد آلی موجود در خاک کشاورزی از دیگر عواملی هستند که جذب Mn را برای گیاه محدود می کنند. این عنصر به مقدار کم مورد نیاز گیاه بوده و زیادی آن نیز سمی می باشد .

چه خاک هایی دچار کمبود این عنصر می شوند؟

ترکیبات منگنز بعد از ترکیبات آهن بیشترین فراوانی را در پوسته زمین دارند. این عنصر از عناصر واسطه می باشد و به صورت کاتیون های دو ظرفیتی(Mn2+) از خاک جذب می شود. در مناطقی که pH خاک اسیدی می باشد ( pH کمتر از 5.5) این عنصر بیشتر در دسترس گیاه قرار خواهد گرفت و در نتیجه می توان شاهد مسمومیت منگنز در گیاهان بود. در خاک های با pH بالا تر از 6.5 نیز خاک دچار کمبود این عنصر می گردد. بنابراین خاک های اسیدی را به خصوص برای رشد حبوبات، مقداری آهکی می نمایند تا از مسمومیت های حاصله از منگنز جلوگیری به عمل آید.

سولفات منگنز در کشاورزی

در خاک هایی با مواد آلی زیاد (بیش از 6 درصد) و همچنین pH ای در حدود خنثی (نزدیک به 6.5) نیز می توان کمبود این ماده را مشاهده نمود. در این نوع خاک ها به دلیل کمپلکس شدن Mn نمی توان این ماده را به صورت یونیزه شده در خاک مشاهده نمود و جذب آن توسط گیاه به صورت کاتیونی (Mn2+) با مشکل رو به رو می شود.

حتما پیش از استفاده از این کود آزمایش های خاک شناسی را انجام دهید

همچنین میکروارگانیسم های موجود در خاک می توانند این عنصر را به اشکال غیر قابل دسترس گیاه تبدیل نمایند. در نتیجه حتما پیش از استفاده از این کود خاک خود را مورد آزمایش های دقیق خاک شناسی قرار دهید و در صورت کمبود و نیاز به این عنصر، از آن استفاده نمایید.

به طور کلی این عنصر نقش ضروری در مرحله ی انتقال الکترون در طی فتوسنتز داشته و همچنین باعث تولید کلروفیل در گیاه می گردد. بنابراین اگر گیاهی با کمبود آن مواجه شود علائم کمبود به سرعت در بافت های جوان گیاه دیده می شود. کمبود این عنصر باعث زردی رگبرگ ها و توقف رشد در سر شاخه ها می شود.

خرید و فروش کود سولفات منگنز را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

گیاهان حساس به کمبود این عنصر

بسیاری از محصولات ازجمله پیاز ، چغندر ، جعفری ، کلم ، گل کلم ، گوجه فرنگی، کدو تنبل و درختان سیب ، گیلاس و مرکبات به کمبود منگنز حساس می باشند.

این کمبود بیشتر در خاک های قلیایی (pH بالا) شایع است ، به ویژه اگر آب آبیاری حاوی مقادیر زیادی بی کربنات باشد. و همچنین زمانی که از کودهای فسفاتی به مقدار زیادی استفاده می شود.

این عنصر برای تعدادی از عملکردهای گیاه از جمله سنتز کلروفیل مورد نیاز است. این عنصر تا حدی متحرک در گیاه است بنابراین علائم ممکن است برای اولین بار در جوانترین یا قدیمی ترین برگها ظاهر شود.

استفاده به عنوان کود

محصول فوق از ترکیبات (Mn) می باشد که در واقع رایج ترین کود شناخته شده برای تامین این عنصر ضروری در گیاه است (نمکی از کاتیون های منگنز (Mn+2 ) و آنیون های سولفات ( SO4+2) ).این کود در خاک هایی که قلیایی هستند و میزان pH آن بالا است، استفاده می شود. معمولا در خاک هایی با pH بالا (آهکی) به جای اسیدی نمودن خاک به آن کود مناسب می افزایند. این کود می تواند باعث افزایش فتوسنتز و در نتیجه افزایش محصولات و بازدهی در گیاه شود.

چگونگی اعمال این ماده به گیاهان

منگنز جز عناصری می باشد که گیاهان به مقدار اندکی به آن نیاز دارند و به اصطلاح آن را جز عناصر میکرو طبقه بندی می کنند. یکی از اصلی ترین دلایل رشد ضعیف در خاک بسیار اسیدی ، منگنز اضافی است. همانطور که پیش از این نیز گفته شد خاک های با pH بالاتر از 6.5 دچار کمبود این عنصر می شوند. هنگامی که خاک مورد استفاده دچار کمبود Mn شود، در گیاه علائم قابل مشاهده ای ناشی از کمبود این عنصر مشاهده می گردد. به عنوان مثال در لوبیا و سایر حبوبات مناطق زرد و یا سفید رنگی بین رگه های برگ های آن ها در اثر کمبود Mn دیده می شود وجود منگنز می تواند سبب کمک در شکسته شدن کربوهیدرات ها شود و به عنوان عامل فعال کننده ی آنزیم در خاک برای کمک در فتوسنتز گیاهان عمل نماید .

انواع 

این ماده در دو شکل خشک و محلول، به خاک اعمال می شود

نوع خشک آن به صورت گرانوله موجود می باشد و همچنین جزیی از کود های ترکیبی نیز به حساب می آید

Mnعنصری فراوان در خاک می باشد و کمبود آن به ندرت مگر در شرایطی که این ماده به گونه ای تبدیل شود که گیاه نتواند آن را جذب نماید اتفاق می افتد. این پدیده همانطور که گفته شد در خاک های قلیایی بیبشتر رخ می دهد. منگنر به سرعت می تواند به اشکال غیر قابل دسترس گیاه تبدیل شود. بنابراین توصیه می شود که در صورت امکان به صورت محلول پاشی این کود را به گیاه اعمال کنید.

وقتی قارچ کش های حاوی Mn مانند مانب ( maneb ) و مانکوزب (mancozeb) مورد استفاده قرار می گیرند ، علائم کمبود Mn در گیاه را نیز می توانند رفع نمایند

مخلوط کردن کود سولفات منگنز به صورت گرانوله با کود هایی که خاصیت اسیدی در خاک دارند (مانند مونو آمونیوم فسفات MAP ) می تواند اثر بخشی آن را در خاک بهبود ببخشد

 برای درمان و اصلاح کمبود Mn در این گیاه لازم است تا از کود های حاوی این عنصر که معروفترین آن ها کود سولفات منگنز است طبق دستور زیر به صورت گرانوله و تزریق به خاک و یا با اسپری کردن به برگ ها استفاده نمایید:

از آنجا که در استفاده از کود این ماده به روش مصرف خاکی یا اصطلاحا پخش سطحی منگنز به سرعت در دسترس گیاه نمی باشد . به همین دلیل توصیه می شود این کود به عنوان اسپری های برگ یا محلول پاشی در جایی که امکان پذیر باشد مورد استفاده قرار گیرد.

اعمال به خاک (مصرف خاکی)

 • یک هفته قبل از اعمال کود گیاه را آبیاری نمایید. رطوبت موجب می شود تا کود مورد استفاده به درستی در خاک جذب شود.
 • با توجه به دستورالعمل های مندرج بر روی ظرف و نتایج آزمایشات خاک شناسی به دست آمده مقدار کافی ای از کود را بر روی خاک به صورت یکنواخت بریزید. 
 • نتایج نشان داده که استفاده از این کود به صورت ردیفی (بدلیل اینکه تثبیت منگنز در خاک در این روش کمتر می باشد) نسبت به پخش سطحی کارایی موثرتری دارد.  
 • در خاک های آهکی بدلیل کمبود منگنز میزان 50 تا 100 کیلو گرم در هکتار به صورت پخش سطحی و 15 تا 30 کیلو گرم در هکتار به صورت ردیفی مصرف شود.
 • در صورت استفاده به صورت پخش سطحی با استفاده از یک چنگک کود را با خاک مخلوط نمایید. سپس سطح خاک را آبیاری نمایید تا Mn اعمال شده به اعماق خاک نیز نفوذ نماید

اسپری کردن (محلول پاشی)

 • گیاه خود را هفته ی قبل از اعمال اسپری آبیاری نمایید.
 • با توجه به دستور العمل های لازم مقدار کافی از کود فوق الذکر را با آب مخلوط نمایید و به ظرف اسپری کننده ی خود انتقال نمایید. مخزن را به خوبی تکان دهید تا محلول حاصله یکنواخت شود.
 • محلول مورد نظر را اسپری نمایید و مطمئن شوید که محلول را به بالا و پایین برگ ها، ساقه ها و بالای خاک به خوبی اعمال نموده اید. بعد از اینکه محلول پاشی به اتمام رسید شاهد چکه کردن محلول از گیاه خود خواهید بود.
 • برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب این کار را 2 الی سه مرتبه تکرار نمایید. قبل از تکرار هر فرایند محلول پاشی، باید حدود 3 هفته صبر نمایید. اگر بعد از اعمال اسپری به گیاه باران بارید، کود اعمالی شسته خواهد شد در نتیجه فرایند فوق مجددا باید تکرار شود.

استفاده از این ماده در درخت های نخل

درختان نخل نسبت به کمبود عناصر اصلی ای مانند نیتروژن و عناصر جزیی مانند منگنز حساس می باشند. استفاده کود سولفات منگنز برای رفع کمبود عنصر Mn موجود در خاک بهترین گزینه می باشد. معمولا برای این درختان به صورت زیر از این کود استفاده می نمایند:

نخل های کوچک: 1 الی ½ پوند برای هر درخت

متوسط: 1الی 3 پوند برای هر درخت

بزرگ: 3 تا 6 پوند برای هر درخت

پیشنهاد می شود هر 4 الی 6 هفته یک بار از این کود استفاده کنید. با این حال اگر پیشرفتی مشاهده نکردید کود دهی را هر 2 هفته یک بار تکرار نمایید.

سایر کود های حاوی منگنز :

در جدول زیر می توانید سایر کود های حاوی این عنصر و مقدار Mn موجود در آن ها را مشاهده نمایید:

انواع کود های حاوی منگنز

MnEDTA و MNSO4.3H2O رایج ترین کود های مورد استفاده برای کمبود Mn به حساب می آیند این دو ماده محلول در آب نیز می باشند و می توانند به صورت محلول پاشی به شاخ و برگ ها نیز اعمال شوند. با این وجود در اعمال این مواد به خاک محصول فوق بسیار موثر تر از MnEDTA عمل می نماید.

پزشکی

علاوه بر خواص مهمی که محصول فوق برای گیاهان دارد، مصرف آن برای انسان ها نیز در درمان بیماری ها می تواند مفید واقع شود. این عنصر در بدن نقشی مهم در متابولیسم استخوان ها دارد و به بهبود ساختار استخوان ها کمک می کند. علاوه بر این، این ماده به عنوان یک آنزیم عمل کرده و در فعالیت های متابولیکی بدن نقش مفیدی دارد. تنظیم میزان قند، جلوگیری از بیماری و کاهش التهاب، بهبود و درمان سندروم علائم پیش از قاعدگی (PMS)، جلوگیری از تشنج صرع، کمک به سلامت تیروئید و افزایش جذب ویتامین از جمله کارکردهای منگنز در بدن انسان هستند.

سولفات منگنز

بهبود پوکی استخوان، درمان کم خونی و درمان سندرم علائم پیش از قاعدگی از جمله مواردی هستند که در آنها منگنز سولفات به صورت دارویی تجویز می شوند. 

 • کمبود این ماده به ندرت اتفاق می افتد اما در صورتی که علائم کمبود این عنصر در شما هویدا شود پزشک برای شما مکمل های حاوی این عنصر را به صورت قرص و یا وریدی تجویز می نماید.
 • نبود این عنصر می تواند سبب کاهش گلوکز، اختلالات رشدی، تغییر در متابولیسم کربوهیدرات ها و چربی ،ناهنجاری های اسکلتی یا استخوانی و ناباروری شود.
 • مصرف بی رویه ی این ترکیب نیز می تواند مسمومیت هایی به وجود آورد. زیرا جذب این ماده با عناصری مانند آهن در رقابت است. در نتیجه از مصرف خود سرانه ی مکمل های حاوی این ترکیب خود داری نمایید.

مقدار مورد نیاز این عنصر برای بدن:

منگنز در میتوکندری سلول ها متمرکز است و اغلب در سلول های استخوانی ، کبد ، لوزالمعده و کلیه یافت می شود. هر چه سطح این عنصر پایین تر  بیاید ، بدن شما با کار آیی بیشتری آن را جذب می کند.

منگنز برای رشد و نمو طبیعی بدن مهم است. کمبود این عنصر به راحتی از طریق رژیم غذایی از طریق مصرف گیاهان و غلات برطرف می شود با این حال در برخی افراد پزشک مکمل های حاوی این ترکیب را تجویز می نماید.

در جدول زیر می توانید مقادیر مورد نیاز به این عنصر را در سنین مختلف مشاهده نمایید:

سنمقدار مورد نیاز (میلی گرم در روز )
آقایان با 14 تا 18 سال سن2.2 میلی گرم
خانم ها با 9 تا 18 سال سن1.6 میلی گرم
آقایان با سن 19 سال به بالا2.3 میلی گرم
خانم ها با سن 19 سال به بالا1.8 میلی گرم
خانم های باردار 2 میلی گرم

چه مواد غذایی حاوی این عنصر هستند؟

این عنصر در مقادیر کم برای بدن مورد نیاز است و در اغلب افراد کمبود این عنصر از طریق مصرف مواد غذایی برای بدن جبران می گردد در جدول زیر محصولات حاوی این عنصر را می توانید مشاهده کنید:

نام مادهمقدار
جوانه گندم (1/4 لیوان)8.86 mg
آرد گندم کامل (1 لیوان)4.56 mg
اسفناج پخته شده 1 لیوان0.84 mg
آوواکادو 1 عدد متوسط0.42 mg

اما ضرورت استفاده از منگنز در رژیم غذایی چیست؟

1-بهبود سلامت استخوان ها:

این عنصر می تواند سلامت استخوان ها را در هنگامی که با سایر مواد مغذی همراه می شود بهبود ببخشد.هنگام ترکیب شدن این عنصر با روی، مس، کلسیم سبب حفظ تراکم معدنی موجود در استخوان می شود و همین امر سلامت استخوان ها را بهبود می بخشد.

طبق مطالعات صورت گرفته 50 درصد از خانم های یائسه و 25 درصد از مردان با رنج سنی بالاتر از 50 سال از پوکی استخوان و مشکلات شکستگی استخوان ناشی از آن رنج می برند. همین تحقیقات ثابت می کند که مصرف منگنز با کلسیم ، روی و مس احتمال پوکی استخوان را تا حدود زیادی در زنان مسن کاهش می دهد. مطالعات صورت پذیزفته بر روی زنان با استخوان های ضعیف تر نیز نشان داد که مصرف این عناصر با ویتامین D و منیزیم  می تواند سبب تقویت استخوان ها شود.

با این حال به خاطر آنکه کلسیم و ویتامین D نیز نقش مشابهی دارند نقش این عنصر در سلامت استخوان ها همچنان در حال برررسی است.

2- آنتی اکسیدان قوی و خطر کاهش بیماری:

این عنصر یکی از اجزای تشکیل دهنده ی آنزیم آنتی اکسیدان سوپراکسید دیسموتاز SOD می باشد. این آنزیم قطعا یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان های موجود در بدن انسان به شمار می آید. آنتی اکسیدان ها ، بدن شما را در برابر رادیکال های آزادی که می توانند به سلول های بدن آسیب برسانند محافظت می نماید. برخی تحقیقات نشان می دهد که رادیکال های آزاد می تواند منجر به پیری، بیماری های قلبی و یا سرطان شود.

SOD می تواند با تبدیل سوپر اکسید (یکی از خطرناکترین رادیکال های آزاد مضر برای بدن) به مولکول های کوچکتری که به بدن آسیب وارد نمی کنند میزان خطرات این رادیکال های آزاد را کم نماید.

در طی مطالعاتی که از 42 مرد صورت پذیرفت نشان می دهد که سطح پایین SOD و مقدار پایین آنتی اکسیدان های موجود می تواند تاثیر به سزایی  (حتی بیشتر از سطح کلسترول و یا تری گلیسیرید ها )در بیماری های قلبی داشته باشد.

از آنجایی که Mn  در SOD نقش دارد می تواند تاثیر ویژه ای بر جلوگیری از این بیماری ها داشته باشد.

 

سولفات منگنز
تصویر پودر سولفات منگنز

 

3-کاهش التهاب

این عنصر به دلیل نقشی که در SOD دارد به خصوص زمانی که با گلوکوزامین و کندرویتین ترکیب می شود می تواند موجب کاهش التهاب و کاهش درد های ناشی از آرتروز شود.

تحقیقات میزان اثر بخشی SOD را بر کاهش التهاب به اثبات رسانده است.

استئوآرتریت یکی از بیماری های مفاصل می باشد که می تواند سبب از بین رفتن غضروف و درد مفاصل شود. سینوویتیس که التهاب غشای داخل مفصا است، عامل اصلی محرک استئوآرتریت به شمار می رود.

در یک مطالعه که از 93 فرد مبتلا به استئوآرتریت صورت پذیرفت ، در 52% از آن ها بهبود علائم بعد از 4 الی 6 ماه پس از مکمل منگنز ، گلوکوزامین و کندرویتین گزارش گردید

مطالعه ی دیگری که درطی 16 هفته در مردان مبتلا به درد مزمن و بیماری دژنراتیو صورت پذیرفت کاهش التهاب به ویژه در زانوها مشاهده گردید.

4- تنظیم قند خون

از آنجایی که مقدار غلظت این عنصر در لوزالمعده زیاد است این ماده می تواند در میزان تولید انسولین نقش داشته باشد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که در افراد دیابتی میزان آنتی اکسیدان منگنز سوپراکسید دیسموتاز (MnSOD) پایین می باشد که همین امر توانسته است مشکلات پدید آمدن قند خون را با میزان کاهش منگنز در خون پیوند دهد.

5-ارتباط با تشنج و سکته مغزی

این عنصر یک عامل گشادکننده عروق می باشد  و با بزرگ شدن رگ ها خونی، خون را به بافت هایی مانند مغز منتقل می کند. سطح کافی منگنز در بدن ممکن است بتواند به افزایش جریان خون و کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند سکته مغزی و صرع کمک کند. مطالعات نشان می دهد که سطح این عنصر در افراد دارای تشنج می تواند بیشتر باشد. با این حال همچنان مشخص نیست که آیا سطح پایین این عنصر منجر به صرع می گردد و یا تشنج و صرع موجب کاهش Mn بدن می شود.

6- متابولیسم مواد مغذی

این عنصر به فعال کردن بسیاری از آنزیم ها در متابولیسم کمک می کند و در انواع فرآیندهای شیمیایی در بدن نقش دارد. به طور کلی این عنصر می تواند به هضم و استفاده از پروتئین و اسیدهای آمینه و همچنین متابولیسم کلسترول و کربوهیدرات ها کمک می کند. این عنصر به بدن شما کمک می کند تا از تعدادی ویتامین مانند کولین ، تیامین و ویتامین های C و E استفاده کند و عملکرد مناسب کبد را بهبود می بخشد.

7- کاهش علائم PMS در خانم ها

بسیاری از خانم ها در طی چرخه ی قائدگی خود شامل اضطراب ، گرفتگی ، درد ، افسردگی و… می شوند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف منگنز و کلسیم ممکن است به بهبود علائم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند.

یک مطالعه کوچک در 10 زن نشان داد که افرادی که سطح منگنز پایینی در خون دارند ، در دوره قبل از قاعدگی ، درد و علائم مربوط به خلق و خوی بیشتری در آن ها دیده می شود. با این حال مطالعات همچنان ادامه دارد که آیا کاهش علائم PMS به دلیل مصرف Mn یا کلسیم و یا ترکیب این دو عنصر است.

9-سلامت تیروئید:

این ماده در تولید تیروکسین نقش دارد. تیروکسین یک هورمون مهم است که بر روی تیروئید اثر ویژه ای دارد. تیروکسین موجب حفظ اشتها ، متابولیسم ، وزن و … می شود. در نتیجه کمبود Mn می تواند سبب کم کاری تیروئید و در نتیجه افزایش وزن و نامتعادل سازی هورمون ها شود.

ایمنی استفاده و MSDS

خوردن این ماده منجر به التهاب دستگاه گوارش و اسهال و استفراغ می­ گردد. تنفس این ماده موجب التهابات دستگاه تنفسی شده و همین طور تماس این ماده با چشم باعث تحریک چشم و سوزش آن می­ گردد.

انواع:

در حال حاضر سولفات منگنز ایرانی، چینی و زنجان در بازار عرضه می گردد و از کیفیت مناسبی برخوردار می باشند. جهت خرید و فروش این محصول با ما در ارتباط باشید.

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *