منگنز سولفات
سولفات منگنز | خرید و فروش سولفات منگنزReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

سولفات منگنز ترکیبی غیر آلی و معدنی است که شکل ظاهری آن بصورت جامد و به رنگ سفید می باشد. انواع هیدراته ی این ترکیب که مونو هیدرات رایج ترین آن است به رنگ صورتی کم رنگ یافت می گردد. این ترکیب به سرعت در آب حل می شود اما هنگامی که دما از 24 °C بالاتر می رود میزان حلالیت آن در آب کم خواهد شد. جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین خرید فروش سولفات منگنز  ایرانی و چینی و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش سولفات منگنز:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سولفات منگنز:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش مواد شیمیایی و ثبت سفارش این محصول می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:سولفات منگنز

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 98.05% و محلول درآب

$ قیمت سولفات منگنز چینی: 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      09198991006
                 09198991007
                 09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 برگه آنالیز نمونه محصول

pdf

سولفات منگنز چیست؟

منگنز دارای نماد شیمیایی Mn و عدد اتمی 25 ، فلزی متعلق به گروه 7 در جدول تناوبی است. این عنصر در ترکیب با سولفات می تواند منگنز سولفات با عدد اکسایش 2 را به وجود آورد.

محصول فوق پیش ساز تولید فلز manganese و بسیاری دیگر از ترکیبات شیمیایی است و خاک هایی که از کمبود این ماده مغذی رنج می برند، با این ماده اصلاح می ­شوند. نمک های منگنز سولفات، در آب محلول صورتی رنگی ایجاد می­ کنند([Mn(H2O)6]+2). در ادامه به کاربرد ها و خواص این ماده بیشتر می پردازیم.

سولفات منگنز

 خواص فیزیکی و شیمیایی

خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده را در جدول زیر می توانید مشاهده نمایید

سولفات منگنز فرمولMnO4S
جرم مولی gr/mol 151.000645
شکل ظاهریکریستال سفید
نقطه ذوب710 °C
دمای جوش850 °C

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، مثل سایر سولفات های فلزات، این ماده نیز فرم های هیدراته ی مختلفی دارد. ترکیب فوق می تواند به صورت خشک، مونو هیدرات، تترا هیدرات، پنتا هیدرات و هپتا هیدرات موجود باشد. رایج ترین نوع هیدراته ی این محصول مونو هیدرات با جذب یک مولکول آب می باشد.

در شکل زیر ساختاری کلی این ماده را می توانید مشاهده نمایید:

منگنز سولفات

اکثر ترکیبات سولفاته ی فلزی به دلیل محلول بودن در آب برای فرایند های گوناگونی از جمله تصفیه ی آب مورد استفاده قرار می گیرند( برخلاف فلوراید ها و اکسید ها که نامحلول در آب هستند). همچنین سولفات های فلزی می توانند در سلول های خورشیدی و پیل های سوختی نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

  کاربردها

به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی که این ماده دارد، در صنایع مختلفی همچون تولید کودهای شیمیایی، مواد افزودنی خوراکی، رنگرزی، سرامیک سازی، دارو و قارچ کش ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دلیل نقش اساسی عنصر (Mn )در بدن انسان و حیوانات (از بیماری پیروسیس در مرغ جلوگیری می کند) ، این ماده به عنوان افزودنی به غذای حیوانات و انسان نیز افزوده می شود. 

 

مصارف  کشاورزی:

بیشتر (Mn) دریافتی گیاهان از خاک ، در برگ ها و ساقه ی گیاهان ذخیره می شود. این عنصر همچنین فعال کننده آنزیم هایی مانند ردوکتاز بوده و در متابولیسم ازت دخالت دارد. در خاک هایی که میزان آهک در آنها بالا باشد گیاه نمی تواند این عنصر را جذب کند. مصرف نامتعادل از کودها و افزایش مواد آلی موجود در خاک کشاورزی از دیگر عواملی هستند که جذب Mn را برای گیاه محدود می کنند. این عنصر به مقدار کم مورد نیاز گیاه بوده و زیادی آن نیز سمی می باشد .

چه خاک هایی دچار کمبود این عنصر می شوند؟

ترکیبات منگنز (Mn) بعد از ترکیبات آهن بیشترین فراوانی را در پوسته زمین دارند. این عنصر از عناصر واسطه می باشد و به صورت کاتیون های دو ظرفیتی(Mn2+) از خاک جذب می شود. در مناطقی که pH خاک اسیدی می باشد ( pH کمتر از 5.5) این عنصر بیشتر در دسترس گیاه قرار خواهد گرفت و در نتیجه می توان شاهد مسمومیت منگنز در گیاهان بود. در خاک های با pH بالا تر از 6.5 نیز خاک دچار کمبود این عنصر می گردد. بنابراین خاک های اسیدی را به خصوص برای رشد حبوبات، مقداری آهکی می نمایند تا از مسمومیت های حاصله از منگنز جلوگیری به عمل آید.

سولفات منگنز در کشاورزی

در خاک هایی با مواد آلی زیاد (بیش از 6 درصد) و همچنین pH ای در حدود خنثی (نزدیک به 6.5) نیز می توان کمبود این ماده را مشاهده نمود. در این نوع خاک ها به دلیل کمپلکس شدن Mn نمی توان این ماده را به صورت یونیزه شده در خاک مشاهده نمود و جذب آن توسط گیاه به صورت کاتیونی (Mn2+) با مشکل رو به رو خواهد شد.

همچنین میکروارگانیسم های موجود در خاک می توانند Mn را به اشکال غیر قابل دسترس گیاه تبدیل نمایند. در نتیجه حتما پیش از استفاده از این کود خاک خود را مود آزمایش های دقیق خاک شناسی قرار دهید و در صورت کمبود و نیاز به این عنصر، از آن استفاده نمایید.

به طور کلی Mn نقش ضروری در مرحله ی انتقال الکترون در طی فتوسنتز داشته و همچنین باعث تولید کلروفیل در گیاه می گردد. بنابراین اگر گیاهی با کمبود آن مواجه شود علائمش به سرعت در بافت های جوان گیاه دیده می شود. کمبود این عنصر باعث زردی رگبرگ ها و توقف رشد در سر شاخه ها می شود.

استفاده به عنوان کود

سولفات منگنز از ترکیبات (Mn) می باشد که در واقع رایج ترین کود شناخته شده برای تامین این عنصر ضروری در گیاه است (نمکی از کاتیون های منگنز (Mn+2 ) و آنیون های سولفات ( SO4+2) ).این کود در خاک هایی که قلیایی هستند و میزان pH آن بالا است، استفاده می شود. معمولا در خاک هایی با pH بالا (آهکی) به جای اسیدی نمودن خاک به آن کود مناسب می افزایند. این کود می تواند باعث افزایش فتوسنتز و در نتیجه افزایش محصولات و بازدهی در گیاه شود.

چگونگی اعمال منگنز سولفات به گیاهان

منگنز جز عناصری می باشد که گیاهان به مقدار اندکی به آن نیاز دارند و به اصطلاح آن را جز عناصر میکرو طبقه بندی می کنند. همانطور که پیش از این نیز گفته شد خاک های با pH بالاتر از 6.5 دچار کمبود این عنصر می شوند. هنگامی که خاک مورد استفاده دچار کمبود Mnشود، در گیاه علائم قابل مشاهده ای ناشی از کمبود این عنصر مشاهده می گردد. به عنوان مثال در لوبیا و سایر حبوبات مناطق زرد و یا سفید رنگی بین رگه های برگ های آن ها در اثر کمبود Mn دیده می شود وجود منگنز می تواند سبب کمک در شکسته شدن کربوهیدرات ها شود و به عنوان عامل فعال کننده ی آنزیم در خاک برای کمک در فتوسنتز گیاهان عمل نماید .

انواع Manganese Sulfate

این ماده در دو نوع خشک و محلول به خاک اعمال می شود

نوع خشک آن به صورت گرانوله موجود می باشد و همچنین جزیی از کود های ترکیبی نیز به حساب می آید

Mnعنصری فراوان در خاک می باشد و کمبود آن به ندرت مگر در شرایطی که این ماده به گونه ای تبدیل شود که گیاه نتواند آن را جذب نماید اتفاق می افتد. این پدیده همانطور که گفته شد در خاک های قلیایی بیبشتر رخ می دهد. منگنر به سرعت می تواند به اشکال غیر قابل دسترس گیاه تبدیل شود. بنابراین توصیه می شود که در صورت امکان به صورت محلول پاشی این کود را به گیاه اعمال کنید.

وقتی قارچ کش های حاوی Mn مانند مانب ( maneb ) و مانکوزب (mancozeb) مورد استفاده قرار می گیرند ، علائم کمبود Mn در گیاه را نیز می توانند رفع نمایند

مخلوط کردن این ماده به صورت گرانوله با کود هایی که خاصیت اسیدی در خاک دارند (مانند مونو آمونیوم فسفات MAP ) می تواند اثر بخشی این کود را در خاک بهبود ببخشد

 برای درمان و اصلاح کمبود Mn در این گیاه لازم است تا از کود های حاوی این عنصر که معروفترین آن ها سولفات منگنز است طبق دستور زیر به صورت گرانوله و تزریق به خاک و یا با اسپری کردن به برگ ها استفاده نمایید:

اعمال به خاک

  • به گیاه خود یک هفته قبل از اعمال کود آب دهید. رطوبت موجب می شود تا کود مورد استفاده به درستی در خاک جذب شود.
  • با توجه به دستورالعمل های مندرج بر روی ظرف و نتایج آزمایشات خاک شناسی به دست آمده مقدار کافی ای از کود را بر روی خاک به صورت یکنواخت بریزید. معمولا در مزارع از 1/3 کاپ و یا 2/3 کاپ در هر 100 فوت مربع استفاده می شود
  • با استفاده از یک چنگک کود را با خاک مخلوط نمایید. سپس سطح خاک را آبیاری نمایید تا Mn اعمال شده به اعماق خاک نیز نفوذ نماید

اسپری کردن

  • گیاه خود را هفته ی قبل از اعمال اسپری آبیاری نمایید
  • با توجه به دستور العمل های لازم مقدار کافی از کود فوق الذکر را با آب مخلوط نمایید و به ظرف اسپری کننده ی خود انتقال نمایید. مخزن را به خوبی تکان دهید تا محلول حاصله یکنواخت شود.
  • محلول مورد نظر را اسپری نمایید و مطمئن شوید که محلول را به بالا و پایین برگ ها، ساقه ها و بالای خاک به خوبی اعمال نموده اید. بعد از اینکه محلول پاشی به اتمام رسید شاهد چکه کردن محلول از گیاه خود خواهید بود.
  • برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب این کار را 2 الی سه مرتبه تکرار نمایید. قبل از تکرار هر فرایند محلول پاشی، باید حدود 3 هفته صبر نمایید. اگر بعد از اعمال اسپری به گیاه باران بارید، کود اعمالی شسته خواهد شد در نتیجه فرایند فوق مجددا باید تکرار شود.

استفاده از این ماده در درخت های نخل

درختان نخل نسبت به کمبود عناصر اصلی ای مانند نیتروژن و عناصر جزیی مانند منگنز حساس می باشند. استفاده از این کود برای رفع کمبود عنصر Mn موجود در خاک بهترین گزینه می باشد. معمولا برای این درختان به صورت زیر از این کود استفاده می نمایند:

نخل های کوچک: 1 الی ½ پوند برای هر درخت

متوسط: 1الی 3 پوند برای هر درخت

بزرگ: 3 تا 6 پوند برای هر درخت

پیشنهاد می شود هر 4 الی 6 هفته یک بار از این کود استفاده کنید. با این حال اگر پیشرفتی مشاهده نکردید کود دهی را هر 2 هفته یک بار تکرار نمایید.

سایر کود های حاوی منگنز :

در جدول زیر می توانید سایر کود های حاوی این عنصر و مقدار Mn موجود در آن ها را مشاهده نمایید:

انواع کود های حاوی منگنز

MnEDTA و MNSO4.3H2O رایج ترین کود های مورد استفاده برای کمبود Mn به حساب می آیند این دو ماده محلول در آب نیز می باشند و می توانند به صورت محلول پاشی به شاخ و برگ ها نیز اعمال شوند. با این وجود در اعمال این مواد به خاک MnSO4 بسیار موثر تر از MnEDTA عمل می نماید.

پزشکی

علاوه بر خواص مهمی که سولفات منگنز برای گیاهان دارد، مصرف آن برای انسان ها نیز در درمان بیماری ها می تواند مفید واقع شود. عنصر منگنز در بدن نقشی مهم در متابولیسم استخوان ها دارد و به بهبود ساختار استخوان ها کمک می کند. علاوه بر این، این ماده به عنوان یک آنزیم عمل کرده و در فعالیت های متابولیکی بدن نقش مفیدی دارد. تنظیم میزان قند، جلوگیری از بیماری و کاهش التهاب، بهبود و درمان سندروم علائم پیش از قاعدگی (PMS)، جلوگیری از تشنج صرع، کمک به سلامت تیروئید و افزایش جذب ویتامین از جمله کارکردهای منگنز در بدن انسان هستند.

 

سولفات منگنز

بهبود پوکی استخوان، درمان کم خونی و درمان سندرم علائم پیش از قاعدگی از جمله مواردی هستند که در آنها منگنز سولفات به صورت دارویی تجویز می شوند. 

ایمنی استفاده و MSDS

خوردن این ماده منجر به التهاب دستگاه گوارش و اسهال و استفراغ می­گردد. تنفس این ماده موجب التهابات دستگاه تنفسی شده و همین طور تماس این ماده با چشم باعث تحریک چشم و سوزش آن می­ گردد.

انواع:

در حال حاضر سولفات منگنز ایرانی، چینی و زنجان در بازار عرضه می گردد و از کیفیت مناسبی برخوردار می باشند. جهت خرید و فروش این محصول با ما در ارتباط باشید.

 مطالب مرتبط :

تعیین درصد خلوص این محصول را در این صفحه می توانید مشاهده کنید. 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *