سولفات منگنز

سولفات منگنز ماده ی شیمیایی مهمی است که در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به بررسی روش تولید، خواص فیزیکی و کاربردهای این ماده در صنعت بیشتر می پردازیم. مجموعه مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان این ماده شیمیایی، در خرید سولفات منگنز ، فروش و خرید کود آن و همچنین استعلام قیمت در کوتاهترین زمان ممکن، کنار شما خواهد بود.

 

اطلاعات محصول

تولید کننده: چین با خلوص 99%

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

تماس با واحد فروش 021-77641136

021- 74926

آنالیز محصولآنالیز سدیم کربنات
واتساپ09198991006 – 8

فروش و خرید سولفات منگنز:

افتخار مجموعه ما تامین به موقع مواد اولیه شیمیایی مورد نیاز صنایع  در کوتاهترین زمان ممکن با بهترین کیفیت و قیمت می باشد،بنابراین تنها کافیست از روش های زیر برای ثبت سفارش با ما در ارتباط باشید:

قیمت سولفات منگنز :

برای استعلام  قیمت، علاوه بر راه های ذکر شده بالا می توانید از طریق پیام رسان تلگرام به آی دی  mbkchemical@ و واتس آپ با همکاران ما در تماس باشید.

 

خواص فیزیکی و شیمیایی

این ماده در گروه ترکیبات معدنی قرار می گیرد،که از سنگ معدن منگنز در معادن به دست می آید، ظاهر آن به صورت بلورهای ساختار یافته سفید رنگ بوده و مانند سایر نمک ها به خوبی در آب حل می شود. 

خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده در جدول زیر قابل مشاهده است:

فرمول سولفات منگنزMnSO4
جرم مولی gr/mol 151.000645
شکل ظاهریبلور سفید
نقطه ذوب710°C 
دمای جوش850°C 

بیشترین میزان انحلال پذیری آن در آب و در دمای اتاق انجام می شود. این ماده در انواع هیدراته (مونوهیدرات، تتراهیدرات و پنتا هیدرات) به رنگ صورتی کمرنگ در می آید.

ساختار این ماده شیمیایی نیز به صورت زیر است :

منگنز سولفات

روش تولید :

روش تولید سولفات منگنز از طریق واکنش سنگ معدن منگنز با سولفوریک اسید در دمای 200 تا 220 درجه سانتی گراد واکنش می دهند که در نتیجه آن سولفات منگنز تولید می شود،سپس برای افزایش میزان تبدیل سنگ معدن منگنز به سولفات منگنز به مدت 90 دقیقه در دمای 500 درجه سانتی گراد حرارت می بیند تا تبدیل کامل شده خلوص محصول حاصل افزایش یافته و از همه گاز سولفور برای تبدیل استفاده شود 

.  کاربرد ها

همانطور که پیشتر بیان شد شاید بتوان عمده ترین مصرف این ماده شیمیایی را بتوان همچون سولفات روی و سولفات مس در صنعت را در تولید کودهای شیمیایی حاوی Mn مورد استفاده درکشاورزی دانستعلاوه بر این در ساخت سرامیک، رنگرزی،صنایع پزشکی و به عنوان  مکمل خوراک دامها نیز استفاده می شود.

مصارف  کشاورزی:

بخش قابل توجهی از این ماده ، در برگ ها و ساقه ی گیاهان ذخیره می شود. این عنصر همچنین فعال کننده آنزیم هایی مانند ردوکتاز بوده و در متابولیسم ازت دخالت دارد. مصرف انواع کود های شیمیایی بدون در نظر گرفتن ویژگی های خاک نظیر کاهش اسیدیته و افزایش آهک آن می تواند میزان جذب منگنز از طریق ریشه را محدود کند، گرچه نباید فراموش کرد استفاده بیش از اندازه از کودهای حاوی این ماده می تواند سبب مسمومیت گیاه شود.

 

آزمایش های خاک شناسی را فراموش نکنید!

برای دانستن اینکه خاک به چه مواد مغذی احتیاج دارد همواره آزمایش های ذکر شده توصیه می شود،حصول بهترین نتیجه در کشاورزی زمانی ممکن است که بعد از آگاهی از بسترهای مورد نیاز رشد گیاه، بدانیم خاک مورد نظر در کدامیک از مواد مغذی غنی بوده و نیاز به چه مواد دیگری دارد تا بتوانیم از طریق  استفاده از کود های شیمیایی بدون آسیب به گیاه رشد آن را تسریع کنیم،این آزمایشات نتایج خوبی از عناصر موجود در خاک،میزان اسیدیته آن و … می دهند که پارامتر های موثر در انتخاب کود شیمیایی و میزان استفاده از آن می باشد.

کمبود این عنصر در چه خاک هایی بیشتر است؟

ترکیبات منگنز بعد از ترکیبات آهن بیشترین فراوانی را در پوسته زمین دارند. این عنصر از عناصر واسطه می باشد و به صورت کاتیون های دو ظرفیتی(Mn2+) از خاک جذب می شود.هر قدر میزان اسیدی بودن خاک بیشتر باشد جذب این ماده شیمیایی توسط گیاه بیشتر می شود بنابراین نیاز به کودهای حاوی منگنز نیز وجود ندارد ( pH کمتر از 5.5) و می توان میزان برای جلوگیری از جذب بیش از حد به خاک آهک اضافه کرد.در مواردی که میزان PH بیشتر از 7 باشد به دلیل جذب پایین این ماده افزودن کودهای شیمیایی حاوی منگنز لزوم بیشتری دارد. 

به خاطر داشته باشید از آنجایی که Mn جزو عناصر میکرو طبقه بندی می شود و عمدتا به میزان زیادی در خاک وجود دارد ؛ بنابراین اهمیت ازدیاد آن به عنوان عامل مسمومیت گیاه در خاک بیش از کمبود آن است.

سولفات منگنز در کشاورزی

نشانه های کمبود این عنصر در خاک چیست ؟

به طور کلی این عنصر نقش ضروری در مرحله ی انتقال الکترون در طی فتوسنتز داشته و همچنین باعث تولید کلروفیل در گیاه می گردد. بنابراین علائم کمبود آن به سرعت در بافت های جوان گیاه دیده می شود. که شامل زردی رگبرگ ها و توقف رشد در سر شاخه ها می باشد.ه عنوان مثال در لوبیا و سایر حبوبات مناطق زرد و یا سفید رنگی بین رگه های برگ های آن ها در اثر کمبود Mn دیده می شود

گیاهان حساس به کمبود این عنصر

بسیاری از محصولات ازجمله پیاز ، چغندر ، جعفری ، کلم ، گل کلم ، گوجه فرنگی، کدو تنبل و درختان سیب ، گیلاس و مرکبات به کمبود منگنز حساس می باشند.

روش های اضافه کردن منگنز به خاک

این ماده در دو شکل خشک و محلول، به خاک اعمال می شود

در انواع خشک به صورت گرانول موجود بوده و جزیی از کود های ترکیبی نیز به حساب می آید و استفاده از آن به صورت تزریق به خاک انجام می شود،البته دسترسی گیاه به منگنز در این حالت آهسته بوده به همین دلیل عمدتا پیشنهاد می شود از روش دوم یعنی محلول پاشی استفاده گردد.مخلوط کردن کود سولفات منگنز به صورت گرانوله با کود هایی که خاصیت اسیدی در خاک دارند (مانند مونو آمونیوم فسفات MAP ) باعث بهبود اثر بخشی آن می شود.

در روش دوم  این عنصر این کود به صورت محلول پاشی یا با اسپری روی برگ ها در اختیار گیاه قرار می گیرد.

 به خاطر داشته باشید استفاده از  قارچ کش های حاوی Mn مانند مانب ( maneb ) و مانکوزب (mancozeb) نیز علاوه بر کنترل قارچ ها و دفع سایر آفات می توانند علائم کمبود این عنصر در گیاهان را برطرف کنند.

 

در ادامه نحوه مصرف کود سولفات منگنز در هر دو روش ذکر شده توضیح داده می شود :

اعمال به خاک (مصرف خاکی)

 • یک هفته قبل از اعمال کود گیاه را آبیاری نمایید. رطوبت موجب می شود تا کود مورد استفاده به درستی در خاک جذب شود.
 • با توجه به دستورالعمل های مندرج بر روی ظرف و نتایج آزمایشات خاک شناسی به دست آمده مقدار کافی ای از کود را بر روی خاک به صورت یکنواخت بریزید. 
 • نتایج نشان داده که استفاده از این کود به صورت ردیفی (بدلیل اینکه تثبیت منگنز در خاک در این روش کمتر می باشد) نسبت به پخش سطحی کارایی موثرتری دارد.  
 • در مواردی که میزان آهک خاک زیاد باشد مقدار 50 تا 100 کیلو گرم در هکتار به صورت پخش سطحی و 15 تا 30 کیلو گرم در هکتار به صورت ردیفی مصرف شود.
 • در صورت استفاده به صورت پخش سطحی با استفاده از یک چنگک کود را با خاک مخلوط نمایید. سپس سطح خاک را آبیاری نمایید تا Mn اعمال شده به اعماق خاک نیز نفوذ نماید.

اسپری کردن (محلول پاشی)

 • گیاه را هفته ی قبل از اعمال اسپری آبیاری نمایید.
 • با توجه به دستور العمل های لازم مقدار کافی از کود فوق الذکر را با آب مخلوط نمایید و به ظرف اسپری کننده ی خود منتقل نمایید. مخزن را به خوبی تکان دهید تا محلول  یکنواخت شود.
 • محلول مورد نظر را اسپری نمایید و مطمئن شوید که به بالا و پایین برگ ها، ساقه ها و بالای خاک به خوبی اعمال شود.
 • برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب این کار را 2 الی سه مرتبه تکرار نمایید. قبل از تکرار هر فرایند محلول پاشی، سه هفته زمان لازم است. در صورت بارش باران، به دلیل شسته شدن محلول ذکر شده،مراحل را مجددا تکرار نمایید

استفاده از این ماده در درخت های نخل

درختان نخل نسبت به کمبود عناصر اصلی ای مانند نیتروژن و عناصر جزیی مانند منگنز حساس می باشند. استفاده کود این ماده برای رفع کمبود عنصر Mn موجود در خاک بهترین گزینه می باشد. میزان مصرف این کود برای درختان مذکور به صورت زیر می باشد

نخل های کوچک: 1 الی ½ پوند برای هر درخت

متوسط: 1الی 3 پوند برای هر درخت

بزرگ: 3 تا 6 پوند برای هر درخت

پیشنهاد می شود هر 4 الی 6 هفته یک بار از این کود استفاده کنید. در صورت عدم مشاهده علائم بهبود دوره زمانی را به دو هفته یکبار کاهش دهید

سایر کود های حاوی منگنز :

به جز کود سولفات منگنز کودهای دیگری نیز حاوی این عنصر هستند که در جدول زیر آنها را مشاهده می نمایید:

انواع کود های حاوی منگنز

MnEDTA و MNSO4.3H2O از جمله کودهایی هستند که با وجود انحلال در آب و امکان استفاده در محلول پاشی، برای جبران کمبود Mn خاک در مواردی که روش تزریق به خاک مد نظر باشد استفاده می شوند و اثر بخشی مناسبی دارند.

 

برای خریدسولفات منگنز با مجموعه ما در تماس باشید

 

خرید سولفات منگنز در موسسه مبتکران شیمی

مصارف پزشکی

علاوه بر خواص مهمی که محصول فوق برای گیاهان دارد، مصرف آن برای انسان ها نیز در درمان بیماری ها می تواند مفید واقع شود. این عنصر در بدن نقشی مهم در  بهبود ساختار استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان ایفا می کند. علاوه بر این، به عنوان یک آنزیم عمل کرده و در فعالیت های متابولیکی بدن نقش مفیدی دارد. تنظیم میزان قند، جلوگیری از بیماری و کاهش التهاب، بهبود و درمان سندروم علائم پیش از قاعدگی (PMS)، جلوگیری از تشنج صرع، کمک به سلامت تیروئید و افزایش جذب ویتامین از جمله کارکردهای منگنز در بدن انسان هستند.

سولفات منگنز

 • شایان ذکر است این ماده به صورت طبیعی توسط بدن و رژیم غذایی مناسب تامین می شود و به ندرت نیاز به مکمل جهت تامین آن برای بدن وجود دارد با این حال گاها مکمل های حاوی این عنصر به صورت قرض و تزریق وریدی توسط پزشک تجویز می شود.

 

پرسش و پاسخ :

در ادامه به چند سوال مهم پیرامون این ماده شیمیایی پاسخ می دهیم:

1- منگنز مورد نیاز بدن چگونه تامین می شود و میزان مصرف آن چقدر باید باشد ؟

این ماده در میتوکندری سلول ها متمرکز است و اغلب در سلول های استخوانی ، کبد ، لوزالمعده و کلیه یافت می شود. هر چه سطح این عنصر پایین تر  بیاید ، بدن شما با کار آیی بیشتری آن را جذب می کند.

 مقادیر مورد نیاز به این عنصر در سنین مختلف را در ادامه مشاهده می نمایید:

سنمقدار مورد نیاز (میلی گرم در روز )
آقایان با 14 تا 18 سال سن2.2 میلی گرم
خانم ها با 9 تا 18 سال سن1.6 میلی گرم
آقایان با سن 19 سال به بالا2.3 میلی گرم
خانم ها با سن 19 سال به بالا1.8 میلی گرم
خانم های باردار 2 میلی گرم

2- مواد غذایی حاوی این ماده کدامند؟

بدن انسان به میزان کمی از این عنصر نیاز دارد و در اغلب افراد کمبود آن از طریق مصرف مواد غذایی برای بدن جبران می گردد در جدول زیر محصولات حاوی این عنصر را می توانید مشاهده کنید:

نام مادهمقدار
جوانه گندم (1/4 لیوان)8.86 mg
آرد گندم کامل (1 لیوان)4.56 mg
اسفناج پخته شده 1 لیوان0.84 mg
آوواکادو 1 عدد متوسط0.42 mg

3- فواید منگنز در رژیم غذایی چیست؟

کنترل و استفاده از این عنصر در مقادیر مجاز اثرات مفیدی بر سلامتی انسان می گذارد که عبارتند از :

 • بهبود سلامت استخوان ها:

این عنصر می تواند سلامت استخوان ها را در هنگامی که با سایر مواد مغذی همراه می شود بهبود ببخشد.هنگام ترکیب شدن این عنصر با روی، مس و کلسیم باعث حفظ تراکم معدنی موجود در استخوان می شود که در پیشگیری از پوکی استخوان موثر است.

ضرورت مصرف این ماده در خانم ها بعد از دوره یائسگی و آقایان در سنین بالاتر از 50 سالگی به سبب ضعف استخوانها و امکان شکستگی بیشتر نمود پیدا می کند.

 • آنتی اکسیدان قوی و خطر کاهش بیماری:

این عنصر یکی از اجزای تشکیل دهنده ی آنزیم آنتی اکسیدان سوپراکسید دیسموتاز SOD می باشد که سوپر اکسید را به مولکول های کوچکتر تبدیل کرده و اثر آن را در بدن خنثی می کند،به طور کلی  آنتی اکسیدان ها ، بدن شما را در برابر رادیکال های آزادی که باعث بیماری های قلبی ، سرطان و حتی پیری می شوند محافظت می نمایند.همچنین این آنتی اکسیدان ها در افزایش مقاومت عمومی بدن در برابر سایر بیماری ها نیز موثر هستند.

 

سولفات منگنز

 • کاهش التهاب

ترکیب این عنصر با گلوکوزامین و کندرویتین می تواند موجب کاهش التهاب و کاهش درد های ناشی از آرتروز شود.

استئوآرتریت یکی از بیماری های مفاصل می باشد که می تواند سبب از بین رفتن غضروف و درد مفاصل شود. سینوویتیس که التهاب غشای داخل مفصل است، عامل اصلی محرک این بیماری به شمار می رود،مطالعات نشان داد مصرف مکمل منگنز،گلوکوزامین و کندرویتین باعث بهبود و کاهش علائم افراد مبتلا به بیماری ذکر شده می گردد

 • تنظیم قند خون

از آنجایی که مقدار غلظت این عنصر در لوزالمعده زیاد است این ماده می تواند در میزان تولید انسولین نقش داشته باشد. همچنین تحقیقات نشان می دهد که در پایین بودن میزان آنتی اکسیدان منگنز سوپراکسید دیسموتاز (MnSOD)باعث ایجاد  بیماری دیابت می گردد 

 • ارتباط با تشنج و سکته مغزی

این عنصر باعث گشاد شدن عروق و انتقال صحیح خون به اعضای حیاتی از جمله مغز و قلب می شود،به همین دلیل می توان نتیجه گرفت سطح کافی منگنز در بدن از بروز سکته قلبی و مغزی و ابتلا به بیماری صرع جلوگیری می نماید.

 • کاهش علائم PMS در خانم ها

بسیاری از خانم ها در طی چرخه ی قائدگی خود شامل اضطراب ، گرفتگی ، درد ، افسردگی و… می شوند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف منگنز و کلسیم ممکن است به بهبود علائم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند.

 • سلامت تیروئید:

این ماده در تولید تیروکسین به عنوان هورمون مهم در عملکرد تیروئید نقش مهمی دارد تیروکسین موجب حفظ اشتها ، حفظ متابولیسم بدن ، کنترل وزن و … می شود. در نتیجه کمبود Mn می تواند سبب کم کاری تیروئید و افزایش وزن و نامتعادل سازی هورمون ها شود.

3- چه مواد غذایی حاوی این عنصر هستند؟

نیاز بدن به این عنصر می تواند به راحتی توسط رژیم غذایی برظرف گردد.در جدول زیر محصولات حاوی این ماده را می توانید مشاهده کنید:

نام مادهمقدار
جوانه گندم (1/4 لیوان)8.86 mg
آرد گندم کامل (1 لیوان)4.56 mg
اسفناج پخته شده 1 لیوان0.84 mg
آوواکادو 1 عدد متوسط0.42 mg

4-اثرات کمبود این عنصر در بدن چیست؟

 • نبود این عنصر می تواند سبب کاهش گلوکز، اختلالات رشدی، تغییر در متابولیسم کربوهیدرات ها و چربی ،ناهنجاری های اسکلتی یا استخوانی و ناباروری شود.

5-مصرف زیاد مکمل های حاوی این ماده چه تبعاتی دارد ؟

 • مصرف مقادیر زیاد از این ماده می تواند سبب کم خونی در اثر کاهش جذب آهن، گرفتگی های متعدد عضلانی،اختلالات باروری پرخاشگری و توهم شود.بنابراین همواره مقادیر کنترل شده و مشخصی از آن را تحت مشورت پزشک مصرف نمایید.

بررسی ذخایر منگنز:

تولید منگنز سولفات

همانطور که پیشتر گفته شد عمده کاربرد این محصول در صنایع کشاورزی و به عنوان کود می باشد که با گسترش این صنعت در جهان و افزایش میزان صادرات محصولات کشاورزی توسط کشورهای پیشرفته، بازار خرید سولفات منگنز با افزایش درخواست مواجه بوده است. با توجه به معدنی بودن این ترکیب و تولید از سنگ منگنز،کشورهایی که بیشترین میزان ذخایر این سنگ معدن را دارند همواره نقش پر رنگی در تولید آن ایفا می کنند.بیشترین میزان تولید منگنز را آفریقای جنوبی با میزان ذخیره 230 میلیون تن به خود اختصاص داده است، در ادامه  سایر کشورهای فعال در تولید این ماده را با میزان تولید سالانه این ماده مشاهده می نمایید:

 

تولید کنندگان منگنز

 

ایمنی و MSDS

خوردن این ماده منجر به التهاب دستگاه گوارش و اسهال و استفراغ می­ گردد. تنفس این ماده موجب التهابات دستگاه تنفسی شده و همین طور تماس این ماده با چشم باعث تحریک چشم و سوزش آن می­ گردد.اقدامات لازم در صورت تماس سهوی با آن شامل شستشوی کامل پوست و چشم و درخواست برای کمک پزشکی می باشد.

مبتکران شیمی ، خرید و فروش مواد شیمیایی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *