سولفات منگنز
سولفات منگنز | Manganese Sulfate | خرید سولفات منگنزReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

سولفات منگنز ترکیبی غیرآلی و معدنی است که شکل ظاهری آن بصورت جامد و به رنگ صورتی کم رنگ می ­باشد. این ترکیب به سرعت در آب حل می شود اما هنگامی که دما از 24 °C بالاتر می رود میزان حلالیت آن در آب کم خواهد شد.جهت اطلاع از قیمت ها و هم چنین خرید فروش سولفات منگنز  ایرانی و چینی و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش سولفات منگنز:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سولفات منگنز:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش مواد شیمیایی و ثبت سفارش این محصول می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

کشور تولید کننده: چین

  بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

  درصد خلوص: 98.05% و محلول درآب

$ قیمت سولفات منگنز چینی: 

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
      09198991006
                 09198991007
                 09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

 برگه آنالیز نمونه محصول

pdf

سولفات منگنز چیست؟

محصول فوق پیش ساز تولید فلز manganese و بسیاری دیگر از ترکیبات شیمیایی است و خاک هایی که از کمبود این ماده مغذی رنج می برند، با این ماده اصلاح می ­شوند. نمک های منگنز سولفات در آب محلول آبی صورتی رنگی ایجاد می­ کند([Mn(H2O)6]+2). در ادامه به کاربرد ها و خواص این ماده بیشتر می پردازیم.

سولفات منگنز

 خواص فیزیکی و شیمیایی

سولفات منگنز فرمولMnO4S
جرم مولی gr/mol 151.000645
شکل ظاهریکریستال سفید
نقطه ذوب710 °C
دمای جوش850 °C

ساختار سولفات منگنز ساختار Manganese Sulfate:

مثل سایر سولفات های فلزات فرم های هیدراته مختلفی دارند مثل مونوهیدرات، تتراهیدرات ، پنتا هیدرات و هپتاهیدرات، که البته فرم مونوهیدرات بیشتر متداول است. این ترکیبات به ترتیب دارای یک، چهار، پنج و هفت مولکول آب در ساختار خود هستند. در شکل زیر ساختاری کلی از این ماده را می توانید مشاهده نمایید:

منگنز سولفات

 روش تولید Manganese Sulfate :

260 میلیون تن از این ماده در سال 2005 در جهان تولید شده است که عدد نسبتا بالایی به شمار می آید. یکی از اصلی ترین روش های تولید این ماده هنگام استخراج سنگ معدن فلز منگنز انجام می گیرد که در آن فلز به منگنز سولفات تبدیل شده  ،خالص سازی و استخراج می­شود. دراثر ترکیب پتاسیم پرمنگنات با سدیم هیدروژن سولفات و هیدروژن پروکساید نیز این ترکیب حاصل می­ شود. در شرایط آزمایشگاهی این ماده در اثر واکنش MnO2 با SO2 حاصل می ­شود:

MnO2 + SO2 → MnSO4

  کاربردها

به دلیل خواص و فیزیکی و شیمیایی که این ماده دارد، در صنایع مختلفی همچون تولید کودهای شیمیایی، مواد افزودنی خوراکی، رنگرزی، سرامیک سازی، دارو و قارچ کش ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دلیل نقش اساسی عنصر (Mn )در بدن انسان و حیوانات (از بیماری پیروسیس در مرغ جلوگیری می کند) ، این ماده به عنوان افزودنی به غذای حیوانات و انسان افزوده می شود. 

 

مصارف  کشاورزی:

ترکیبات منگنز (Mn) بعد از ترکیبات آهن بیشترین فراوانی را در پوسته زمین دارند. این عنصر از عناصر واسطه و کاتیون های دو ظرفیتی آن از خاک جذب می شود.  هرچقدر میزان pH خاک  کمتر باشد وخاک   اسیدی  تر باشد میزان حلالیت (Mn) هم درآن کاهش می یابد . این عنصر نقش ضروری در در مرحله انتقال الکترون فتوسنتز داشته و همچنین باعث تولید  کلروفیل می باشد. بنابراین اگر گیاهی با کمبود آن مواجه شود علائمش به سرعت در بافت های جوان گیاه دیده می شود. کمبود این عنصر باعث زردی رگبرگ ها و توقف رشد در سر شاخه ها می شود.

سولفات منگنز در کشاورزی

بیشتر (Mn) دریافتی گیاهان از خاک در برگ ها و ساقه گیاهان ذخیره می شود. این عنصر همچنین فعال کننده آنزیم هایی مانند مانند ردوکتاز بوده و در متابولیسم ازت دخالت دارد. در خاک هایی که میزان آهک در آنها بالا باشد گیاه نمی تواند این عنصر را جذب کند. مصرف نامتعادل از کودها و کمبود مواد آلی خاک کشاورزی از دیگر عواملی هستند که جذب را برای گیاه محدود می کنند. این عنصر به مقدار کم مورد نیاز گیاه بوده و زیادی آن نیز سمی می باشد .

استفاده به عنوان کود

این ماده از ترکیبات (Mn) می باشد که در واقع رایج ترین کود شناخته شده برای تامین این عنصر ضروری در گیاه است .این کود  در خاک هایی که قلیایی هستند و میزان pH آن بالا است، استفاده می شود. باعث افزایش فتوسنتز در گیاه می شود و به همین دلیل سبب افزایش محصولات می گردد. این کود در واقع نمکی از کاتوینهای منگنز (Mn+2 ) و آنیون های سولفات ( SO4+2) می باشد.

چگونگی اعمال منگنز سولفات به گیاهان

منگنز جز عناصری می باشد که گیاهان به مقدار اندکی به آن نیاز دارند و به اصطلاح آن را جز عناصر میکرو طبقه بندی می کنند. همانطور که پیش از این نیز گفته شد خاک های با pH بالاتر   از 6.5 دچار کمبود این عنصر می شوند. هنگامی که خاک مورد استفاده دچار کمبود این عنصر می شود در گیاه علائم قابل مشاهده ای ناشی از کمبود این عنصر دیده می شود. به عنوان مثال در لوبیا و سایر حبوبات مناطق زرد و یا سفید رنگی بین رگه های برگ های آن ها در اثر کمبود Mn دیده می شود وجود منگنز می تواند سبب کمک در شکسته شدن کربوهیدرات ها شود و به عنوان عامل فعال کننده ی آنزیم در خاک برای کمک در فتوسنتز گیاهان عمل نماید .

انواع Manganese Sulfate

این ماده در دو نوع خشک و محلول به خاک اعمال می شود

نوع خشک آن به صورت گرانوله موجود می باشد و همچنین جزیی از کود ها ترکیبی نیز به حساب می آید

Mnعنصری فراوان در خاک می باشد و کمبود آن به ندرت مگر در شرایطی که این ماده به گونه ای تبدیل شود که گیاه نتواند آن را جذب نماید اتفاق می افتد. این پدیده همانطور که گفته شد در خاک های قلیایی بیبشتر رخ می دهد. منگنر به سرعت می تواند به اشکال غیر قابل دسترس گیاه تبدیل شود. بنابراین توصیه می شود که در صورت امکان به صورت محلول پاشی این کود را به گیاه اعمال کنید

وقتی قارچ کش های حاوی Mn مانند مانب ( maneb ) و مانکوزب (mancozeb) مورد استفاده قرار می گیرند ، علائم کمبود Mn در گیاه را نیز می توانند رفع نمایند

مخلوط کردن این ماده به صورت گرانوله با کود هایی که خاصیت اسیدی در خاک دارند (مانند مونو آمونیوم فسفات MAP ) می تواند اثر بخشی این کود را در خاک بهبود ببخشد

 برای درمان و اصلاح کمبود Mn در این گیاه لازم است تا از کود های حاوی این عنصر که معروفترین آن ها سولفات منگنز است طبق دستور زیر به صورت گرانوله و تزریق به خاک و یا با اسپری کردن به برگ ها استفاده نمایید:

اعمال به خاک

  • به گیاه خود یک هفته قبل از اعمال کود آب دهید. رطوبت موجب می شود تا کود مورد استفاده به درستی در خاک جذب شود.
  • با توجه به دستورالعمل های مندرج بر روی ظرف و نتایج آزمایشات خاک شناسی به دست آمده مقدار کافی ای از کود را بر روی خاک به صورت یکنواخت بریزید. معمولا در مزارع از 1/3 کاپ و یا 2/3 کاپ در هر 100 فوت مربع استفاده می شود
  • با استفاده از یک چنگک کود را با خاک مخلوط نمایید. سپس سطح خاک را آبیاری نمایید تا Mn اعمال شده به اعماق خاک نیز نفوذ نماید

اسپری کردن

  • گیاه خود را هفته ی قبل از اعمال اسپری آبیاری نمایید
  • با توجه به دستور العمل های لازم مقدار کافی از کود فوق الذکر را با آب مخلوط نمایید و به ظرف اسپری کننده ی خود انتقال نمایید. مخزن را به خوبی تکان دهید تا محلول حاصله یکنواخت شود.
  • محلول مورد نظر را اسپری نمایید و مطمئن شوید که محلول را به بالا و پایین برگ ها، ساقه ها و بالای خاک به خوبی اعمال نموده اید. بعد از اینکه محلول پاشی به اتمام رسید شاهد چکه کردن محلول از گیاه خود خواهید بود
  • برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب این کار را 2 الی سه مرتبه تکرار نمایید. قبل از تکرار هر فرایند محلول پاشی، باید حدود 3 هفته صبر نمایید. اگر بعد از اعمال اسپری به گیاه باران بارید، کود اعمالی شسته خواه شد در نتیجه فرایند فوق مجددا باید تکرار شود

استفاده از این ماده در درخت های نخل

درختان نخل نسبت به کمبود عناصر اصلی ای مانند نیتروژن و عناصر جزیی مانند منگنز حساس می باشند. استفاده از این کود برای رفع کمبود عنصر Mn موجود در خاک بهترین گزینه می باشد. معمولا برای این درختان به صورت زیر از این کود استفاده می نمایند:

نخل های کوچک: 1 الی ½ پوند برای هر درخت

متوسط: 1الی 3 پوند برای هر درخت

بزرگ: 3 تا 6 پوند برای هر درخت

پیشنهاد می شود هر 4 الی 6 هفته یک بار از این کود استفاده کنید. با این حال اگر پیشرفتی مشاهده نکردید کود دهی را هر 2 هفته یک بار تکرار نمایید.

پزشکی

علاوه بر خواص مهمی که این ماده برای گیاهان دارد، مصرف آن برای انسان ها نیز در درمان بیماری ها می تواند مفید واقع شود. عنصر منگنز در بدن نقشی مهم در متابولیسم استخوان ها دارد و به بهبود ساختار استخوان ها کمک می کند. علاوه بر این، این ماده به عنوان یک آنزیم عمل کرده و در فعالیت های متابولیکی بدن نقش مفیدی دارد. تنظیم میزان قند، جلوگیری از بیماری و کاهش التهاب، بهبود و درمان سندروم علائم پیش از قاعدگی (PMS)، جلوگیری از تشنج صرع، کمک به سلامت تیروئید و افزایش جذب ویتامین از جمله کارکردهای منگنز در بدن انسان هستند.

بهبود پوکی استخوان، درمان کم خونی و درمان سندرم علائم پیش از قاعدگی از جمله مواردی هستند که در آنها منگنز سولفات به صورت دارویی تجویز می شوند. 

 

سولفات منگنز

 

ایمنی استفاده و MSDS

خوردن این ماده منجر به التهاب دستگاه گوارش و اسهال و استفراغ می­گردد. تنفس این ماده موجب التهابات دستگاه تنفسی شده و همین طور تماس این ماده با چشم باعث تحریک چشم و سوزش آن می­ گردد.

انواع:

در حال حاضر سولفات منگنز ایرانی، چینی و زنجان در بازار عرضه می گردد و از کیفیت مناسبی برخوردار می باشند. جهت خرید و فروش این محصول با ما در ارتباط باشید.

 مطالب مرتبط :

تعیین درصد خلوص این محصول را در این صفحه می توانید مشاهده کنید. 

 

3 نظر برای «سولفات منگنز | Manganese Sulfate | خرید سولفات منگنز»

  • بازخورد: فواید کود شیمیایی در کشاورزی - موسسه مبتکران شیمی

  • بازخورد: کودشیمیایی در کشاورزی - موسسه مبتکران شیمی

  • بازخورد: خرید فروش کود شیمیایی - موسسه مبتکران شیمی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *