سولفات آلومینیوم
سولفات آلومینیوم | آلوم | خرید فروش سولفات آلومینیومReviewed by 02177641136 on Oct 2Rating: 5.0

سولفات آلومینیوم که با نام دیگر آلوم نیز شناخته می شود در کشاورزی، استخر، تصفیه آب و… با مقدار مصرف مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. برای  خرید فروش سولفات آلومینیوم و همچنین اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید. در این متن با خواص و کاربرد های این ماده بیشتر آشنا می شوید.

فروش سولفات آلومینیوم :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید سولفات آلومینیوم :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

کشور تولید کننده: ایران

خرید مواد شیمیاییبسته بندی: کیسه 30 کیلویی

خرید مواد شیمیاییدرصد خلوص: 

قیمت سولفات آلومینیوم ( آلوم ) :

 برای آگاهی ازقیمت با کارشناسان  فروش ما  در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ درارتباط باشید:
  09198991006
             09198991007
             09198991008

 ارتباط با مسئول فنی:  با تلگرام   mbkchem@  درارتباط باشید. 

این محصول به صورت پرفورمایی نیز به فروش می رسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

فروش آلومینیوم سولفات

برگه آنالیز نمونه آلوم

آلومنیوم سولفات

سولفات آلومینیوم چیست؟

آلوم یا زاج سفید با نام شیمیایی  (Aluminum Sulfate) شناخته می شود. در تصفیه آب و به عنوان ماده ثابت کننده رنگهای نساجی کاربرد دارد، همچنین در تهیه داروها و صنایع داروسازی نیز کاربرد دارد.

زاج سفید با نام های تجاری مختلفی شناخته می شود، آلوم پرال، آلوم اسیدی، کیک آلوم، آلوم فیلتر شده، آلوم کاغذسازی و آلوم گسترده تعدادی از این اسامی اند.

ترکیب فوق کریستال سفید رنگ و یا پودری می باشد و از واکنش بین آلومینیوم هیدروکسید و اسید سولفوریک ساخته می شود. خاصیت هیگروسکوپیک این ماده موجب می شود تا مولکول های آب موجود در محیط را جذب نماید بنابراین در نگهداری آن باید نکات خاصی را رعایت کرد و از گذاشتن آن در ظروف در باز و یا محیط مرطوب خودداری نمود. ترکیب فوق فرار نمی باشد، اشتعال پذیر نیست اما بسیار اسیدی است به طوری که هنگامی که در آب حل می گردد pH آن به کمتر از 2 حواهد رسید و می تواند باعث سوزاندن پوست و یا خوردگی فلزات شود.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی (Aluminium sulfate)

فرمول شیمیاییAl2(SO4)3
جرم مولکولی342.131 gr/mol
شکل ظاهریجامد کریستالی سفید رنگ
نقطه ی ذوب750 درجه ی سانتی گراد
حلالیتدر آب کاملا اما در الکل ها به مقدار کم قابل حل است

 

انواع زاج سفید

الف) صنعتی- در رنگهای نساجی استفاده می شود.

ب) خالص- در صنایع داروسازی کاربرد دارد.

ج) آزمایشگاهی- به عنوان معرف در تجزیه های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

هر سه نوع آلوم اشاره شده در بالا به صورت پودر سفید رنگ، گرانول، کلوخه ای و یا ورقه ای می باشند که از هرگونه ناخالصی مشهود عاری می باشند و تقریبا به صورت کامل در آب حل می شوند.

در آب کاملا حل می شود اما در الکل ها نامحلول است و به دلیل خاصیت هیدرولیز محلول آن در آب اسیدی است. نمک بدون آب این ماده را می توان از طریق آبگیری بلورها در دمای 200 تا 250 درجه سانتیگراد بدست آورد. این ماده در 750 °C کاملا تجزیه شده تولید آلومینا، دی اکسید گوگرد و تری اکسید گوگرد می نماید. در گرید تجاری این ماده عموما به صورت Al2(SO4)3.14H2O تولید شده و دارای 17% Al2O3 است. سولفات آلومینیوم 18 آبه نیز به صورت گسترده در کاغذسازی و تصفیه آب دارد.

 

انواع زاج سفید

روش تولید (Aluminium sulfate)

زاج سفید از حل کردن بوکسیت بسیار نرم شده (آلومینای آبدار، Al2O3.H2O) در اسید سولفوریک، در داخل ظروفی که توسط سرب روکش شده است و با بخار روغن کار می کند، بدست می آید. سپس محلول را در داخل مخازن بزرگ توسط آب رقیق می کنند تا لجن و مواد حل نشده ته نشین شوند. بعد از صاف کردن محلول در مخازن متعدد، محلول این ماده تصفیه شده در دستگاه تبخیر تغلیظ می شود. پس از تغلیظ مناسب مایع حاصله دارای 57% از محصول فوق (حدود 13 مولکول آب در هر مول) تشکیل خواهد شد.

2Al(OH)3+3H2SO4→Al2(SO4)3+6H2O

تشکیل بلورهای زاج سفید به وسیله اضافه کردن مقدار استوکیومتری سولفات سدیم یا سولفات پتاسیم در مخازن تبلور انجام می شود.

کاربرد سولفات آلومینیوم (Aluminium sulfate)

این ترکیب شیمیایی کاربردهای بسیار زیادی دارد و ما در زندگی روزمره با این ماده برخورد داریم، حتی بدون اینکه بدانیم. مصریان باستان از 2000 سال قبل از میلاد مسیح آلوم معدنی را به عنوان تثبیت کننده در رنگرزی استفاده می کردند. در تولید کاغذ برای بهبود پایداری، افزایش میزان نفوذ جوهر و در تصفیه آب برای بهبود شفافیت آب از این ماده استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای آلوم می توان به استفاده در تصفیه پساب، عامل تسریع کننده در بتن، عامل شفاف کننده در چربی ها و روغن ها و به عنوان عامل کف ساز در کف های آتش، اشاره کرد.

 

سولفات آلومینیوم در تصفیه آب

یون آلومینیوم توانایی بالایی در لخته کردن قطعات کلوئیدی دارد.

عمده ذرات معلق کیوئیدی موجود در آب دارای بار منفی هستند.  یون آلومینیوم موجود در آلوم با آب واکنش داده و یون های با بار مثبت را تشکیل میدهد. این یونها با ذرات معلق ترکیب شده و باعث رسوب ذرات معلق در آب می شوند که با فیلتر شدن از آب جدا می گردند. شکل زیر مربوط به یک واحد تصفیه آب صنعتی با استفاده از این ماده است.

 

سولفات آلومینیوم در تصفیه آب

 

سولفات آلومینیوم در استخر

از این ماده برای حذف ذرات معلق در استخر استفاده فراوان می شود.

زاج سفید را باید قبل از فیلتر کردن به آب استخر افزود. محلول زاج سفید در آب اسیدی است و معمولا در هنگام استفاده مقداری کاستیک سودا یا جوش شیرین (عموما به ازای هر کیلوگرم زاج سفید نیم کیلوگرم از کاستیک سودا یا جوش شیرین ) نیز به آب اضافه می شود تا درجه اسیدی آب در محدوده قابل قبول باقی بماند.

آلومینیوم سولفات در کشاورزی

همان گونه که قبلا شرح داده شد محلول این ماده در آب خاصیت اسیدی دارد. در کشاورزی خصوصا پرورش گیاهان زینتی pH خاک بسیار مهم است به گونه ای که در برخی موارد بر روی رنگ گل و گیاه نیز تاثیر می گذارد. کشاورزان برای تنظیم pH بهینه برای رشد گیاه، با توجه به نوع خاک و گیاه میزان مورد نیاز آلوم را به خاک می افزایند.

 از آنجایی که آلومینیوم در دسته مواد مورد نیاز برای رشد گیاه قرار ندارد، ریختن آلومنیوم سولفات مایع به صورت مستقیم بر روی گیاه نه تنها اثر مثبتی ندارد بلکه می تواند به ضرر گیاه نیز باشد. بهترین راه برای استفاده از این ماده افزودن آن به خاک است.

مقدار دقیق مصرف بر اساس نوع خاک و نتایج آنالیز آن باید تعیین گردد.

البته برخی از کشاورزان به صورت تجربی مقدار مورد نیاز را برای خاک مصرفی خود بدست می آورند که توصیه نمی شود.

کاربرد های aluminium sulfate

  • هنگامی که این ماده به آب های خنثی و یا مقداری قلیایی اضافه می شود. آلومینیوم سولفات رسوبی ژلاتینی از هیدروکسید آلومینیوم را تولید می کند.. در رنگرزی و چاپ بر روی پارچه از این ماده ی ژلاتینی برای رنگ آمیزی لباس ها استفاده می نمایند
  • در بعضی مواقع این ماده به خاک اضافه می شود تا به صورت رسوب آلومینیوم هیدروکسید سبب کاهش pH خاک شود. باغبانان برای پرورش گل ادریسی معمولا از این ترکیب استفاده می نمایند.
  • این ماده و سایر ترکیبات آلوم می توانند به عنوان فعال کننده در محصولات ضد تعریق مورد استفاده قرار بگیرند.
  • در فوم های آتشنشانی
  • واتر پروف در بتن ها

نگهداری:

ترکیب فوق باید در یک محیط سرد و خشک و در ظرف های در بسته نگهداری شود.

این ماده نباید در محیط رطوبت دار قرار بگیرد

زیرا آب را به راحتی جذب می نماید و موجب می شود تا سطح ماده لغزنده گردد.

 

msdsاثرات آلوم بر روی انسان

در مطالعاتی که بر روی کسانی که در کارخانه تولید این ماده کار می کنند، انجام شده است.

مشکلات تنفسی، تنگی نفس شبانه  آسم حرفه ای ( آسمی که از طریق شغل و محیط کار ایجاد می شود) مشاهده شده است.

این ماده در برخورد با پوست و چشم می تواند باعث تحریک شود.

ترکیب فوق در مصارف صنعتی و خانگی به طور فراوان مورد استفاده قرار می گیرد.

اما خاصیت اسیدی این ماده می تواند سبب خسارات زیادی شود

بنابراین هنگام استفاده از این ترکیب نکات ایمنی را رعایت نمایید.

منابع

 anhydrous. (n.d.). Retrieved February 3, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Aluminium_sulfate#section=Boiling-Point

Donaldson, C. L. (2006). The manufacture of . FERNZ Chemicals NZ Ltd

Uses Of  (n.d.). Retrieved February 3, 2019, from https://aluminumsulfate.net/uses-of-aluminum-sulfate

(n.d.). Retrieved February 3, 2019, from https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/a?dbs hsdb:@term @DOCNO 5067

مطالب مرتبط:

فرآیند انعقاد در تصفیه آب 

3 نظر برای «سولفات آلومینیوم | آلوم | خرید فروش سولفات آلومینیوم»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *