نیترات نقره

نیترات نقره

فرمول شیمایی: AgNO3

جرم مولی: gr/mol 169.97

این ماده در دمای اتاق و فشار اتمسفر به صورت کریستال یا قطعات نازک درخشان است. ستاره شکل و دارای شکستگی های کریستالیست. محلول آن در آب و الکل بی رنگ است و در حضور کاغذ لیتموس باید خنثی باشد. با قرار گرفتن در معرض نور و یا مواد آلی به رنگ سیاه در می آید. نیترات نقره به عنوان ضدعفونی کننده، در تولید سایر نمک های نقره و به عنوان معرف در شیمی تحلیلی مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین از نیترات نقره برای از بین بردن زگیل و سوزاندن زخم و جراحت (جهت متوقف کردن خون ریزی) استفاده می کنند.

برای سنجش خلوص این ماده باید تست های تشخیص وجود کلرایدها، نیترات پتاسیم و نمک ها (مس، بیتموس و سرب) و همچنین آزمایش های مربوط به عدم رسوب در حضور اسید هیدروکلریک و تعیین کمی هم انجام شوند. در ادامه به ذکر مواد لازم و نحوه انجام آزمایش برای انجام تست های ذکر شده خواهیم پرداخت.

 

نیترات نقره

تست های سنجش خلوص

 

کلرایدها

5 gr از نقره نیترات را در 5cc آب حل کنید و سپس این محلول را با 100 cc آب مخلوط کنید. هیچ گونه کدری نباید در محلول مشاهده شود.

نیترات پتاسیم

0.5 gr نقره نیترات را در 0.5 cc آب حل کنید و محلول بدست آمده را با 20 cc الکل مطلق مخلوط کنید و به مدت چند دقیقه تکان دهید. هیچگونه کدورت و یا رسوبی نباید پدیدار شود.

 

نمک های مس، بیتموس و سرب

یک گرم نیترات نقره را در 5 cc آب حل کنید و آن را به 10 cc از محلول آب آمونیاک اضافه کنید. مایع بدست آمده باید شفاف و بدون رنگ باقی بماند.

 

رسوب نکردن همراه با هیدروکلریک اسید

2 gr نیترات نقره را در 50 cc آب حل کنید، محلول را تا زمان جوشیدن حرارت دهید و به آن 3 cc هیدروکلریک اسید اضافه کنید. پس از اینکه رسوب حل شد، ان را فیلتر کرده و محلول فیلتر شده را تبخیر کنید تا خشک شود. پس از پایان این عملیات نباید باقی مانده قابل وزنی بر جای بماند.

 

تعیین کمی

این تست می تواند توسط روش گراویمتری که در آن، نیترات نقره توسط هیدروکلریک اسید موجود در یک محلول در حال جوش که مقدار کمی نیتریک اسید در خود دارد رسوب داده می شود، انجام شود.

همچنین می توان از روش حجم سنجی گای – لوساک که روش بسیار معمولی هست، استفاده کرد.

 

منبع

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *