سنجش خلوص اسید فرمیک

آهن کلراید بصورت توده هایی کریستالی،زرد رنگ و بسیار جاذب رطوبت هوا است. این ماده به آسانی در آب، الکل، و مخلوط الکل و اترها قابل انحلال است. محلول این ماده در حضور کاغذ لیتموس حالت اسیدی از خود نشان می دهد.

نمک های پایه و دیگر موادی که به سختی در آب حل شود:

وقتی10 گرم از این ماده به طور کامل در 10 سی سی از آب حل می شود هنوز باید یک محلول با رنگ شفاف مشاهده شود.

هیدروکلرید اسید و کلرید :

یک میله شیشه ای را آماده و آن را توسط محلول آمونیاک مرطوب کنید و در ادامه چند سانتیمتر مربع از محلول (1:1 وزنی)  از اهن کلراید را به آن اضافه کنید. وقتی تمام این ترکیب به روی سطح شیشه ساعت منقل می گردد هیچگونه کدر بودن در شکل و ظاهر آن نباید پدیدار گردد.

همچنین وقتی یک قسمت از کاغذ لیتموس را با محلول روی یدید-نشاسته مرطوب کنید و و ان را درون فلاسکی از محلول (1:1 وزنی) کلرید آهن قرار می دهید، بعد از گذشت دو دقیقه کاغذ معرف لیتموس نباید به رنگ آب درآید.

آرسنیک :

مخلوطی که حاوی 1 سی سی از این ماده و 3 سی سی از محلول استانوس کلراید است را یک ساعت در ظرف آزمایش بدون هیچ حرکت و به صورت ثابت نگه دارید.بعد از گذشت این مدت رنگ این ترکیب نباید تیره تر شود.

نمک آهن :

حدود 1 سی سی از محلول کلریدریک اسید و چند قطره از محلول پتاسیم آهن سیانید را به محلول آهن کلراید با درصد وزنی 1 به 20 آن اضافه کنید بعد از گذشت  مدتی نباید به رنگ آبی دربیاید.

مس، نیتریک اسید و …(نمک های قلیایی، کلسیم) :

20 سی سی از این ماده را با درصد وزنی (1:1) را توسط 100 سی سی از آب رقیق کنید و سپس 25 سی سی محلول آمونیاک را به آن اضافه کرده و بعد آن را فیلتر کنید.در ادامه 50 سی سی  از این ترکیب فیلتر شده بی رنگ را تبخیر کرده و آن را می سوزانید.مقدار باقی مانده حاصل از تمام این مراحل نباید از 001/ 0 گرم بیشتر شود.

بعلاوه با ترکیب کردن 2 سی سی از ترکیب فیلتر شده با 2 سی سی از سولفوریک اسید غلیظ و پوشش دادن این ترکیب با 1 سی سی از محلول سولفات آهن و در محدوده تماس بین این دو محلول هیچگونه منطقه قهوه ای نباید ظاهر گردد.

همچنین 20 سی سی از محلول فیلتر شده که بوسیله استیک اسید، اسیدی شده است را با محلول پتاسیم آهن سیانید مخلوط کنید.بعد از گذشت مدتی در ظاهر این ترکیب نباید تغییری مشاهده گردد.

سولفات ها :

10 گرم از آهن کلرید را در 100 سی سی از آب حل کنید. 25 سی سی از محلول آمونیاک را به آن اضافه کنید. سپس آن فیلتر کنید، آن را به وسیله استیک اسید، اسیدی کنید و سپس محلول باریم کلراید را به این ترکیب اضافه کنید. بعد از گذشت 12 ساعت هیچگونه رسوب باریم سولفات در ظرف آزمایش نباید مشاهده گردد.

منبع:

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

یک نظر برای «سنجش خلوص آهن کلراید»

  • مهری می‌گوید:

    با سلام و احترام
    خواهشی که از شما دارم اینه که اگه ممکن هست براتون سوال منو جواب بدید. چون تو جواب سوالم موندم
    من در اندازه گیری خلوص کلرورفریک 15% موندم برا پایان نامم لازمش دارم ممکن هست برام شرح بدید؟ همون آزمایشی است که بر روی کلرورفریک 40% انجام میشه؟ راستش مقدار تیتراسیونم خیلی کم میاد؟0.73 میلی لیتر از تیوسولفات و کلی تو نتایجم تاثیر می گذاره. ممکنه توضیح بدید برام.
    ممنون و سپاسگذارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *