زمان و نحوه مصرف کود مونو پتاسیم فسفات

 

 

برای استفاده از مونو پتاسیم فسفات، واحد اندازه گیری خود را بر اساس گرم ( نه بر اساس حجم ) در نظر بگیرید. برای مثال یک گرم از مونو پتاسیم فسفات را در صد میلی لیتر آب 40 درجه سانتیگراد حل کنید. مونو پتاسیم فسفات به میزان زیادی قابلیت انحلال در آب را دارد، با این حال میزان انحلال پذیری آن در آب بستگی به دمای آب مورد نظر دارد.

برای استفاده از این کود باید در ابتدا ph خاک فعلی شما ثابت باشد و سپس با استفاده از کود مونو پتاسیم فسفات به بهره وری مورد نظر خود برسید. زمانی که میزان استفاده از کود نیتروژن باید محدود باشد، کود مونو پتاسیم فسفات به عنوان منبعی از فسفر و پتاسیم به شما پیشنهاد می شود.

بهترین زمان استفاده از کود مونو پتاسیم فسفات در اوایل فصل رویش گیاهان می باشد. چون در آن زمان نیاز گیاه به فسفر و پتاسیم برای استقرار ریشه خود به بالاترین حد ممکن می رسد. استفاده از این کود در مرحله به ثمر رسیدن محصولاتی از قبیل میوه های قندی باعث افزایش قند آنها و افزایش کیفیت شان می شود.

یکی از موارد مهمی که باید آن را در نظر بگیرید این است که استفاده از این کود در بعضی مناطق قدغن است، خصوصا اگر در مجاورت شما منابع بزرگ آبی نظیر دریا و دریاچه وجود دارد. زیرا آلودگی و ناپاکی حاصل از این خاک به دریا و دریاچه ها سرایت می کند.

 فواید کود مونو پتاسیم فسفات

مونو پتاسیم فسفات می تواند با سایر کودها ترکیب شده تا نیازهای غذایی محصولات را در طول چرخه رشد برآورده کند. به دليل EC پايين اين کود نسبتا بدون ضرر برای استفاده بر روی برگ می باشد و خطر سوختگی گياه تقريبا وجود ندارد . مصرف مونو پتاسیم فسفات به فرو نشاندن بيماری های برگی مانند سفيدک دروغی بخصوص وقتی که ميزان آلودگی پايين است , کمک می کند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *