دی متیل فرمامید

 دی متیل فرمامید (N,N-Dimethylformamide) که به‌اختصار DMF نامیده می‌شود مایعی شفاف، انحلال‌پذیر در آب و بی‌رنگ است. این ماده یک حلال آلی دو قطبی آپروتیک (aprotic) به شمار می‌رود که کاربرد های گسترده‌ ای در صنایع به‌ عنوان حلال یا افزودنی دارد. برای خرید و فروش دی متیل فرمامید و همچنین اطلاع از قیمت ها با ما در ارتباط باشید . شما می توانید در این متن با خصوصیات، ویژگی ها،روش های تولید، خطرات، فرمول ، مضرات و msds این ماده بیشتر آشنا شوید.

فروش دی متیل فرمامید :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید مواد شیمیایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید دی متیل فرمامید :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

.

کشور تولید کننده:  تایوان/ چین

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: بشکه 165 کیلویی

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص : % 99

قیمت دی متیل فرمامید :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
           09198991007
           09198991008

برگه آنالیز نمونه

برگه آنالیز دی متیل فرمامید

خواص و ویژگی ها

این ماده که حلالی مهم می باشد دارای فرمول C3H7NO است و ساختار آن به صورت زیر می باشد:

فرمول دی متیل فرمامید و خواص و ویژگی های آن

 

این ماده روشن، شفاف و مایعی هیگروسکوپیک می باشد که بویی همانند بوی آمین ها از خود متساعد می نماید. DMF به دلیل داشتن ثابت الکتریک بالا، حلالیت زیاد و فراریت کم، حلالی ایده آل به شمار می آید.

حلالیت بالای پلی آکریلونیتریل درDMF و همچنین قابلیت اختلال این دو ترکیب در آب، موجب گشته است تا DMF به عنوان یک حلال مناسب برای تولید فیبر های آکریلیکی به حساب آید. همچنین پلیمرهایی مانند پلی وینیل کلراید ، کوپلیمرهای وینیل کلرید- وینیل استات و برخی از پلی آمیدها نیز به راحتی در DMF حل می شوند. محصول فوق همچنین در فرمولاسیون های بر پایه ی اپوکسی استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربرد های مهم این ماده به عنوان حلال برای پوشش های بر پایه ی پلی اورتان می باشد که بر روی چرم های طبیعی و مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد

خصوصیات این ترکیب به شرح زیر می باشد:

فرمول شیمیاییC3H7NO
نام های دیگرN,N-Dimethylformamide
جرم مولکولی73.095 g·mol−1
Cas Number68-12-2
شکل ظاهریمایع بی رنگ
نقطه ی ذوب -61 درجه ی سانتی گراد
دانسیته0.948 g mL−1

روش‌ های تولید  :

سنتز مستقیم یا یک مرحله‌ای از DMF با مونوکسید کربن خالص یا جریان گاز حاوی مونوکسید کربن آغاز می‌شود. این مواد در یک فرایند مداوم با ان،  (N,N-dimethylamine) به‌وسیله محلول آلکالی آلوکسید (alkali alkoxide)، (معمولاً سدیم متوکسید) که متانول نقش کاتالیست را دارد با یکدیگر واکنش می‌دهند.

ممکن است متیل فرمیت (Methyl formate) به‌عنوان یک واسطه در این فرآیند تشکیل شود. ترکیب واکنشگرها از میان یک مبدل حرارتی خارجی برای از بین بردن گرمای اضافی تولیدشده و مخلوط شدن هر چه‌بهتر عبور می‌کنند. این واکنش در فشار 0.5 تا 11 مگا پاسکال (MPa) و در دمای 50 تا 200 درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود.

مخلوط واکنش‌دهنده‌ها بعد از خروج از راکتور در محفظه فشرده‌سازی، فشرده می‌شود. علاوه بر DMF محصول خام حاوی متانول، مقدار معینی از ان،  واکنش نداده، مونوکسید کربن حل‌شده و کاتالیزور باقی‌مانده است.

اضافه کردن اسید و یا آب، هر مقدار کاتالیست موجود را غیرفعال می‌کند و منجر به تشکیل سدیم فرمیت می‌شود.

مونوکسید کربن حل‌شده همراه با گازهای بی‌اثر، از مخلوط در طی فشردگی خارج می‌شود و گازهای خروجی از طریق احتراق حذف می‌شوند. تقطیر مقدماتی بعد از تقطیر دوم در یک ستون جداگانه دنبال می‌شود؛ در اینجا DMF از متانول جداشده که حاوی مقداری ان، ان دی متیل آمین است. تقطیر بیشتر باعث خلوص محصول تا %99.9 می‌شود.

 تولید دی متیل فرمامید

کاربرد های دی متیل فرمامید:

  • مونومر پایه در تولید فیلم پلی آمیدی
  • صنایع چسب و عایق‌کاری
  • نقش واکنش‌گر در واکنش‌های فرمیل دار کردن (Formylation reaction)
  • نقش کاتالیزور در فرآیند تبدیل کربوکسیلیک اسیدها (carboxylic acids) به اسید کلراید ها (acid chlorides)
  • حلال در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی
  • صنایع نساجی و در بخش نخ‌ ریسی آکریلیک و رنگرزی
  • حلال مورداستفاده در صنایع دارویی
  • در ساخت غشای نانو کامپوزیتی برای فرایندهای تصفیه آب

بازار جهانی:

چهار شرکت بزرگ تولیدکننده جهانی محصول فوق شرکت‌ های چینی هستند، همه کارخانه‌ های عامل تنها در چین قرار دارند؛ که همگی باهم تقریباً 44 درصد کل ظرفیت تولید جهانی را تشکیل می‌دهند. بازار جهانی این ماده همچنان به عرضه بیش‌ازحد ادامه می‌دهد. ظرفیت تولید سال 2018 بیش‌ازاندازه برای پاسخگویی به بازارهای مصرف است و برای تقاضای جهانی تا 10 سال آینده کافی است.

کشور چین با 77 درصد مصرف این محصول در سال 2017 بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این ماده در جهان بوده است و کشورهای ایالات‌متحده آمریکا، اروپای غربی، ژاپن و …در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

فشارهای قانونی (مجوزهای قانونی و …) مشتریان این ماده را به‌سوی پیدا کردن مواد جایگزین هدایت می‌کند، البته برای حلال‌های آپوتروپیک دوقطبی هیچ جایگزین رضایت بخشی وجود ندارد. از مواد جایگزین دارای نتایج قابل‌ اطمینان‌تر می‌توان به  (N,N-dimethylacetamide (DMAc)) و ان متیل پیرولیدون (N-methylpyrrolidone (NMP)) اشاره نمود

در غیاب یک جایگزین مطمئن برای این محصول شرکت‌ های تولید کننده به فکر اصلاح کاربردهای این محصول در صنایع مختلف شدند. مثلاً در بعضی از فرآیندها از امولسیفایر ها (emulsifiers) به‌ جای حلال استفاده می‌شود اما در بخش دارو و به علت حساسیت بالا انعطاف‌ پذیری کمتری برای اصلاح این روند دارد و کاربرد این محصول در حوزه دارو دارای ریسک کمتری است.

تخمین زده می‌شود که مصرف بازار جهانی از سال 2017 تا سال 2022 به میزان متوسط سالانه 3 درصد رشد کند که از عوامل مؤثر بر این رشد می‌توان به مقررات قانونی و بازیافت حلال اشاره کرد.

msds :

msds دی متیل فرمامید 1

این ماده بسیار خطرناک است و می‌تواند به دستگاه تنفسی، پوست و چشم‌ها آسیب‌های جدی وارد کند. همچنین این ماده بر روی باروری و سقط‌ جنین تأثیرگذار است. لطفاً قبل از تماس با این محصول msds آن را به‌طور کامل و با دقت مطالعه فرمایید.

منابع :

 

Hazardous Substances Data Bank (HSDB). (n.d.). Retrieved December 23, 2018, from https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search2/r?dbs hsdb:@term @rn @rel 68-12-2

N,N-Dimethylformamide. (n.d.). Retrieved December 23, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/n_n-dimethylformamide#section=Hazards-Identification

… . (n.d.). Retrieved December 23, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/dimethylformamide-dmf-chemical-economics-handbook.html

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *