دی سدیم فسفات | دی سدیم هیدروژن فسفات

دی سدیم فسفات یا همان دی سدیم هیدروژن فسفات در فرم های آنهیدروز و آبدار (2 ، 7 و 12 آبه) در تولید مواد غذایی، پزشکی ، تصفیه آب و … کاربرد دارد. برای فروش و خرید دی سدیم فسفات و خرید دی سدیم هیدروژن فسفات و اطلاع از قیمت این محصول با ما در مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش دی سدیم فسفات :

برای تهیه ی انواع مواد شیمیایی با ما در مبتکران شیمی همراه باشید. همچنین می توانید سوالات علمی خود را در این زمینه با کارشناسان ما در میان بگذارید.

خرید دی سدیم فسفات | خرید دی سدیم هیدروژن فسفات:

با ما از طریق شماره های زیر در ارتباط باشید:

.

تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: چین

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

درصد خلوص : 99%

.

قیمت :

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
09198991006
09198991007
09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

.

برگه آنالیز نمونه محصول

برگه آنالیز دی آمونیوم فسفات

معرفی

دی سدیم هیدروژن فسفات به شکل های آنهیدروز(بدون آب) و آبدار وجود دارد  که همگی آنها در آب قابل حل هستند. شکل بدون آب به صورت پودر سفید بدون بو و جاذب رطوبت است. فرم آبدار شامل دی هیدرات (دو آبه)، هپتا هیدرات (هفت آبه) و دودکاهیدرات (دوازده آبه) است که در ادامه مشخصات هر کدام از آنها ذکر شده است.

  • دی هیدرات: سفید ، بدون بو ، کریستال
  • هپتا هیدرات: سفید ، بی بو، efflorescent ، گرانوله و یا کریستالی
  • دودکاهیدارت: سفید ، بی بو، efflorescent ، پودر و یا کریستال

اسامی دیگر :  سدیم دی هیدروژن فسفات، سدیم ارتو فسفات

ساختار شیمیایی :

ساختار دی سدیم فسفات

 

خواص فیزیکی و شیمیایی 

در جدول زیر فرمول شیمیایی و سایر خواص این فرم های مختلف را می توان مشاهده نمود:

آنهیدروزدوآبههفت آبهدوازده آبه
فرمول شیمیایی

Na2HPO4

Na2HPO4· 2H2ONa2HPO4· 7H2ONa2HPO4· 12H2O
جرم مولکولی

141.959 g/mol

177.99 g/mol

268.07 g/mol

358.14 g/mol

pH

8.7 – 9.3 (10 g/l, H₂O, 20 °C)

9.0-9.4 (20 °C, 50 g/L in H2O)

8.7-9.3 (25 °C, 50 g/L in H2O)


9.0-9.3
(20 °C, 50 g/L in H2O)

 

 

تولید

مانند هر ماده شیمیایی دیگر برای تولید این محصول نیز راه های منتفاوتی وجود دارد، اما تقریبا در تمامی آنها ردی از اسید فسفریک به چشم می خورد. در اینجا به شرح مختصر دو روش خواهیم پرداخت:

  • روش اول

اسید فسفریک و سولفات سدیم با توجه به نسبت های مولی با یکدیگر مخلوط شده و هم زده می شوند و محلول آمونیاک در آب و یا آمونیاک مایع نیز به آن افزوده می شود. pH سیستم را به گونه ای تنظیم می کنند که بالاتر از 8 باشد. مواد خام در دمایی بین 15-25 درجه سانتی گراد در معرض کریستالیزاسیون خنک قرار میگیرند و سپس فیلتر می شوند که شامل کریستال ها و فیلترشده ها می شوند. کریستال های تولید شده با سودا اش در دمایی بین 180-250 درجه سانتی گراد واکنش داده و در نهایت دی سدیم هیدروژن فسفات تولید می شود.

فیلترشده ها نیز تحت غلیظ سازی و کریستالیزاسیون قرار می گیرد تا در نهایت سولفات آمونیوم حاصل شود.

  • روش دوم

الف: ابتدا سدیم هیدروژن کربنات به آرامی به محلول اسید فسفریک افزوده می شود. دمای واکنش به مدت دو ساعت بین 80-100 درجه سانتی گراد ثابت نگه داشته شده و pH را نیز بین 8.7-9.2 ثابت نگه می دارند. آنچه تولید می شود محلول دی سدیم هیدروژن فسفات است.

ب: محلول بدست آمده پس از انجام مراحل زیر به صورت کریستالی خواهد شد:

  • تبخیر
  • تغلیظ
  • شستشوی محصول با استفاده از آب دیونیزه جهت حذف آلودگی های رسوب کرده بر روی سطح
  • آبزدایی با استفاده از سانتریفیوژ (نیروی گریز از مرکز)

کاربردها

بسیاری از ترکیبات فسفاته مانند دی سدیم فسفات در پزشکی به عنوان منبعی برای جبران کمبود فسفر در بدن مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین برای کاهش کلسیم بالای خون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع غذایی

ترکیبات دارای فسفات مانند دی سدیم هیدروژن فسفات برای بهبود خواص غذا مانند ارزش غذایی و بهبود پخت مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیب فسفاته در غذاهای بسته بندی شده مانند ماکارونی و پاستا کاربرد دارد. همچنین در برخی از پنیرها به عنوان امولسیفایر استفاده می شود، علاوه بر آن در محصولات گوشتی، ژله، شیر خشک، سس و … می توان رد پایی از این محصول یافت. در ماهی و غذاهای دریایی گاهی برای حفظ رطوبت از دی سدیم هیدروژن فسفات کمک می گیرند.

پتاسیم کلرید در صنایع غذایی

دی سدیم فسفات گرید غذایی وقتی قبل از پخت به ماکارونی افزوده شود با تسریع متورم کردن رشته‌ها ، زمان پخت را کاهش می‌دهد و باعث یکنواخت شدن پخت می‌شود. این ماده در شیر تبخیر شده ، نقش بافر دارد و از ژل شدن آن جلوگیری می‌کند. در پودینگ‌های زود ساخت زمان انعقاد را کوتاه می‌کند و در سُس‌های کرمی و مواد غذائی تزئینی با متورم کردن مواد پروتئینی به‌‌ عنوان معلق کننده عمل می‌کند. همچنین از آن به عنوان نگهدارنده  مواد غذایی نیز استفاده می شود.

سایر کاربردها

علاوه بر موراد گفته شده این محصول کاربردهای دیگری مانند استفاده در تصفیه آب و خاموش کننده آتش دارد. دی سديم فسفات  صنعتی نيز در تهيه برخي از سراميك های لعاب شيشه ای، لعاب كاری و نيز در دباغی چرم، صنايع نساجی، چاپ، شوينده ها، تصفيه آب بويلر و بافرسازی استفاده می شود. همچنیین در تولید لاستیک  وچاپ عکس کاربرد دارد.

خرید دی سدیم فسفات و دی سدیم هیدروژن فسفات را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

خطرات

هنگامی که نام افزودنی های غذایی شنیده می شوند، تمامی افراد حق دارند تا در مورد سلامت و بی خطر بودنشان اطمینان حاصل پیدا کنند. سازمان ها و موسسات مختلف (مانند FDA و شورای بین المللی افزودنیهای غذایی) این ماده را به عنوان یک افزودنی امن و غیر سمی برای انسان و محیط زیست معرفی کرده اند.

در سال 2012 مقاله ای منتشر شد و در آن تمامی ترکیبات حاوی فسفات را برای سلامتی انسان مضر اعلام کرد و اشاره کرد که باید تمامی محصولات غذایی حاوی این ترکیبات برچسپ داشته باشند تا مشتریان مطلع شوند. اما شورای بین المللی مواد افزودنی غذایی اعلام کرد که ترکیبات فسفاته معدنی دارای سابقه ای بسیار طولانی در تولید مواد غذایی هستند و مطالعات بسیاری ایمن بودن آنها را تضمین کرده اند.

msds و خطرات دی سدیم فسفات

با توجه به آنچه که گفته شد، احتمال دارد افرادی بخواهند از این ترکیبات دوری کنند و آن را از رژیم غذایی خود حذف نمایند. از آنجایی که هیچگونه برچسپی که به صورت خاص بر وجود دی سدیم هیدروژن فسفات در یک محصول خاص تاکید کند وجود ندارد، این افراد باید در مواد سازنده درج شده بر روی بسته بندی به دنبال ترکیبات فسفاته باشند. اما این روش نیز کامل نیست زیرا فسفات ها در محصولات گوشتی برای جلوگیری از فساد افزوده می شوند و معمولا استفاده از آنها بر روی بسته بندی ها ذکر نمی شود.

منابع

Schaefer, A. (2017, June 21). Is … Bad for You? Retrieved February 23, 2020, from https://www.healthline.com/health/is-disodium-phosphate-bad-for-you

… (n.d.). Retrieved February 23, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/….e-dodecahydrate#section=Depositor-Supplied-Synonyms

…. (n.d.). Retrieved February 23, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/…-dihydrate

…. (n.d.). Retrieved February 23, 2020, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium-phosphate-dibasic-heptahydrate

The Use of Disodium Phosphate. (n.d.). Retrieved February 23, 2020, from https://www.livestrong.com/article/138968-the-use-disodium-phosphate/

موسسه ی مبتکران شیمی

0/5 (0 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *