دی اتیلن گلیکول | خرید دی اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلیکول چیست؟ این ماده یکی از حلال های مهم شیمیایی می باشد که از آن در ساخت رزین های پلی استری، ضد یخ ها و… استفاده ی فراوان می شود. سایر مشخصات بسته بندی این ماده را می توانید در ادامه مشاهده نمایید. جهت ثبت سفارش، اطلاع از قیمت ، فروش و خرید دی اتیلن گلایکول شازند و مارون با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

فروش دی اتیلن گلایکول (DEG) :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی صنعتی را از برندهای معتبر در سراسر کشور (تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و… ) به فروش می رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و نحوه خرید و فروش می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خرید دی اتیلن گلیکول:

جهت اطلاع از نحوه ی خرید این حلال و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

 تلفن تماس:

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

.

کشور تولید کننده: ایران (پتروشیمی شازند اراک) 

 بسته بندی: بشکه 230 کیلویی

 درصد خلوص :99% 

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
 09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

آنالیز نمونه محصول

آنالیز دی اتیلن گلیکول

 

خواص و ویژگی ها

محصول فوق ترکیبی شیمیایی با فرمول CH2OHCH2OCH2CH2OH است. این ماده معمولابدون بو است ولی در غلظت های بالا بوی شیرینی از خود منتشر می کند. در حلال های آبی  و اکثر حلال های آلی کاملا محلول است .

این حلال شیمیایی فراریت کمتری نسبت به  (EG) دارد که به دلیل جرم مولکولی بالای آن نسبت به EG است. این ماده می تواند با سولفوریک اسید ، نیتریک اسید ، اکسیژن ، هیدروژن پراکسید ، پرکلریک اسید و اسید های قوی دیگر واکنش دهد و معمولا در ساخت و تولید رزین های پلی استری غیر اشباع (UPR)، پلاستیک ها ،رزین های آکریلاتی و متاکریلاتی نقشی اساسی ایفا می کند.

ساختار  و ویژگی های شیمیایی DEG:

ساختار شیمیایی دی اتیلن گلیکول به صورت شکل زیر می باشد.

ساختار شیمیایی دی اتیلن گلیکول

فرمول شیمیاییC4H10O3
جرم مولکولی106.12 g/mol
نقطه ی جوش245 درجه ی سانتی گراد
دانسیته1.12 g/cm³

این خواص فیزیکی DEG را حلالی مناسب برای مواد شیمیایی و داروهای نامحلول در آب تبدیل کرده است، هر چند که به دلیل سمیتی که از خود نشان داده است دیگر در داروها مورد استفاده قرار نمیگیرد.

انحلال پذیری دی اتیلن گلایکول در آب بالا می باشد و در اکثر حلال های آلی حل می گردد. این ماده بی رنگ است و ویسکوزیته ی پایینی دارد و در حالت عادی بوی مشخصی ندارد. با این حال بخارات این ماده در غلظت های بالا دارای بوی شیرینی می باشد. گروه های هیدروکسیلی موجود در ساختار این ترکیب آن را در دسته ی الکل ها قرار می دهد و می تواند مشتقات زیادی را تشکیل دهد. گروه های هیدروکسیلی را می توان به آلدهیدها ، آلکیل هالیدها ، آمین ها ، آزید ها ، اترها ، مرکاپتانها ، استرهای نیترات ، کربوکسیلیک اسی ها، نیتریل ها ، استرهای آلی و… تبدیل کرد.

از آنجایی که این ماده وزن مولکولی بالاتری نسبت به MEG دارد فراریت آن کمتر می باشد و دامنه ی کاربردی متفاوت تری نسبت به آن خواهد داشت

 تولید

 از واکنش آب و اتیلن اکسید می توان EG به دست آورد.
با هیدرولیز جزیی اتیلن اکسید بسته به شرایط مقادیر مختلفی از  Diethylene glycol و انواع گلیکول ها تولید می شود. که این مواد را طی عملیات تقطیر می توان خالص سازی نمود.

 آمریکا بزرگترین تولید کننده ی این ماده در جهان به حساب می آید.

در ایران نیز دی اتیلن گلیکول در پتروشیمی مارون،پتروشیمی اراک و پتروشیمی فرساشیمی تولید و بهره برداری می گردد.

 کاربرد ها

 دی اتیلن گلایکول به دلیل خواصی که دارد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 1869 این ماده کشف گردید اما تا سال 1928 به تولید تجاری نرسید. در همین سال اثبات گردید که این ماده می تواند حلالی بسیار خوب و جایگزین مناسبی برای گلیسرول به عنوان عامل رطوبت در تولید رزین و مواد منفجره نیز باشد

علاوه براستفاده عمده ای که این ماده در تولید رزین های پلی استری غیر اشباع (UPR)، پلاستیک ها ،رزین های آکریلاتی و متاکریلاتی دارد، از آن به دلیل داشتن مقاومت بالای حرارتی برای بی آب کردن و جذب رطوبت گاز های طبیعی نیز استفاده می شود. این ماده به عنوان واسطه ی شیمیایی در تولید چسب ها ،روان کننده ها، ترکیبات سیلیکونی ،پوشش ها و… نقش به سزایی دارد از جمله موارد دیگری که DEG در آن کاربرد دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

هیدراته کردن گاز ها:

این ماده در هیدراته شدن گاز طبیعی و قابل استفاده کردن آن با حذف ناخالصی ها و جذب آب کاربرد زیادی دارد.

DEG،  TEG و تترا اتیلن گلیکول (TETRA EG) دارای فراریت کم و قابلیت بالایی در جذب مولکول آب  (hygroscopicity) از خود نشان می دهند. و به دلیل همین خاصیت در بازار هیدراته کردن گازها تقاضای فراوانی دارند.

خرید دی اتیلن گلیکول را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

خرید دی اتیلن گلایکول

به عنوان حلال:

DEG و TEG دارای خواص عالی ای به عنوان حلال هستند و در موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرند.

  • جداسازی آروماتیک ها و هیدروکربن های پارافینی
  • تمیز کردن ترکیبات
  • سیانو آکریلات و پلی آکریلو نیتریل
  • تمیز کردن تجهیزات تولید پلی اتیلن ترفتالات (PET)
  • جوهر های چاپ رنگی
  • سنتز مواد شیمیایی مانند 1و4 دی اکسان و مورفولین

باید توجه نمود که وجود این ماده در گلیسیرین و مصرف دارویی آن در محصولاتی مانند شربت های ضدسرفه یا شربت استامینوفن می تواند مسمومیت های زیادی را به بار آورد. در سال 2006 گزارش های زیادی بر اثر مصرف این دارو ها،سازمان غذا و  دارو آمریکا ( FDA ) را بر آن داشت تا قوانین سرسختانه تری در قبال استفاده از گلیسیرین وضع نماید. تامین کنندگان گلیسیرین حتما باید به مقدار ناخالصی DEG توجه نمایند تا از مسمومیت های حاصله در اثر مصرف آن جلوگیری به عمل آورند

سازمان داروسازی اروپا مقدار مجاز این ناخالصی را در گلیسیرین در حدود (0.1٪ DEG) و برای پلی اتیلن گلیکول (مجموع DEG و اتیلن گلیکول ها 0.4 %) تعیین نمود. در آمریکا نیز مقدار مجاز برای گلیسیرین DEG 0.1% گزارش شده است و به سازندگان صنایع داروسازی توصیه می شود که حتما پیش از استفاده از گلیسیرین تست های اندازه گیری DEG را انجام دهند.

رزین های پلی استری:

دی اتیلن گلایکول می تواند به عنوان یک واکنش دهنده در ساخت رزین های پلی استری نقش داشته باشند.این رزین های پلی استری استفاده ی گوناگونی در وسایل پر مصرف روزانه دارند که از آن جمله می توان به کاربرد های آن در مبلمان،چمدان،بدنه ی خودرو و هواپیما ،پارچه ،بطری های نوشیدنی و… اشاره کرد.
الیاف پلی استری تولید شده به کمک DEG در صنعت نساجی از جمله پارچه و فرش مورد استفاده ی فراوان قرار می گیرد.

دی اتیلن گلایکول در رزین های پلی استر

کاربرد دی اتیلن گلیکول در ضد یخ

DEG به دلیل داشتن نقطه انجماد پایین و نقطه ی جوش بالا می تواند در اتومبیل ها به عنوان ضد یخ و خنک کننده مورد استفاده قرار بگیرد. البته در صنعت بیشتر از EG به عنوان ضد یخ و خنک کننده استفاده می شود نه مشتقات آن . همچنین به دلیل این خاصیت مهم در DEG ، از آن ها در انتقال حرارت مایعات استفاده می کنند.

msds 

دی اتیلن گلایکول خطرات کمی دارد.

در شرایط عادی استفاده از اتیلن گلیکول ها سبب سوزش پوست ، چشم ها یا دستگاه تنفس نمی شوند ولی با این حال در استفاده از بخارات غلیظ این ماده ،استنشاق این ماده ممکن است باعث احساس سوزش ملایم در بینی ،گلو و ریه ها شود.

خوردن مقدار زیادی از این محصول  و یا تماس طولانی مدت یا مکرر با این ماده ممکن است به کلیه آسیب برساند.

سمیت

هر چند اطلاعات دقیقی درباره سمی بودن دی اتیلن گلایکول در دسترس نیست اما در برخی موارد گزارشاتی مبنی بر سمی بودن داروها و محصولات حاوی آن ارائه شده است. در 1937 دارویی با نام سولفانیل آمید ماسنگیل (Massengil) در ایالات متحده فاجعه ای به بار آورد. این دارو که در آن از DEG به عنوان حلال استفاده شده بود، بلافاصله پس از توزیع باعث مرگ بیش از صد نفر شده که یک سوم از آنها کودک بودند. همین حادثه باعث شده تا تولیدکنندگان ملزم شوند قبل از توزیع یک محصول دارویی، غذایی و بهداشتی آن را آزمایش نمایند.

در برخی از محصولات غیر دارویی دیگر نیز مانند شراب اتریشی و یا خمیردندان ساخت چین این ترکیب را برخی تولیدکنندگان مورد استفاده می دهند که البته باید مورد رسیدگی قرار گیرند.

مراجع:

 (n.d.). Retrieved December 24, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/…#section=GHS-Classification

DOW Ethylene Glycols. (n.d.). Retrieved December 24, 2018, from https://www.dow.com/…./prod/deg.htm

(n.d.). Retrieved December 24, 2018, from https://thechemco.com/chemical/…/

0/5 (0 Reviews)

2 نظر برای «دی اتیلن گلیکول DEG | خرید دی اتیلن گلایکول»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *