کربوهیدرات مواد غذایی

مقدار کربوهیدرات در مواد غذایی مختلف به چه میزانی است ؟ در بدن برای کربوهیدرات ها چه اتفاقی می افتد؟ کربوهیدرات مواد غذایی در بدن به واحد های کوچکتری مانند گلوکوز و فروکتوز تبدیل میشوند.این ترکیبات در روده ی کوچک جذب میشود و وارد جربان خون میشود و سپس به کبد منتقل میشوند.
کبد تمامی قندها را به گلوکوز تبدیل میکند و گلوکز حاصله همراه با انسولین دوباره به جریان خون منتقل شده و انرژی مورد نیاز بدن را تامین میکند.
هنگامی که بدن انرژی داشته باشد و نخواهد انرژی خود را از کربوهیدرات ها تامین کند میتواند 2000کالری را به صورت گلیکوژن ذخیره کند.
اگر بدن این 2000کالری را ذخیره داشته باشد ما بقی انرژی دریافتی را به صورت چربی دربدن ذ

خیره میکند.

اما اگر بدن با کمبود کربوهیدرات مواد غذایی روبرو شود چه اتفاقی برایش می افتد؟

عدم دریافت کافی کربوهیدرات یعنی زندگی تعطیل!زیرا بدن بدون سوخت کافی نمی تواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند.
همچنین کمبود کربوهیدرات مواد غذایی منجر به کمبود قند میشود که سیستم عصبی فرد در این حالت مختل و فرد دچار سرگیجه ، ضعف جسمانی و روانی خواهد شد به کمبود گلوکوز یا قند خون پایین ، هیپ 
و گلیسمی میگویند.
محققان به این نتیجه دست یافته اند که اگر بدن دچار کمبود کربوهیدرات شود ناچار میشود برای تا

مین انرژی پروتئین بسوزاند که این امر موجب آسیب رساندن به کلیه ه میشود زیرا عضلات بدن به پروتئین نیاز دارند و هنگامی که بدن بجای کربوهیدرات پروتئین بسوزاند به کلیه ها فشار امده و دفع ادرار را دردناک خواهد کرد.

کربوهیدرات مواد غذایی

افرادی که به میزان مناسب کربوهیدرات از مواد غذایی دریافت نکنند ، با کمبود فیبر مواجه میشوند که این کمبود میتواند مشکلات گوارشی ایجاد کند و باعث یوبست شود این مشکل خود منجر به پدید آمدن مشکلات مهم تری برای بدن خواهد شد.
فیبر به هضم غذا کمک میکند و ماده ای ضروری است که از بروز بیماری هایی مانند سکته ی قلبی ، دیابت جلوگیری میکند.
طبق یافته های محققین وزارت کشاورزی آمریکا ، فیبر برخلاف قند و نشساته در روده کوچک جذب نمیشود و به گلوکز تبدیل نمیشود و بدون تغییر وارد روده بزرگ میشود و در آنجا به هیدروژن ، دی اکسید کربن و اسیدهای چرب تبدیل میشود.
این محققین توصیه میکنند به ازای هر 1000کالری ، 14گرم فیبر مصرف نماییید و این میزان فیبر را میتوان از سبزیجات ،میوه ها ، غلات و به ویژه حبوبات تامین کنید.
همچنین اسمارتز متخصص تغذیه میگوید : شما میتوانید کربوهیدرات را به طور طبیعی از انواع لبنیات و سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و ذرت که حاوی کربوهیدرات بیشتری هستند و یا سبزیجات بدون نشاسته مانند : کاهو ، کلم ، لوبیا سبز ، کرفس ، هویج و کلم بروکلی به دست آورید.

مقاله های مرتبط :

کربوهیدرات چیست؟

2 نظر برای «کربوهیدرات مواد غذایی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *