اسید هیدروفلوئوریک در شیمی آلی فلوراین مورد استفاده قرار میگیرد.
این ماده بعنوان یک منبع فلورین در ترکیبات آلی فلوئور مانند تفلون،فلوئورکربن ها ، فلوروپلیمرها و مبردها مانند فریون ها بکار می رود.
اسید هیدروفلوئوریک برای تولید بیشتر ترکیبات معدنی فلوراید مانند : کریولیت ها ، تری فلوراید آلومینیوم و غیره استفاده میشود.

Georigius Agricola  در سال 1529، فلوراین را ( از واژه لاتین fluere به معنی جریان یا تغییر مداوم ) به شکل فلورسپار و به خاطر کاربرد آن بعنوان یک گداز آور ( ماده ای که برای بهبود جوشکاری فلزات یا کانی ها ) بکار میرود شناسایی کرد.

Schwandhard در سال 1670 متوجه شد در صورتیکه سطح شیشه در معرض فلورسپار همراه با اسید قرار بگیرد ، نقش هایی بر روی آن حک میگردد.
این عنصر را هنگامیکه آنرا از یکی از ترکیباتش جدا می‌کردند ، فورا” به مواد باقی مانده آن ترکیب حمله می‌کرد. سرانجام بعد از تقریبا” 74 سال تلاش مداوم ، “Henri Moissan” در سال 1886 موفق به تهیه فلوئور شد.
اولین تولید تجاری فلوئور ، در پروژه بمب اتمی ، در جنگ جهانی دوم بود که ازترکیب هگزا فلورئورید اورانیم (UF6) برای جداسازی ایزوتوپهای اورانیوم استفاده شد. این فرآیند ، هنوز هم در تجهیزات نیروی هسته‌ای کاربرد دارد.

 

معرفی فلورین

معرفی فلورین:

فلورين يكي از عناصر كمياب و نادري است كه در سنگ هاي پوسته زمين يافت مي شودفلورين هجدهمين عنصر فراوان در پوسته زمين است
فلورين يک هالوژن گازی است به رنگ زرد متمایل به خاکستری با نماد عدد اتمي ، وزن اتمي 9984/18 ، وزن مخصوص 696/1 گرم بر سانتي متر مکعب ، نقطه جوش 05/188- درجه سانتيگراد و نقطه ذوب 52/219


کاربرد فلورین:

فلورین در تهیه اسید فلوئوریدریک و سایر ترکیبات فلوئور و کمک ذوب در صنایع ذوب آهن در صنایع شیشه‌سازی فایبرگلاس، کوزه‌گری و غیره به کار می‌رود.
انواع بی‌رنگ آن در صنایع اپتیک برای ساخت مشورها و عدسی‌های بسیار مرغوب قابل استفاده است.
سنگ فلورين درمان مخصوصى براى بيماريها وعوارض مغزى و حل مشكلات ذهنى دارد و باعث رشد، كشش و قدرت تشخيص می شود
براى بيمارى هاى استخوان مانند التهابات مفصلى، استخوانى و آرتروز بسيار موثر است و براى عوارض زخم ها بسيار مفيد مى باشد
كبد را تقويت ميكند و به تمركز حواس كمك بزرگى ميكند.

 

لینک های پر بازدید:

اسید شویی سطوح فلزات توسط هیدروفلوئوریک اسید
پالایش نفت توسط هیدروفلوئوریدریک اسید
سایر کاربردهای هیدروفلئوریدریک اسید
msds هیدروفلوئوریدریک اسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *