سنجش خلوص اسید فرمیک

سدیم استات (Sodium Acetate)ماده ای معدنی با نام های دیگر نمک سدیم اسید استیک و سدیم اتانات دارای فرمول شیمیاییC2H3NaO2·nH2O  و  جرم مولکولی 136.12 گرم بر مول است. این ماده بی رنگ،کریستالی، شفاف و به حالت درخشان در هوای گرم است. سدیم استات انحلال پذیری خوبی دارد و در آب  و الکل ها به راحتی حل می گردد.

این ماده دارای  pH حدود 4 الی 6 می باشد. برای تشخیص قدرت بازی و یا اسیدی بودن NaOAc از کاغذ لیتموس کمک می گیرند.

محلول حاوی 1 گرم سدیم استات در 1 سی سی از آب رفتاری قلیایی و مانند باز ها از خود نشان می دهد و کاغذ لیتموس را به رنگ آبی تبدیل می نماید. همچنین این ماده در حضور شناسگر فنول فتالین کاغذ لیتموس را به مقدار خیلی اندک به رنگ قرمز تبدیل می کند. سدیم استات می تواند به عنوان باز مزدوج اسید استیک عمل نماید و با تشکیل محلولی بافری  مقدار pH  واکنش را ثابت نگه دارد.

سدیم استات ممکن است حاوی مقداری ناخالصی از جمله آهن، کلرید ها، سولفات ها و همچنین فلزات سنگین و کلسیم باشد. برای اطمینان بخشی از خلوص سدیم استات، تست های شناسایی زیر را انجام می دهند:

کلریدها:

با افزودن محلول نیترات نقره و 1 میلی لیتر نیتریک اسید ، به 1 گرم از سدیم استات محلول در 20 میلی لیتر آب ،محلول مورد نظر باید بدون تغییر رنگ باقی بماند. در صورتی که در محلول به دست آمده تغییری به وجود نیاید، می توان از خلوص سدیم استات در قبال کلرید ها اطمینان خاطر حاصل نمود.

سولفات ها:

با اضافه کردن محلول باریم کلراید به 20 میلی لیتر از محلول آبی سدیم استات (با نسبت 1:20) محلول مورد نظر نباید تغییر حالت دهد و کدر رنگ شود.در صورت کدر نشدن محلول، خلوص سدیم استات از وجود سولفات ها تایید می گردد.

فلزات سنگین و کلسیم:

پس از اضافه کردن محلول هیدروژن سولفید و آمونیوم اکسالات به 20 میلی لیتر از محلول آبی سدیم استات (با نسبت 1:20) در صورتی که در محلول تغییری به وجود نیاید، از عدم حضور فلز های سنگین و همچنین کلسیم می توان اطمینان حاصل نمود.

آهن:

در صورت عدم تغییر محلول و کدر نشدن آن، بعد از افزودن پتاسیم سولفاکتانت و سپس 1 میلی لیتر هیدروکلریک اسید به محلول حاوی 1 گرم از سدیم استات در 20  میلی لیتر آب ، می توان نتیجه گرفت که سدیم استات عاری از هر گونه از ناخالصی آهن است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *