تری سدیم فسفات

تری سدیم فسفات:

تری سدیم فسفات چیست ؟ به طور سنتی همواره بیشترین حوزه ی کاربرد, تری سدیم فسفات و سدیم تری پلی فسفات در حوزه ی تولید مواد پاک کننده و شوینده های خانگی و صنعتی بوده است. این ترکیب همواره به عنوان یک جزء تشکیل دهنده شوینده ها محسوب می شده است. خاصیت قلیایی قوی سدیم فسفات صنعتی (سدیم تری فسفات صنعتی) آن را به یک جزء شوینده محبوب در مواد مورد استفاده در پاک کننده های خشک شویی و مایع های ظرف شویی تبدیل کرده است. چرا که قلیا می تواند گریس ها و روغن ها را از روی سطوح پاک کند. هم چنین گاهی از آن در مخلوط رنگ های ساختمانی (چه دیوارهای داخلی و چه خارجی) استفاده می کنند. این ماده برای پاک سازی بسیاری از سطوح مناسب است البته به غیر از سطوح چوبی. چرا که می تواند موجب ایجاد لکه بر روی چوب بشود. اما این مشکل برای سطوح شیشه ای و فلزی وجود ندارد.

امروزه دیگر از این ترکیب در تولید پاک کننده های خانگی استفاده نمی شود. چرا که بسیاری از سازمان های بین المللی به داشتن آثار زیان بار این ترکیب برای سلامتی انسان تاکید کرده اند. در سال 2011 آژانس بین المللی حفاظت محیط زیست, تری سدیم فسفات را به لیست مواد خطرناک برای سلامتی اضافه کرده است. مرکز جهانی کنترل بیماری نیز اخیراً پاک کننده تری سدیم پلی فسفات را به لیست مواد حساسیت زا و عامل دل درد و هم چنین غش های ناگهانی خود اضافه کرده است.

تری سدیم فسفات

چرا از تری سدیم فسفات در مواد غذایی استفاده می کنند؟

علاوه بر کاربری های این ماده به عنوان پاک کننده گاهی از این ترکیب به عنوان یک افزونه مواد غذایی نیز استفاده می کنند. در صنایع غذایی این ترکیب را با نام E339 می شناسند. از این ترکیب در صنایع غذایی عموما به عنوان عامل حجم دهنده, تظیم کننده PH, امولسیفایر, افزایش مواد مغذی موجود در غذا, افزونه مواد غذایی مانند گوشت, پنیر و محصولات پخته شده استفاده می شود. این ترکیب باعث حفظ میزان رطوبت موجود در گوشت می شود. هم چنین می توان از آن به عنوان یک عامل نگه دارنده در نان, کیک, کلوچه و یا سایر محصولات مشابه استفاده کرد. استفاده از تری سدیم فسفات در غلات و حبوبات یکی دیگر از کاربردهای رایج آن است. این ماده شیمیایی تغییراتی اساسی در محصول به منظور بهبود میزان خشکی و رنگ آن ایجاد می کند. هم چنین از فسفرآن نیز به منظور غنی سازی محصول استفاده می شود. استفاده از این ترکیب توسط برخی از سازمان های بین المللی تایید و توسط برخی دیگر نهی شده است. (به عنوان مثال سازمان های EPA و CDC در مورد استفاده از این ترکیب هشدار داده اند در حالی که سازمان FDA (سازمان غذا و دارو ایالات متحده) استفاده از آن را تایید کرده است.) با توجه به اختلافی که بر سر این موضوع در حال حاضر وجود دارد, توصیه می شود به هنگام کار با آن جانب احتیاط رعایت شود. استفاده از تری سدیم فسفات خوراکی (سدیم تری فسفات خوراکی)در ساخت و تولید مکمل های غذایی برای ورزشکاران نیز به کار می رود. همان طور که گفته شد یک سری از سازمان های بین المللی به این موضوع اشاره کرده اند که استفاده از این ترکیب موجب پوکی استخوان شود. البته این رخداد به هنگام استفاده طولانی مدت از آن ایجاد می شود. گاهی نیز موجب التهاب روده و معده و هم چنین اسید لاکتیک موجود در ماهیچه ها می شود.

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت سدیم تری فسفات, خرید سدیم تری فسفات, فروش سدیم تری فسفات,  قیمت سدیم تری پلی فسفات, کاربرد تری سدیم پلی فسفات, تولید سدیم تری پلی فسفات, تری سدیم پلی فسفات چیست و تری سدیم پلی فسفات خوراکی با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید : 

خرید سدیم تری پلی فسفات

منابع:

Meritage Medical Network. (2018). What Is Trisodium Phosphate And Is It Bad For You? | Meritage Medical Network. [online] Available at: https://meritagemed.com/what-is-trisodium-phosphate/ [Accessed 27 Oct. 2018].

Trisodium phosphate. (n.d.). Retrieved October 27, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/trisodium_phosphate

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *