تفاوت اسید فسفریک صنعتی و خوراکی

اسید فسفریک یک ماده شیمیایی مهم صنعتی است که به واسطه قیمت ارزان و در دسترس پذیری آسانی که دارد در صنعت کود، برای اسیدشویی سطح فلزات در صنایع فلزات و به عنوان یک افزودنی در صنایع غذایی استفاده می شود.

تفاوت اسید فسفریک صنعتی و خوراکی

خلوص : اولین تفاوت گریدهای صنعتی و خوراکی به خلوص آنها ارتباط دارد و در واقع بسته به میزان خلوصی که دارد در گریدهای صنعتی و خوراکی استفاده می شود. اگر خلوص آن کمتر از 85% باشد در کارهای صنعتی از آن استفاده می شود و در مقدار خلوص های بالاتر در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. دو روش کلی فرآیند مرطوب و فرآیند حرارتی برای تولید این اسید استفاده می شود که عموما نوع تولید شده آن به روش مرطوب خلوص کمتری داشته و دارای محصول جانبی سولفات کلسیم است. برای افزایش خلوص در این روش، معمولا از تبخیر آب استفاده می شود.در این روش میزان خلوص کمتر از 85 درصد است.

قیمت : دومین تفاوت اساسی اسید فسفریک صنعتی و خوراکی در قیمت آن است. هر چه میزان خلوص یک ترکیب بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر است. به همین دلیل گرید صنعتی به جهت داشتن خلوص کمتر، ارزان تر از نوع خوراکی آن است.

محصول مرتبط: خرید اسید فسفریک

کاربردهای اسید فسفریک صنعتی

این اسید معدنی در حوزه های مختلف صنعتی کاربرد دارد که در ادامه برخی از انها را دقیق تر بررسی خواهیم کرد :

کاربرد در کشاورزی

فسفر (P) عنصری اساسی برای رشد گیاهان و حیوانات است و برای حفظ سودآوری محصولات زراعی و دامی ضروری است. همانطورکه قبلا نیز گفته شد بیشترین میزان مصرف ارتو فسفریک اسید در بخش کشاورزی و در تولید کودهای فسفاته است.کودهای فسفاته در واقع ترکیباتی هستند که به واسطه وجود مواد مغذی که دارند منجر به تغذیه و رشد گیاهان می شوند. نوعی از این اسید که در کشاورزی استفاده می شود دارای 54% P2O5 است. حدود 90٪ اسید فسفر تولید شده از این روش برای تولید کود استفاده می شود که به طور عمده به سه نمک فسفات تبدیل می شود که عبارتند از: سوپرفسفات سه گانه (TSP) ، هیدروژن فسفات دی آمونیوم (DAP) و دی هیدروژن فسفات مونوآمونیوم (MAP).

 لازم است ذکر شود که گیاهان قادر به جذب خود این اسید نیستند و برای آن که این ماده بتواند اثر گذار باشد باید با سایر مواد دیگر نیز ترکیب شود. گیاهان این ترکیب را به صورت یون دی هیدروژن فسفات H2SO4 که در واقع مشتقی از H3PO4 است می توانند جذب کنند و همچنین جذب این ماده معدنی از طریق ریشه گیاه صورت می گیرد بنابراین برای اثرگذاری آن باید به صورت مایع رقیق بوده تا بتواند در خاک نفوذ کند. این ترکیب در خاک آسیب زیست محیطی ایجاد نمی کند که علت آن خنثی شدن مازاد آن با بازهایی است که در خاک موجود است.

حذف زنگ زدگی

از کاربردهای دیگر فسفریک اسید صنعتی می توان به حذف زنگ زدگی اشاره کرد. همانطور که می دانید زنگ آهن همان آهن (lll) اکسید است که به رنگ قرمز-قهوه ای می باشد. با ریختن ارتو فسفریک اسید بر روی آن در اثر تشکیل آهن (lll) فسفات، رنگ آن به سیاه تغییر می کند و براحتی از روی فلز پاک می شود و فلز تازه و تمیز می شود. در این مورد هم از روش مرطوب برای تولید استفاده می شود.

کاربرد اسید فسفریک صنعتی در اسیدشویی فلزات

کاربرد اسید فسفریک خوراکی در صنایع غذایی

اسید فسفریک خوراکی باید درصد خلوص بالایی داشته باشد. به همین علت در این زمینه از روش حرارتی استفاده می شود. چرا که در این روش محصول جانبی تولید نشده و به صورت خلوص بالای 85 درصد است. این ترکیب در تولید انواع مختلف نوشیدنی های بدون الکل مانند نوشابه ها، نوشیدنی های ورزشی، چای های بسته بندی و همینطور نوشیدنی های با طعم و رایحه میوه استفاده می شود. نقش اصلی این ترکیب در نوشیدنی ها ایجاد طعم و مزه بهتر و همچنین کمک به حفط خواص و تنظیم pH آن ها است.

ناگفته نماند ارتو فسفریک اسید در نوشابه هایی استفاده می شود که رنگی و غیر شفاف است و در نوشابه هایی که از نظر ظاهری شفاف تر هستند از اسید سیتریک استفاده می شود. در کنار ویژگی های مثبتی که این ترکیب در نوشیدنی ها دارد، استفاده زیاد از آن منجر به ایجاد پوکی استخوان می شود.

اسید فسفریک خوراکی در نوشابه

استفاده در لبنیات

از این ماده در لبنیات به منظور افزایش ماندگاری و تنظیم pH استفاده می شود و وجود آن در پنیر منجر به ایجاد بافت نرم و یکنواخت می شود. همچنین از نمک های فسفات در انواع پودر کیک و مخمرها استفاده می شود. همچنین مواد غذایی بسته بندی شده، آب های طعم دار، گوشت های فرآوری شده و نوشیدنی ها از جمله مهم ترین مواد غذایی هستند که در آن ها از این ماده استفاده می شود. این نمک ها شامل سدیم فسفات، دی و تری کلسیم فسفات و هگزا متا فسفات از جمله نمک های فسفات هستند که در مواد غذایی به منظور حفظ رطوبت گوشت و حفظ طعم و خواص مواد غذایی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *