فسفریک اسید (خوراکی و صنعتی) با فرمول مولکولی H3PO4 یک ترکیب شیمیایی غیر آلی است که در بازار جهانی از نظر ارزش ارزیِ معاملات بزرگ ترین بخش ترکیبات غیرآلی و هم چنین به لحاظ حجم معامات دومین رتبه را در میان خانواده ترکیبات غیرآلی پس از سولفوریک اسید در اختیار دارد. تاکنون بزرگترین حوزه ی مصرفی اسید فسفریک, تولید ترکیبات فسفر دار مورد استفاده در کودهای شیمیایی است. تولید خوراک حیوانات نیز به عنوان دومین حوزه ی بزرگ پرمصرف این اسید شناخته می شود. از این ترکیب هم چنین در تولید مواد حاوی فسفات مورد استفاده در تصفیه آب, تولید مواد شوینده , مواد پرکننده ی دندان, مواد شیمیایی خاموش کننده ی آتش می توان نام برد. نکته ی جالب آن که در مقیاس تجاری, استفاده از آن به عنوان یک اسید, نسبتا کوچک است. به عنوان یک ماده ی میان دستی بین سنگ معدن فسفات و حوزه های پایین دست محصولات حاوی فسفر محسوب می شود.

کاربردهای خوراکی و صنعتی:

در مناطقی که کشورهای درحال توسعه وجود دارند, میزان سرمایه گذاری در بخش های پایین دست به منظور تولید کودهای فسفات چشم گیر و روبه رشد است. درحال حاضر بیشترین میزان مصرف اسید فسفریک در بخش کود, واحدهای تولید آمونیوم فسفات ها و تریپل سوپرفسفات ها می باشند. موسسه ی تحقیقاتی IHS تخمین می زند که در سال های اینده , بخش کودهای شیمیایی چیزی در حدود 80% از کل میزان مصرف جهانی این ماده را به خود اختصاص دهد. سهم بخش تولید خوراک دام و حیوانات هم 6% از کل مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است. 14% مابقی نیز در طیف وسیعی از حوزه ها و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار جهانی مصرف

از سال 2010 تا کنون, ظرفیت تولید واحدهای تولید کودهای فسفاته در ایالات متحده و آمریکای لاتین برخلاف سایر نقاط جهان, کاهش یافته است. اما با رشد شتابان اقتصاد چین هر روز بیش از پیش نیاز به کودهای فسفاته حس می شود. از این جهت در طی سال های 2010 تا 2020 چین به بزرگترین تولیدکننده و وارد کننده ی کودهای شیمیایی تبدیل شده است. در حال حاضر در کشور چین سالانه ظرفیت تولید کودهای شیمیایی به طور میانگین حدود 3.1% در سال افزایش می یابد. پیش بینی می شود این میزان رشد در طی سال های 2018 تا 2023 اندکی کاهش یابد.

در منطقه اروپا اگر آن را به 3 بخش تقسیم کنیم, بازار اسید فسفریک هم در اروپای مرکزی و هم اروپای غربی به بلوغ رسیده است و رشد آنچنانی در این سال ها نداشته است. اما در اروپای شرقی در طی سال های 2013 تا 2020 میزان رشد این بازار قابل توجه بوده است.

در منطقه ی خاورمیانه میانه و شمال آفریقا, شرکت های Office Cherifien des Phosphates (OCP) Group and Ma’aden Phosphate Company (MPC) بزرگترین شرکت های تولید کننده در این مناطق هستند. هر دو این کمپانی ها از سنگ های فسفات بومی مناطق خودشان به عنوان خوراک استفاده می کنند و سرمایه گذاری های سنگینی نیز بر روی تحقیق و گسترش تاسیسات پایین دست خود انجام داده اند. ارزیابی های موسسه تحقیقاتی IHS نشان می دهد که در قاره آفریقا به خصوص در کشورهای الجزیره, مصر و اوگاندا ما شاید رشد ظرفیت تولید اسید فسفریک تا سال  2023 خواهیم بود.

در منطقه ی آسیا دیگر عضو تاثیر گذار بر روی بازار فسفریک اسید کشور هند است. کشور هند به تنهایی, بیش از نیمی از حجم تجارت جهانی اسید فسفریک را در سال 2018 به خود اختصاص داده است و در واقع بزرگترین وارد کننده این اسید در سال جاری محسوب می شود.

در حال حاضر تغییر در میزان عرضه تقاضا , می تواند برای افزایش ظرفیت تولید انگیزه ایجاد کند. به طور کلی پیش بینی می شود بازار جهانی به طور سالانه حدود 4% رشد داشته باشد.

 پیوندهای مرتبط : 

جهت اطلاع از نحوه ی خرید اسید فسفریک اینجا کلیک نمایید.

تعیین درصد خلوص اسید فسفریک

منابع:

Phosphoric Acid. (n.d.). Retrieved November 4, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/phosphoric-acid-chemical-economics-handbook.html

Phosphoric acid. (n.d.). Retrieved November 4, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Phosphoric_acid

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *