رنگ آلکیدی

تاثیر بخار اسید استیک بر فرسودگی لایه های رنگ آلکیدی: رویکرد تحلیلی چندگانه برای ارزیابی فرایندهای تخریب

تاثیر مواد آلی فرار یکی(VOCs)از مسائل اصلی در زمینه محافظت از آثار هنری است.
 VOCها از قاب های چوبی و مبلمان موزه گرفته می‌شوند و شامل انواع آلدهیدها، اسید فرمیک و میزان زیادی استیک اسید است.
هدف از این مطالعه بررسی اثر متقابل بین رنگ های آلکیدی و اسید استیک است که در طی فرآیند پروراندن(کیورینگ (curing لایه های رنگ رخ می دهد، است. نتایج نشان می دهد از فرآیندهای فرسایش اصلی ترکیبات آلی و معدنی، در تولید رنگ رزینی آلکیدی استفاده می‌شود.
رنگ های آلکیدی از پلی استر های ساخته شده از پلی ال ها ( Polyolیک ترکیب ارگانیک است که حاوی چندین گروه هیدروکسیل است )، اسید های چندعاملی آروماتیک اصلاح شده با روغن و درصد وزنی های مختلف روغن (یا منبع اسید های چرب) تشکیل شده است، از سال 1940 به عنوان پیوند دهنده سطح و رنگ ؛ در رنگ ها و پوشش ها مورد استفاده قرار گرفته اند.
رنگ های آلکیدی اغلب به منظور  بهبود خواص فیزیکی رزین ها و کاهش هزینه های تولید از طریق مواد افزودنی در تولید صنعتی اصلاح می شوند. اصلاح کننده ها شامل اسیدهای چرب، ترکیبات اکریلیک (اکریلیک اسید) ، استایرن و سیلیکون، پرکننده های معدنی و خشک کن ها و عوامل پاشنده است.
جلوگیری از آسیب های مربوط به اسیدهای آلی فرار و آلودگی های غیر آلی هوا یکی از مسائل اصلی در حفاظت از آثار هنری است. منابع اصلی آلاینده های آلی در داخل موزه شامل اشیاء و ویترین چوبی است و تماس با ترکیبات آلی فرار آزاد (VOCs) می تواند به طور بالقوه برای حفاظت از لایه های رنگ و به خصوص رنگ های آلکیدی خطرناک باشد. VOCs  گرفته شده از چوب شامل آلدهیدهای مختلف، اسید فرمیک و غلظت نسبتا بالا اسید استیک که آلاینده اصلی آزاد شده در طول فرسودگی مواد چوبی است، می‌شود.
هدف از اين مطالعه ارزيابي تاثیر متقابل بين لايه هاي رنگ آلكيدي و اسيد استيك در طي چرخه کیورینگ رنگ به منظور شناسايي روش هاي تخریب اصلي، مواد آلي و معدني مورد استفاده در توليد رنگ هاي تجاري است.
ترکیبی از پنج روش تحلیلی، ما را قادر ساخت تا طی فرسودگی مصنوعی در محیط اسید استیک، تغییرات شیمیایی اصلی در لایه های رنگ آلكیدی را، مشخص نماییم.

استیک اسید شامل هیدرولیز اسید فتالیک ها مورد استفاده برای سنتز رزین است که منجر به تخریب فیلم پلیمری شد. اسید استیک با کربنات کلسیم که یک پرکننده معمولی است و به منظور افزایش سختی، بافت و یا کاهش هزینه رنگ به فرمول های رنگ اضافه می‌شود. تبدیل کربنات کلسیم به استات کلسیم منجر به تخریب سریع لایه‌های فیلم و تشکیل یک زنگ سفید میگردد. ترکیبی از فرآیندهای فرسودگی منجر به تخریب شدید در رزین آلکیدی می‌شود.

فروش استیک اسید
کاربری حلال ها در صنایع غذایی

برخی محصولات موجود در صنعت رنگ:

حلال 402

رزین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *