بوتان

ویژگی های شیمیایی: یک ترکیب آلی با فرمول C4H10 است. این آلکان چهار کربنه در دمای اتاق و فشار اتمسفر به حالت گاز است. این ترکیب دو ایزومر به نام های n- بوتان و ایزوبوتان(متیل پروپان) دارد. اگرچه در نامگذاری IUPAC بوتان به ایزومر نرمال بوتانول شناخته می­شود که ساختاری خطی دارد.

نام بوتان از ریشه but (بوتیریک اسید) با پسوند ane– گرفته شده است. این گاز بی­رنگ و قابلیت اشتعال بالا دارد و به آسانی به مایع تبدیل می­شود. وزن مولکولی آن 12/58g/mol  است و بویی شبیه بوی گازوئیل یا گاز طبیعی دارد.

بوتان

واکنش ها

وقتی اکسیژن به میزان زیاد باشد بوتان می­سوزد طبق واکنش زیر بخار آب و کربن دی اکسید تولید می­شود:

2C4H10 + 13O2 → 8CO2 + 10H2O

اما وقتی اکسیژن کم باشد در اثر سوختن بوتان کربن مونو اکسید طبق واکنش زیر تشکیل می­شود:

2C4H10 + 9O2 → 8CO + 10H2O

نرمال بوتان ماده اولیه فرآیند کاتالیزوری برای تولید انیدرید مالئیک است و براساس واکنش زیر تولید می­شود:

2CH3CH2CH2CH3 + 7O2 → 2C2H2(CO)2O + 8H2O

نرمال بوتان در حضور رادیکال های آزاد کلر 1- کلروبوتان و 2- کلروبوتان تولید می­کند.

کاربردها

ماده ی فوق می­تواند به عنوان یک سوخت گازی به تنهایی یا با مخلوطی از پروپان ها برای تهیه بنزین مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین بوتان به عنوان ماده خام برای تولید اتیلن و بوتادین که عناصر کلیدی در تولید لاستیک مصنوعی هستند، کاربرد دارد. ایزوبوتان در پالایشگاه برای افزایش عدد اکتان بنزین موتور نیز لازم است.

نرمال بوتان  وقتی با پروپان و دیگر هیدروکربن ها مخلوط شود در مخازن گاز مایع با نام تجاری LPG به مصرف می­رسد. این ماده جزئی از بنزین است و همین طور به عنوان سوخت فندک و در اسپری ها و افشانه های مختلف وجود دارد

فرم بسیار خالص این ماده، به خصوص ایزوبوتان، می تواند به عنوان سرد کننده در  یخچال و فریزر استفاده  شود و تا حد زیادی  ماده جایگزین سوراخ کننده لایه ازن (هالومتان) باشد. سیلندر بوتان برای اجاق گاز در کمپین ها مورد استفاده قرار می­گیرد.

ایمنی

استنشاق بوتان می تواند شادی و سرخوشی غیر عادی، خواب آلودگی، بی حالی، آریتمی قلبی، نوسانات فشار خون، از دست دادن حافظه به طور موقت و سرمازدگی شود

قیمت بوتان :

موسسه مبتکران شیمی فعال در تامین مواد شیمیایی و ارائه کننده با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت بوتان به مشتریان خود عرضه میکند.

خرید بوتان:

موسسه مبتکران شیمی مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید مواد شیمیایی مورد نظرتان یاری نماید

فروش بوتان:

موسسه مبتکران شیمی فعال در زمینه فروش مواد شیمیایی با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان ارائه می کند برای آگاهی از آخرین قیمت با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

خرید انواع مواد شیمیایی در مبتکران شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *