فروش ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یک الکل نوع دوم است و به دلیل توانایی بالایی که در حل کردن مواد مختلف دارد در بسیاری از پاک کننده و ضد عفونی کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد. خرید الکل ایزوپروپیل صنعتی با بهترین کیفیت و قیمت در مبتکران شیمی .در ادامه متن می توانید آنالیز و توضیحاتی تکمیلی را در مورد خواص، کاربردها، روش های تولید و غیره را در مورد این محصول مشاهده نمایید.

فروش:

سوال بسیاری از افراد این است که “الکل ایزوپروپیل از کجا بخرم؟” با توجه به اهمیت این الکل و استفاده فراوانی که در بخش های مختلف صنعتی دارد، تهیه نمونه با کیفیت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. خرید عمده (حداقل یک بشکه) با کیفیت و قیمت ویژه در مبتکران شیمی.

تماس تلفنی تلفن تماس:

021-74926                   021-77641136

خرید ایزوپروپیل الکل :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

  • کشور تولید کننده: LG کره جنوبی
  • بسته بندی: بشکه ی 160 کیلویی
  • درصد خلوص :در دو گرید دارویی (99.9%) و ریکاوری

قیمت ایزوپروپیل الکل :

به دلیل نوسانات بازار و جهت جلوگیری از ضایع شدن حق مشتریان گرامی قیمت ها در سایت درج نمی شوند و قیمت های به روز را می توانید از کارشناسان فروش ما از طریق شماره های زیر جویا شوید:
تماس در واتساپ برای خرید
09198991007

آنالیز محصول

pdf

ایزوپروپیل الکل چیست ؟ 

این ماده ترکیب شیمیایی بی رنگ، قابل اشتعال با بوی قوی است و یک الکل نوع دوم به حساب می آید.

  ساختار ایزوپروپیل الکل

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی

در جدول زیر برخی از ویژگی های فیزیکی و شیمیایی این الکل را می توانید مشاهده نمایید :

جرم ملکولی

60.1  gr/mol

فرمول شیمیایی

C3H8O

رنگ

بی رنگ

دمای ذوب

-89.5 °C

دمای جوش

82.5 °C

دانسیته

786 kg/m³

فلش پوینت

12 °C

سلامتی

آتش

واکنش پذیری

محافظت شخصی

لوزی خطر الکل ایزوپروپیل

ایزوپروپیل الکل در آب، اتانول، اتر و کلروفرم قابل اختلاط است. این ترکیب می تواند اتیل سلولز، پلی وینیل بوتیرال، بسیاری از روغن ها، آلکالوئیدها، چسب و صمغ و رزین های طبیعی را در خود حل کند. برخلاف الکل هایی مانند متانول و اتانول، ایزوپروپانول با محلول های نمکی امتزاج پذیر نیست و از این خاصیت می توان برای جداسازی آن، با افزودن نمکی مانند کلرید سدیم به محلول آبی، استفاده کرد.

الکل ایزوپروپیل با آب آزئوتروپی تشکیل می دهد، که نقطه جوش 80.37 درجه سانتیگراد و ترکیب 87.7 درصد وزنی الکل را ایجاد می کند. مخلوط آب-ایزوپروپیل الکل دارای نقاط ذوب کمتری است. طعم آن کمی تلخ است و خوردن آن خطرناک است.

این الکل با کاهش دما ویسکوز تر می شود و در 89- درجه سانتیگراد یخ می زند.

واکنش ها

این الکل می تواند با اکسید کننده هایی مثل کرومیک اسید، اکسید شده و ماده ارزشمند استون را که یک کتون است تولید کند. همچنین می توان ایزوپروپانول را تحت دما و با کمک کاتالیزور مس هیدروژن زدایی کرد و استون را تولید کرد.

(CH3)2CHOH → (CH3)2CO + H2

ایزوپروپانون اغلب به عنوان هم حلال و هم منبع هیدرید در کاهش Meerwein-Ponndorf و دیگر واکنش های هیدروژناسیون استفاده می شود. همچنین اگر آن را با اسید سولفوریک گرم کنید، دهیدراته شده و به پروپن تبدیل می شود.

مانند اکثر الکل ها با فلزات فعال مانند پتاسیم واکنش داده و آلکوکسیدهایی را تشکیل می دهد که آن را ایزوپروپوکسید می نامند.

کاربرد های ایزوپروپیل الکل

  • حلال

ماده ی فوق طیف گسترده ای از ترکیبات غیر قطبی را حل می کند و به سرعت تبخیر می شود و نسبت به حلال های جایگزین نسبتا غیر سمی است. بنابراین، به طور گسترده به عنوان یک حلال تمیز در لوازم آرایشی و بهداشتی، ضد یخ، رنگ ها و رزین ها، داروها، مواد غذایی، جوهر و چسب است.

  • تمیز کننده سطوح

خواص ضد باکتریایی و ویروسی ایزوپروپانول آن را به یک ضدعفونی کننده سطوح برای دست و لوازم منزل (household cleaning) تبدیل نموده است. از مهمترین کاربردهای این الکل به عنوان تمیز کننده استفاده در صنایع الکترونیکی است. قابلیت تمیز کنندگی بالا، فراریت مناسب و امتزاج پذیری با آب، این ماده را به تمیزکننده ای ایده آل برای تجهیزات حساس الکترونیکی تبدیل نموده است. 

  • ضدعفونی کننده

محصول فوق یک ماده ضد باکتری قوی است به همین علت به عنوان ضد باکتری،  ضد عفونی کننده و تمیز کننده زخم های جزئی استفاده می‌شود. اغلب در بیمارستان و آزمایشگاهها برای ضدعفونی کننده سطوح،تصفیه کننده ، مایع تمیز کننده دست برای اعضای تیم جراحی و از محلول ۷۰-۶۰ درصد ایزوپروپیل الکل در آب، برای ضدعفونی کننده دست و پد های ضدعفونی استفاده میشود. اثر این ترکیب بر روی ویروس ها به اندازه باکتری ها نیست اما بازهم می تواند موثر باشد، در تهیه محلول های ضدعفونی کننده دست معمولا ترکیبی از این ماده و اتانول را به کار می برند، تا نهایت اثرگذاری و میکروب کشی حاصل گردد. 

آشنایی با اتانول و خواص ضدعفونی کنندگی آن

تفاوت ایزوپروپیل الکل با اتانول در کشتن میکروارگانیسم ها

با توجه به شیوع برخی بیماریهای ویروسی در جهان استفاده از الکل های برای ضد عفونی و از بین بردن میکروارگانیسم ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. از این رو شناخت نحوه عملکرد و تفاوت الکل های مختلف امری مهم است.

متانول در میان الکل ها کمترین اثر را بر روی باکتری ها دارد. اتانول در غلظت 60-95 % می تواند تعداد زیادی از میکروب ها را از بین ببرد و این در حالی است که ماده ی فوق فعالیت ضد باکتریایی قوی تری در مقایسه با اتانول دارد.

تحقیقات نشان داده است که اتانول در غلظت 60-80 درصد طیف وسیعی از ویروس ها (آنفولانزا، هپاتیت ب ، HIV و …) را از بین می برد. این ماده توانایی از بین بردن ویروس های غیرلیپیدی را ندارد، اما ویروس های لیپیدی را از بین می برد.

بنابراین اگر قصد دارید که برای از بین بردن ویروسی از الکل استفاده کنید ابتدا ماهیت آن را پیدا کرده و سپس از الکل مناسب استفاده کنید. به عنوان مثال ویروس کرونا که در سال 2020 بسیاری از کشورهای جهان را درگیر خود کرده است، لیپیدی است و می توان از ایزوپروپیل و اتانول برای نابودی آن استفاده کرد.

  • تسکین درد

این ماده را می توان به عنوان روغن عضله به کار برد، زیرا پوست را تحریک می کند که باعث بهبود گردش خون و تسکین درد می شود.

  • خارج کردن آب از گوش

ماده ی فوق به عنوان یک وسیله خشک کردن آب برای جلوگیری از عفونت گوش میانی شناخته شده است. شناگران معمولا با پدیده گیر افتادن آب در داخل گوششان مواجه هستند، وجود باکتری در آب می تواند باعث ایجاد عفونت در داخل گوش شود. روش های زیادی برای خارج نمودن آب از گوش وجود دارد که یکی از موثر ترین آنها استفاده از قطره است که حاوی ایزوپروپیل الکل است. 

پاک کردن گوش با رابینگ الکل

روش ساخت ایزوپروپیل الکل

برای تولید این محصول دو روش وجود دارد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت :

  • هیدراسیون غیرمستقیم

دو روش  تولید تجاری مرسوم است. روش قدیمیتر هیدراته کردن غیر مستقیم پروپیلن پالایشگاه با استفاده از اسید سولفوریک برای تشکیل ایزوپروپیل سولفات است سپس ایزوپروپیل سولفات با بخار هیدرولیز می شود تا اسید سولفوریک و ایزوپروپیل الکل ایجاد شود، سپس عملیات تقطیر انجام می شود تا به خلوص مورد نظر برسد.

  • هیدراسیون مستقیم

یک مسیر مدرنتر، هیدراسیون مستقیم شیمیایی پروپیلن  با خلوص (90-99٪)  است که دیگر نیاز به اسید سولفوریک نیست. پروپیلن و آب گرم می شوند و مخلوط مایع و بخار تحت فشار قرار می گیرند و به یک رآکتور  جریانی که حاوی رزین های مبادله یونی کاتدی پلی استایرن سولفون وارد می شوند. همچنین واکنش را می توان در فاز گاز درون یک راکتور بستر ثابت با کاتالیزور بر پایه  فسفریک اسید انجام داد، در فاز مایع نیز ازکاتالیزور تنگستن محلول می توان استفاده کرد. سپس ایزوپروپیل الکل از تقطیر محلول آبی به دست میآید.

آیا ایزوپروپیل الکل سمی است ؟

سمیت این ماده بسیار شبیه به اتانول اما شدیدتر از آن است. میزان اثرگذاری و سمیت الکل ها با وزن مولکولی آنها رابطه مستقیم دارد، از این رو ایزوپروپیل در مقایسه با اتانول اثرگذاری بیشتری دارد. مکانیسم عملکرد دقیق این ترکیب بر روی سیستم عصبی مرکزی مشخص نیست . در برخی از منابع اعدادی به عنوان دوز کشنده برای انسان عنوان شده اند، اما بنظر چنان قابل تایید نیستند.

منابع:

https://www.cdc.gov/infectioncontrol/guidelines/disinfection/disinfection-methods/chemical.html#
https://iums.ac.ir
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound…
5/5 (1 Review)