مواد اولیه صنایع آرایشی بهداشتی

محصولات آرایشی در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آن رو به گسترش می باشد،بررسی ها نشان می دهد  که هر شخص به طور میانگین بین 9-15 محصول آرایشی مختلف را روزانه استفاده می کند بی آنکه بداند با نزدیک به 50 ماده شیمیایی در تماس قرار خواهد گرفت،نکته قابل بررسی این است که مواد اولیه صنایع آرایشی و بهداشتی کدامند؟ آیا این مواد می توانند برای انسان مضر باشند؟ در ادامه مقاله قصد داریم ضمن معرفی مختصر این محصولات، ترکیبات تشکیل دهنده آنها، تاثیر و مضرات هریک را بررسی نماییم.

طبقه بندی مواد آرایشی:

محصولات آرایشی بهداشتی به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • مواد آرایشی ارگانیک (گیاهی، معدنی و حیوانی):

تعریف یک “لوازم آرایشی طبیعی” عبارت است از یک محصول از مواد طبیعی گیاهی، معدنی یا حیوانی است که به طور خاص از طریق روش های فیزیکی، میکروبیولوژیکی یا آنزیمی به دست می آید. اصطلاح ارگانیک که توسط برنامه ملی ارگانیک ایالات متحده تعریف شده است این است که غذا یا سایر محصولات کشاورزی (در این مورد ماده) توسط روش های تایید شده، ساخته شده است که شیوه های فرهنگی، بیولوژیکی و مکانیکی را که تعادل محیط زیست و تنوع زیستی را حفظ کند و کمترین مواد شیمیایی را در خود داشته باشند .

 • مواد آرایشی سنتزی

برخی از موادی که به صورت طبیعی و ارگانیگ در محصولات آرایشی استفاده می شوند شامل :

الوئه ورا در صنایع آرایشی و بهداشتی

 

 • آلوئه ورا (Aloe vera): آلوئه ورا، ترکیبی شناخته شده با خواص درمانی است که در بسیاری از ترکیبات پوستی استفاده می شود. برگ های آلوئه ورا، شامل بیش از 75 ماده مغذی و 200 ماده اولیه (20 ماده معدنی، 18 آمینواسید و 12 نوع ویتامین) با خواص مراقبت از پوست، نرم کنندگی و ضد سوزش است.

 • درخت چای (Tea tree): این گیاه یکی از رایج تریج ترکیبات در مبارزه با جوش و منافذ پوست است و جایگزینی مناسب برای بسیاری از ترکیبات شیمیایی در مواد آرایشی جدید است.

 • بابونه (Chamomile): گیاه بابونه دارای کاربردهای گسترده ای در صنایع آرایشی است که مهمترین آن ها نقش روان کننده در محصولات پوستی بدن، دست، گردن و صورت می باشد.

 • رزماری (Rosemary): این ماده در کنار خاصیت ضد باکتریایی و ضد میکروبی در افزایش رشد موها همچنین از بین بردن چین و چروک پوست موثر است.

مواد اولیه شیمیایی صنایع آرایشی و بهداشتی :

فرمولاسیون این محصولات به طور عمده نزدیک به هم و تا حدودی یکسان است، حال اینکه شرکت های تولید کننده از طریق افزودن مواد شیمیایی خاص محصول خود را متمایز می کنند اما ترکیبات اولیه رایج این محصولات شامل موارد زیر است:

آب:

اساس بسیاری از محصولات آرایشی آب است مانند، لوسیون ها، کرم ها، خوش بو کننده ها، شامپو و حالت دهنده ها. آب نقش مهمی در پردازش محصولات ایفا میکند و عمدتا نقش حلال و تشکیل امولسیون را دارد. علاوه بر آب، ترکیباتی دیگر مانند استون و پروپیلن کربنات (propylene carbonate) نیز نقش حلال را ایفا می کنند.

امولسیفایر:

خیلی از ترکیبات آرایشی بر پایه امولسیون ساخته می شوند. امولسیفایر ها با تغییر کشش سطحی باعث ایجاد یک مخلوط همگن بین آب و روغن می شوند و بافت یکنواختی در محصول ایجاد میکنند. از جمله امولسیفایرها میتوان به پلیسوربات (polysorbates)، ستیل الکل (cetyl alcohol)، لاورث-4 (laureth4)، پتاسیم ستیل سولفات (potassium cetyl sulphate) اشاره کرد.

نگه دارنده ها:

این ترکیبات از جمله موادی هستند که طول عمر محصول را افزایش و از رشد میکروب ها و قارچ ها در بلند مدت جلوگیری میکند. این مواد، محلول در آب هستند؛ در نتیجه سبب از میان بردن میکروب ها در حلال میگردند. نگه دارنده ها می توانند طبیعی و یا مصنوعی باشند و با توجه به فرمولاسیون محصول عمل  می کنند. درصد این ترکیبات معمولا بین 0.01% تا 5% است. از جمله رایجترین این ترکیبات می توان به پارابن (parabens)، بنزیل الکل (benzyl alcohol)، سالیسیلیک اسید (salycylic acid)، ستو استئاریل الکل (cetostearyl alcohol)، فرمالدهید (formaldehyde) و تتراسدیم EDTA هستند.

تغلیظ کننده ها:

تغلیظ کنندههای چربی: ترکیباتی جامد در دمای اتاق با قابلیت مایع شدن و افزایش به محلول های امولسیون هستند. ستیل الکل (cetyl alcohol)، اسید استئاریک (stearic acid) و موم کارناباو (carnauba wax) از جمله مواد نگهدارنده ها به شمار می آیند.  

تغلیظ کنندههای طبیعی: این ترکیبات شامل پلیمرهای جاذب آب هستند که ویسکوزیته محصول را افزایش می دهند. از جمله می توان به هیدروکسی اتیل سلولز (hydroxy ethyl celloulose)، صمغ زامتان (xanthan wax) و ژلاتین (gelatin) اشاره کرد که با استفاده از حلال می توانند رقیق شوند.

تغلیظ کنندههای معدنی: این ترکیبات جاذب آب و روغن به منظور افزایش ویسکوزیته هستند، مانند منیزیم آلومینیوم سیلیکات (magnesium aluminium silicateسیلیکا (silica) و بنتونایت (bentonite).

تغلیظکننده های سنتزی: این ترکیبات عمدتا در لوسیونها و کرمها استفاده میشود که رایجترین آنها، کاربومر (carbomer)، پلیمر آکریلیک اسید (acrylic acid polymer)، گلیسیرین مونو استئارات (glycerol mono stearate)، ستیل پالمیتات (cetyl palmitate) و آمونیوم آکریلویل دی متیل تایورات (ammonium acryloyldimethyltaurate) هستند که توانای تشکیل ژل را نیز دارند.

نرم کننده ها:

نقش کلی نرم کننده ها، جلوگیری از دست دادن آب در مواد آرایشی است که در رژ لبها، لوسیونها و سایر مواد استفاده میشود. تعدادی از آنها، طبیعی و تعدادی سنتزی هستند؛ مانند موم زنبور، روغن بادام تلخ و شیرین، روغن زیتون، روغن نارگیل ، لانولین (lanolinروغن معدنی (mineral oilوازلین (petrolatumگلیسیرین ، زینک اکسید (zinc oxideبوتیل استئارات (butyl stearate).

رنگدانه ها:

افزاینده های معدنی شامل اکسید آهن ، ورقه های میکا ، منگنز ، کرومیوم اکسید  و قیر ذغال (coal tar) هستند. از جمله رنگهای طبیعی نیز میتوان به رنگدانه های گیاهی و حیوانی اشاره کرد.

 

مواد اولیه صنایع آرایشی بهداشتی

 

مواد شیمیایی مضر در محصولات آرایشی:

مواد آرایشی خطرناک اصولا به موادی اطلاق می شود که برای سلامتی بدن و پوست مضر هستند که می توان به مواد آرایشی مضر برای زنان باردار اشاره کرد و مقدار بیش از حد مجاز آن ها در محصولات آرایشی می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. سازمان جهانی غذا و دارو به صورت سالانه ترکیبات و افزاینده های محصولات آرایشی را بازبینی و آن دسته از مواد آرایشی که نیاز به حذف یا جایگزین داشته باشد را اصلاح می کند. از جمله می توان موارد زیر را نام برد:

فتالات (phthalates):

فتالات با سیسیتم تولید هورمون بدن تداخل دارد. استفاده از روغن های گیاهی، می تواند روشی مناسب برای حذف فتالات باشد.

سرب (lead):

مواد آرایشی سرب دار از جمله موادی هستند که باعث کاهش باروری و سرطان میشوند. بهترین روش برای حذف سرب، استفاده از میوهها و رنگدانههای طبیعی در محصولات آرایشی است.

نگه دارنده های حاوی فرمالدهید:

در اثر تجزیه برخی ترکیبات شیمیایی، گاز فرمالدهید آزاد میشود که در اثر استنشاق منجر به سرطان میگردد. کواترنیوم-15 رایج ترین این مواد است که در ریمل ها، خط چشم و … استفاده می شود.

پلی اتیلن گلیکول (poly ethylene glycole):

ترکیباتی از جمله ترکیباتی مشتق نفتی هستند که به دلیل وجود اتیلن اکسید می توانند مضر باشند و محصولات آرایشی را آلوده کنند.

ترکیبات حاوی بوتیل (butylated compounds):

این ترکیبات از جمله ترکیبات مضر هستند که در بسیاری از مواد آرایشی در نقش نگه دارنده عمل می کنند، مانند خط چشم، سایه چشمترکیبات مراقبت پوست، مرطوب کننده ها و عطر ها و … .

مواد اولیه صنایع آرایشی

 

نکته مهم این است که بهترین زمان مصرف محصولات آرایشی در بهترین حالت حداکثر تا یک سال بعد از تاریخ تولید بوده و پس از آن امکان از دست دادن خاصیت یا حتی خطرساز بودن آنها برای سلامتی پوست وجود خواهد داشت

بازار جهانی :

همانطور که گفته شد در سالهای اخیر تقاضا برای این محصولات افزایش یافته که همین امر افزایش تولید انواع مختلفی از مواد آرایشی و بهداشتی را در پی داشته است.

از بازار فروش این ترکیبات، محصولات مراقبت از پوست و مو، آرایشی و زیبایی و عطرها و خوش بو کننده ها با سهم 36 درصدی پیشتاز هستند،ارزش بازار فروش این محصولات تا سال 2019 در آمریکا رقمی بالغ بر 20 میلیارد دلار و در کشورهای آسیایی معادل 14.2 میلیارد دلار بوده است که حاکی از رشد بی سابقه میزان تولید و فروش این ترکیبات بوده است.

جهت تهیه مواد اولیه آرایشی بهداشتی و خرید مواد شیمیایی مورد نیاز خود با ما در تماس باشید

2 نظر برای «مواد اولیه صنایع آرایشی بهداشتی»

  • مبتکران می‌گوید:

   خیر کاربردی در این زمینه ندارد. ترکیباتی که در آن فلزاتی مانند آلومینیوم، سرب و.. باشد سرطان زاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *